odpady

Nezapomeňte! Poplatek za odpady je pro letošek vyšší

Foto plakát

Nová obecně závazná vyhláška mění současnou obecně závaznou vyhlášku č. 6/2021 od 1. ledna 2024. Sazba poplatku je zvýšena na 864 korun (tj. 72 Kč/měsíc/poplatník).

Polovinu – 432 korun – zaplatí ti, kteří v příslušném roce dovrší 65 let věku. Stejnou částku zaplatí osoby invalidní ve III. stupni. Magistrát zrušil podmínku bezdlužnosti u osvobození třetího a dalšího dítěte ve věku do 16 let (včetně) žijícím ve společné domácnosti alespoň s jedním dalším poplatníkem.

Už rok, od 1. ledna. 2023, jsou osvobozeni od placení občané města, kteří dovrší v daném kalendářním roce 80 a více let. (ber)

Magistrát rozdal papírové boxy na třídění odpadu

Foto Magistrát města Prostějova

Společnost EKO-KOM, a.s. zdarma poskytla Statutárnímu městu Prostějov papírové boxy na třídění odpadů.

Boxy výše zmíněná společnost poskytuje zejména do škol, knihoven, pro úřady a instituce. Boxy o rozměrech 80 cm x 40,5 cm x 31 cm jsou vyrobeny z recyklovaného papíru – hnědé třívrstvé lepenky. Mají skládací dno a výsek madel po stranách pro přenášení. Boxy jsou dodávány v setu s víky a polepy k dané sbírané komoditě (papír, plast, kovy).

Odpadní solární panely můžete odevzdat na sběrných dvorech

Foto Magistrát města Prostějova

Pokud jste vlastníky či držiteli odpadních solárních panelů a máte v plánu je odevzdat na jednom ze sběrných dvorů v Prostějově nebo okolí, je nutné postupovat dle Metodického pokynu společnosti ASEKOL Solar.

„Odpadní solární panely bude možné odevzdat na sběrném dvoře pouze na základě platného předávacího protokolu vystaveného kolektivním systémem ASEKOL Solar (vzor protokolu v příloze), a to v maximálním počtu 19 ks. Na níže uvedených telefonních číslech bude držiteli odpadních panelů určeno, které nejbližší sběrné místo je přijme. Pokud má vlastník nebo držitel více jak 19 ks panelů, bude zajištěn kolektivním systémem jejich samostatný svoz,“ vysvětluje náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil a dodává:

Kontejnery na jedlý olej nejsou určeny na stavební suť, ani jiný odpad!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Absolutní nezodpovědnost a bezohlednost. Jedině tak se dá nazvat chování některých občanů při separaci odpadů.

„Mnohokrát jsme žádali a upozorňovali občany, aby dodržovali způsob, při kterém dochází ke sběru použitého oleje. Bohužel najdou se tací, kteří patrně nepřemýšlí a chovají se bezohledně. Je opravdu tak těžké využívat kontejnery na použitý olej skutečně pouze pro tyto účely?“ zlobí se náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil a dodává, že chování takových lidí stojí práci navíc všechny, kteří se svozem odpadů zabývají. Kontaminované popelnice se musí nechat vyčistit, aby mohly opět sloužit svému účelu.

Prostějované uklízeli. Město svezlo téměř 37 tun komunálního odpadu

Foto MMP

Začátkem dubna byl zahájen v ulicích města Jarní úklid. V okrajových částech Prostějova zase proběhl jarní Mobilní sběr odpadu. Přistavené kontejnery firmy FCC lidé využili na komunální, zahradní a nebezpečný odpad.

„Na určená stanoviště byly přistavovány velkoobjemové kontejnery, do nichž mohli občané odkládat například velké kusy komunálního odpadu nebo zahradní bioodpad. Po městě bylo celkem rozmístěno na pětašedesát kusů kontejnerů. Přibylo jedno stanoviště, obnovili jsme zrušené místo na Kostelecké ulici u kotelny,“ uvedl náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil s tím, že svezeno bylo celkem 35,43 tun směsného komunálního odpadu.

Použitá elektrozařízení odevzdáváme na patřičných místech. Elektroaudit dopadl na výbornou

ilustrační foto

V měsíci březnu proběhl na sběrných dvorech na ulicích Anenská a Průmyslová a také na Turistickém informačním centru Magistrátu města Prostějova audit společnosti Ekolamp s.r.o.., týkal se sběru a svozu použitého elektrozařízení.

Kontrolou prošla zejména označení sběrných míst, stav nádob včetně jejich obsahu a také to, zda obsluha sběrných míst správně použité elektrozařízení třídí a ukládá. Obsluze byly předány nové propagační materiály a zodpovězeny případné dotazy ke sběru a svozu elektrozařízení. Audit byl ukončen zápisem a proběhl bez závad. Jak dodal náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil, použité elektrozařízení není odpadem. Lze ho bezplatně odložit na některém ze zmíněných sběrných dvorů v Prostějově.

Náklady na likvidaci komunálního odpadu stále rostou

ilustrační foto ber

Rada města Prostějova se na své poslední schůzi zabývala rostoucími náklady na likvidací komunálního odpadu do konce roku 2022.

Odbor správy a údržby majetku města pravidelně měsíčně vyhodnocuje množství a náklady na likvidaci jednotlivých složek komunálního odpadu svezeného od občanů a uloženého na sběrných dvorech. Od roku 2017 dochází postupně k nárůstu nákladů na svoz a likvidaci komunálních odpadů.

Město přidalo stanoviště na separaci rostlinných olejů z domácností

ilustrační foto MMP

Na území města Prostějova u stanovišť tříděného odpadu bylo rozmístěno dalších 23 kusů nádob na separaci použitých rostlinných olejů z domácností. Celkově je již na území celého města 44 kusů těchto nádob.

"Obyvatelé města Prostějova mají stále možnost vyzvednout si plastovou nálevku na separaci použitých rostlinných olejů z domácností. Nálevky jsou vydávány zdarma na Turistickém informačním centru vedle budovy radnice po předložení dokladu prokazujícím trvalý pobyt v Prostějově. Nálevka je určena k nasazení na PET láhev," uvedl první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Sady na separaci rostlinných olejů budou k dispozici na informačním centru

Foto MMP

Od konce března 2022 jsou v některých ulicích a sídlištích umístěné u stanovišť tříděného odpadu nové sběrné nádoby (o objemu 120 litrů) na použité jedlé oleje a tuky z domácností.

Oleje a tuky do nich mohou občané města odkládat v dobře uzavřených PET lahvích. V žádném případě by oleje neměly být odkládány ve skleněných nádobách, které se mohou rozbít a vylít do sběrné nádoby.

Vypij a vrať! Kofola se bude prodávat v zálohovaných lahvích

Foto kofola.cz

Společnost Kofola se dlouhodobě snaží snižovat zátěž životního prostředí a v souladu s touto myšlenkou učinila v poslední době hned několik kroků. Loni představila svůj plánovaný projekt Cirkulka, nyní se přidala také k iniciativě Zálohujme, která v Česku usiluje o zavedení zálohovaných PET lahví a plechovek.

Společnost Kofola nedávno ohlásila vstup do Iniciativy pro zálohování, čímž podpořila snahu o zavedení plošného zálohového systému na PET lahve i plechovky. Společnost už delší dobu zastává ve své obalové strategii princip RRR (Reduce, Reuse, Recycle neboli omez, znovu použij, recykluj). Poté, co například uvedla na trh lahve ze 100% recyklovaného plastu (rPET), představila v loňském roce také projekt Cirkulka, v rámci něhož začne své tradiční nápoje jako je Kofola, Rajec či Vinea prodávat ve vratných skleněných lahvích a zálohovaných přepravkách.