Olomoucký kraj

Hledá se firma přátelská rodině. Nominujte!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Zaměstnavatelé v Olomouckém kraji mohou opět získat prestižní certifikát Společnost přátelská rodině, který je udělován na dobu tří let. Pořadatelem projektu je Síť pro rodinu a jedním z hrdých nositelů ocenění je také Krajský úřad Olomouckého kraje. Uzávěrka přihlášek je do 15. května.

Přihlášené organizace projdou auditem, který se zaměřuje na čtyři základní oblasti. Hodnotí se například zaměstnavatelské podmínky a především prorodinné aktivity. Zájemci o titul Společnost přátelská rodině musí úspěšně projít dotazníkovým šetřením, obstát při kontrolní návštěvě i před závěrečnou tříčlennou porotou.

Slavnostní předávání certifikátů se uskuteční v červnu pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka.

Hejtmanství šláplo do pedálů. Doslova

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

V uplynulých dnech poprvé zasedla krajská pracovní skupina, která se zabývá rozvojem cyklistiky v regionu. Zároveň už Olomoucký kraj odsouhlasil koncepci rozvoje cyklistické dopravy a v úterý 24. dubna se stal členem Asociace měst pro cyklisty. Nově také začíná pracovat krajský cyklokoordinátor.

„Do sekce Regionální rozvoj na webu Olomouckého kraje budou průběžně vkládány podklady z jednání pracovní skupiny a další dokumenty. Pro komunikaci s obcemi a dalšími institucemi k připravovaným projektům z oblasti cyklodopravy byla zřízena e-mailová adresa cyklokoordinator@atelis.eu,“ informovala vedoucí oddělení regionálního rozvoje krajského úřadu Marta Novotná. 

Kraj si připomene výročí republiky slavnostním megakoncertem

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Z mnoha akcí, kterými si letos Olomoucký kraj připomene 100 let od založení samostatné Československé republiky, bude vyčnívat slavnostní open air koncert, jenž se uskuteční 1. září přímo před budovou hejtmanství. Akci ozdobí špičkoví hudební umělci a vrcholní představitelé státu i regionu. Slavnost je ale určena hlavně pro veřejnost, lidé budou mít dostatek míst k sezení i ke stání.

„Snažíme se zajistit takové interprety, kteří budou důstojně reprezentovat výjimečnost této události a kteří zároveň zaujmou co nejvíce lidí. Čím více návštěvníků přijde, tím lépe, protože sté narozeniny naší vlasti si velkou oslavu určitě zaslouží,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Koncert přiblíží nejen založení samostatného státu, ale i soužití Čechů a Slováků. Hlavními protagonisty večera by tak měla být zvučná jména z České republiky i ze Slovenska.

Nejlepší vesnice dostanou statisícové prémie!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Také letos se obce z Olomouckého kraje mohou zapojit do soutěže, jejíž vítěz se bude pyšnit titulem krajská vesnice roku 2018. Nejlepší z každého regionu pak čeká souboj na celostátní úrovni. Zájemci se mohou hlásit do konce dubna, na nejlepší účastníky čeká zajímavý finanční bonus.

„Vím o spoustě obcí, které by mohly inspirovat ostatní. A právě to je smyslem soutěže Vesnice roku. Ukázat, že život na venkově je sice v některých ohledech těžší, ale zároveň plný radosti a příležitostí a že lidé, když pracují společně, dokážou vytvořit velké věci,“ řekl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Hejtmanství soutěž dlouhodobě podporuje. Obce na prvním, druhém a třetím místě se podělí o finanční dar ve výši celkem 600 tisíc. Po padesáti tisících pak v rámci speciálního ocenění dostanou další čtyři vesnice.

Hejtmanství ocenilo učitele. Mezi nimi i pedagogy z Prostějova

Foto kr-olomoucky.cz

Ocenění náročné a záslužné práce i připomenutí významné úlohy učitelů ve společnosti – to jsou hlavní cíle slavnostní akce, jejímž prostřednictvím hejtmanství pravidelně vyjadřuje uznání vybraným pedagogickým pracovníkům z regionu. Letos je Olomoucký kraj vyznamenal již poosmé. 

