Olomouc

Zabijačka, tanec s medvědem a ledové sochy. Olomoucký masopust již dnes!

ilustrační foto

Rozvernou podobu má dnešní olomoucký masopust. Jak taky jinak, pokud se má držet tradice. Na Horním náměstí začal v devět hodin ráno. 

První návštěvníky přivítal řezník a soubor Haná z Velké Bystřice. „Bourání prasete bude trvat asi do jedenácti hodin, kdy začne pochůzka po náměstí. Průvod obejde několik restaurací, kde chasu přivítají hospodáři s hospodyněmi čtvrtkou nebo koblihami,“ naznačil program masopustu Jan Žůrek za folklorní soubor Rovina.

Tip na víkend: Olomoucký Létofest

ilustrační foto

Olomoucký Létofest se nezadržitelně blíží. U Galerie Šantovka v centru Olomouce to v pátek 17. a v sobotu 18. srpna rozjedou známé české kapely. Chybět nebude ani legendární Kabát. 

Festival Létofest přijede do Olomouce se zvučnými jmény, jako například s No Name, Davidem Kollerem, Markem Ztraceným nebo Kabáty. V pátek se areál u Šantovky otevře v 16:00 a lidé se postupně můžou těšit na vystoupení No Name, BSP, Chinaski a večer završí koncert skupiny Jiřího Macháčka Mig 21. 

V sobotu se areál oproti prvnímu festivalovému dni otevírá o čtyři hodiny dříve, a to v poledne. I kapel si v sobotu zahraje více, návštěvníci si užijí Annu K, Iné Kafe, Davida Kollera, Marka Ztraceného, Wanastovi Vjecy a Kabáty v čele s Pepou Vojtkem. 

Tip na sobotu: Farmářské trhy a gulášové slavnosti v Olomouci

ilustrační foto plakát

Pokud máte rádi guláš ve všech různých podobách, neměli byste si nechat ujít Olomoucké gulášové slavnosti, které vypuknou v sobotu již v osm hodin v areálu Tržnice. 

Slavnosti nabídnou celkem deset druhů tohoto pokrmu. Doplní je přehlídka malých pivovarů z Olomoucka. Budou k nim patřit produkty Svatokopeckého pivovaru, Pivovaru Kosíř, Pivovaru Melichárek z Horky nad Moravou a Pivovarů Jadrníček z Náměště na Hané. Na Horním náměstí se také koná Hanácký farmářský trh. (red)

 

Letošní Academia Film Olomouc ocení podmořského filmaře Steva Lichtaga

ilustrační foto Akademia film

Již za pár dní, přesně 24. - 29. 4. 2018, se uskuteční AFO53, neboli 53. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Jedna z největších popularizačních akcí v Evropě, kterou pořádá Univerzita Palackého v Olomouci, ocení jedny z nejodvážnějších dokumentaristů a ochránců moří a oceánů současnosti.

Cenu za osobní přínos popularizaci vědy si převezmou česko-americký režisér Steve Lichtag i zástupci renomované organizace Ocean Ark Alliance, jejímž cílem je tvorba platformy pro hlubší pochopení a docenění oceánů a života v nich. "Přehlídku slavnostně zahájí v úterý 24. dubna od 18 hodin v Kině Metropol projekce mimořádného dokumentu Planeta oceánů.

Tvarůžkový festival zahájí turistickou sezónu v Olomouci

ilustrační foto

Třetí ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu provoní 21. a 22. dubna Horní a Dolní náměstí. V kulturním programu vystoupí legendární skupiny The Tap Tap a Buty. Festival bude zároveň první akcí nové turistické sezony.

Tvarůžkový festival Olomouc s bohatým dvoudenním programem 21. a 22. dubna je ideálním startem do sezony. „Rozšířené dvoudenní pojetí se osvědčilo, stejně jako rozložení na obě náměstí,“ uvedla Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu olomouckého magistrátu. Do třetího ročníku festivalu se zapojí více než 30 zástupců restaurací a bister z Olomouce a okolí pod záštitou projektu Ochutnejte Hanou a Garden Food Festivalu. Na řemeslném jarmarku se budou prezentovat prodejci spolku Moravská cesta, kteří nabízí výrobky pod značkou Haná – regionální produkt.

