obloha

Dnes v noci vrcholí meteorický roj Tauridy. Padající hvězdy nabídnou velkolepou podívanou

Foto Česká astronomická společnost

V noci z neděle na pondělí nastane maximum meteorického roje Jižní Tauridy, který přinese větší množství padajících hvězd známých také jako bolidy.

Meteorický roj je aktivní přibližně od 28. září do 2. prosince, přičemž jeho maximum nastává právě kolem neděle 5. listopadu. Částice, které vytváří nebeské divadlo, pocházejí z komety 2P/Encke

Podle astronomů dosáhne aktivita meteorů svého maxima v pondělí 6. listopadu v 00:47 ráno. Tauridy se vyznačují velmi jasnými a pomalu padajícími meteory, které budou na noční obloze velmi dobře vidět. Jejich pozorování by tak neměl příliš rušit ani jasný měsíční svit.

Na obloze září meteorický roj Orionidy!

Foto Dark Sky Diary

Letošní maximum Orionid připadá na sobotu 21. října a neděli 22. října 2023. Země totiž bude prolétat částicemi, které za sebou zanechává Halleyova kometa. Právě ta je mateřským tělesem tohoto meteorického roje.

A podmínky budou více než příznivé. Měsíc bude totiž v první čtvrti nízko nad obzorem v souhvězdí Vodnáře. Navíc zapadne ještě před půlnocí. "Radiant promítající se do Orionova kyje v severovýchodní části souhvězdí přitom stoupá nad obzor v průběhu pozdních nočních hodin a nejlepší podmínky bývají ve druhé polovině noci a nad ránem mezi jednou a pátou hodinou ranní, kdy Měsíc rušit nebude," informoval na webu Astronomický ústav AV ČR.

Zelená kometa Nišimura bude vidět pouhým okem. Už v neděli!

Foto astro.cz

Kometa Nišimura, nejnovější vesmírný návštěvník naší noční oblohy, vyvolává mezi hvězdáři v České republice v těchto dnech značný rozruch. Na naší obloze se totiž tato zelená kometa objevila po 437 letech a v Čechách je vidět i pouhým okem. A to již v neděli! Nenechte si nebeského návštěvníka ujít.

Tato zelená kometa oslňuje při své cestě vnitřní Sluneční soustavou. Kometu teprve před měsícem objevil japonský amatérský astronom Hideo Nišimura. Kometa Nišimura však není obyčejným cestovatelem vesmírem; pochází ze vzdálených okrajů naší sluneční soustavy a nese s sebou tajemství, které se možná nikdy nepodaří rozluštit.

Hlavu vzhůru. Oblohu brázdí Kvadrantidy

Ilustrační foto astro.cz

Pokud máte ještě nějaké nevyřčené novoroční přání, zvedněte hlavu k obloze.  Padají totiž padat Kvadrantidy, které mají nejvyšší zastoupení jasných meteorů ze všech známých rojů. Maxima dosáhnou 4. ledna, noční nebe ale budou brázdit až do 10. ledna.

Kvadrantidy jsou každoročně prvním meteorickým silným rojem, který můžeme pozorovat na lednové obloze. Vedle Perseid, Geminidy a Leonid patří k vrcholům kalendáře pozorovatelů meteorů. Jedná se totiž o roje s vysokou aktivitou, která přesahuje běžně 100 meteorů za hodinu. Radiant Kvadrantid se nachází v severní části souhvězdí Pastevce (Bootes), poblíž hranice tohoto souhvězdí se souhvězdími Herkula (Hercules) a Draka (Draco). Tak se dívejte a přejte si! (ber)

Štíří úplněk vládne erotice. A přinese zatmění

Foto astro.cz

Květnový úplněk nás čeká už toto v pondělí 16. května. Nastane v 6:14 hodin a je ve znamení erotice vládnoucího Štíra. Uvidíme i částečné zatmění Měsíce.

Úplněk ve Štíru je obdobím, kdy je energie kolem doslova hmatatelná a jiskří. Magická moc úplňku ve Štíru, může probouzet nadpřirozené schopnosti. V minulosti babky kořenářky čekávaly až na dobu, kdy bude úplněk ve znamení Štíra a tvrdily, že bylinky v tuto dobu nasbírané, mají nejsilnější působení. V tomto čase se také čarovalo k přivolání lásky. Štíří energie je velmi silná a ve dnech kolem úplňku vás může buď posouvat vpřed, nebo brzdit. Vytahuje na světlo vše, co dosud zůstávalo skryté. Mimořádně silná bude sexualita. Nenechte se ovládnout závistí nebo žárlivostí.

Dubnový úplněk je ve znamení Vah. Ukliďte si v duši i na zahradě

Ilustrační foto pixabay.com

Dubnovému úplňku bývá přezdíváno úplněk rašící trávy. Je tu jaro a s ním probouzení nejen přírody. První jarní úplněk před velikonočními svátky působí na naše emoce a psychiku. Ten letošní nastane dnes, v sobotu ve 20 hodin.

