Nenech to být!

Tisícovka škol již používá systém na odhalení šikany!

Foto Nenech to být!

Přes dva tisíce nahlášení rizikového chování za poslední rok prošlo systémem Nenech to být. ,,Vím, že se chce zabít,” nebo „Mám o ní strach, hodně se pořezala,” jsou jen příklady ze stovek příběhů.

Platforma vytvořená brněnskými studenty funguje již na více než tisícovce škol po celé České Republice. Ty se do ní mohou zdarma registrovat a aplikace jim pak pomáhá s odhalováním šikany či jejího rizika. Funguje jako on-line schránka důvěry na adrese https://www.nntb.cz. Nechává tak anonymně promluvit ohrožené děti, jejich spolužáky i rodiče. Po konci školního roku (2017/18) se autoři platformy, která má záštitu MŠMT, rozhodli veškerá nahlášení analyzovat a ukázat, s jakými problémy se děti skrz službu Nenech to být svěřují.

Nenech to být!, vzkazuje žákům novým projekt boje proti šikaně

Foto organizátoři

Studenti brněnského gymnázia spustili on-line projekt "Nenech to být". Žáci mohou přes jednoduchý webový formulář nahlásit, pokud jsou například svědky šikany ve třídě. Autoři projektu Jan Sláma, Pavel Ihm a David Špunar projekt v pondělí představili společně s ministryní školství Kateřinou Valachovou, která nad ním převzala záštitu.

Systém funguje jednoduše: student přes formulář na webových stránkách anonymně popíše šikanu nebo jiné problémy, které se u něj ve třídě dějí. Zprávu potom v e-mailu dostane pověřená osoba příslušné školy, například metodik prevence. Školy se musí do systému registrovat. Autoři chtějí projektem pomoci šikanu odhalovat hlavně přes tzv. mlčící většinu třídy. Tedy děti, které šikanu vidí, ale často se ji bojí nahlásit.