Ve čtvrtek začne olomoucký masopust

ilustrační foto plakát

Olomoucký masopust, který se snaží přispět k oživení a znovuzavedení tradic, bude od čtvrtka 8. února až do soboty 10. února odrážet nejen historické, ale i současné kouzlo města v tomto zimním období. Cílem je přinést nezapomenutelné zážitky a živé obrazy z dějin masopustního veselí.

Třídenní oslavy zahájí masopustní party nejen pro studenty. Pro žáky základních škol bude připraveno zábavné dopoledne, na kterém si užijí spoustu zábavy a dozví se zajímavosti z historie masopustu. Součástí oslav je také Ples, který se odehraje ve velkolepém stylu. Vrcholem oslav bude zabijačka a průvod v maskách.

Olomouc v únoru rozproudí Ples ve velkém stylu!

ilustrační foto pozvánka

Nezapomenutelný večer plný hudby a tance, nevšední gastronomický zážitek i bohatý doprovodný program vám přinese Ples benátského stylu, který se koná v pátek 9. února 2018 na Výstavišti Flora Olomouc. 

Lístky na tento Ples můžete nakoupit na e-shopu ticket.rpsc.cz. Na výběr máte ze tří variant. „Pro každého, kdo chce být součástí tohoto výjimečného večera, máme lístek v hodnotě 750 Kč s možností vybrat si stůl. Pokud si však chcete tento večer užít více než naplno a v luxusu, potom pro vás bude tím nejlepším řešením VIP vstupné za 1 190 Kč, ke kterému dostanete profesionální obsluhu u stolu, přístup do VIP salonku a na vyhřívanou terasu i mnoho dalšího,“ prozrazují organizátoři Plesu. Třetí variantou jsou lístky za 450 Kč, jež jsou bez místa k sezení.

Olomouc pomáhá rodičům v nesnázích. Z fondu uhradí třeba výlet či lyžařský kurz

ilustrační foto olomouc.cz

Více než sedmatřicet tisíc korun je alokováno ve Fondu pomoci olomouckým dětem na odboru školství. Peníze slouží jako příspěvek na mimoškolní aktivity. Jedná se o účelově vázaný dar, který může činit nejvýše pět tisíc korun na jedno dítě.

„Finance slouží žákům olomouckých základních škol k úhradě volnočasových kroužků, školních společensko–kulturních akcí, pobytů na škole v přírodě nebo pobytům na lyžařském kurzu,“ vysvětlil předseda fondu a náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Fond je nezávislý na rozpočtu města, které prostřednictvím oddělení hospodářského rozvoje oslovuje olomoucké firmy, aby do pomoci olomouckým dětem zapojily vlastní prostředky. O přidělení příspěvku rozhoduje odborná komise.

Olomouc připravuje novoroční ohňostroj. Již po čtvrté

ilustrační foto olomouc.eu

Nová tradice již počtvrté přinese Olomouci Novoroční ohňostroj. Začne 1. ledna v 18 hodin odpoledne a to opět na Horním náměstí. 

Patnáctiminutová show bude tématicky zaměřena na stoleté výročí republiky. (red)

Americká popová diva Anastacia vystoupí v Olomouci!

ilustrační foto anastacia.com

Na Korunní pevnůstce v Olomouci se 23. června představí americká popová diva Anastacia. Lístky už jsou v prodeji.

Popovou legendu Anastacii proslavil výjimečný hlas který učinil z písní I'm Outta Love a Left Outside Alone masivní hity po celém světě. "Moc se těším, až se vrátím do Evropy, navíc s novým albem Evolution. Už se nemůžu dočkat, až budu nové skladby sdílet s fanoušky na koncertech," řekla zpěvačka. Album Evolution, které vzniklo ve Stockholmu, produkoval Anders Bagge, který v minulosti spolupracoval například s Céline Dion, Janet Jackson nebo Madonnou.