muzeum

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2023. V úterý v Prostějově

Foto plakát

V úterý 18. dubna proběhne již 18. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu „Jom ha-šoa“. Ve 24 městech České republiky od 14.00 zazní jména obětí nacistické perzekuce, těch, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

„Tato významná akce si našla své pevné místo a jsme rádi, že se nám z ní podařilo vytvořit tradici, která, spolu s tzv. Kameny zmizelých, připomíná ve veřejném prostoru konkrétní osudy jednotlivých lidí, kteří se stali oběťmi nacismu,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. „Vzpomínáme na katastrofu, která se odehrála před osmi desetiletími, ale chceme poukázat i na to, že stejné lidské tragédie se odehrávají i dnes, a to jen nedaleko od nás.“

Muzeum zve na přednášku Nové objevy na keltském sídlišti v Němčicích nad Hanou

Foto plakát

Muzeum a galerie Prostějov zve na přednášku Ivana Čižmáře a Hany Čižmářové s názvem Nové objevy na keltském sídlišti v Němčicích nad Hanou. Uskuteční se ve čtvrtek 23. března v 16:30 hodin v přednáškovém sále Muzea a Galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2.

Představí vám nové odkryvy na jedné z nejvýznamnějších lokalit na Moravě, které přinesly zásadní zjištění o rozsáhlé centrální aglomeraci z doby laténské v Němčicích. Odborníkům se podařilo prozkoumat jedinečný sakrální objekt, a také pozůstatky po sklářské a jantarové dílně. S výsledky těchto nových zjištění vás seznámí autoři výzkumu z Ústavu archeologické památkové péče v Brně a Moravského zemského muzea. Vstupné je 30 Kč. (red)

Tuzemák Objevitel spustil projekt virtuálního muzea

Foto plakát

Nejstarší palírna v Evropě, která je ryze českou značkou, se rozhodla ještě více podpořit národní hrdost. Proto spustila unikátní projekt virtuálního Muzea českých objevů. Návštěvníci si tak z pohodlí domova mohou prohlédnout neuvěřitelné vynálezy, kterými Češi dobyli svět.

„Česká vynalézavost je pověstná po celém světě, ale vynálezy, které dali Češi světu, nebyly nikde k vidění pohromadě. Proto jsme vytvořili digitální platformu Muzeum českých objevů, kde návštěvníci najdou prozatím 12 portrétů jedinečných českých vynálezů s celosvětovým dosahem. Další pak budeme postupně odhalovat v průběhu celého roku,“ představuje projekt brand manažer Tuzemák Objevitel, Pavel Fousek. Muzeum je věnováno objevům jak z dávné minulosti, tak i čerstvým projektům, které mají mezinárodní dopad.

Muzeum zve na sladkou přednášku o čokoládě

ilustrační foto plakát

Přednáška s názvem Počátky čokolády v Evropě a v Čechách se uskuteční v úterý 7. 2. 2023 v 17 hodin v přednáškovém sále Muzea a galerie v Prostějově, na nám. T. G. Masaryka 2.

V dnešní době si již neuvědomujeme, že v minulosti byla čokoláda luxusním výrobkem. V předkolumbovské Americe se však kakaovými boby dokonce platilo. Přednáška Karla Černého bude zaměřena na dějiny čokolády a kakaa od 16. do 19. století. Posluchač se dozví o legendách, které se tradují o raných dějinách tohoto sladkého pokrmu. Návštěvníci budou mít možnost zakoupit si k příležitosti valentýnského svátku zamilovaných kvalitní mléčnou nebo hořkou čokoládu s žánrovými obrázky ze sbírek MGP. Vstupné je 30 Kč. (red) 

Starý Prostějov. Stará radnice

Foto SOkA

Dnešní fotografie pochází z mezidobí let 1866 až 1884 a zachycuje tehdejší radnici.

Následně se z ní stalo muzeum. Dost velká změna, co říkáte. (ber)

Výstavu 70 let VÚ 8280 můžete zhlédnout v muzeu

ilustrační foto plakát, Hur

Tomáš Mišlan z Mladé Boleslavi (to je ten, který je zašifrován pod názvem "KVH Výsadkáři 8280") předkládá k vidění množství fotek, i trojrozměrných exponátů od čtyřicátých let až po současnost.

