ledovka

Ledovka stále hrozí, varují meteorologové

ilustrační foto ber

Varování meteorologů, platné od čtvrtka 6.12.2018 13:00 hodin do pátku 7.12.2018 10:00 hodin, se týká i naší oblasti. Mrznoucí déšť či mrholení může být nebezpečné.

Ve čtvrtek ráno se začala v jihozápadní polovině Čech při mrznoucím dešti místy tvořit ledovka. Srážky zvolna postupují dále k východu a postupně zasáhnou většinu našeho území, kde se také bude vytvářet ledovka. Její tvorba bude na Moravě přetrvávat i během pátečních (7.12.) dopoledních hodin.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

- Lokálně se při mrznoucím dešti očekává tvorba ledovky. Komunikace budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám. - V případě jízdy autem sledovat dopravní zpravodajství. (Zdroj ČHMÚ)

Řidiči pozor, klouže to!

Foto ber

I když se teplota ve čtvrtek ráno pohybovala kolem nuly, mrznoucí déšť udělal na komunikacích svoje. Dávejte proto pozor!

"Chodník je jako sklínka, do obchodu jsem radši poslala sousedku, netroufnu si sama ven," posteskla si paní Alena, jedna z obyvatelek sídliště Tylova. S námrazou bojují i technické služby, jejich sypací vozy a traktory křižovaly město od časných ranních hodin. (ber)

OBRAZEM: Ledovková kalamita v Prostějově

ilustrační foto

 

Na začátku tohoto týdne zasáhla také Prostějov kalamita ledovky. Kvůli mrznoucím srážkám a tvorbě ledovky na stromech docházelo vlivem zatížení k pádům větví různých velikostí na komunikace a okolní travnaté plochy.

Ve třech případech došlo k úplnému zlomení kmene nebo pádu celého stromu. Dále došlo ke zničení nové výsadby osmi akátů ve Smetanových sadech okolo altánu.

Společnost .A.S.A. TS Prostějov, s.r.o. pokračuje v odstraňování následků tvorby ledovky na dřevinách podle provozní bezpečnosti. Na likvidaci jsou nasazeny dvě montážní plošiny, tři svozová vozidla, štěpkovač a 14 zaměstnanců.

Aktuální situace na Prostějovsku!

ilustrační foto HZS Ol. kraje

 

Z Krajského úřadu Olomouckého kraje přišla nová, aktuální zpráva k uzavírkám na Prostějovsku.

Od dnešního poledne je zprůjezdněna silnice III/37745 Otaslavice od křižovatky s III/37763 -  Myslejovice.

Kolem 14 hodiny by měla být otevřena silnice II/ 377 Drahany – Niva, stejně tak komunikace III/37358 Buková – Lipová, kde společnost E.ON opravuje elektrické vedení.

Ve čtvrtek 4. prosince zatím zůstávají uzavřeny silnice:

II/ 377 Žárovice – Drahany, otevřena pravděpodobně zítra.

Hasiči celou středu řešili popadané stromy

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Také ve středu 3. prosince 2014 hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli kvůli popadaným stromům na komunikace, chodníky a dráty elektrického vedení. Ve třech případech likvidovali také padající led ze střech. 

Od půlnoci do 20:30 hodin zasahovali hasiči v Olomouckém kraji celkem u 58 událostí, které měly s ledovkou souvislost. Nejvíce výjezdů bylo na Prostějovsku (31), Přerovsku (16) a Olomoucku (10). V průběhu odpoledne bylo několik obcí na Konicku bez dodávek elektrické energie. Podle informací starostů by však do všech obcí měla být dodávka elektřiny dnes po 18. hodině obnovena. "V souvislosti s ledovkou zasahovali v noci hasiči v kraji pouze u tří událostí.  Jednalo se o popadané stromy na Prostějovsku," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Aktuálně uzavřené silnice na Prostějovsku!

Ilustrační foto HZS OLK

 

Kvůli spadlým stromům nebo jejich nahnutí do vozovky jsou na Prostějovsku stále uzavřeny některé silnice. V průběhu dne bude kvůli opravě elektrického vedení na žádost společnosti E.ON opět neprůjezdný také úsek III/37358 Buková – Lipová.

Aktuálně uzavřené silnice na Prostějovsku jsou následující:

II/ 377 Drahany – Niva

II/ 377 Žárovice - Drahany

III/37745 Otaslavice od křižovatky s III/37763 -  Myslejovice

III/37353 Hrochov – Jednov

Kalamitní stav byl odvolán!

ilustrační foto HZS Ol. kraje

 

Kalamitní stav byl na silnicích Přerovska a Prostějovska dnes ráno odvolán. Situace se zlepšila. Uzavřeny však zůstávají tři úseky na Prostějovsku kvůli namrzlým stromům. K uzavřeným úsekům dopoledne přibyla i silnice z Bukové na Lipovou kvůli problémům s elektrickým vedením.

"Kalamitní stav byl dnes k osmé hodně ranní odvolán, a to na Přerovsku i Prostějovsku. Situace se zlepšila. Silnice jsou sjízdné, kromě třech silnic, které jsou uzavřeny kvůli stromům. Z hlediska údržby však již nemáme důvod, aby se silnice uzavíraly," uvedl šéf krajských silničářů. Na Prostějovsku zůstává uzavřen úsek Drahany - Niva, Žárovice - Drahany a Myslejovice a Otaslavice. "V těchto lesních úsecích leží namrzlé stromy přes cestu nebo jsou tak nahnuté, že hrozí nebezpečí zřícení," uvedl dispečer prostějovské správy silnic.

Vlaky dnes opět nejezdí

ilustrační foto ČD

 

České dráhy (ČD) dnes uplatní v provozu vlaků kvůli přetrvávající námraze na trolejovém vedení na jižní Moravě úterní model. Směrem na Prahu proto vyjedou přes Českou Třebovou jen některé vlaky vedené motorovou lokomotivou, omezený je provoz rychlíků i přes Havlíčkův Brod. Výrazně omezený je také provoz rychlíků z Brna na Ostravu a Olomouc. Částečně se daří obnovit rychlíkovou linku Brno - Břeclav - Olomouc, ale pouze do Moravského Písku. 

Přesné informace o odřeknutých vlacích a o vlacích vedených motorovou lokomotivou lze sledovat na webu Českých drah. Například zastávkové rychlíky Brno - Česká Třebová - Praha jedou zatím pouze v úseku Brno - Svitavy. Vlaky mezi Znojmem a Okříškami se měly dát do pohybu po deváté, náhradní autobusy zde nejezdí. Až do oběda se předpokládal také problém na přeshraniční trati Znojmo - Retz, kde se porouchalo zabezpečovací zařízení.

Počasí řidiče zaskočilo, výsledkem jsou stovky nehod

Foto PČR

 

Každý rok je řada řidičů překvapena příchodem zimního počasí. Na výskyt první ledovky či sněhu je mnoho z nich nedostatečně vybaveno. Během špatného počasí motoristé navíc rychleji ztrácí pozornost a schopnost soustředit se a v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek tak často vznikají v silničním provozu krizové situace. Výsledkem je skokový nárůst dopravních nehod.

Mezi statisticky nejčastější příčiny karambolů na silnicích v zimním období patří nedobrzdění a nezvládnutí řízení. Převažují tzv. plechové škody – jsou to například zdeformované části karoserií (zejména nárazníky), světla a podvozkové části. Automobily ve větší míře ohrožují také zmrzlé větve, které svým pádem způsobují škody v řádech tisíců korun.

Policisté včera šetřili 337 událostí

ilustrační foto PČR

 

V pondělí 1. prosince bylo na operační středisko policie v rámci celého Olomouckého kraje přijato celkem 337 oznámení do informačního systému. Průměrně v běžný den operační středisko příjme kolem 160 událostí, tedy se jednalo o více jak 100 % nárůst.

"Z toho 257 událostí mělo přímou souvislost s počasím. Především se jednalo o dopravní omezení, nesjízdné, namrzlé komunikace, padající stromy zasahující do cest a kolejišť," uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík. Celkem bylo oznámeno 80 dopravních nehod, z toho bylo šetřeno policií 38, v běžný den bývá na operační středisko oznámeno kolem 40 nehod a 20 je šetřeno. Na Prostějovsku policisté včera v souvislosti s počasím šetřili pět dopravních nehod. "Ve čtyřech případech byla příčnou nepřiměřená rychlost, jedna osoba byla lehce zraněna.