městská policie

Klíče se vrátily majitelům

ilustrační foto

Během dvou dnů (27. 4. 2019 a 28. 4. 2019) se na prostějovské strážníky obrátili dva všímaví občané, aby nahlásili nebo předali nalezené klíče. 

"V prvním případě strážníkům, vykonávajícím hlídkovou kontrolní činnost na náměstí, předal nalezené klíče muž, který uvedl, že ležely na schodech jednoho obchodu. Strážníkům se podařilo zjistit, že pasují do dveří provozovny, před kterými byly nalezeny. Zkontaktována byla odpovědná osob, které byly klíče předány," uvedla strážník Tereza Greplová.

Agresivní muž vybuřoval v restauraci. Na záchytku jel v poutech

ilustrační foto MP

Devátého dubna 2019 ve večerních hodinách přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení od obsluhy v restauraci, že mají problém s podnapilým zákazníkem. Do uvedené provozovny byla vyslána hlídka. Servírka označila muže, který si objednal pivo a v průběhu konzumoval i tvrdý alkohol. Ten si s sebou do podniku sám přinesl. Po upozornění obsluhy na nevhodné počínání, začal být vulgární až agresivní.

Další host se servírky zastal a muže vyvedl ven. Muž byl zjevně pod vlivem alkoholu a nekontroloval své chování. Hlídkou byl vyzván k prokázání totožnosti a provedení orientační dechové zkoušky. Naměřeno mu bylo 2,22 promile alkoholu v dechu. "Dotyčný byl ve stavu, kdy nekontroloval své chování. Na místo byl  přivolán lékař k posouzení jeho zdravotního stavu. Při prohlídce lékařem se choval velice agresivně. Ohrožen na životě selháním základních životních funkcí nebyl. Bylo rozhodnuto o jeho převozu do protialkoholní záchytné stanice v Olomouci.

Prostějov se zapojí do celostátní akce Jehla

ilustrační foto

V úterý 16. dubna 2019 proběhne 5. ročník celostátní akce JEHLA zaměřené na sběr nebezpečného infekčního odpadu po narkomanech. Vloni strážníci celkem ze 40 měst během jednoho dne společně sesbírali na dětských hřištích a rizikových místech téměř 1000 kusů použitých jehel a stříkaček.

U nás v Prostějově strážníci při této akci v roce 2018 nalezli a odstranili na sedmi místech celkem jednatřicet jehel. I když kontaminovaný materiál sbírají průběžně při své kontrolní činnosti, mají tyto specificky zaměřené akce velký smysl. Snižují riziko možné nákazy, připomínají veřejnosti správný postup při nálezu tohoto odpadu a poskytují strážníkům informace o pohybu drogově závislých osob. Množství nalezeného kontaminovaného odpadu se v posledních letech snižuje, ale riziko stále hrozí," uvedl ředitel Městské policie Prostějov Jan Nagy. 

Čtyři opilci skončili na záchytce. Během týdne!

ilustrační foto

Během týdne doprovázeli prostějovští strážníci čtyři podnapilé osoby do záchytné stanice. Všechno byli muži a všichni měli v dechu přes 2,5 promile.  

První opilec byl nahlášen na linku 156 dne 15. 3. 2019 v odpoledních hodinách na Bezručově náměstí. U kontejnerů na tříděný odpad se na zemi povaloval pětapadesátiletý bezdomovec. Muž vykazoval známky silné podnapilosti, samostatného pohybu nebyl schopen a sám se o sebe postarat nedokázal. Při orientační dechové zkoušce nadýchal 2,78 promile.

Strážníci zachránili život muži!

ilustrační foto PČR

Ve středu odpoledne prováděla motohlídka strážníků kontrolu dvorního traktu a hřiště v sídlištní zástavbě v Přerově. Strážníky zastavil svědek, který uvedl, že na schodech jednoho z domů spadl starší pán, který je zraněný. Muž si pádem způsobil krvácení na hlavě a po chvíli přestal mít hmatatelný pulz.

"Jeden ze strážníků zahájil nepřímou masáž srdce a druhý přinesl z auta přístroj AED (automatizovaný externí defibrilátor), který ke zraněnému připojili. Další svědkyně se mezitím spojila se záchrannou službou, přivolala ji na místo a strážníkům předávala informace dispečinku. Strážníci se s oznamovatelem střídali v srdeční masáži až do příjezdu zdravotníků, kteří si zraněného muže převzal," uvedl zástupce ředitele MP Přerov Miroslav Komínek.

Potřebovali si přivydělat. Prodejem na parkovišti

ilustrační foto MP

 Ve čtvrtek7. 3. 2019 po třetí hodině odpoledne bylo přijato na linku 156 prostějovských strážníků oznámení o dvou mužích, kteří nabízejí zboží na parkovišti u supermarketu. Strážníci kontaktovali oznamovatele a ten popsal osoby, které se snažily prodat v kufříku nějaké věci. 