A je na co koukat. Pohledné památeční razítko zůstane (doufám) na svém místě až do 4.9.2022. (Text a foto Hur.)

 

Virtuální galerie Vlastivědného muzea v Šumperku nabízí zajímavou podívanou

Foto Olomoucký kraj

Bez nadsázky lze říct, že Vlastivědné muzeu v Šumperku předstihlo dobu. Když totiž onemocnění covid-19 zavřelo dveře výstavám a muzea začala přemýšlet, jak kulturu návštěvníkovi předat, v Šumperku měli jasno. Využili galerii 3D modelů. Virtuální depozitář nabízí několik stovek exponátů.

„Před asi šesti lety bylo naše muzeum jedno z prvních v České republice, které se do takového projektu pustilo. Na konferencích jsme naše 3D exponáty ukazovali ostatním. Sbírku stále rozšiřujeme a každým rokem přidáváme nové kousky. To, že přijde covid, jsme samozřejmě netušili, ale lze říct, že jsme před ostatními kolegy měli na začátku pandemie drobný náskok,“ uvedla ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku Marie Gronychová.

Tip na výlet. Muzeum Komenského v Přerově

Foto Olomoucký kraj

Hned několik pokladů ukrývá sbírkový fond Muzea Komenského v Přerově. Obsahuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek ptačích vajec v České republice, jedinečnou kolekci Komenského map Moravy a soubor uměleckého kovářství na hradě Helfštýn dokonce patří ke světovým unikátům. Pochlubit se však může ještě jednou, neméně zajímavou raritou. Přerovské muzeum schraňuje 860 maleb z let 1904 až 1990, podle kterých byly vytištěny nástěnné školní obrazy.

„Takovou sbírku originálních školních obrazů v žádném jiném muzeu nenajdeme. Před lety, po zrušení nakladatelství Komenium, se nám podařilo získat originály a jsou to velice zajímavá umělecká díla mnoha českých výtvarníků, mimo jiné Zdeňka Buriana, Josefa Kočího nebo Stanislava Lolka. Byla to práce na zakázku školních vydavatelství, témata se určovala podle toho, co se vyučovalo. Máme velkou řadu obrazů k prvouce, zoologii, botanice nebo k dějepisu,“ prozradila kurátorka sbírky Jarmila Klímová.

Tip na výlet: Muzeum harmonik v Litovli

Foto litovel.eu

Muzeum harmonik v Litovli vzniklo z daru unikátní soukromé sbírky akordeonů a heligonek pana Jiřího Sedláčka. Sbírka obsahuje více než 330 nástrojů. Zastoupeno je okolo 40 českých výrobců. K vidění jsou i atypicky vyrobené nástroje nebo tahací harmoniky starší 150 let.

Součástí expozice jsou i akordeony zejména z Itálie, Německa a Rakouska. Litovelská sbírka je největší svého druhu ve střední Evropě. Smyslem zřízení muzea je připomenout návštěvníkům vynikající řemeslnou a výtvarnou práci našich předků.

Původní muzeum fungovalo jako soukromé v domě pana Jiřího Sedláčka v letech 2011–2021. Krátce po otevření získalo zvláštní ocenění v prestižní soutěži GLORIA MUSEALIS v kategorii Muzejní počin roku 2012. Sběratel zasvětil harmonikám celý svůj život, sám na ně hraje už od dětství. Harmoniky opravuje a sbírá více než 50 let.

V muzeu je k vidění výstava Starší doba železná v srdci Hané

Foto Muzeum a galerie Prostějovska

Muzeum a galerie v Prostějově si vás dovoluje pozvat na výstavu s názvem Starší doba železná v srdci Hané, která bude k vidění v budově galerie Špalíček, Uprkova 18 od čtvrtka 17. února do 17. července 2022. Otvírací doba výstavy je od úterý do neděle od 9:30 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin.

Výstava s názvem Starší doba železná v srdci Hané čerpá ze záchranných archeologických výzkumů Ústavu archeologické památkové péče v Brně. Návštěvníkům umožní nahlédnout do života našich předků skrze unikátní archeologické objevy a rekonstrukce nálezových situací z doby, kdy oblast Prostějovska ve starší době železné (800-450 před n. l.) patřila do okruhu kultury lužických popelnicových polí, v tomto období označené platěnickou skupinou.