Olomoucký kraj

Vlčím mákem si kraj připomněl válečné veterány

Foto kr-olomoucky.cz

Minulou sobotu 11. listopadu si Olomoucký kraj připomněl Den válečných veteránů. Jejich setkání uspořádalo hejtmanství společně s Armádou ČR, Českým svazem bojovníků za svobodu a legionářskou obcí. Vzpomínkového aktu se zúčastnily zhruba tři desítky vojáků, kteří prošli válečnou vřavou. Symbolem dne je vlčí mák.

„Na ty, kteří bojovali ve válkách, nesmíme nikdy zapomenout a pozorně jim naslouchat, protože jsou pamětí našeho národa i jeho svědomím,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Zástupci kraje i armády poděkovali válečným veteránům za účast v boji, památku těch, kteří se dneška nedožili, uctili minutou ticha. Setkání hejtmana s vojáky proběhlo v Klášterním hradisku.

Krajské memorandum pomůže lépe zvládat „černé hodinky“

ilustrační foto

První listopadové pondělí se sešla bezpečnostní rada Olomouckého kraje, aby řešila aktuální témata. Tím nejdůležitějším byl podpis memoranda o spolupráci při rozsáhlých výpadcích elektrické energie.

„Při vypnuté elektřině v důsledku přírodních katastrof budou moci všechny složky integrovaného záchranného systému využívat naše energocentrum, které jsme před nedávnem zakoupili pro potřeby krajských hasičů,“ informoval předseda bezpečnostní rady a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Stroj za několik miliónů korun dokáže napájet například celou menší vesnici a je to jediné zařízení tohoto druhu v regionu. Hodit se může třeba při podobných kalamitách, jaké v Česku vyhlásili energetici po říjnové větrné smršti.

Kraj nebude udržovat silnice první třídy, ačkoli to chtěl

Ilustrační foto http://www.tatra.cz

Poprvé v historii Olomouckého kraje nebude krajská správa silnic během zimy udržovat komunikace I. třídy. Stát si na zajištění této služby nově vybral společenství tří soukromých firem. Hejtmanství takový postup kritizuje.

„Jsem sice zastáncem hospodárnosti, ale ne takové, která odporuje zdravému rozumu. Vždyť úseky silnic I. třídy teď naše sypače pouze projedou se zdviženými pluhy, aby se po nich mohly dostat na komunikace nižších tříd, které už udržovat mohou,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Silničáři už kvůli této změně přepracovali systém okruhů, na kterých tradičně zimní údržbu prováděli. Z původních sedmaosmdesáti jich zůstalo třiasedmdesát.

Krajské peníze pomohou lidem, které věznili nacisti

Foto kr-olomoucky.cz

Olomoucký kraj nezapomíná na ty, kteří se v době druhé světové války stali vězni zrůdného nacistického režimu. Řada z nich si nese vážné zdravotní následky krutého zacházení dodnes. Právě proto hejtmanství přispělo členům Českého svazu bojovníků za svobodu na úhradu léčebných výloh.

„Tito lidé se stali obětí velkého zla. Krajský příspěvek na podporu léčby to pochopitelně nemůže napravit, ale dáváme tím najevo naši úctu k těm, na které nacistická tyranie tvrdě dopadla,“ řekl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Společné setkání členů svazu s představiteli kraje proběhlo ve středu přímo v sídle krajského úřadu. Lidé, kteří byli za války nacisti vězněni, nemají, na rozdíl od přímých účastníků odboje, nárok na finanční příspěvek od státu. Kraj to tímto kompenzuje.

Olomoucký kraj se postará o nevyléčitelně nemocné

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Speciální oddělení se čtrnácti lůžky v prostějovské nemocnici, mobilní hospic v Přerově, hospic na Svatém Kopečku u Olomouce a nová ambulance v Šumperku. Olomoucký kraj díky těmto čtyřem centrům zajistí takzvanou paliativní péči nevyléčitelně nemocným pacientům.

„Inspirací pro nás byl Kraj Vysočina, který má velmi dobře zpracovaný podobný projekt. Chceme poskytnout nevyléčitelně nemocným lidem v našem regionu kvalitní péči, která jim pomůže důstojně strávit poslední chvíle života,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Koncept paliativní péče zpracuje expertní skupina, ve které zasednou odborníci z krajského úřadu, Charity a také například Středomoravské nemocniční.

