Noc kostelů

Ohlédnutí za Nocí kostelů

Foto archiv Jana Tobolová

Letos to byla již desátá akce tohoto typu v Česku. V Prostějově se konala po roční odmlce, ale ukázalo se, že návštěvníci nezapomněli - přišlo jich opravdu hodně. Brány otevřelo deset kostelů a modliteben. V průběhu večera mezi jednotlivými kostely procházelo kolem dvou tisíc návštěvníků. 

Po slavnostním rozezvonění všech zvonů ve městě pozdravila Noc kostelů primátorka Alena Rašková a "Noc" oficiálně zahájila.

Noc kostelů v Prostějově nebude! Nejsou lidé

ilustrační foto MMP

Letošní Noc kostelů se bude konat v pátek 9. června 2017. Jen v Olomouci bude otevřeno více než dvacet kostelů a z nejbližšího okolí to budou kostely v Kostelci na Hané, Mostkovicích, Plumlově nebo Nezamyslicích. V Prostějově se ale neotevře žádný. Sdělila to koordinátorka Noci kostelů v Prostějově Jana Tobolová.

„Všichni, kteří se podílejí na organizaci, technickém zabezpečení, přípravě a realizaci programů, to dělají s láskou, zadarmo a ve svém volném čase. Zajímavé je, že zatímco návštěvníků rok od roku přibývá, lidí nabízejících pomoc je méně a méně. Stálí pořadatelé a organizátoři v jednotlivých kostelích a modlitebnách jsou již osm let stále stejní a noví nástupci a pomocníci nám chybí.

OBRAZEM: Ohlédnutí za Nocí kostelů

Foto Lubomír Čížek

V pátek 10. června proběhl další ročník Noci kostelů. Brány kostelů i kapliček se otevřely veřejnosti a nabídly pohled do míst, kam se běžný člověk nepodívá. Nejinak tomu bylo i v kostele sv. Jan Nepomuckého.

Lubomír Čížek, místní prostějovský fotograf, zachytil svým aparátem krásu tohoto místa. Opomněli jste-li navštívit tento kostel, zhlédněte přiložené fotografie. (red)

Noc kostelů se blíží!

ilustrační foto ber, plakát

Každoroční akce otvírající brány kostelů, synagog i zcela malých kapliček se uskuteční již 10. června.

I v Prostějově se máme nač těšit. Nabídka je více než pestrá, součástí jsou nejen komentované prohlídky míst, které jsou běžně nedostupné, ale i požehnání městu, vystoupení klaunů, koncerty i projížďky v historickém kočáru. (ber)

V pátek večer se otevřou kostely

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Už tento pátek se na Prostějovsku otevřou na dvě desítky kostelů, kaplí či modliteben. Podívat se do nich může doslova každý. Připraveny jsou komentované prohlídky, ale také koncerty a program pro děti. Atraktivní může být i neformální setkání s duchovními. Bude Noc kostelů.

O Noc kostelů je rok od roku větší zájem. Připravují proto i speciální program. Někde si užijete zpěvu, jinde komentovaných prohlídek, koncertů či živých obrazů. Program jednotlivých kostelů, kaplí a modliteben najdete na http://www.nockostelu.cz/index.php?pg=kostely&RokNK=2015. (ber)

Okres Prostějov