městská policie

V Prostějově jsou obyvatelé spokojeni, říká analýza

ilustrační foto

Průzkum stavu veřejného pořádku byl v Prostějově prováděn k 6. 8. 2018. Zúčastnilo se ho 800 respondentů ve složení, který představuje reprezentativní vzorek obyvatelstva. Vyhodnocením průzkumu bylo zjištěno, že spokojenost se službami městské policie je od r. 2009 na nejvyšší úrovni. V našem městě dlouhodobě převládá počet spokojených občanů – 83%. V detailnějším hodnocení veřejných služeb dosáhla nejvyššího ohodnocení spokojenost občanů s komunálními službami.

„V průzkumu, který budeme předkládat zastupitelům, byly zařazeny i otázky týkající se spokojenosti se službami městské policie, obavy z kriminality a podobně. K hodnocení jednotlivých oblastí byla použita stupnice 1 až 10, kde 0 je nespokojen a 10 spokojenost, čím vyšší hodnota tím je úměrně vyšší míra spokojenosti,“ uvedl primátor města Prostějova František Jura.

Vyhodnocením průzkumu bylo zjištěno, že spokojenost se službami městské policie je od r. 2009 na nejvyšší úrovni. V našem městě dlouhodobě převládá počet spokojených občanů – 83%.

Chuť na sladké byla silnější. Přijde až na padesát tisíc!

ilustrační foto MP MB

V průběhu 14. 1. 2019 přijali prostějovští strážníci oznámení o drobné krádeži v supermarketu na Plumlovské ulici. Osmnáctiletý mládenec ukradl mléčné čokolády.

Na místě strážníci zkontaktovali člena ostrahy. "Ten hlídce označil muže, který si na prodejní ploše uschoval do batohu zboží, se kterým se pokusil následně projít přes pokladní zónu bez zaplacení. Při odchodu byl zadržen ostrahou a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Muž výzvy uposlechl. Osm kusů mléčné čokolády, v hodnotě 271 Kč, dobrovolně vydal," uvedla strážník Tereza Greplová.

Strážníci zadrželi hledaného mladíka

ilustrační foto

Díky osobní znalosti strážníků byla zadržena hledaná osoba. Šestnáctého ledna 2019 v dopoledních hodinách si strážníci okrskové služby při kontrolní činnosti a dohledu na veřejný pořádek v okolí Plumlovské ulice povšimli mladíka, o kterém z místní a osobní znalosti věděli, že je hledaný Policií ČR.

"Devatenáctiletý muž  byl vyzván k prokázání totožnosti. Při ověřování se potvrdilo, že se opravdu jedná o osobu, po které vyhlásila Policie ČR celostátní pátrání. Dotyčný byl předveden na obvodní oddělení PČR, kde byl předán policistům k dalším úkonům," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že předvedení se nebránil. Donucovací prostředky užity nebyly. Nedošlo ke zranění ani škodě na majetku. (red)

Vozidlo mělo závadu. Troubení zastavil až majitel

ilustrační foto

Ve čtvrtek 3. ledna pět minut po desáté hodině večer přijali prostějovští strážníci telefonické sdělení o tom, že na parkovišti nedaleko Kostelecké ulice neustále někdo delší dobu troubí na klakson ve vozidle. 

Na místo byla vyslána hlídka k prověření oznámení. Na parkovišti bylo zjištěno troubící vozidlo. Uvnitř se ovšem nikdo nenacházel. "Jednalo se o technickou závadu. Majitel, který se vzápětí dostavil na místo, problém ihned odstranil," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že protiprávní jednání nebylo zjištěno. (red)

 

Uvězněná v jazykové škole. Kvůli toaletě

ilustrační foto mapy.cz

V pátek 21. 12. 2018 v podvečer prostějovští strážníci vyjížděli do ulice Rejskova k jazykové škole, kde se dle oznamovatele měla nacházet jeho dcera uzamčená v budově. 

"Bylo zjištěno, že patnáctiletá slečna si odskočila po výuce na toaletu. Ven se již nedostala, jelikož někdo mezitím uzamkl celou školu," informovala strážník Tereza Greplová. Přes operační středisko byla zkontaktována odpovědná osoba, která se zanedlouho dostavila na místo a slečnu ze školy vysvobodila. (red)

Vodka ho zmohla. Skončil v nemocnici

ilustrační foto

Devatenáctého prosince 2018 v odpoledních hodinách byla prostějovským strážníkům oznámena ležící podnapilá osoba u rybníka v Drozdovicíh. Na místo vyslaná hlídka našla muže, spícího na lavičce. Vedle sebe měl láhev od vodky. 

