měsíc

Nezapomeňte! Zatmění Měsíce můžete sledovat na hvězdárně!

ilustrační foto plakát

V pondělí ráno 21. ledna uvidíte nápadný astronomický úkaz. Přestože bude Měsíc v úplňku, nebude vidět jeho jasně zářící kotouč. Namísto toho najdete nevysoko nad obzorem jen jakéhosi ducha Měsíce. Přibližně hodinu, od tři čtvrtě na šest do tři čtvrtě na sedm, bude totiž Měsíc v zemském stínu a jeho povrch bude nasvětlen pouze paprsky, které prošly zemskou atmosférou. 

"Měsíc by měl mít nápadnou narudlou barvu. Směrem k okraji stínu bude Měsíc světlejší. Zajímavý vzhled bude mít Měsíc rovněž asi hodinu před a po úplné fázi zatmění, kdy se bude postupně nořit a vystupovat ze zemského stínu. Během částečné fáze zatmění si budete moci všimnout kulatého tvaru zemského stínu, který svým zakřivením zhruba odpovídá velikosti naší Země. Budete si tak moci sami odhadnout, podobně jako například antičtí myslitelé, kolikrát je naše planeta větší, než náš kosmický průvodce," uvedl za hvězdárnu Karel Trutnovský.

Pondělní Lví úplněk bude ve znamení zatmění. A konfliktů!

ilustrační foto astro.cz

Úplněk ve Lvu nastane v pondělí 21. ledna 2019 v 06:15 hodin. Když se blíží úplněk ve Lvu, bývá to lidmi silně pociťováno. Jsme snadno náchylní ke konfliktům v mezilidských vztazích. Proto se raději vyhýbejte vyhroceným situacím nebo hádavé společnosti a nic si neberte příliš osobně. 

Měsíc se celý do stínu Země ponoří v 5 hodin 41 minut. Během zatmění z oblohy nezmizí, neboť se na jeho povrch budou promítat odstíny pozemských červánek. Chytne tedy velmi neobvyklý naoranžovělý, cihlově červený či až hnědý odstín. Pozoruhodné může být zabarvení na počátku a před koncem fáze úplného zatmění, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozonem. Zatmění potrvá 62 minut, tedy do 6:43 minut.

Na jihovýchodě pak nepůjde přehlédnout dvojici velmi jasných planet – Venuši a Jupitera.

Čeká nás Rybí úplněk. Bude plný energie

ilustrační foto astro.cz

Rybí úplněk bude velice důležitý, protože si uděláme pořádek ve svém životě a sami v sobě. Úplněk v Rybách nastane v neděli 26. 8. 2018 přesně ve 13.56 hodin.

Už od pátku můžeme pociťovat psychický tlak. Luna bude mít velký vliv na negativní stránky osobnosti, které v těchto dnech vyjdou na povrch. Zároveň bude energetickým polem planety plout velmi silná energie, která podpoří spojování duší partnerů. Spojí dohromady ty lidi, kteří k sobě patří a to, co nefunguje, rozdělí. 

Úplněk v Rybách je podle kartářek a astrologů považován za čistící, který nastartuje naše životy tím správným směrem. Tuto energii můžeme na sobě pozorovat již od začátku týdne, kdy všechno vykrystalizuje a vybouchne. (ber)

Připravte si přání. Dnes padají Akvaridy!

ilustrační foto astro.cz

Máte-li nějaké toužebné přání, můžete zkusit poprosit o pomoc hvězdy. Budou padat právě dnes, 30. července o půlnoci. Jsou to částečky slavné Halleyovy komety - létavice z meteorického roje Éta Akvarid.

Jak už název napovídá, jeho radiant (místo na obloze, odkud zdánlivě vylétají jednotlivé meteory) nalezneme v souhvězdí Vodnáře, jehož latinské pojmenování zní Aquarius. Pod tmavou oblohou bychom v ideálním případě mohli zahlédnout až desítku jasných meteorů za hodinu. Částečky tohoto roje přitom pocházejí z jádra slavné Halleyovy komety.  Tak hlavu vzhůru a přejte si... (ber)

OBRAZEM: Zatmění fotoaparátem Tomáše Malana

Foto Tomáš Malan

Další krásné fotografie úkazu, který uvidí v podobné délce až naši potomci v dalším století, nám zaslal Tomáš Malan.

