městská policie

Pustili ho z nemocnice a neměl se kam vrátit. Pomohli strážníci

ilustrační foto MP

Ve čtvrtek 18. ledna v dopoledních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení z herny v okrajové části města o mírně podnapilém muži. Ten se vrátil ze zdravotnického zařízení a údajně se nemá kam vrátit domů. 

Do herny byla vyslána hlídka. S tvrzením obsluhy jednapadesátiletý muž souhlasil. "Po zjištění skutečného stavu věci jej hlídka převezla do Azylového centra na ulici Určická. Kapacita zde byla ovšem plně obsazena. Strážníkům se podařilo za pomoci pracovnice Odboru sociálních věcí Magistrátu města Prostějova zjistit, že muž má již zajištěné ubytování v jedné z místních ubytoven. Tam byl hlídkou převezen a následně ubytován," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

Močil před strážníky, zpíval. Dostane pokutu

ilustrační foto MP

Dvanáctého ledna v podvečerních hodinách vyjížděli prostějovští strážníci na oznámení o rušení nočního klidu skupinkou osob na dětském hřišti. Hlídka nahlášenou událost potvrdila, na místě se nacházelo devět osob. 

"Kontaktován byl jednadvacetiletý mladík, který pouštěl hudbu z mobilu přes reproduktor, hlasitě zpíval a před strážníky se vymočil ke stromu. Na výzvu k zanechání protiprávního jednání nereagoval," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že svým chováním se muž dopustil několika přestupků proti veřejnému pořádku. Správní orgán může za neuposlechnutí výzvy, vzbuzování veřejného pohoršení a rušení nočního klidu udělit pokutu do 10.000 Kč, při opakovaném jednání až 15.000 Kč. (red)

 

Strážníci chytali opilce i psy

ilustrační foto MP

Porušení vyhlášky o zákazu požívání alkoholu bylo strážníky na území města Prostějova v roce 2017 zjištěno ve sto jedna případech (133 v roce 2016) případech, ti rovněž provedli odchyt psů, a to ve sto dva případech.

"U alkoholu byly dva případy řešeny jako porušení zákazu podávat alkohol osobám mladším 18 let. Osmačtyřicet případů se týkalo porušení „tabákového zákona“ – zákaz kouření na určitých místech, zastávkách MHD. V případě požívání alkoholu na veřejných místech je alkohol odebírán v rámci oprávnění k odebrání věci. Ani v jednom případě nebylo zjištěno porušení vyhlášky o označení heren," uvedl ředitel MP Prostějov Jan Nagy.

Namol opilý tatínek hlídal děti

ilustrační foto MP

Telefonické oznámení o podnapilém muži, který se pohybuje před olomouckou restaurací na Masarykově třídě a má u sebe dvě nezletilé děti, přijalo včera před sedmou hodinou večer Operační středisko Městské policie Olomouc. Muž skončil na záchytce.

Po příjezdu na místo hlídka kontaktovala muže, který nebyl schopen souvislé komunikace a neustále vrávoral. Z místa se podařilo telefonicky kontaktovat matku nezletilých dětí, která si je následně na místě převzala. "Vzhledem k tomu, že tatínek byl silně pod vlivem alkoholu, putoval z místa na protialkoholní a záchytnou stanici. Zde mu byla zjištěna hodnota bezmála tři promile alkoholu v dechu," uvedl mluvčí strážníků Petr Čunderle. Celý incident byl oznámen Odboru sociálních věcí k dalšímu řešení. (red)

 

Vykopl dveře. Aby se vyspal

ilustrační foto

Pátého ledna ve večerních hodinách nahlásila oznamovatelka prostějovským strážníkům, že jim někdo právě vykopl vchodové dveře do domu v centru města. Vyslanou hlídku kontaktoval přítel oznamovatelky, který neznámého muže pronásledoval. Společně se jim podařilo pachatele dostihnout.

