ocenění

Absolvent RG a ZŠ města Prostějova z Číny přivezl zlato. Gratulujeme!

Foto

Bývalý student prostějovského gymnázia Jiří Doseděl se zúčastnil vědecké soutěže CASTIC 2018 z Čchung - Čchingu v jihozápadní Číně přivezl zlatou medaili. 

CASTIC (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest) je jednou z největších světových studentských vědeckých soutěží, které se tento rok účastnilo více než 500 čínských studentů a okolo 100 studentů z 24 zemí celého světa, a jedná se tedy o mimořádný úspěch. Jiří Doseděl reprezentoval své gymnázium s prací Úloha proteinu WRNIP1 při udržování genomové stability, která byla na celostátní přehlídce SOČ (středoškolská odborná činnost) v Olomouci vyhodnocena jako druhá nejlepší práce v oboru BIOLOGIE.

Senát ocenil 21 osobností. Stříbrnou medaili dostala učitelka, která zachránila děti

ilustrační foto

Jednadvacet osobností z řad vědců, odbojářů i sportovců převzalo z rukou předsedy horní komory Milana Štěcha stříbrné pamětní medaile Senátu. Ocenění se tradičně udílí v předvečer Dne české státnosti, poprvé v roce 2012. Medaili převzala i Darina Nešporová, učitelka v mateřské školce v Jívové u Olomouce.

V polovině června roku 2017 se se svou kolegyní a skupinkou dětí vydala na procházku do sousední vesnice. Při cestě zpět ztratil protijedoucí řidič kontrolu nad svým vozem, který dopadl přesně do míst, kde stála učitelka se čtyřmi dětmi. Paní Nešporová okamžitě zareagovala a podařilo se jí tři děti odstrčit z cesty. Čtvrté dítě, které se jí drželo za ruku, se však odmítlo pustit a tak jej zakryla vlastním tělem a společně skončili pod autem. 

Kdo získá prestižní cenu? Rozhodnutí padne brzy

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

Do 20. srpna mají lidé čas na to, aby rozhodli, které místo nebo akce v regionu získá Cenu Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu. Z pětadvaceti nominovaných mohou vybírat na webové adrese www.cenykraje.cz.

Na webu zájemci najdou nejen přehled všech pěti kategorií, ale i stručný popis nominací a výsledky prvního ročníku ankety z roku 2017. „Oproti loňsku mohou lidé letos nově ocenit nejlepší gastro akci nebo zvolit nejpodařenější novinku v oblasti cestovního ruchu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Cenu kraje dostal fotograf Štreit

Foto kr-olomoucky.cz

Fotograf Jindřich Štreit obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2017. Ocenění převzal při zahájení zasedání krajského zastupitelstva.

„Velmi mě potěšilo, že zde mohu stát a převzít tak význačnou cenu. V poslední době se věnuji fotografování sociálních projektů. Tato oblast je v umělecké sféře spíše na okraji. Umělci nemohou tyto problémy vyřešit, ale mohou je pojmenovat a ukázat je těm, kteří by se jimi měli zabývat,“ uvedl Jindřich Štreit.

O udělení ceny rozhodlo krajské zastupitelstvo na konci letošního dubna.

OBRAZEM: Dnes se na radnici udělovala čestná ocenění

Foto MMP

Konkrétně "Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA VĚRNOST I. stupně - za 25 let služby", "Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA ZÁSLUHY", "Čestnou plaketu Městské policie Prostějov" a Poděkování vedoucího Územního odboru PČR Prostějov. Čestná ocenění si z rukou primátorky města Prostějova Aleny Raškové převzali tito nominovaní.

Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA VĚRNOST I. stupně - za 25 let služby:

Str. Petr BOROVIČKA

vykonává funkci zástupce velitele 1. směny hlídkové služby

Str. Oldřich KOVAŘÍK

vykonává funkci vedoucího přestupkového oddělení, v rámci možností zastupuje i na operačním středisku při řízení směn hlídkové služby

Str. Jiří NAVRÁTIL

vykonává funkci zástupce velitele 4. směny hlídkové služby

Str. Jan SVOZIL

vykonává funkci instruktora služebního výcviku

 

Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA ZÁSLUHY:

Zastupitelé schválili čestná ocenění

ilustrační foto vecernikpv.cz

Zastupitelstvo města Prostějova schválilo na svém pondělním zasedání udělení čestných ocenění. 

1.    Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA VĚRNOST I. stupně - za 25 let služby:

Hejtmanství ocenilo učitele. Mezi nimi i pedagogy z Prostějova

Foto kr-olomoucky.cz

Ocenění náročné a záslužné práce i připomenutí významné úlohy učitelů ve společnosti – to jsou hlavní cíle slavnostní akce, jejímž prostřednictvím hejtmanství pravidelně vyjadřuje uznání vybraným pedagogickým pracovníkům z regionu. Letos je Olomoucký kraj vyznamenal již poosmé. 

„Oceňujeme vybrané pedagogy středních, vyšších odborných, speciálních a základních uměleckých škol. Dále také pedagogické pracovníky z dětských domovů, pedagogicko-psychologických poraden i domů dětí a mládeže, které mají sídlo v Olomouckém kraji. Chceme jim tímto způsobem poděkovat za jejich náročnou a záslužnou práci,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství Ladislav Hynek.

Městem pro byznys je Prostějov

Foto MMP

Primátorka města Alena Rašková přezvala 22. 3. 2018  společně s náměstkem Jiřím Pospíšilem další významné ocenění. Prostějov se stal městem pro byznys v rámci Olomouckého kraje. 

"Mohu potvrdit, že jsme v rámci kraje nejlepší. V tradiční soutěži Město pro byznys máme první místo," sdělila Rašková. 

OBRAZEM: Oceňování policistů za rok 2017

Foto PČR

Dne 15. března 2018 proběhl v sále Klášterního Hradiska Vojenské nemocnice v Olomouci slavnostní ceremoniál, v rámci něhož byli oceněni nejlepší policisté a zaměstnanci Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje za rok 2017.

Ocenění v podobě služebních medailí „Za statečnost,“ „Za zásluhy o bezpečnost,“ „Čestné medaile“ a „Za věrnost“ převzalo z rukou policejního prezidenta generálmajora Tomáše Tuhého celkem dvacet policistů. Další tři policisté byli oceněni medailí ředitele Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, které jim předal krajský ředitel plukovník Tomáš Landsfeld společně s hejtmanem Olomouckého kraje Ladislavem Oklešťkem.

Sportovcem kraje je tenistka Lucie Šafářová!

ilustrační foto FB

Tenistka Lucie Šafářová zvítězila v anketě Sportovec Olomouckého kraje za rok 2017. Na druhém místě se umístil kordista Jakub Jurka z TJ Dukla Olomouc a třetí skončil prostějovský parašutista Miloslav Kříž.

Šafářová v uplynulé sezoně hrála finále turnaje v Budapešti, na trávě v Birminghamu a Nottinghamu došla do semifinále, ve čtvrtfinále bojovala v Miami. Největších úspěchů ale dosáhla ve čtyřhře, když po boku Bethanie Mattekové-Sandsové ovládla grandslamové podniky Australian Open a French Open. V létě se  stala světovou jedničkou v deblu.