městská policie

Konflikt na ulici skončí pokutou

ilustrační foto MP

V sobotu šestého října 2018 před polednem kontaktoval v centru Prostějova strážníky muž, který požádal o pomoc. Uvedl, že měl slovní rozepři s neznámým mužem. Ten mu nadával a vyhrožoval. 

"Hlídce se za pomocí oznamovatele podařilo konfliktního muže najít a zkontaktovat před Zlatou bránou. Jednatřicetiletý muž, tím že vyhrožoval jinému újmou na zdraví a vůči jinému se dopustil jiného hrubého jednání, je podezřelý z přestupku proti občanskému soužití, za který mu ve správním řízení hrozí pokuta do 20.000 Kč," uvedla strážník Tereza Greplová. Oba pánové byli hlídkou poučení o předání celé záležitosti příslušnému správnímu orgánu k dořešení. (red)

Volal o pomoc. Sestra ho zamkla na záchodě

ilustrační foto

Dvanáctého října v ranních hodinách vyjížděli prostějovští strážníci na přijaté oznámení o muži, který více jak půl hodiny volá v bytě na sestru. Na místě hlídku kontaktoval oznamovatel a označil byt, ze kterého se hluk ozýval. 

Po příjezdu hlídky již nebylo z bytu nic slyšet. Po zazvonění otevřel dveře muž, který uvedl, že volal na svoji sestru, jelikož ho omylem uzavřela na toaletě a on se nemohl dostat ven. "Z důvodu zhoršeného sluchu sestry mu trvalo delší dobu, než se dovolal a ona mu odemkla," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že protiprávní jednání nebylo zjištěno. (red)

 

 

 

Partnerské neshody se neobešly bez strážníků

ilustrační foto MP

Dva případy neshod bývalých partnerů řešili prostějovští strážníci v jediný den. Vyřizování účtů skončí u správního orgánu.

Pětadvacátého září 2018 ve večerních hodinách přijali strážníci telefonické oznámení od muže, který se nemůže dostat do bytu. Na místo byla vyslána hlídka. "Muž uvedl, že se rozešel s přítelkyní, která si odnášela věci z bytu. Pro zklidnění situace odešel ven a po návratu zjistil, že v zámku dveří je zaražen nějaký předmět, jehož vlivem zalomil klíč při odemykání. Poté přivolal zámečníka, k odbornému odvrtání zámku a událost nahlásil na MP. Strážníkům uvedl, že přítelkyně již jednou zámek ucpala," popsala první incident strážník Tereza Greplová.

Upadla z postele. Skončila v nemocnici

ilustrační foto

V úterý 18. září krátce před polednem se na linku 156 prostějovských strážníků obrátila žena a uvedla, že má strach o svoji sousedku, která nereaguje na zvonění. 

Na místo vyslána hlídka zjistila, že žena upadla z postele na podlahu a při tom se zranila. Na místo byla přivolána ZZS. "Osmašedesátiletá seniorka byla odvezena do nemocnice na ošetření," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Vypadněte, nehodlám vás poslouchat!

ilustrační foto

Těmito slovy častoval skupinku osob sedmadvacetiletý muž. Šestadvacátého srpna 2018 před devátou hodinou večer vyjížděli prostějovští strážníci prověřit oznámení o napadení skupinky osob neznámým mužem.

Na místě byl zkontaktován osmnáctiletý oznamovatel. Uvedl, že muž skupinku dvaceti osob napadl slovně. Poté si hrál s nožem, který následně zabodl do lavičky. Po incidentu odešel do bytového domu, kde ze sedmého patra vhodil petardu mezi lidi. Strážníkům se v jednom z bytů podařilo muže zkontaktovat. Ke konfliktu s mládeží se přiznal. Vhození petardy a manipulaci s nožem popřel. Svým jednáním je sedmadvacetiletý muž důvodně podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku a občanskému soužití.

Agresivního bratra čeká trest

ilustrační foto

Z přestupku proti občanskému soužití je podezřelý čtyřiatřicetiletý muž, který dvakrát napadl svoji sestru. K prvnímu napadení došlo dne 22. 8. 2018 kolem osmé hodiny ranní,  kdy nejprve slovně vulgárními výrazy a poté fyzicky ženu napadl poblíž jejího domu. Za přítomnosti strážníků se situace na místě zklidnila. 

