MPSV

Od ledna dochází ke změnám u rodičovského příspěvku. Zvýší se i přídavek na dítě

ilustrační foto logo MPSV

Od prvního ledna 2018 dochází ke změnám u rodičovského příspěvku. Ruší se současné omezení horní hranice výše čerpání rodičovského příspěvku ve výši 11 500 Kč za měsíc, čímž bude umožněno čerpat dávku až ve výši odpovídající peněžité pomoci v mateřství. Rodiče s vyššími příjmy tak mohou celou částku příspěvku vyčerpat rychleji než dosud. Pro rodiny s vícerčaty se zvyšuje celková částka rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 330 tisíc korun. 

Rodiče, kteří chtějí novinek využít, musí ale podat novou žádost. „Úřad práce začne ještě v průběhu listopadu rozesílat dopisy, ve kterých o změnách informuje a vysvětluje, jak postupovat. Změny se budou týkat i těch rodičů, kterým se dítě narodilo ještě před 1. lednem 2018,“ uvedla ministryně práce Michaela Marksová. „Pokud tyto rodiny nevyčerpaly celou částku příspěvku, mohou si v lednu požádat o zvýšení podle nových pravidel,“ dodala.

Rodičovský příspěvek půjde vyčerpat rychleji. Zvýší se i přídavky na dítě

ilustrační foto znak

Senát schválil novelu zákona o státní sociální podpoře, která zavádí řadu změn. Rodičovský příspěvek bude možné čerpat výrazně rychleji. Zvýší se přídavky na děti i okruh rodin, které na ně budou mít nárok. Vyšší bude i daňová sleva na první dítě. 

„Dosud mohli rodiče čerpat maximálně 11 500 korun měsíčně, nově by mohlo jít až o cca 32 tisíc korun u pracujících rodin s vyššími příjmy. Novela tak pomůže rodičům, kteří se chtějí vrátit co nejdříve do práce,“ uvedla ministryně práce Michaela Marksová. Rodiče se tedy budou moci rozhodnout, v jaké výši a po jakou dobu budou příspěvek čerpat. Celou částku rodičovského příspěvku ve výši 220 000 korun si budou moci rodiče vyčerpat za kratší dobu než v současnosti - v případě nejvyšší možné měsíční výše příspěvku již v šesti měsících.

Vláda schválila návrh zákona o sociálním bydlení a o příspěvku na bydlení

ilustrační foto znak

O potřebnosti systému nájemního sociální bydlení se v ČR hovoří již 20 let. Teprve ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová však předložila na jednání vlády zákon, který pomůže lidem v bytové nouzi a omezí obchod s chudobou. Vláda návrh schválila, nyní míří do Poslanecké sněmovny.

„Vláda schválila kompromisní návrh zákona, stále je čas ho prosadit. Chce to jen vůli politiků pomoci lidem v nouzi a já věřím, že se najde,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Porodné až 17 tisíc, novomanželům 300 tisíc a vyšší dávky

ilustrační foto znak MPSV

S růstem rodičovské na 250 tisíc korun, zdvojnásobením přídavků i porodným na každé dítě počítá koncepce ministerstva práce a sociálních věcí. Vypracovalo ji ve spolupráci s odbornou komisí, v níž jsou sociologové, demografové či ekonomové. Měla by řešit i půjčky novomanželům, podporu sdílených pracovních míst a umělé oplodnění.

Mateřské příspěvky by se měly zvýšit ze 70 na 75 procent redukovaného denního vyměřovacího základu. Započítá se vyšší část příjmu mezi redukčními hranicemi z 60 na 80 procent a z 30 na 50 procent.

Porodné by měli rodiče dostávat za každé narozené dítě. Za prvního potomka získají 17 tisíc korun, za druhého 15 tisíc korun a za další děti po 13 tisíc korunách.

Dlouhodobé ošetřovné pomůže lidem, kteří se starají o nemocné příbuzné

ilustrační foto znak

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce pomoci lidem pečujícím o své blízké, kteří potřebují jejich pomoc například po úrazu nebo vážné nemoci. Návrh tzv. dlouhodobého ošetřovného je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení a MPSV ho poté předloží vládě. 

