městská policie

Nechali jste si změřit rychlost na svých vozech?

Foto ber

V sobotu 9. června v době od 9 do 12:30 hodin měli řidiči motorových vozidel možnost nechat si změřit rychlost, a to na trase Severní obslužná komunikace. Akci připravila Městská policie Prostějov ve spolupráci s krajským pracovištěm Besipu Olomouckého kraje.

"Celkem se dostavilo 142 motoristů, z toho tři řidiči motocyklů. Ve čtyřech případech ukazatel rychlosti podměřoval, např. radarem naměřeno 57 km/hod. na ukazateli, řidičem zjištěno 52 km/hod. Tato hodnota byla nejvyšší naměřenou odchylkou. Řidičům, kterým tachometr podměřoval, byl doporučen servis, neboť ne svojí vinnou mohou překročit zákonem stanovenou rychlost. U osmi automobilů se ukazatel rychlosti zcela shodoval s naměřenou hodnotou mobilním radarem. U ostatních byla vesměs zjištěna odchylka do 10%.

Všímaví občané nahlásili čtyři nezajištěná vozidla

ilustrační foto MP

První případ byl oznámen v neděli v podvečer, na parkovišti nedaleko Kostelecké ulice. Na místě se hlídce prostějovských strážníků podařilo zkontaktovat majitelku. Ta sjednala nápravu a vozidlo zajistila. 

Stejná situace byla ohlášena půl hodiny před půlnocí v ulici Dobrovského. "Z evidence byl zjištěn provozovatel, kterého hlídka vyrozuměla. Muž si vozidlo převzal a otevřené dveře uzamkl," uvedla strážník Tereza Greplová. Další nezajištěné vozidlo bylo nahlášeno v dopoledních hodinách 5. června na sídl. A. Slavíčka. Tentokrát řidič ponechal otevřená dvě okna. Opět se strážníkům podařilo zkontaktovat majitele, který si následně vozidlo zajistil. V posledním případě si kolemjdoucí muž všiml otevřeného okna na dodávce na sídl. Svobody.

Děti ze záchodové místnosti vysvobodila trenérka

ilustrační foto MP

5. června v podvečer vyjížděli strážníci do Vrahovic prověřit oznámení o dvou dětech uvízlých na toaletě. 

Na místě bylo zjištěno, že v Domě služeb probíhal taneční trénink dětí. Dvě z nich odešly na toaletu a nemohly se dostat ven. "Ještě před příjezdem hlídky se trenérce podařilo dveře otevřít a tím děti ze záchodků vysvobodit," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

 

Seniorka upadla. Strážníci jí pomohli

ilustrační foto MP

Devětadvacátého května 2018 v ranních hodinách se na prostějovské strážníky obrátil muž, který požádal o pomoc při zvedání své invalidní manželky.

"Žena upadla v bytě na zem a nedokázala vstát ani za pomoci manžela. Hlídka jednasedmdesátileté seniorce pomohla a uložila ji do postele. Pád se naštěstí obešel bez zraněn," doplnila informaci strážník Tereza Greplová. (red)

 

Morče v krabici. Majitel ho vyhodil na cyklostezce

Foto MMP

Třicátého května 2018 v ranních hodinách přijali prostějovští strážníci telefonické sdělení o nálezu morčete v krabici na cyklostezce na Letecké ulici, směrem na Bedihošť.

Vyslána hlídka morče našla. "Bílo - hnědo - černý hlodavec byl převezen a umístěn do prodejny drobných živočichů. Kdo krabici se zvířetem na místě ponechal, se zjistit nepodařilo," dodala strážník Tereza Greplová. (red)

 

Dostal facku. Za objetí

ilustrační foto

26. května před půl třetí ráno přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení od muže, který měl na náměstí dostat facku. 