Druhé napadení se odehrálo dne 23. 8. 2018 před jednou hodinou odpoledne v centru města na náměstí. "Třiačtyřicetiletá žena zde potkala svého bratra a ten ji nejprve začal urážet velice sprostými slovy a následně na ni několikrát plivl. Napadené se zastal muž, jenž byl svědkem celého konfliktu. Svoji agresivitu útočník směřoval na jejího ochránce. Začal mu vyhrožovat fyzickým útokem, ale své rozhodnutí nakonec neuskutečnil a z místa odešel. V obou případech nedošlo k žádnému zranění a nebyla způsobena žádná škoda na majetku," uvedl strážník Petr Zapletal.

Během jedné noci dvakrát na záchytku. S opilci

ilustrační foto MP

Dvaadvacítého srpna zasahovali prostějovští strážníci v e dvou případech opilých lidí. Oba skončili na záchytce.

V prvním případě se jednalo o sedmdesátisedmiletého muže. V půl jedenácté večer bylo přijato na tísňovou linku 156 oznámení o ležícím muži v okrajové části města. Hlídka na místě zjistila, že dotyčný se nachází na kraji komunikace a je pod silným vlivem alkoholu. Nebyl schopen se postavit na vlastní nohy, samostatné chůze, špatně a obtížně komunikoval. Vyjadřoval se vulgárně vůči strážníkům i na přítomné a kolem procházejících osoby. Orientační dechovou zkoušku odmítl. Na místo byl přivolán lékař k posouzení zdravotního stavu opilce.

Sledováním Perseid vyrušoval okolí

ilustrační foto astro.cz

Třináctého srpna 2018 krátce po půl jedné ráno byli prostějovští strážníci vysláni k prověření rušení nočního klidu do okrajové části města. Na místě čekal oznamovatel, který uvedl, že jej obtěžuje hluk a výkřiky vedoucí ze zahrady sousední ulice. 

Hlídce se podle hluku podařilo identifikovat dům, ze kterého byly slyšet hlasité projevy. Zde byl kontaktován obyvatel domu a upozorněn na dobu nočního klidu. "Své chování vysvětlil pozorováním padajících Perseidů na obloze, u kterého současně popíjel alkoholické nápoje a poslouchal hudbu. Za přítomnosti hlídky na místě byla hudba vypnuta a hlučné chování utichlo. Osmnáctiletý mladík je svým počínáním podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku," uvedl strážník Petr Zapletal.

Nedodržuješ tržní řád? Zaplatíš!

ilustrační foto

17. srpna dvacet minut po půlnoci vyjížděla hlídka prostějovských strážníků prověřit oznámení o otevřené předzahrádce kavárny v centru města. Na místě bylo zjištěno, že u dveří se nachází několik hostů, kteří zde předtím konzumovali nápoje a personál kavárny je obsluhoval.

"Hlídka kontaktovala zaměstnance, které upozornila na provozní dobu. V daný den je otvírací doba povolena pouze do 24:00 hodin. Provozovna byla uzavřena a dotyční byli poučeni o přestupkovém jednání porušení tržního řádu města Prostějova," uvedl strážník Petr Zapletal. Veškeré zjištěné skutečnosti budou oznámeny správnímu orgánu. Zde může být udělena pokuta do výše 100 000 Kč. (red)

Druhá etapa značení jízdních kol syntetickou DNA pokračuje

ilustrační foto MP

Městská policie Prostějov v rámci Programu prevence kriminality ve městě Prostějově v průběhu letních prázdnin začala s druhou etapou značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA. Pro zájemce je tato služba zdarma. Značení probíhá každé pondělí a středu na služebně Městské policie Prostějov v době od 8:00 do 11:00 a od 12:00 do 16:00 hod.

V letošním roce bude označeno 250 kol. Značení je určeno nejen pro obyvatele města Prostějova, ale i okresních obcí. V případě zájmu je třeba se objednat přes objednávkový systém na webových stránkách města Prostějova nebo kontaktovat Skupinu prevence telefonicky na čísle 582 402 261. Termín, kdy strážníci budou značit, je prodloužen i na měsíc září.