občanský průkaz

Madam si zvolila nové jméno. A přejmenovala i auto

Foto Magistrát města Prostějova

Ve středu 10. dubna 2024 v odpoledních hodinách si strážníci povšimli vozidla, jedoucího za služebním vozidlem. Vozidlo hlídku zaujalo tím, že mělo jinou registrační značku než tu, která mu byla přidělena. Za použití výstražného světla s nápisem STOP byla řidička zastavena na ulici Kostelecká. Strážníkům žena tvrdila, že se jmenuje tak jak má uvedeno na registrační značce. Dokonce předložila plastovou kartičku s tímto jménem.

„Na zákonnou výzvu k prokázání totožnosti, kterou užívá při úředním styku, žena nereagovala. Odmítla svoji pravou totožnost sdělit. Dle VIN kódu byla zjištěna provozovatelka vozidla. Lustrací si strážníci ověřili, že dotyčná tajemná řidička je zároveň i provozovatelkou vozidla, a navíc má více jak rok neplatný občanský průkaz," uvedla komisařka Tereza Greplová. Svým jednáním je čtyřiašedesátiletá žena důvodně podezřelá z několika přestupků. Vzhledem k tomu, že si nezažádala nebo si nevyzvedla, nový doklad totožnosti, porušila zákon o Občanských průkazech.

Prokázal se neplatným dokladem. Přestupek bude řešit správní orgán

ilustrační foto mvcr.cz

Předminulý pátek 10. března v ranních hodinách prostějovští strážníci prověřovali telefonické oznámení týkající, se špatného parkování. Na místě se jim podařilo zkontaktovat řidiče nevhodně zaparkovaného vozidla. Při prokazování totožnosti mladý muž strážníkovi předložil občanský průkaz s odstřiženým levým horním rohem.

„Z dostupných evidencí hlídka zjistila, že je tento občanský průkaz již neplatný, jelikož uběhla zákonná lhůta pro vyřízení nového dokladu. Tím, že ve lhůtě 45 dnů od změny údajů (rodinného stavu) nepožádal o vystavení nového občanského průkazu, se šestadvacetiletý muž dopustil přestupku proti zákonu o občanských průkazech. Veškeré protiprávní jednání projedná příslušný správní orgán,“ informovala komisařka Tereza Greplová.

Opilec se dobýval na úřad

ilustrační foto ber

V pondělí v odpoledních hodinách vyjížděli prostějovští strážníci řešit problémy s podnapilým mužem, který se snažil za každou cenu dostat na úřad, kde si chtěl vyřídit nový občanský průkaz. Nechtěl pochopit, že v takovém stavu, a navíc bez objednání nemůže být do budovy ostrahou vpuštěn.

„Dvaačtyřicetiletý muž se choval nevhodně. Vulgárně pokřikoval na přítomné osoby, čekající na vyřízení osobního dokladu. Strážníci dotyčného muže vyzvali k zanechání protiprávního jednání a vykázali ho ven. Muž i nadále svým chováním narušoval veřejný pořádek a snažil se vrátit zpět. Jelikož neuposlechl výzvy zakročujících strážníků, byl předveden na služebnu Policie ČR, teprve v tomto okamžiku se uklidnil.

Končí vám letos platnost občanky? Vyměňte ji, nebo budete hodně platit

ilustrační foto MV ČR

U asi 610 tisíc občanských průkazů končí letos platnost. Pokuty za propadlý doklad vám mohou ukousnout pěkný kus z domácí kasy.

"Přestupku se dopustí ten, kdo nepožádá o vydání nového občanského průkazu ve lhůtě do 15 dnů ode dne, ve kterém došlo ke skončení platnosti jeho dosavadního občanského průkazu z důvodu uplynutí doby v něm uvedené, ohlášení jeho ztráty, odcizení, zničení nebo nebezpečí zneužití, nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení údaje o místě trvalého pobytu anebo nabytí právní moci rozhodnutí o skončení platnosti občanského průkazu," uvádí ministerstvo vnitra. Za přestupky podle § 65 zákona o občanských průkazech může být udělena pokuta od 10 do 15 tisíc korun.

