nezaměstnanost

Počet nezaměstnaných stále klesá

ilustrační foto logo

Po Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech kraje byl k 30.6.2018, dle vyjádření Jaroslava Mikšaníka z Úřadu práce ČR – Krajské pobočky v Olomouci, podobný jako minulý sledovaný měsíc – ve všech okresech došlo k poklesu počtu nezaměstnaných (procentuálně nejvíce na Jesenicku – o 6,7 %, naopak nejméně na Přerovsku – o 1,7 %).

Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republikový průměr vykázaly tři okresy. Nejvyšší byl v okrese Jeseník (4,4 %), naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,3 %). Kromě Prostějovska vykazuje i okres Olomouc hodnotu PNO (podíl nezaměstnaných osob) nižší než je v ČR.

Nejméně nezaměstnaných hlásí tradičně Prostějovsko

ilustrační foto tabulka

Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Olomouci ke konci měsíce března 2018 eviduje celkem 17 618 uchazečů o zaměstnání. Celková nezaměstnanost je nejnižší od vzniku krajského uspořádání.

„Jejich počet je o 1 554 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je nižší o 7 228 osob. Jedná se o nejnižší nezaměstnanost od vzniku krajského uspořádání. Z tohoto počtu bylo 16 418 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 - 64 let. Bylo to o 1 498 méně než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl jejich počet nižší o 6 486,“ řekl Jaroslav Mikšaník, analytik trhu práce Úřadu práce České republiky, Krajské pobočky v Olomouci.

Prostějovsko vykazuje nejnižší podíl nezaměstnaných

ilustrační foto logo

Nejnižší podíl nezaměstnaných za prosinec 2017 tradičně hlásí okres Prostějov (2,8 %). Ten jako jediný vykazuje nezaměstnanost nižší, než v ČR.

Naopak nejvíce se s nezaměstnaností potýkají v okresech Jeseník (7,2 %) a v Přerově (5,4 %).

„Musím říci, že mám velkou radost z našeho regionu a těší mě vznik každé nové pracovní příležitosti pro obyvatele. V průmyslové zóně se do budoucnosti počítá s rozšířením jedné stávající firmy a vznikem dvou dalších. V nabídce tak budou stovky nových pracovních míst a to je opravdu velice pozitivní zpráva pro všechny. Průmyslová zóna má své opodstatnění,“ usmívá se primátorka Alena Rašková.

Kolik uchazečů se tedy „dělí“ o jedno volné místo?

Nezaměstnanost klesá, nejnižší je tradičně na Prostějovsku

ilustrační foto logo UP

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje je podobný – ve všech počet lidí bez zaměstnání poklesl. Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republikový průměr vykázaly čtyři okresy, nejvyšší byl v okresech Přerov (5,3 %) a Jeseník (4,9 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných tradičně hlásí v okrese Prostějov (2,7 %), který jako jediný vykazuje nezaměstnanost nižší než v ČR.

„Je třeba říci, že se snažíme, aby u nás lidé nacházeli práci. Věříme, že za pozitivním vývojem je i naše snaha o co nejsmysluplnější využití průmyslové zóny. Firmy se zde rozrůstají a nabízí stále více práce. Přicházejí ale i další investoři, kteří Prostějov považují za ideální místo k podnikání,“ uvedla primátorka Alena Rašková, která netají radost nad pozitivní situací v okrese. Na jedno volné pracovní místo totiž, matematicky vyjádřeno, připadá 1,5 uchazeče, což je nejméně v celém kraji. (Zdroj UP)

Prostějovsko hlásí nejnižší nezaměstnanost

ilustrační foto mapa

Informace o nezaměstnanosti v Olomouckém kraji k 31. 8. 2017. Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl podobný – ve všech okresech došlo k poklesu počtu nezaměstnaných (nejvíce na Jesenicku – o 7,3 %, nejméně v okrese Olomouc – o 2,4 %).

Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republikový průměr vykázaly čtyři okresy, nejvyšší byl v okresech Přerov (5,4) a Jeseník (5,1 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,9 %), který jako jediný vykazuje nezaměstnanost nižší než v ČR.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Olomouckém kraji 2,1 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník (3,7), nejméně naopak v okrese Prostějov (pouze 1,5 osoby na 1 volné místo).