"Zatmění Měsíce jsem zachytil z držovického kopce", napsal Tomáš k zaslaným fotografiím. (red)

OBRAZEM: Páteční zatmění Měsíce v Alojzově

Foto Hana Grulichová

V pátek proběhlo zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století. Postavení Měsíce, Slunce a Země zapříčinilo jeho rudou barvu.

I v Alojzově se pokusili o jeho zachycení. "Na mnoha místech pršelo, ale u nás v Alojzově se měsíc na nějakou dobu ukázal. Obrázky jsou pořízeny od půl deváté do půl desáté", napsala k zaslaným fotografiím paní Grulichová. Děkujeme. (red)

"Prostějovské" rudé zatmění Měsíce

Foto Thomas Parsley

Včera, tedy v pátek 27. července, jsme se kochali pohledem na rudý Měsíc. Nastalo jeho vůbec nejdelší úplné zatmění v tomto století, to další bude až za 105 let. Vzácný úkaz doplnil další zvláštní jev - planeta Mars se ocitla v nejvýraznější opozici Slunce za posledních 15 let a byla viditelná pouhým okem.

Fotografii měsíce nám zaslal Tomáš Petržela alias Thomas Parsley. Nádherná, viďte? (red)

Se zatměním přichází i úplněk. Ve znamení Vodnáře

ilustrační foto astro.cz

Léto 2018 je charakterizováno velmi zvláštní energií; taky že v průběhu zhruba jednoho měsíce (mezi červencem a srpnem) se vytvoří tři zatmění Slunce a Měsíce, celkové a částečné. Noc 27. července bude nocí, kterou bychom si měli zapsat do kalendáře a pamatovat si ji.

Bude k vidění úplné zatmění Měsíce, které nastane souběžně se samotným úplňkem. Bude to nejdelší úplné zatmění měsíce 21. století, a bude trvat hodinu a 43 minut. A také Mars se připravuje předvést nám své představení. Tu stejnou noc bude Červená planeta viditelná tak, jak tomu nebylo už od roku 2003.

"Superkrvavý modrý lví měsíc". Již ve středu!

Foto http://www.astronomy.com

Ve středu 31. ledna ve 14,27 nás čeká na obloze podívaná v podobě "super krvavého modrého měsíce". Nemusíte se však bát, ve skutečnosti jde o úžasnou podívanou. K vidění bude po pětatřiceti letech, a pěkně zahraje na city. Protože je lví.

Lví úplněk

Letošní druhý lednový úplněk je ve znamení Lva. Přinese velkou sílu, značnou odvahu a nespoutanou vášeň. V tento den přijdou do středu zájmu naši milovaní. Budeme se chtít více setkávat s přáteli a být nablízku svým partnerům. Budeme více vášniví, odvážní a plní touhy se o někoho starat. Lev pomůže s tím, že budeme mít větší sílu a naše sebedůvěra bude stoupat. A pokud budeme chtít něčeho dosáhnout, v tyto dny se nám to určitě podaří. Je možné, že získáte finance, které vám schází.

Dnes je kouřový úplněk. Ve znamení Lva

ilustrační foto ber

Dnes v noci nás čeká úplněk. Bude výjimečný, dočkáme se polostínového, neboli kouřového zatmění měsíce. Ten bude ve znamení Lva a nastane v 1:32 v sobotu ráno. Přinese nám touhu po pozornosti, navazování kontaktů i nové začátky.

Polostínové zatmění měsíce je jev, ke kterému dochází, pokud se měsíc dostane do stínu, který vrhá naše planeta, a stín Země dopadne přímo na jeho okraj. Tím se měsíc zbarví do jasnější žlutooranžové barvy a na jeho okraji se objeví jakýsi kouřový stín.

Naši předkové tento jev považovali za ukazatel neštěstí a smůly, dokonce za předzvěst války a bojů. Když se na obloze objevil „kouřový“ úplněk, vykonávali nejrůznější ochranné rituály, které je měly před jeho silou ochránit. Polostínové zatmění měsíce však nemá nijak ničivou sílu, jen umocňuje účinky úplňku jako takového.