Budeme mít občanky s otisky prstů

ilustrační foto pixabay.com

Vláda České republiky schválila zajištění vydávání občanských průkazů a průkazů povolení k pobytu s biometrickými údaji - dvěma otisky prstů a fotografií držitele na bezkontaktním čipu.

Nově vydávané průkazy s biometrickými údaji budou mít platnost nejméně pět a nejvýše deset let. Jejich součástí bude muset být i strojově čitelná část. Splňovat tak budou muset minimální bezpečnostní normy v podobě, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Nařízení Evropská komise navrhla v roce 2018 v rámci protiteroristických opatření. Cílem je znesnadnit padělání dokladů a jejich zneužití pro vstup do Evropské unie ze zemí mimo blok. 

Vláda schválila občanku s čipem

ilustrační foto ceskatelevize.cz

Snadnější komunikaci s úřady by měla zajistit novela zákona o elektronické identifikaci, kterou schválila vláda. Počítá s tím, že by lidé používali občanský průkaz s čipem místo současných datových schránek.

„Člověk bude mít čtečku, připojí se, zadá pin do počítače či jiného zařízení, přihlásí se a identifikuje se vůči státu, městu, kraji či ministerstvu,“ přiblížil ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra Roman Vrba.

Vše má trvat jen pár vteřin, podobně jako třeba přihlášení k e-mailu nebo internetovému bankovnictví.

Přes nový systém si budete moci vyřídit dokumenty jako je rejstřík trestů, bodové hodnocení řidiče, insolvenční rejstřík, katastr nemovitostí, sociální pojištění, daňové přiznání a živnostenský úřad. (Zdroj Ministerstvo vnitra)

Za občanský průkaz si připlatíte

ilustrační foto mvcr.cz

Nový rok přinesl změny i v oblasti občanských průkazů. A to hned několik.

O občanský průkaz si nyní můžete zažádat kdekoli, nejen na úřadě podle místa bydliště. Za vydání nové občanky, třeba kvůli zápisu titulu, zaplatíte 200 korun. Pokud byl průkaz zničen, odcizen či ztracen, zaplatíte i nadále 100 korun.

Senioři nad 70 let od letošního roku dostávají občanské průkazy platné dalších 35 let. (ber)

Měla dvě občanky, může dostat pokutu až 10 tisíc

ilustrační foto

 

Ztracená taška se stala osudnou 47leté Prostějovance. Poctivý nálezce ji předal policistům a ženě tak způsobil problém. Měla totiž dvě občanky.

„V tašce byly totožné občanské průkazy s jejími nacionály. Následně bylo zjištěno, že jeden z těchto dokladů je nahlášen jako ztracený,“ uvedla strážník Jana Adámková. Neplatný doklad hlídka předala odboru občanských záležitostí, zbylé věci putovaly k majitelce. Tu ale čeká vysvětlování a případná pokuta. „Pokud občan nahlásí ztrátu průkazu a poté ho objeví, musí ho ze zákona odevzdat. Pokud se prokazuje neplatným občanským průkazem, jde o podezření z přestupku, kdy ve správním řízení hrozí pokuta do výše až 10 tisíc korun,“ upozornila Adámková. (red)

Za dobrotu na žebrotu?

ilustrační foto internet mvcr.cz

 

Také děláte rádi dobré skutky? Někdy se ale nemusí vyplatit. Své o tom ví paní Zdena. Našla občanský průkaz a šla ho vrátit majitelce.

„Občanský průkaz jsem našla ležet u jedné z laviček na hlavním nádraží. Patřil asi pětadvacetileté mladé ženě, která bydlela v Prostějově a tak jsem ho šla vrátit. To jsem netušila, kam lezu,“ sdělila PvNovinkám stále ještě šokovaná žena.