městská knihovna

Den pro Izrael již dnes! V knihovně

ilustrační foto plakát

Dnes, 5. listopadu, se v podkrovním sále městské knihovny bude diskutovat s odborníky na blízkovýchodní problematiku.

Diskusní podvečer určený jak těm, kteří se chtějí dozvědět o Izraeli něco nového, tak těm, kteří vědí a chtějí diskutovat. Hosty budou přední čeští odborníci na blízkovýchodní problematiku Mojmír Kallus, Jaromír Vykoukal a Daniel Žingor. Téma: Izrael – mediální obraz vs. realita. Začátek akce je v 17:30 hodin. (red) 

 

OBRAZEM: Retro relaxační odpoledne fotoaparátem Jarmily Gmeinerové

Foto Jarmila G.

V pondělí se uskutečnilo v knihovně RETRO RELAXAČNÍ ODPOLEDNE ke 100. výročí vzniku naší republiky. 

Pořádající děvčata byla oblečena dle módy 1. republiky, zněly jazzové a svingové melodie z této doby, bylo připraveno i malé pohoštění. "Na výstavce jsme si prohlédli knihy o hereckých hvězdách - např. o Adině Mandlové a podobně.Strávili jsme nesmírně zajímavé odpoledne", uvedla k zaslaným fotografiím paní Jarmila.

A hádejte, kolik přišlo lidí?! "Pouze čtyři dospělí a dvě děti. Myslím, že pořadatelky akce to muselo mrzet, daly si s přípravou jistě dost práce", dodala se smutkem paní Jarmila. (red)

V knihovně pokračuje knižní bazar!

ilustrační foto

Hledáte zajímavou knihu pro svou knihovničku? Je vám líto vyhodit knihy, které již nepotřebujete? Navštivte knižní bazar, který probíhá v prostorách knihovny od 1. října až do konce měsíce.

"Můžete přinést vaše knihy, které budou zdarma k dispozici ostatním čtenářům, a sami si můžete odnést všechny publikace, které vás zaujmou," sděluje knihovna. (red)

 

Knihovna zve na besedu Na kole do horských vesnic Ázerbájdžánu

ilustrační foto plakátek

Ve středu  26. září od 17.30 hodin se v podkrovním sále prostějovské knihovny můžete podívat do Ázerbájdžánu.

Čeká vás vyprávění a promítání fotografií cyklocestovatele Radomíra Čížka, který vystoupal do odlehlých vesniček na úpatí hor Ázerbájdžánu, aby si potvrdil, že nejsilnější zážitky a fascinující život se odehrává v zapadlých koutech země. (red)

V knihovně vypukl knižní bazar

ilustrační foto

Hledáte zajímavou knihu pro svou knihovničku? Je vám líto vyhodit knihy, které již nepotřebujete? Navštivte knižní bazar, který bude probíhat v prostorách knihovny až do 29. září.

"Můžete přinést vaše knihy, které budou zdarma k dispozici ostatním čtenářům, a sami si můžete odnést všechny publikace, které vás zaujmou," sděluje knihovna. (red)

 

Vyzkoušejte e-knihy, nabízí prostějovská knihovna

Ilustarční foto svetandroida.cz

Ve vašem tabletu nebo čtečce si s sebou můžete přivézt desítky knih a vybrat si až na místě podle nálady. Prostějovská knihovna nabízí svým čtenářům k vypůjčení více než 6000 titulů elektronických knih.

"Výhodou je, že si můžete půjčit i bestsellery, které jsou v knihovně aktuálně rozpůjčované. Na své si přijdou i děti a dospívající. Půjčování e-knih probíhá jednoduše. Stačí si je objednat přes on-line katalog knihovny a následně stáhnout z portálu www.ereading.cz. Pro registrované čtenáře je půjčení zcela zdarma. Současně můžete mít vypůjčené nejvíced dva tituly. Na jejich přečtení máte 31 dní.