"Hlídka dotyčné muže zastavila a požádala o vysvětlení dané situace. Jednalo se o sadu s akuvrtačkou a příslušenstvím. Oba muži shodně uvedli, že zboží zakoupili v Polsku a nevěděli o zákazu prodeje na veřejném prostranství. Veškeré zboží jim hlídka na místě odebrala a vystavila potvrzení," uvedl strážník Petr Zapletal. Muži ve věku šestadvacet a osmnácti let jsou podezřelí z přestupku pro porušení nařízení města Prostějova. Za takové jednání jim u správního orgánu muže být udělena pokuta do výše 100 000 Kč. (red)

Strážníci pomohli seniorovi. Upadl a nemohl vstát

ilustrační foto MP

Čtvrého března 2019 těsně před dvanáctou hodinou se obrátila na prostějovskou městskou polici s žádostí o pomoc žena, která měla domluvenou schůzku ohledně pedikúry s osmdesátiletým mužem. Když přišla k jeho bytu, slyšela volání o pomoc. 

"Strážníci po příjezdu na místo zjistili, že muž upadl u sebe v bytě a nemůže se sám postavit zpět na nohy. Při pádu naštěstí neutrpěl žádná zranění. Jelikož mohl normálně komunikovat, uvedl zasahující hlídce, u koho jsou uloženy náhradní klíče od bytu. Jeden ze strážníků se vydal pro klíče a druhý setrval na místě. Po vyzvednutí klíče se byt nepodařilo otevřít. Příčinou byl klíč vložený v zámku zevnitř bytu," popsal situaci strážník Petr Zapletal. Přes operační středisko byl vyžádán příjezd Hasičského záchranného sboru a hasičům se podařilo dveře otevřít. Hlídka pomohla seniorovi vstát.

Krkavčí matka nechala dítě strážníkům se slovy, že je nechce!

ilustrační foto

V úterý v pozdních večerních hodinách prováděla hlídka přerovských strážníků kontrolu nádraží a u supermarketu si povšimla zjevně podnapilé mladé ženy, která s sebou měla malé dítě. Na mol opilá matka jim dítě nechala s tím, že ho nechce. 

Dle místní znalosti a osobní zkušenosti strážníci věděli, že se jedná o ženu, pohybující se ve společnosti podivných existencí a bezdomovců, která v poslední době do těchto skupinek zatahuje i svou tříletou dceru. Jelikož se na základě podnětů touto situací zabýval příslušný orgán, rozhodli se ženu zkontrolovat. "K nemilému překvapení hlídky nadýchala žena dvě promile a uvedla, že své dítě nechce a ať si ho strážníci nechají.

Dobrá práce okrskářů. Vypátrali hned dvě hledané osoby

ilustrační foto

První hledané osoby si prostějovští strážníci povšimli v odpoledních hodinách 25. 2. 2019, během kontrolní činnosti a dohledu na veřejný pořádek na Žižkově náměstí. 

Čtyřiatřicetiletý muž byl zadržen a předveden na obvodní oddělení Policie ČR.

"Druhou celostátně hledanou osobu strážníci zaznamenali o dva dny později, ve večerních hodinách, na hlavním vlakovém nádraží. Opět z místní a osobní znalosti bylo strážníkům jasné, že jde o muže, po kterém bylo vyhlášeno pátrání Policie ČR. Pětadvacetiletý muž byl zadržen a předveden na služebnu Policie ČR," doplnila informaci strážník Tereza Greplová.

Při předvedení obou hledaných mužů nevznikla nikomu škoda na majetku ani žádná újma na zdraví. (red)

 

Neměl peníze, přesto chtěl vidět film

ilustrační foto

Ve středu 27. února 2019 v podvečer se na linku 156 prostějovských strážníků obrátil pracovník kina s tím, že mají problémy s opilým mužem. Ten si nekoupil lístek a šel rovnou do promítacího sálu sledovat film. Na jejich výzvu k opuštění prostor nereagoval. 

Na místo vyslaná hlídka zkontaktovala oznamovatele. Ten označil v sále sedícího podnapilého muže dívajícího se na film. "Hlídkou byl dotyčný vyzván k opuštění kina. Výzvy sedmapadesátiletý muž uposlechl," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že byl poučen o protiprávním jednání. Věc s hlídkou odmítal řešit. Tím, že bez zakoupené vstupenky sledoval film, porušil provozní řád kina. Jeho jednáním vzniklo důvodné podezření o přestupku proti majetku a zároveň proti veřejnému pořádku. Záležitost byla předána k dořešení příslušnému správnímu orgánu. O tom hlídka muže poučila. (red)