městská knihovna

V knihovně pro děti a mládež si můžete půjčovat tzv. tematické kufříky

ilustrační foto

Zatím jsou k dispozici dva – jeden „pohádkový“ a druhý na téma „učíme se číst“. A časem jistě přibudou další. Tematický kufřík je možno zapůjčit na jeden měsíc, a to zcela zdarma.

„Chceme dětem i celým rodinám nabídnout nový rozměr společných zážitků – od zábavy a hry až po čtení a učení. Tematický kufřík je skutečně dětský kartonový kufřík, ve kterém jsou uloženy knihy, skládačky a hry na dané téma. Jeho přidanou hodnotou není pouze obsah, ale skutečnost, že ho lze využít pro společné rodinné čtení, zábavu a poznávání," uvedl ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka.

Kufřík tak může obohatit společně strávený čas rodičů s dětmi, posílit jejich sounáležitost a společnou aktivitou upevnit vztahy v rodině. 

Žiju tak, jako by Bůh existoval

Foto Monika Vacová

V pondělí dne 16. 4. 2018 zavítal do Městské knihovny v Prostějově známý písničkář, jazzman, spisovatel, televizní moderátor, cestovatel a zakladatel sdružení „Osamělých písničkářů“ Jan Burian. 

Jeho „improvizovaný večírek“ se nesl v duchu laskavého a inteligentního humoru. V podkrovním sále zazněly Burianovy básně, fejetony a písně, které Jan Burian doprovázel hrou na klávesy. Zahrál také svou nejnovější píseň „Normální den“, která se již šestým týdnem drží na předních místech Hitparády Rádia 1. Nezapomněl zavzpomínat také na svého tatínka E. F. Buriana, slavného zakladatele divadla D 34. V průběhu hudebního pořadu proběhla autogramiáda jeho knih a nového CD „Jinotaje“, které nyní vydává se skupinou „Bizzare Band“.

Známý písničkář vystoupí v knihovně. Již zítra

ilustrační foto MěKP

Známý písničkář Jan Burian vystoupí v Městské knihovně Prostějov již po několikáté. Může te se těšit na jeho „improvizovaný“ večírek v pondělí 16. dubna v 17 hodin. Nebudou chybět písničky, vyprávění u klavíru a odpovědi na dotazy z publika. 

Jan Burian je známý především jako písničkář. Legendární je jeho spolupráce s Jiřím Dědečkem, Petrem Skoumalem nebo Janem Vodňanským. Vydal řadu alb, stál u zrodu Festivalu osamělých písničkářů, ale věnuje se také literární tvorbě, píše básně, cestopisy i fejetony. Proslavil se jako televizní moderátor svébytných talk-show, je spoluautorem filmových dokumentů a vystupuje jako břitký glosátor žhavé současnosti. (red) 

 

 

Severní Rusko a Solovecké ostrovy. Dnes v knihovně

ilustrační foto

Vyprávět bude cestovatel, fotograf a člověk Ivo Dokoupil. 

„Od pradávných dob vedly přes severní část Ruska důležité obchodní cesty. Po nich se do nitra kontinentu vydávali stateční mořeplavci, kromě jiných i Vikingové, kteří dali Rusům jejich dnešní jméno. O slavné minulosti, ale i o současném životě v tomto nádherném koutě severní Evropy, protkaném sítí stovek řek a statisíců jezer, bude ve čtvrtek 12. dubna v 17 hodin vyprávět cestovatel, fotograf a člověk Ivo Dokoupil, který se nedávno vrátil z další expedice k posvátnému Soloveckému klášteru," uvedl ředitel Městské knihovny Aleš Procházka.

Jiří Wolker tak trochu jinak...

Foto MMP

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách v Městské knihovně Prostějov proběhlo slavnostní odhalení dememoriální desky věnované neznámému čtenáři. Takzvaného aktu kulturní tolerance se mimo jiné zúčastnila primátorka města Prostějova Alena Rašková.