„Oceňujeme vybrané pedagogy středních, vyšších odborných, speciálních a základních uměleckých škol. Dále také pedagogické pracovníky z dětských domovů, pedagogicko-psychologických poraden i domů dětí a mládeže, které mají sídlo v Olomouckém kraji. Chceme jim tímto způsobem poděkovat za jejich náročnou a záslužnou práci,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství Ladislav Hynek.

Olomoucký kraj: Navzdory osudu

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Hejtmanství se letos zapojí do kampaně Česko svítí modře, jejímž mottem je heslo „Navzdory osudu“. Cílem projektu je upozornit na život lidí, kteří trpí autismem. Budova krajského úřadu se kvůli tomu v noci z 2. na 3. dubna zahalí do modrých světel.

„Olomoucký kraj se o potřeby lidí s autismem zajímá dlouhodobě. Máme například speciální pracovní skupinu, která zjišťuje, co osobám s tímto postižením nejvíce chybí a jak jim nejlépe pomoci,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Nasvětlení krajského úřadu modrými světly představuje technický oříšek. „Firem, které potřebnou světelnou techniku vyrábí, je málo a s podobným projektem není moc zkušeností. První zkouška nasvětlení měla proběhnout ještě tento týden,“ doplnil Ladislav Okleštěk.

Do regionu přitečou další evropské peníze

Foto kr-olomoucky.cz

Prostřednictvím místních akčních skupin pošle Evropská unie do našeho regionu v dalších letech více než 1,25 miliardy korun. Vyplývá to z informací, jež zazněly na dvanáctém zasedání Regionální stálé konference pro území Olomouckého kraje (RSK OK), které proběhlo tento týden v Olomouci.

„Prostředky z Unie jsou pro kraj důležitým zdrojem příjmů a hejtmanství je využívá jak u menších projektů, tak hlavně u větších investičních akcí. V čerpání evropských peněz je Olomoucký kraj velmi úspěšný,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Konference samospráv řešila ožehavá témata

Foto kr-olomoucky.cz

Další setkání starostů s vedením Olomouckého kraje proběhlo ve středu 14. března. Společné schůzky se v Olomouci odehrávají pravidelně a řeší se na nich témata, která trápí malé vesnice i velká města.  

„Účelem podobných setkání je najít společně řešení problémů, které se přímo dotýkají obyvatel regionu. Zároveň dochází k výměně zkušeností, takže konference je přínosná pro všechny strany,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Publikace Zažij Moravu láká i do Olomouckého kraje

ilustrační foto

Inspiraci k návštěvě Olomouckého kraje mohou turisté nově čerpat v publikaci Zažij Moravu. Průvodce, který kromě našeho popisuje i tři sousední regiony, představil v Bratislavě náměstek hejtmana Dalibor Horák.

„Nový propagační materiál Zažij Moravu je určen domácím i zahraničním návštěvníkům moravských krajů. Kniha vychází v češtině, polštině, angličtině a němčině,“ informoval Horák.

Hejtmanství představilo novou publikaci na veletrhu Slovakiatour, který se konal nedávno na Slovensku. Průvodce je plný poutavých fotografií i textů, které turistům přibližují nejen kraj Olomoucký, ale i Moravskoslezský, Zlínský a Jihomoravský.

Udělejte radost svému knihovníkovi!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Patříte mezi vášnivé čtenáře a v knihovně se cítíte jako ryba ve vodě? Pak možná tušíte, že největším vynálezem šestnáctého století byl knihtisk, který masovou produkci literatury umožnil. A je tu ještě jeden neméně důležitý element, jemuž za rozšíření knihoven vděčíme – knihovníci. V našem kraji jich působí zhruba pět set, většinou pracují ve volném čase a lidé je teď za to mohou ocenit. Uzávěrka ankety o Nejlepšího neprofesionálního knihovníka je 28. února.

„Olomoucký kraj knihovny ve městech i na venkově dlouhodobě podporuje. Lidé, kteří v nich pracují, vykonávají neocenitelnou službu pro celou společnost a zejména pro děti, pro něž je četba velmi důležitá,“ uvedl náměstek Olomouckého kraje František Jura.

V regionu k dnešnímu dni působí zhruba 480 knihoven a téměř všechny mají na starosti právě neprofesionální knihovníci.