myslivci

Myslivci žádají o svolení. Chtějí střílet vetřelce

ilustrační foto myslivost.cz

Psík mývalovitý a mýval severní. Mají spoustu společného. Jsou roztomilí, pochází z jiných kontinentů, žijí v přírodě České republiky, mají početné vrhy mláďat, rychle se zabydlují na nových územích. A jsou pohromou pro drobnou zvěř. V minulých dnech proto požádal Okresní myslivecký spolek Prostějov Odbor životního prostředí prostějovského magistrátu o vydání povolení jejich odlovu.  

Důvod je jediný. V krajině přibývá predátorů a ubývá ptactva a drobné zvěře, která se stává ohroženým druhem.

Myslivci zvou na jarní svod loveckých psů

ilustrační foto pozvánka

Jarní svod loveckých psů pořádá v sobotu 21. dubna Okresní myslivecký spolek Prostějov. Uskuteční se na střelnici OMS za Kosteleckou ulicí.

Mimo možnosti prohlédnout si nejnovější odchovy loveckých psů připravili pořadatelé program i pro děti. Ty čeká dětský koutek a střelby ze vzduchovky. Začátek svodu je stanoven na osm hodin. (red)

Kontroly na honech dopadly na výbornou

Foto PČR

Sezóna honů na Prostějovsku je v plném proudu. S tou také již tradičně souvisí i kontrolní činnost policistů z Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Také v sobotu 10. 12. 2016 se policisté vydali do okolí Prostějova se seznamem pořádaných honů. Zkontrolovali myslivce na honech v Němčicích nad Hanou a v Hrušce a Tvorovicích.

"Celkem  zkontrolovali čtyřiadvacet náhodně vybraných myslivců. U těch kontrolovali dodržování ustanovení zákona o střelných zbraních a střelivu, zejména zda nejsou účastníci honu pod vlivem alkoholických nápojů. Dalšími předměty kontroly jsou manipulace se zbraní a předepsané doklady. Letos to byla již pátá taková kontrola. Žádná pochybení, která by byla v rozporu se zákonem o zbraních, nebyla při dosavadních letošních kontrolách zjištěna," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

OBRAZEM: Policisté dnes kontrolovali myslivce

Foto PČR

Dnes proběhla na Olomoucku kontrola myslivců na honech.

"Policisté se při kontrolách zaměřili na doklady, které jsou myslivci ze zákona s přepravovanou zbraní povinni u sebe mít (zbrojní průkaz, průkaz zbraně, lovecký lístek a platné pojištění pro případ odpovědnosti za škody). Také se kontroloval stav zbraně, zda výrobní číslo zbraně souhlasí s číslem na průkazu zbraně a v neposlední řadě proběhla kontrola, zda některý z myslivců není pod vlivem alkoholu. Během kontrol dvou desítek myslivců v mysliveckých sdruženích Olomouc – městská část Holice, Grygov a Bohuňovice nebylo shledáno žádné porušení zákona.

Policejní kontroly se dotkly i honů

Foto PČR

 

Sezóna honů na Prostějovsku je v plném proudu a s tím již tradičně souvisí i činnost policistů z oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Na kontrolu se vydali v sobotu 6. prosince do Pivína a Nezamyslic. 

Zkontrolovali celkem 15 náhodně vybraných myslivců, u kterých kontrolovali dodržování ustanovení zákona číslo 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu, zejména zda nejsou účastníci honu pod vlivem alkoholických nápojů, manipulaci se zbraní a předepsané doklady jimiž jsou průkaz zbraně a zbrojní průkaz.

Myslivci zvou na přehlídku trofejí a zvěřinové speciality

V Žárovicích je každoročně soustředěno na stovky trofejí.

S blížícím se koncem mysliveckého roku bilancují stoupenci Hubertova cechu uplynulé období. Lovecké úspěchy budou k vidění v Žárovicích na tradiční chovatelské přehlídce trofejí spárkaté zvěře ulovené v honitbách prostějovského regionu a jelení zvěře z oblasti Drahanské vrchoviny. Přehlídka bude přístupná odborníkům i laické veřejnosti o víkendu 17. až 18. března. 

Přehlídka se koná stejně jako v minulých letech v sále kulturního domu v Žárovicích. V sobotu 17. března bude otevřená od 8 do 17 hodin a v neděli 18. března od 8 do 12 hodin. Na výstavě budou soustředěny stovky paroží srnců, jelenů, muflonů, zbraně kňoura i lebky predátorů – lišek, jezevců nebo psíka mývalovitého, trofeje oceněné medailemi a kuriozity ulovené v honitbách Prostějovska a Drahanské vrchoviny. Budou zde vystaveny také šperky z paroží i různé předměty a potřeby spojené s myslivostí.