"V muži byl  zjištěn pětadvacetiletý bezdomovec. K události se nijak nevyjádřil. Oznamovatelka uvedla, že v předchozích dnech se dotyčný do domu nějakým způsobem několikrát dostal bez poškození vstupních dveří. Na chodbě se vždy vyspal a na druhý den odešel," uvedla strážník Tereza Greplová. Poškozením dveří způsobil muž škodu jiné osobě a tím se dopustil přestupku proti majetku, který dořeší správní orgán. (red)

 

Močil do kanálu

ilustrační foto

Sedmého ledna, dvě hodiny po poledni, si prostějovští strážníci povšimli muže, močícího do kanálové vpusti před obchodním domem Zlatá brána. Jednalo se o sedmapadesátiletého muže bez domova. 

"Přestupek vzbuzování veřejného pohoršení, kterého se dopustil, odmítl na místě se strážníky řešit. Záležitost projedná příslušný správní orgán. O tom byl hlídkou bezdomovec poučen," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

S jedenáctiletým vnukem si nevěděla rady. Zavolala na něj strážníky

ilustrační foto MP Brno

Ve středu 3. ledna kontaktovala prostějovské strážníky starší žena. Při oznámení uvedla, že má potíže se členem své rodiny. Kuriózní případ strážníci odhalili až na místě.  

"Babička dítěte požadovala příjezd hlídky kvůli skoro jedenáctiletému vnukovi. Ten zlobil a jediné co na něj údajně platí, je policie," uvedla strážník Tereza Greplová. Hlídka ženě vysvětlila, že není vhodné strážníky využívat k takovým účelům. "Výchovu dětí by měla rodina zvládat i bez pomoci policie," dodala. (red)

 

Půjčila si boty přítele. Ten zavolal strážníky

ilustrační foto

22. prosince ve večerních hodinách bylo na lince 156 přijato oznámení muže, který sdělil, že má problémy se svojí přítelkyní. Půjčila si jeho boty.

"Na místo byla vyslána hlídka strážníků. Ta při zjišťování skutečného stavu věci zjistila, že si žena šla zakouřit v jeho teniskách. To se muži nelíbilo, a proto se obrátil na strážníky," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že o protiprávní jednání nešlo. (red)

 

 

V průběhu osmi hodin skončili tři lidé na záchytce

ilustrační foto MP Zlín

Hned tři opilce v průběhu pouhých osmi hodin odvážela 27. prosince sanita do protialkoholní záchytné stanice v Olomouci. Byla mezi nimi i sedmašedesátiletá žena.

Prvního opilce nahlásila pracovnice odboru sociálních věcí. Podnapilý klient se nacházel na chodbě úřadu. Nebyl schopen chůze a padal na zem. Na místo byl přivolán lékař, který shledal osmadvacetiletého muže schopného převozu na záchytku. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj bylo změřeno 2,10 promile alkoholu v dechu. Další dvě opilé osoby byly ohlášeny na linku 156 ve večerních hodinách a to na ulici Říční. "Tentokrát se jednalo o osmatřicetiletého muže a sedmašedesátiletou ženu bez domova. Oba byli ve stavu, kdy nekontrolovali své chování.

Plival na vozidlo strážníků, kopal do výlohy i dopravní značky

ilustrační foto

V pondělí před vánočními svátky ve večerních hodinách při dohledu na veřejný pořádek v centru Prostějova uslyšeli strážníci křik muže. Ihned se vydali tímto směrem. Na Žižkově náměstí spatřili mladý pár, podnapilý muž pokřikoval na všechny kolem sebe. 

"Muž byl vyzván k uklidnění se, zanechání hlučných projevů a prokázání totožnosti. Na výzvy dotyčný nereagoval. Agresivita jednadvacetiletého muže se vůči strážníkům začala stupňovat. Plivl na služební vozidlo, kopl do dopravní značky a do skleněné výlohy. Poškození nevzniklo. Slečna se pokoušela přítele uklidnit, ale marně," uvedla strážník Tereza Greplová. Provedena orientační dechová zkouška naměřila 1,96 promile a 1,55 promile alkoholu v dechu. Při rozhodování strážníků o převozu muže na záchytku se dotyčný značně uklidnil.