Na místo vyslána hlídka zkontaktovala čtyřiadvacetiletého muže v podnapilém stavu. "Uvedl, že v centru města potkal své kamarády, se kterými se začal objímat. Omylem při tom objal i úplně cizího muže. Tomu se to nelíbilo. Mladíkovi uštědřil lehkou facku, aby se vymanil z objetí," uvedla strážník Tereza Greplová. Oznamovatel usoudil, že chyba byla na jeho straně a reakce neznámého muže byla pochopitelná. O protiprávní jednání se v tomto případě nejednalo. Muž se hlídce omluvil a z místa odešel. (red)

Cizího psa chtěl uklidnit. Opaskem

ilustrační foto ber

Sedmnáctého května v dopoledních hodinách se na strážníky prostřednictvím linky 156 obrátil jednatřicetiletý muž. Uvedl, že zanechal svého psa přivázaného před obchodem a zatím co nakupoval, viděl, jak cizí muž, v podnapilém stavu, omotává jeho zvířeti kolem krku opasek. 

Na místo vyslaná hlídka zkontaktovala majitele. Zanedlouho se k hlídce přihlásil i pětadvacetiletý muž. "Ten tvrdil, že pes na něj štěkal a on ho šel jen uklidnit. Po vysvětlení celé situace oba pánové místo opustili," uvedla strážník Tereza Greplová. K poškození majetku nedošlo, nikomu nevznikla žádná újma. V tomto případě se o protiprávní jednání nejednalo. (red)

 

Porušil vyhlášku města. Popíjel u školy

ilustrační foto MP

Jednadvacátého května před půl osmou ráno si strážníci, provádějící dohled na přechodu pro chodce, povšimli sedícího muže, konzumujícího alkohol na lavičce nedaleko jedné prostějovské školy.

Strážníci dotyčného zkontaktovali. Muž uvedl, že právě dopil jedenáctistupňové pivo. "Hlídkou byl upozorněn na platnost obecně závazné vyhlášky č. 10/2009. Ta zakazuje požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství, v okruhu 100 m od škol a školských zařízení. Přestupkové jednání, kterého se muž dopustil, odmítl se strážníky řešit," uvedla strážník Tereza Greplová. Celá záležitost byla postoupena příslušnému správnímu orgánu. (red)

 

Opilec se válel v obchodě. Skončil na záchytce

ilustrační foto MP Zlín

Jedenáctého května zavítal podnapilý muž do prodejny, kde se povaloval a svým chováním obtěžoval ostatní zákazníky, dokonce se chtěl vymočit na podlahu. Celou událost nahlásila na linku 156 prodavačka obchůdku v centru Prostějova.  

"Hlídkou byl dotyčný zastižen na ulici před provozovnou, kde se snažil otvírat kliky zaparkovaných vozidel. Potácel se po komunikaci a nedokázal ovládat své jednání. Muž byl ve stavu značné opilosti, dechová zkouška prokázala 3,45 promile. K posouzení zdravotního stavu opilého byl na místo přivolán lékař," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že bylo rozhodnuto o převozu čtyřicetiletého muže do protialkoholní záchytné stanice v Olomouci. Přestupek proti veřejnému pořádku projedná příslušný správní orgán. (red)

 

Smetanovými sady běhal pes bez vodítka. Je neškodný, tvrdil majitel

Ilustrační foto americkaakita.cz

14. května si při hlídkové činnosti a dohledu na veřejný pořádek ve Smetanových sadech prostějovští strážníci povšimli středně velkého psa pobíhajícího na volno. Ten se přibližoval se štěkotem směrem k hlídce. Opodál sedící muž si psa na výzvu strážníků odchytil a uvázal na vodítko.

Byl upozorněn na platnost vyhlášky, která zakazuje volný pohyb psů na veřejném prostranství města Prostějova. Dotyčný tvrdil, že jeho pes je neškodný. Dále uvedl, že zvíře nemá čip a není ani přihlášeno. Jednačtyřicetiletý muž odmítal s hlídkou své protiprávní jednání jakkoliv řešit," popsala strážník Terez Greplová událost.  Druhý den bylo ve večerních hodinách přijato telefonické oznámení o pohybu většího bílo-černého psa na volno, opět ve Smetanových sadech. Na místo vyslaná hlídka zkontaktovala oznamovatele.