Jak již jednou informoval autor projektu Miloš Karásek, koncept dememoriálních desek si klade za cíl vytvoření energetizujících bodů v parteru a celkové oživení atmosféry města. Podle jeho názoru jsme si zvykli pohybovat se v nám důvěrně známém prostoru ulic a náměstí bez toho, aniž bychom registrovali mnohost detailů, jež nás obklopují. Bez povšimnutí míjíme dekorativní výlohy obchodů, květinovou výzdobu a osazená sochařská díla. Ve snaze o dokonalou harmonii formy obsahu se z prostoru kolem nás stala civilizační šeď, která nás již ničím neudivuje a moment překvapení se vytratil.

Luštíme s knihovnou

ilustrační foto městská knihovna

Ve čtvrtek 1. února začíná celoroční luštitelská soutěž o ceny, kterou připravil Petr Urbánek z Českého svazu hádankářů a křížovkářů. 

Bude mít pět kol a v každém z nich bude úkolem soutěžících vyluštit správně nejen tajenku, ale celou křížovku. Po skočení každého kola budou určení tři výherci, kteří získají věcnou cenu.

Zadání křížovek a přesná pravidla jsou k dispozici v čítárně nebo na webu knihovny. První kolo probíhá od 1.2. do 29.3. (Zdoj MK Pv)

Írán – dvě tváře Persie, zve na besedu knihovna

ilustrační foto

„Írán je vnímán jako kontroverzní země s přísným islámským režimem a nemá nálepku destinace, do které by se lidé zrovna hrnuli," uvedl cestovatel Michal Štěpánek, který bude hostem Městské knihovny v Prostějově. "Tahle země je tak trochu jiná, než nám ji předkládá okolní svět," míní Štěpánek.

Podle něj je to škoda. Jak sám říká, na svých cestách po Íránu zažil ruch hlavní metropole, pokusil se vyškrábat na nejvyšší kopec v zemi, podíval se k moři, přespal v poušti, poznával města a jejich památky, navštěvoval čajovny, ochutnával tamní jídla, potkával spousty zvědavých lidí, ale hlavně vnímal a nasával atmosféru Blízkého východu.

O své zážitky se podělí ve středu 17. ledna v 17 hodin v Městské knihovně v Prostějově - podkrovní sál. (Zdroj Městská knihovna Prostějov)

Nová otevírací doba Městské knihovny Prostějov

ilustrační foto plakát

Oddělení pro děti a mládež prostějovské knihovny bude od ledna otevřeno i každou sobotu od 8 do 11,30 hodin.

Knihovna v zámku na Perštýnském náměstí je otevřena od pondělí do pátku v době od 11 do 17 hodin, zavřeno je úterý celý den. (red) 

 

Knihovna zná vítěze letních soutěží!

ilustrační foto MMP

Po celé prázdniny se mohl každý, kdo měl zájem, zúčastnit dalšího kola oblíbené akce Luštění s knihovnou.

„Křížovku a osmisměrku tradičně připravili Iveta Dedková a Bohdan Kousal z prostějovského Hádankářského kroužku Hanáci. Z více než pěti desítek správných odpovědí jsme vylosovali těchto pět šťastlivců: Dana Luterová, Vladimíra Baláková, Milan Kluvanec, Blanka Dudová a Jana Vávrová," uvedl ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka.

V průběhu července a srpna se lidé mohli také připojit k Letní čtenářské výzvě.

Kapverdské ostrovy v knihovně. Ve čtvrtek

ilustrační foto MMP

Ve čtvrtek 14. září v 17 hodin si nenechte ujít cestovatelské povídání. Na řadě je další povídání sympatické cestovatelky Jany Bušek, která se spolu se svou matkou, prostějovskou rodačkou Alenou Čižmářovou, vydala po vlastní ose na Kapverdské ostrovy.

"Podařilo se jim procestovat dva z nich - Santiago a Fogo a opět se s námi podělí o své neobyčejné zážitky. Jana Bušek je absolventkou Univerzity Palackého v Olomouci v oborech portugalská a anglická filologie a během svých studií i poté navštěvovala spolu se svou matkou bývalé portugalské kolonie, tedy země, kde se dodnes mluví portugalsky, aby zjistila, jak se žije místním lidem a zachytila na svých snímcích jejich každodenní život," uvedl ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka.