ocenění

Prostějov je třetí v republice v soutěži „Hejbni s elektrem pro lepší život“

Foto tisková zpráva

Prostějov se v prvním ročníku celostátní soutěže „Hejbni s elektrem pro lepší život“ umístil třetí v kategorii měst do 89 999 obyvatel. Soutěž pro statutární města v České republice v loňském roce vyhlásil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo ve čtvrtek 16. května v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě, kde cenu v převzala náměstkyně primátora Milada Sokolová a Ilona Kovaříková z Odboru správy a údržby majetku města Magistrátu Prostějov.

"Jsem hrdá na naše obyvatele, kteří se snaží pro lepší životní prostředí dělat maximum. Odměnou je jim tato cena, za kterou jim děkujeme," uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová. 

Za bezmála čtrnáct let fungování tohoto kolektivního systému se díky recyklaci spotřebičů podařilo ušetřit 4,5 milionu tun emisí CO2 a také 2,5 milionu MWh elektrické energie. Z obecních a městských rozpočtů se podařilo ušetřit tři čtvrtě miliardy korun. 

Odměny pro vítěze

Hlavně, že je řidič v pořádku, říká muž, který kamionem zablokoval dálnici

Foto ber, PČR

Pátého března 2019 krátce po osmé hodině ranní přijali prostějovští policisté  oznámení o osobním automobilu, který jede v protisměru na dálnici D46 u Prostějova ve směru na Olomouc. Dvaasedmdesátiletému řidiči modré Thalie zřejmě zachránila život pohotová reakce Václava Čížka. Ten svým kamionem zablokoval provoz a umožnil Thalii otočení do správného směru jízdy. Dnes Václav Čížek přijal ocenění nejen od prostějovských policistů, ale i od šéfa BESIPu Olomouckého kraje. 

"Hlášení o vozidle, které se pohybovalo v protisměru, jsme obdrželi hned od několika řidičů. Hlídka ale už vůz na dálnici nenalezla. S pomocí výzvy v médiích se nám podařilo zajistit dva kamerové záznamy, díky nimž jsme vůz a jeho řidiče následně nalezli," popsal začátek příběhu policejní mluvčí František Kořínek s tím, že jeden ze záznamů policistům poskytl zmíněný Václav Čížek.

Druhý ročník krajské soutěže o titul AKTIVNÍ OBEC zná vítěze. Je jím Prostějov!

ilustrační foto

V Olomouckém kraji zvítězilo město Prostějov. O vítězi rozhodovala celková výtěžnost sběru v červených kontejnerech za dané období a intenzita medializace témat souvisejících s recyklací elektrozařízení v tisku nebo v on-line médiích. Třídit obalové odpady je už každodenní rutinou většiny českých domácností, v třídění elektroodpadu se ve všeobecnosti poněkud zaostává. Ne však v Prostějově. 

„Je třeba říci, že soutěž nezvýhodňuje větší města, kde je kontejnerů více a nediskriminuje obce, kde je třeba jen jeden. Klíčovým kritériem je výtěžnost v kilogramech na obyvatele,“ uvedl primátor města Prostějova František Jura, který soutěž vnímá jako jasný signál toho, že lidem není jedno, kde žijí.

„Rád bych občanům Prostějova za třídění elektroodpadu poděkoval. Ocenění, které jsme získali, patří zejména jim,“ uvedl první náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že za druhý ročník krajské soutěže AKTIVNÍ OBEC získal Prostějov tři tisíce korun.

Absolvent RG a ZŠ města Prostějova z Číny přivezl zlato. Gratulujeme!

Foto

Bývalý student prostějovského gymnázia Jiří Doseděl se zúčastnil vědecké soutěže CASTIC 2018 z Čchung - Čchingu v jihozápadní Číně přivezl zlatou medaili. 

CASTIC (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest) je jednou z největších světových studentských vědeckých soutěží, které se tento rok účastnilo více než 500 čínských studentů a okolo 100 studentů z 24 zemí celého světa, a jedná se tedy o mimořádný úspěch. Jiří Doseděl reprezentoval své gymnázium s prací Úloha proteinu WRNIP1 při udržování genomové stability, která byla na celostátní přehlídce SOČ (středoškolská odborná činnost) v Olomouci vyhodnocena jako druhá nejlepší práce v oboru BIOLOGIE.

Senát ocenil 21 osobností. Stříbrnou medaili dostala učitelka, která zachránila děti

ilustrační foto

Jednadvacet osobností z řad vědců, odbojářů i sportovců převzalo z rukou předsedy horní komory Milana Štěcha stříbrné pamětní medaile Senátu. Ocenění se tradičně udílí v předvečer Dne české státnosti, poprvé v roce 2012. Medaili převzala i Darina Nešporová, učitelka v mateřské školce v Jívové u Olomouce.

V polovině června roku 2017 se se svou kolegyní a skupinkou dětí vydala na procházku do sousední vesnice. Při cestě zpět ztratil protijedoucí řidič kontrolu nad svým vozem, který dopadl přesně do míst, kde stála učitelka se čtyřmi dětmi. Paní Nešporová okamžitě zareagovala a podařilo se jí tři děti odstrčit z cesty. Čtvrté dítě, které se jí drželo za ruku, se však odmítlo pustit a tak jej zakryla vlastním tělem a společně skončili pod autem. 

Kdo získá prestižní cenu? Rozhodnutí padne brzy

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

Do 20. srpna mají lidé čas na to, aby rozhodli, které místo nebo akce v regionu získá Cenu Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu. Z pětadvaceti nominovaných mohou vybírat na webové adrese www.cenykraje.cz.

Na webu zájemci najdou nejen přehled všech pěti kategorií, ale i stručný popis nominací a výsledky prvního ročníku ankety z roku 2017. „Oproti loňsku mohou lidé letos nově ocenit nejlepší gastro akci nebo zvolit nejpodařenější novinku v oblasti cestovního ruchu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Cenu kraje dostal fotograf Štreit

Foto kr-olomoucky.cz

Fotograf Jindřich Štreit obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2017. Ocenění převzal při zahájení zasedání krajského zastupitelstva.

„Velmi mě potěšilo, že zde mohu stát a převzít tak význačnou cenu. V poslední době se věnuji fotografování sociálních projektů. Tato oblast je v umělecké sféře spíše na okraji. Umělci nemohou tyto problémy vyřešit, ale mohou je pojmenovat a ukázat je těm, kteří by se jimi měli zabývat,“ uvedl Jindřich Štreit.

O udělení ceny rozhodlo krajské zastupitelstvo na konci letošního dubna.

OBRAZEM: Dnes se na radnici udělovala čestná ocenění

Foto MMP

Konkrétně "Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA VĚRNOST I. stupně - za 25 let služby", "Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA ZÁSLUHY", "Čestnou plaketu Městské policie Prostějov" a Poděkování vedoucího Územního odboru PČR Prostějov. Čestná ocenění si z rukou primátorky města Prostějova Aleny Raškové převzali tito nominovaní.

Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA VĚRNOST I. stupně - za 25 let služby:

Str. Petr BOROVIČKA

vykonává funkci zástupce velitele 1. směny hlídkové služby

Str. Oldřich KOVAŘÍK

vykonává funkci vedoucího přestupkového oddělení, v rámci možností zastupuje i na operačním středisku při řízení směn hlídkové služby

Str. Jiří NAVRÁTIL

vykonává funkci zástupce velitele 4. směny hlídkové služby

Str. Jan SVOZIL

vykonává funkci instruktora služebního výcviku

 

Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA ZÁSLUHY:

Zastupitelé schválili čestná ocenění

ilustrační foto vecernikpv.cz

Zastupitelstvo města Prostějova schválilo na svém pondělním zasedání udělení čestných ocenění. 

1.    Čestný odznak Městské policie Prostějov ZA VĚRNOST I. stupně - za 25 let služby:

Hejtmanství ocenilo učitele. Mezi nimi i pedagogy z Prostějova

Foto kr-olomoucky.cz

Ocenění náročné a záslužné práce i připomenutí významné úlohy učitelů ve společnosti – to jsou hlavní cíle slavnostní akce, jejímž prostřednictvím hejtmanství pravidelně vyjadřuje uznání vybraným pedagogickým pracovníkům z regionu. Letos je Olomoucký kraj vyznamenal již poosmé. 

„Oceňujeme vybrané pedagogy středních, vyšších odborných, speciálních a základních uměleckých škol. Dále také pedagogické pracovníky z dětských domovů, pedagogicko-psychologických poraden i domů dětí a mládeže, které mají sídlo v Olomouckém kraji. Chceme jim tímto způsobem poděkovat za jejich náročnou a záslužnou práci,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství Ladislav Hynek.