Knihovna pro děti a mládež zavírá 13. července

ilustrační foto MMP

Na podzim by se dětské oddělení prostějovské knihovny mělo vrátit do zrekonstruované budovy domu dětí a mládeže ve Vápenici. Z tohoto důvodu bude posledním dnem provozu ve stávajících prostorách na nádvoří prostějovského zámku pátek 13. července 2018. Poté bude knihovna až do konce srpna zcela uzavřena.

"Budeme totiž obalovat, přeštítkovávat a připravovat na stěhování všech 50 000 knížek, 60 metrů regálů a další nábytek a techniku. Myslete tedy na to při zásobení vašich dětí četbou na léto. Výpůjční doba knih, které si do uzavření vypůjčíte, bude automaticky prodloužena až do 5. října. Upozorňujeme také, že v průběhu července a srpna nebudou v knihovně probíhat žádné tradiční letní akce pro děti, jakými bývají Pizza kviz, Dny šikulů nebo předčítání pro děti," informuje ředitel Městské knihovny Prostějova Aleš Procházka. (red)

 

 

Přednáška v Knihovně: Sokolovo ze všech stran

ilustrační foto MMP

Výročí konce druhé světové války si ve středu 9. května v sedmnáct hodin připomeneme přednáškou popularizátora vojenské historie Ing. Jaromíra Vykoukala.

„Bude věnována bitvě, kterou se mnozí pokoušejí posuzovat a hodnotit a která se díky politickým změnám dočkala mnoha protichůdných výkladů. Boj o ukrajinskou obec Sokolovo byl prvním bojem československých vojáků na východní frontě. Podíváme se na tuto bitvu ze všech stran. Připomeneme si historii vzniku 1. československého polního praporu v SSSR a přiblížíme si samotnou bitvu. Budeme si povídat o hrdinství, zbabělosti a zradě, i o tom, že je snadné s odstupem mnoha desítek let hodnotit, co udělal velitel praporu špatně a jak to měl udělat lépe.

V knihovně pro děti a mládež si můžete půjčovat tzv. tematické kufříky

ilustrační foto

Zatím jsou k dispozici dva – jeden „pohádkový“ a druhý na téma „učíme se číst“. A časem jistě přibudou další. Tematický kufřík je možno zapůjčit na jeden měsíc, a to zcela zdarma.

„Chceme dětem i celým rodinám nabídnout nový rozměr společných zážitků – od zábavy a hry až po čtení a učení. Tematický kufřík je skutečně dětský kartonový kufřík, ve kterém jsou uloženy knihy, skládačky a hry na dané téma. Jeho přidanou hodnotou není pouze obsah, ale skutečnost, že ho lze využít pro společné rodinné čtení, zábavu a poznávání," uvedl ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka.

Kufřík tak může obohatit společně strávený čas rodičů s dětmi, posílit jejich sounáležitost a společnou aktivitou upevnit vztahy v rodině. 

Žiju tak, jako by Bůh existoval

Foto Monika Vacová

V pondělí dne 16. 4. 2018 zavítal do Městské knihovny v Prostějově známý písničkář, jazzman, spisovatel, televizní moderátor, cestovatel a zakladatel sdružení „Osamělých písničkářů“ Jan Burian. 

Jeho „improvizovaný večírek“ se nesl v duchu laskavého a inteligentního humoru. V podkrovním sále zazněly Burianovy básně, fejetony a písně, které Jan Burian doprovázel hrou na klávesy. Zahrál také svou nejnovější píseň „Normální den“, která se již šestým týdnem drží na předních místech Hitparády Rádia 1. Nezapomněl zavzpomínat také na svého tatínka E. F. Buriana, slavného zakladatele divadla D 34. V průběhu hudebního pořadu proběhla autogramiáda jeho knih a nového CD „Jinotaje“, které nyní vydává se skupinou „Bizzare Band“.