Lenka Zapletalová

Bylo to úžasné putování, říká Lenka Zapletalová o cestě z Hané na severní pól

Foto FB Lenka Zapletalová

O cestě manželů Zapletalových z Kralic na Hané na severní pól jsme vás pravidelně informovali. Manželé ji plánovali třicet let a jsou nesmírně šťastni, že ji podnikli.

"Bylo to úžasné putování, plné krásných a nezvyklých zážitků. Dalo nám mimo jiné poznání odlišné kultury. Lidé, které jsme potkali, byli přátelští, dobrosrdeční, ochotní pomoci a spokojení se svým životem. Ohromila nás také velikost a rozmanitost přírody, Fjordy, Lofoty, Vesterály, mohutné vodopády, ledovce, národní parky, Trolí stezka, pozorování velryb, polární den. To je jen hlavní výčet přírodních úkazů. Malebné domečky, poskládané v údolích a na svazích mohutných štítů. Protékající dravé řeky ze svahů a padající do zelených údolí.

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl třináctý a čtrnáctý

Foto FB Lenka Zapletalová

O splnění třicetiletého snu manželů Zapletalových z Kralic na Hané vás pravidelně informujeme. Na začátku července se vypravili na průzkumnou cestu na sever, na severní pól. Dnes vás poinformujeme o pokračování jejich cesty, které se chýlí již k závěru, o třináctém a čtrnáctém dnu jejich pobytu na severu.

13. den - "Dnešní den patřil prohlídce Osla, hlavního města Norska. Celé město je skoro jako staveniště. Jako les se tyčí desítky jeřábů a pod nimi rychle rostoucí nová místa. Oslo bylo založeno v 8. století na pravém břehu Oslofjordu. Na konci se rozkládá poloostrov Bygdøy. Je kousek cesty od centra města. Díky množství nejrůznějších památek, muzeí a atrakcí se stal vyhledávaným cílem turistů. Dnes je Bygdøy také považován za nejexkluzivnější obytnou čtvrť. Zvláštní vysoká budova radnice s hodinami vévodí nábřeží.

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl jedenáctý a dvanáctý

Foto FB Lenka Zapletalová

O splněném snu manželů Zapletalových vás informujeme již několik dnů. Třicet let plánování přetransformovali do výletu na severní pól. Přinášíme vám pokračování popisu jejich další cesty.

11. den cesty

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl devátý a desátý

ilustrační foto

Dnes přinášíme souhrn cestovních zážitků manželů Zapletalových devátého a desátého dne. Co nového zažili na cestě, kterou plánovali třicet let?

9. den - Při noční plavbě na trajektu zpět na pevninu, jsme chtěli opět pozorovat půlnoční slunce, ale bylo zataženo a vytrvale pršelo. Cestou jsme sledovali pro nás nezvyklou krajinu ledovcového původu, plnou jezer a hor nepředstavitelných tvarů. Překročili jsme opět severní polární kruh a plavbou po jezeře jsme dopluli k ledovci Svartisen, přímo k jeho splazu jsme se dostali stezkou, kterou svým ústupem vytvořil. Pohled na obrovskou horu blankytně modrého ledu nás opravdu ohromil. Podle značení jsme mohli pozorovat, jak pokračuje rozpuštění.

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl osmý

Foto manželé Zapletalovi

Pravidelně vás informujeme o cestě manželů Zapletalových z Kralic na Hané na severní pól. Nejinak je tomu dnes a přinášíme další díl cesty s popisem v podání Lenky Zapletalové.

"Po noci strávené v úžasném kempu, kde jsme neodolali pravé norské sauně, s koupáním v jezeře a koupacich sudech, jsme další den věnovali Lofotám. Okouzlily nás unikátní rybářské vesničky Henningsvaer, Reine, A, které jsou roztroušené po ostrovech, nad kterými se tyčí ostré štíty hor. Ve Vågan se nám velmi líbil starý dřevěný kostel, kde se modlili námořníci a jejich ženy za šťastný návrat z rybolovu. Objev písečné pláže byl spojen s odvážnou koupelí v Norském moři s teplotou vody + 6 °C, jen pro silné povahy", popsala osmý den společné cesty Lenka Zapletalová. (red)

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl sedmý

Foto manželé Zapletalovi

O tom, jak se manželé Zapletalovi z Hané, přesněji řečeno z Kralic na Hané, vydali na severní pól, vás informujeme od počátku jejich cesty. Dnes popíšeme sedmý den jejich cestování.

"Velrybám patřil celý dnešní den v Lofotách. Dopoledne jsme obdivovali vývoj velryb a jejich životní prostředí při prohlídce expozice, kterou nás prováděl s československým výkladem mladý průvodce. Udělil nám také instrukce pro plavbu lodí na pozorování velryb. Ve 12 hodin jsme se nalodili a vypluli na širé moře. Vlnky po počátečním houpání přešly do obrovských vln. Loď plula stylem jízdy na horské dráze. Většina účastníků to nesla velmi špatně, ale zásoby pytlíků a ubrousků byly dostatečné a zábradlí pevné. My jsme se statečně drželi, i když jsme museli hodně rozdýchávat pohled na trpící.

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl šestý

ilustrační foto

O třicetiletém záměru manželů Zapletalových vydat se na severní pól jsme vás již informovali. Nyní vám přinášíme další díl jejich cesty.

"Kiruna, hornické město s největším rudným dolem na světě, je ještě dalších 140 km za severním polárním kruhem. Podél silnice jsme pozorovali soby, které rozhodně provoz nijak neznepokojoval. Naše cesta vedla do národního parku Abisko, který je znám vysokohorskou severskou přírodou. Výjezd lanovkou pod vrchol hory Nulia jsme museli vzdát, protože nebylo příznivé počasí. Zvolili jsme tůru podél kaňonu s divokou vodou Abeskoeatnu. Kaňon se hluboce zařezával do skal a voda protékala s mohutným hukotem. Okolni příroda byla opravdu drsná.

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl pátý

ilustrační foto

O cestě manželů Zapletalových z Kralic na Hané na severní pól vám každý den podáváme informace. Nejinak je tomu dnes.

"Dnes má nadejít slavný den překročení severního polárního kruhu. Cestou pozorujeme soby a krajinu, ve které ubývá vysokých a hustých lesů. Nahrazuje ji typická severská tundra. Severní polární kruh překračujeme v 14:00. Zvláštní, nepředstavitelný zážitek. Věnujeme trolům trošku slivovice, zbytkem zapijeme ten okamžik. Zastávka v Laponském muzeu a v kostele Jokkmokks Kyrka ve městě Jokkmokk nám vykreslila drsný život laponců. Hluboké soutěsky v národním parku Mudus nás opět přesvědčily, jakou má příroda moc. Krásné lišejnikové krajky zdobily velké balvany soutěsek.

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl čtvrtý

ilustrační foto

Z Hané, přesněji z Kralic na Hané, se na severní pól vydali manželé Zapletalovi. Díky jejich fotografiím a zážitkům se můžeme cítit, jako bychom byli na výletě, jejž plánovali třicet let, s nimi.

"Uppsala je krásné město, snoubí se v něm úctyhodná historie s moderní současností. Jenže hordy osadníků, potloukající se ulicemi, divoké honičky v autech či křik návštěvníků barů kazily dojem akademické Uppsaly. Je zde jediné arcibiskupství ve Švédsku. Uppsalská univerzita, s rokem založení 1477, je nejstarší severoevropská univerzita s knihovnou, kde je uložen Codex Argenteus, který Švédi během třicetileté války ukradli z Prahy. Další zastávka byla v Gamla, což je staré vikingské pohřebiště. V Gävle jsme prošli staré uličky původních domečků. Celou dobu nás provází krásné počasí.

Splněný sen. Z Hané na severní pól. Díl třetí

Foto Zapletalovi

Již třetí den vás, čtenáře Prostějovských novinek, informujeme o cestě manželského páru Zapletalových o cestě z Hané na severní pól. Popisují cestu, kterou plánovali třicet let.

"Po krátké noci (slunce zapadlo 22:06 a vyšlo 3:37) strávené v kempu na kraji Stockholmu, jsme vyrazili na prohlídku města. Prohlídka radnice a úchvatná vyhlídka z radniční věže na historické centrum nám zabrala celé dopoledne. Včas jsme stihli střídání královské stráže, prošli kouzelnými uličkami hanzovnich domů a poklonili se zakladateli města Biergeru Iarlovi. Závěrem dne jsme navštívili slavné muzeum Vasa. Král Gustav II. Adolf nechal postavit největší plavidlo tehdejší doby.