Milosrdní bratři

OBRAZEM: Klášterní zahrada by mohla být veřejným parkem

Foto ber

Olomoucké arcibiskupství chce v bývalém klášteře Milosrdných bratří v Prostějově vybudovat domov pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Ambiciozní projekt je ve stádiu příprav, podle arcibiskupství by měl přijít na 200 milionů korun. Součástí smělých plánů je i zpřístupnění zahrady v areálu bývalého kláštera. Využívali by ji klienti domova i obyvatelé a návštěvníci Prostějova. Město Prostějov ale nápad z roku 2017 nepodpořilo. 

Hektarovou zahradu zatím obývají ovečky, stojí zde barokní hřbitovní kaplička a roste pár jehličnatých a ovocných stromů. I zahrada by měla podle manažera charitního projektu obnovy kláštera Jiřího Suchánka projít rekonstrukcí. Zároveň by se mohla otevřít obyvatelům města. Leží totiž přesně v místě, které by propojilo dvě náměstí. „Mohla by to být třeba pro maminky s kočárky, s dětmi, taková rekreační zahrada. Děti z mateřské školky by sem mohly chodit na pískoviště, udělali bychom tu pro ně houpačky. V roce 2017 jsme po městu chtěli dvě věci.

Adventní prohlídky klášterního kostela Milosrdných bratří

ilustrační foto pozvánka, archiv SOŠPO

V sobotu 17. prosince 2016 proběhnou v klášterním kostele sv. Jana Nepomuckého komentované prohlídky. Studentky Střední odborné školy podnikání a obchodu návštěvníky seznámí s historií tohoto nádherného barokního chrámu, jednotlivými oltáři.

"Opomenuty nebudou také fresky, které prošly náročným restaurováním. Jedná se o jedinečné zpracování života a smrti sv. Jana Nepomuckého od prostějovského malíře Jana Sebastiniho", přidal pozvání zástupce ředitele Střední odborné školy podnikání a obchodu Marek Moudrý.

Prohlídky začínají ve 13.00, 14.00 a 15.00 hodin. (red)

Klášter Milosrdných bratří ve filmu

Foto Památkydnes.cz

„Areál kláštera Milosrdných bratří řádu svatého Jana z Boha v Prostějově “, je titul nové epizody dokumentárního filmu popisující založení kláštera a počátky působení řádu Milosrdných bratří v Prostějově.

Interiérem kostela sv. Jana Nepomuckého diváky provádí P. Narcis Schön, tehdejší převor kláštera. Postavě převora propůjčil hlas ostravský divadelní a rozhlasový herec Miroslav Rataj. Diváci si epizodu mohou užít ve 4K (UHD) rozlišení.

Klášter Milosrdných bratří je na prodej

ilustrační foto

 

Památkově chráněná budova, v níž v minulosti fungovala nemocnice, lazaret, ale i sirotčinec a domov důchodců, nemá už od roku 2007 žádné využití. Areál se zahradami a kaplí nedaleko historického centra města tak několik let chátrá. Milosrdní bratři jej chtějí prodat.

„Náš řád vede v současné době intenzivní jednání s několika zájemci o koupi areálu kláštera v Prostějově, avšak vzhledem k tomu, že jednání dosud probíhají, nemohou k nim představení řádu uvést žádné další podrobnosti,“ uvedl za řád ředitel delegatury Jan Švorc. Řád samotný podle něj nemá v současné době dostatečné finanční prostředky ani personální kapacity, aby mohl klášter rekonstruovat a provozovat. Cena objektu je zhruba 200 milionů korun. Zahradu letos památkáři zařadili na seznam kulturních památek.

OBRAZEM: Milosrdným bratřím budou hledat využití studenti

ilustrační foto MMP

 

Město se obrátí na Fakultu architektury Vysokého učení technického Brno s žádostí o spolupráci na projektovém námětu „Nové funkční využití Kláštera Milosrdných bratří v Prostějově.“ 

V rámci zpracování semestrálních (diplomových) prací se nabízí možnost prověřit využití areálu kláštera s ohledem na jeho umístění a v souladu s potřebami a zájmem města," vysvětlila  Jana Gáborová, mluvčí Magistrátu města Prostějova. (red)