Nebyl schopen komunikace, natož jakéhokoliv pohybu. Orientační dechovou zkoušku se pro jeho stav nepodařilo provést. Strážníci si na místo vyžádali příjezd lékaře k posouzení mužova zdravotního stavu." Lékař usoudil, že opilý muž není schopen převozu na záchytnou protialkoholní stanici. Sanitkou byl převezen do nemocnice k dalšímu ošetření," popsala situaci strážník Tereza Greplová. Tím, že popíjel alkohol na místě vyhláškou zakázaném, je pětatřicetiletý muž důvodně podezřelý z přestupku. Celá záležitost byla postoupena příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

Napadal matku, skončil na záchytce

ilustrační foto

V úterý 11. 12. 2018 v odpoledních hodinách se prostřednictvím linky 156 na prostějovské strážníky obrátila žena s tím, že má problémy s podnapilým synem, který ji neustále napadá. Do uvedené lokality byla vyslána hlídka. Po příjezdu na místo strážníci zpozorovali neznámého muže středního věku, který vyběhl z panelového domu a snažil se utéct. Hlídkou byl  dostižen a vyzván k setrvání na místě.

"Jelikož výzvy neuposlechl a snažil se neustále o útěk, byly použity donucovací prostředky. Muž skončil v poutech. Uvedl, že popil nějaký alkohol a po návratu domů se nepohodl se svojí matkou. Při konfliktu rozbil v bytě nějaké nádobí. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřeno 2,4 promile alkoholu v dechu. Pětačtyřicetiletý muž byl vlivem alkoholu ve stavu, kdy nekontroloval své chování. Ohrožoval ostatní na zdraví, proto strážníci rozhodli o jeho umístění v protialkoholní záchytné stanici," uvedla strážník Tereza Greplová.

Fenka zaměstnala strážníky i hasiče. Uvízla pod vraty

Foto LOZ Olomouc, MP Pv

Pětadvacátého listopadu krátce před půlnocí přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení z vrátnice firmy v okrajové části města o psovi, zachyceném pod bránou. Oznamovatel bránu nemohl otevřít, aniž by zvířeti neublížil.

Na místo vyslaná hlídka oznámení potvrdila. "Pes byl zaklíněn pod sedmimetrovou bránou, se kterou nešlo pohnout kvůli její hmotnosti. Z toho důvodu si hlídka vyžádala příjezd hasičů. S jejich pomocí se podařilo psa vyprostit", uvedla strážník Tereza Greplová. Majitele se strážníkům nepodařilo zjistit, zvíře nebylo očipováno. "Kříženka německého ovčáka převezena na služebnu do odchytového kotce. Poté putovala do útulku v Olomouci," dodala Greplová. (red)

 

Pomoc promrzlé ženě přišla na poslední chvíli!

ilustrační foto

Ve čtvrtek 29. listopadu 2018 v ranních hodinách vyjížděla hlídka prostějovských strážníků prověřit oznámení o promrzlé ženě. Ta se nacházela na křižovatce ulic Studentská, Lidická. 

"V uvedené lokalitě byla nalezena čtyřiasedmdesátiletá, silně podchlazená žena. Ta již nebyla schopna s hlídkou komunikovat. Strážníci seniorku ihned přemístili do služebního vozidla a přivolali záchrannou službu. Ta ženu převezla do nemocnice na vyšetření," dodala strážník Tereza Greplová. (red)

Strážníci řešili neshody

ilustrační foto MP

Ve dnech 16. a 17. listopadu 2018 řešili prostějovští strážníci neshody. V prvním případě kvůli nemravným návrhům, v druhém kvůli obtěžování mezi rodinnými příslušníky. 

Šestnáctého listopadu před devatenáctou hodinou vyjížděla hlídka do lokality místní části Vrahovice řešit případ napadení, který se odehrál na ubytovně. Zde došlo k fyzickému útoku ze strany jednačtyřicetiletého muže vůči dvaačtyřicetileté ženě. "Při setkání dvojice u výtahu na chodbě žena vykopla muži z ruky pizzu, kterou si  nesl k večeři. On na to reagoval tak, že dotyčnou strhl na zem a táhl ji po schodech dolů. Při tom se mu vysmekla a odešla ke svému kamarádovi, jenž bydlí na stejné ubytovně. Ten vše nahlásil na linku 156," popsala první případ strážník Tereza Greplová.