Jaro bývá spojováno s pořádným úklidem. Uklízíme domovy, třídíme dokumenty, provádíme detox těla i mysli. Před Velikonocemi je tedy ideální doba na čistku nejen domova, ale i vztahů. Pokud zkrátka cítíte v jakékoli oblasti mírný až větší chaos a pnutí, máte nyní jedinečnou šanci na uspořádání, které dlouhodobě udržíte.

Padají Geminidy. Přejte si!

Ilustrační foto astro.cz

Meteorický roj Geminidy je aktivní v době od 6. do 17. prosince; maximum nastává okolo 14. prosince. Roj byl poprvé zaznamenán v roce 1862. Tehdy to byl slabý roj. Ve 40. a 50. letech 20. století se počet meteorů za hodinu začal zvyšovat a začátkem 90. let dosáhl hodnoty 100 meteorů za hodinu.

Mateřským tělesem roje Geminid je planetka (3200) Phaeton. Tuto planetku objevili John Davies a Simon Green v roce 1983 pomocí družice IRAS. Dráha planetky (3200) Phaeton se podobá drahám komet. V přísluní se planetka přibližuje ke Slunci na 0,14 AU. Navíc je planetka mateřským tělesem meteorického roje; obvykle jsou mateřskými tělesy meteorických rojů komety planetka oběhne Slunce jednou za 524 dní a může se značně přiblížit k Zemi. Naposledy se přiblížila k Zemi 10. prosince 2007, a to na vzdálenost 18 milionů km. Další blízké průlety nastanou v letech 2050 a 2060. K nejtěsnějšímu přiblížení k Zemi v tomto století dojde 14. prosince 2093. Tehdy se planetka přiblíží k Zemi na pouhé 3 miliony km. Srážka planetky se Zemí však nehrozí.

Roj patří k nejaktivnějším v roce, adiant Geminid se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, hvězd Castor a Pollux. Na prosincové obloze vychází souhvězdí Blíženců už za večerního soumraku, a během noci vystoupí vysoko nad jižní obzor. Vrcholí po půlnoci, tedy přibližně v době maxima meteorického roje. Nejvíce meteorů lze tedy vždy očekávat mezi půlnocí a 3. hodinou ranní. Meteory jsou pomalé a často poměrně jasné a za hodinu jich proletí až 110. (ber)

Zvedněte hlavu. Noční obloze vládnou Orionidy

ilustrační foto astro.cz

Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholí právě dnes, 21. října. Pohled na Orionidy neruší Měsíc, nejlepší doba pro pozorování je v brzkých ranních hodinách. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Podívanou ještě vylepší jasné planety. Orionidy budou aktivní do 7. listopadu.

První zmínky o meteorickém roji pocházejí z roku 1839. Nejlepší je vyhlížet meteory mezi třetí a šestou hodinou ráno. Meteory zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí, vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze, v rameni Orionu. Patří k nejrychlejším meteorům oblohy, jejich pády jsou jasné a občas doprovázené i blyštivými výbuchy.

Na obloze je k vidění hvězdný vláček

ilustrační foto

Když v květnu 2019 vynesl Falcon 9 na oběžnou dráhu první šedesátku satelitů pro internetovou konstelaci Starlink, zjistilo se, že družice jsou na noční obloze dobře vidět i pouhým okem.

A jelikož nějakou dobu trvá, než se po odpojení od rakety rozprostřou v prostoru, jsou na obloze vidět jako jakýsi vláček světélek. Tisíce nadšenců, včetně Čechů, sleduje „vesmírný vlak,“ jak média satelity Starlink překřtila. Ty patří společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska. Firma chce pomocí nich poskytnout internet celému světu. Pro běžné smrtelníky to je zajímavý úkaz, který mohou sami snadno vidět.

Na obloze září Venuše

ilustrační foto astrologie.net

Také se vaše oči po setmění obracejí na jihozápad, kde už delší dobu září jasný bod? Vězte, že jde o Venuši, která přebrala roli Večernice. Po Slunci a Měsíci je nejjasnějším objektem oblohy.

Není to jediné překvapení, které nám obloha v tomto čase přináší. V těchto dnech by se měla objevit "československá" kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, která podle portálu České astronomické společnosti dosáhne jasnosti 7 mag (zdánlivá jasnost), a do půlky měsíce pak ještě zjasní. Díky přiblížení ji bude možné pozorovat celou noc. Viditelnost bude od poloviny příštího měsíce výrazně slábnout.

A navíc, 10. a 11. února bude pozorovatelné polostínové zatmění Měsíce. Víkendové zatmění uvidíme pouhýma očima. (ber)