„Chceme podpořit rodiny v náročné situaci, kdy se musí náhle postarat o někoho blízkého, často například o staré rodiče po úrazu nebo vážné nemoci. Dnes je situace lidí, kteří o své blízké pečují doma, nejistá, nemají zaručeno volno v zaměstnání, ani finanční prostředky. To je nedůstojné,“ říká ministryně Michaela Marksová.  Česká republika patří v Evropě k těm zemím, ve kterých se o nemohoucí blízké nejčastěji stará rodina. Zároveň tu ale existuje jen omezená forma státní pomoci rodinným pečujícím. To chce změnit návrh nové nemocenské dávky tzv.

Co se mění v roce 2017? Novinky Ministerstva práce a sociálních věcí

ilustrační foto znak

Nový rok přinese některé změny v oblasti práce a sociálních věcí. Zvyšuje se minimální mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč. Důchodci dostanou v průměru o 308 Kč měsíčně více. Zavádí se nová dávka tzv. otcovské poporodní péče a rodičovský příspěvek půjde v roce 2017 čerpat flexibilněji.

VYŠŠÍ MINIMÁLNÍ A ZARUČENÁ MZDA  Poctivě pracovat se musí vyplatit. MPSV se proto snaží postupně zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy. Při schválené valorizaci minimální mzdy lze v příštím roce předpokládat zvýšení jejího podílu k průměrné mzdě na 38,2 procent. Od ledna tak bude minimální měsíční mzda činit 11 000 Kč, minimální hodinová mzda vzroste z 58,70 Kč na rovných 66 Kč. V návaznosti na to se zvyšují i sazby nejnižších úrovní zaručené mzdy.

Klíčem k práci je praxe a další vzdělávání

ilustrační foto cesta pro mladé

Na pomoc znevýhodněným zájemcům a uchazečům o zaměstnání přichází dvojice projektů z dílny Fondu dalšího vzdělávání (FDV). První je určen studentům posledního ročníku středních a vysokých škol, které na trhu práce diskriminuje nedostatek praxe a relevantních vědomostí a dovedností. Druhý je zejména pro ty, kteří se na trh práce vracejí po delší době.

Projekt CESTA PRO MLADÉ má podobu komplexního vzdělávacího kurzu, který je složen ze tří částí. V rámci praktické části student dochází do konkrétní společnosti, kde je pod vedením zkušeného mentora zasvěcován do všeho, co jeho studijní obor obnáší v každodenním životě firmy.

Ministerstvo chce dostat lidi do práce, zpřísní podmínky pro nezaměstnané

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Ministerstvo práce v minulých dnech představilo plán, jak dostat 160 tisíc dlouhodobě nezaměstnaných do práce. Dosáhnout toho chce mimo jiné znovuzavedením veřejné služby.

Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na jejich celkovém počtu se už tři roky drží nad čtyřiceti procenty. Ministerstvo práce v čele s Michaelou Marksovou tvrdí, že aktivním osobám bude možné dávky zvýšit a méně aktivním či neaktivním osobám zase naopak snížit, nebo dokonce odejmout.

Konkrétně – kdo by se snažil, dostal by až 3 710 korun včetně příspěvku na dopravu. Kdo vůbec, dostal by 2 200 korun. A pokud by s úřady při hledání práce odmítl spolupracovat, o dávku by dokonce přišel úplně.

Prostějovsko navštíví ministryně Marksová

Foto MPSV

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navštíví v sobotu Prostějovsko. Podívá se do Centra sociálních služeb v Prostějově a do Domova pro seniory v Jesenci.

Centrum sociálních služeb navštíví Marksová v 15 hodin. Doprovázet ji budou mimo primátorky města Aleny Raškové její náměstek Pavel Smetana, senátorka Božena Sekaninová, poslanec Pavel Holík a náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Yvona Kubjátová. Jesenecký domov pak ministryně navštíví v 16,30 hodin. (ber)

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi pomůže lidem z ubytoven do standardního bydlení

ilustrační foto znak

Vláda přijala změny v zákoně o pomoci v hmotné nouzi. Návrh předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Mění se souhlas obce jako povinné podmínky v případě posuzování nároku na doplatek na bydlení na doporučující stanovisko. Návrh současně přináší řadu dalších opatření.

Do zákona o pomoci v hmotné nouzi se dostala „podmínka souhlasu obce“ poslaneckým pozměňovacím návrhem. V praxi ale působí problémy, navíc by mohla být v rozporu s Ústavou ČR. MPSV chce motivovat lidi, kteří v současné době obývají ubytovny, nalézt si standardní formu bydlení, a to i za spolupráce ÚP ČR, obcí a jejich úřadů, neziskových organizací a poskytovatelů sociálních služeb.