nehody

Nejméně mrtvých za posledních sedmnáct let, hlásí policisté

ilustrační foto PČR

Dopravní policisté vyjížděli loni v Olomouckém kraji k více než pěti tisícům nehod. Ve více než polovině případů za nimi stál nesprávný způsob jízdy. Na sinicích kraje zemřelo čtyřiadvacet lidí, o šestnáct méně, než v roce 2016.

„Bylo to čtrnáct řidičů, dva spolujezdci, pět cyklistů a tři chodci, kteří na sobě neměli reflexní prvky. Nejčastějšími příčinami tragických nehod bylo přejetí do protisměru a nepřiměřená rychlost,“ uvedl šéf krajské dopravní policie Dušan Věženský.

Na silnicích umírají cyklisté, jezdíme bezpečně?

ilustrační foto

V prvním půlroce tohoto roku evidují dopravní policisté celkem 324 dopravních nehod, při kterých figurují ve 22 případech jako viníci cyklisté. Statistka mluví také o smrtelných nehodách, kdy o život přišli tři lidé. Ve dvou případech se jednalo právě o cyklisty.

„Při těchto nehodách byli tři cyklisté zraněni těžce a dvacet lehce. Ve dvou případech zase cyklisté srazili chodce, kteří měli lehká zranění,“ uvedla nemilou statistiku mluvčí policie Irena Urbánková a doplnila, že na silnici cyklisté také umírali.

Dopravních nehod je méně, drog za volantem ale víc

ilustrační foto

Velmi pozitivně hodnotí policisté vývoj dopravní nehodovosti. V porovnání s pololetím roku předchozího je jasné, že řidiči jsou opatrnější. Vrásky na čele ale policistům dělají ti co jezdí s drogou v žilách.

V celkovém pohledu na krajské dění na silnicích dopravní policisté hlásí pokles dopravních nehod. Za první pololetí tohoto roku jich šetřili o 28 méně než ve stejném období roku loňského. Tehdy vyjížděli ke 2096 dopravním nehodám.

Vrazi a sebevrazi na přechodech. Přechod není azyl, vážení

ilustrační foto

Absolutní přednost na přechodu? Omyl. Pokud uvěříte tomuto tvrzení, můžete se dostat do potíží. Policisté varují. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.

Kvílení brzd a rozzuřený řidič. Chodec naprosto bez rozmyslu z chodníku pokračuje na silnici. Poctivě si hlídá, aby šel přesně po přechodu. To, že jej málem zajelo auto si všimne až když slyší jekot brzd. Mnohdy se ale stává, že jde dál a vůbec netuší, co mu právě hrozilo. Pohled z druhé strany je stejně smutný. Stačí, aby jeden řidič pouštěl chodce a na druhé straně silnice, v opačném směru, ho smete jiný. Známe předpisy a víme jak se chovat na přechodech? Je skutečně pravdou často tvrzené, že chodec má, na takzvané zebře, absolutní přednost?

Místo zločinu: 
Czech Republic
49° 26' 41.2908" N, 17° 9' 38.9376" E