Nezaměstnanost v regionu je tradičně nízká

ilustrační foto logo

Jak informoval olomoucký analytik trhu práce Jaroslav Mikšaník, podíl nezaměstnaných osob vyšší než republikový průměr vykázaly čtyři okresy. Nejvyšší byl v okrese Jeseník (5,6 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,9 %), který jako jediný vykazuje nezaměstnanost nižší než v ČR.

Analytici Krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci také vypočítali, že na jedno volné pracovní místo připadalo v Olomouckém kraji 2,3 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník (4,5). Nejméně naopak v okrese Prostějov, a to pouze 1,6 nezaměstnaní na 1 volné místo.

Prostějovsko má čtyřprocentní nezaměstnanost. Jde o nejnižší míru v zemi

ilustrační foto logo úřad práce

Podíl nezaměstnaných vyšší než republikový průměr k 31. lednu 2017 vykázaly čtyři okresy, nejvyšší byl v okrese Jeseník (9,4 %). Přesto, že se nezaměstnanost v lednu zvedla, v okrese Prostějov je stále její podíl nejnižší (4,0 %) a okres jako jediný vykazuje nezaměstnanost nižší než v ČR. O jedno volné místo se zde ucházejí, podle tabulek úřadu práce, necelí tři lidé.

Jak situaci hodnotí primátorka Prostějova Alena Rašková? Podle jejích slov za nízkou nezaměstnaností v našem regionu hledejme péči a aktivity vedení města v průmyslové zóně.

Dlouhodobě nezaměstnaní si mohou zvýšit příjem v rámci veřejné služby

ilustrační foto město Karviná

Lidé, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR a pobírají dávky v hmotné nouzi déle než půl roku, mají od února možnost zvýšit si příjem v rámci veřejné služby. Pokud odpracují v tomto režimu alespoň třicet hodin měsíčně, vzroste jim příspěvek na živobytí o 605 Kč. Pokud však ve veřejné službě pracovat nebudou a nepatří mezi zranitelné skupiny obyvatel (například seniory nebo osoby se zdravotním postižením), dávka na živobytí jim po šesti měsících neaktivity poklesne. 

Prvního února vstoupila v platnost novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, která podmínky výplaty příspěvku na živobytí a výkonu veřejné služby nově upravuje. Přestože byla schválena nedávno, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Generální ředitelství Úřadu práce ČR jsou na změny dobře připraveny.

Za veřejnou službu mají nezaměstnaní dostávat peníze navíc

ilustrační foto technické služby Nový Jičín

 

Některá města volají po obnovení placené veřejné služby, jak fungovala před érou ministra Jaromíra Drábka. Ten ji stanovil lidem pobírajícím dávky jako povinnost, pokud ji někdo odmítl, o peníze od státu přišel. Proti takovému nastavení pravidel se ale později postavil Ústavní soud. V příštích měsících by měl parlament projednat novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, podle které by si lidé dobrovolně vykonávající veřejnou službu přišli k penězům navíc.

Novela vzešla ze Senátu, návrh zákonodárců z horní parlamentní komory se ale velmi blížil přístupu ministra Drábka. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní v pozměňovacím návrhu zmírnilo pravidla. "Náš návrh předpokládá, že lidé, kteří se dobrovolně rozhodnou na veřejnou službu nastoupit, si mohou tímto způsobem přivydělat," řekl pro ČT mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Nezaměstnanost v květnu klesla na 6,4 %, přibývají volná místa

ilustrační foto

 

Nezaměstnanost se v květnu snížila na 6,4 procenta z dubnových 6,7 procenta. Bez práce bylo 465.689 lidí, což je nejméně od června 2009. Volných míst je 92.701, to je naopak nejvíce od prosince 2008, uvedl Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v květnu byla míra nezaměstnanosti 7,5 procenta a volných pracovních míst bylo téměř o polovinu méně než nyní.

"Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především rostoucí ekonomika a také doznívající nástup sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství, dále pak ve službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu," uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR. Zaměstnavatelé budou podle ÚP nabírat lidi i v příštích měsících, nezaměstnanost by tak měla dále klesat.