Hrdinka! S nasazením vlastního života zachránila čtyři děti!

Foto kr-olomoucky.cz

Darina Nešporová zůstane navždy jednou z mála nositelek medaile Olomouckého kraje a hlavně ženou, která díky nasazení vlastního života zachránila čtyři děti. Statečnou učitelku mateřské školy v Jívové vyznamenal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk v pondělí před jednáním krajského zastupitelstva.

Příběh, který se jen díky obětavosti Dariny Nešporové nezapsal tučným písmem do černé kroniky, proběhl 16. června, kdy se společně se skupinou dětí vracela z vycházky zpět do školky. Výlet jim překazil projíždějící vůz, který dostal smyk a neovladatelný se řítil přímo na skupinku zaražených školkáčků. Tři z nich stačila učitelka odstrčit, u čtvrtého to již nestihla, a proto hocha zalehla, aby náraz auta utlumila vlastním tělem. 

Levandule, nebo tvarůžky? Vyberte nejlepší turistické zážitky!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Byl nejlepší turistickou událostí v Olomouckém kraji tvarůžkový festival, nebo setkání milovníků levandule v Bezděkově? A kde nejchutněji vaří, v Přerově, či v Horní Lipové? Na tyto a ještě spoustu dalších otázek mohou lidé odpovídat v anketě o Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Hejtmanství spustilo internetové hlasování v pondělí 18. září. Z prostějovského regionu se mezi finalisty nedostal žádný zástupce. 

Kraj vyhlašuje ceny cestovního ruchu vůbec poprvé. Lidé o nich rozhodnou prostřednictvím stránek www.cenykraje.cz. Na výběr mají hned pět kategorií, jako je například nejlepší turistický cíl, událost nebo ubytovací zařízení. K vyhlášení soutěže se Olomoucký kraj rozhodl proto, aby do regionu přilákal ještě více návštěvníků a odměnil ty, jež v oblasti cestovního ruchu aktivně pracují. 

Jiří Suchý představil výstavu 85+

Foto kr-olomoucky.cz

Zhruba třicet litografií Jiřího Suchého, fotografie ze soukromého života nebo autentické plakáty divadla Semafor. To všechno je k vidění od včerejšího dne ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, kde svoji výstavu představil legendární divadelník a textař Jiří Suchý. Cílem akce je zmapovat jeho uměleckou tvorbu za posledních šest let. 

„Jde o skromnou výstavu, která v podstatě navazuje na větší projekt z roku 2011. K vidění jsou především grafiky, které jsem vytvořil v posledních letech. To, že jich není mnoho, je dáno především tím, že mou hlavní náplní je stále hrát a psát,“ řekl Jiří Suchý.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také snímky z dětství zakladatele divadla Semafor, jeho fotografie s Jiřím Šlitrem, se kterým v nejslavnější éře divadla napsal a složil nespočet písní, i novější snímky s kolegyní Jitkou Molavcovou.

Farmářské speciality, řemeslný jarmark, živá hudba. To jsou dožínky Olomouckého kraje!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz, plakát

Dožínky Olomouckého kraje a hospodářská výstava zemědělských strojů a zvířat – to je projekt obnovené tradice, který se již potřetí vrací na Výstaviště Flora v Olomouci. Slavnost zemědělců se letos koná 2. a 3. září. Na své si přijdou milovníci přírody, techniky, prvotřídních potravin i historie. A těšit se můžete na Slzu, Argemu a další.

Během dožínkového víkendu budou k vidění nejmodernější zemědělské stroje i pomůcky, které naší předkové používali při práci na poli. „Farma ve městě“ pak představí skot, ovce, kozy, koně, králíky, drůbež a holuby. Lákadlem je také prezentace a ochutnávka těch nejkvalitnějších výrobků oceněných v soutěži Regionální potravina a Výrobek Olomouckého kraje. Chybět nebudou ani hudební vystoupení. Vrcholem se stane požehnání úrodě, vysvěcení věnců a jejich předání nejlepším hospodářům.

Již podruhé se bude volit Babička našeho regionu!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

V rámci oslav Dne seniorů se bude v Olomouckém kraji již podruhé volit Babička našeho regionu. Odborná porota ji vybere 21. září na výstavišti Flora v Olomouci. Soutěže se může zúčastnit každá babička od padesáti pěti let, která má trvalý pobyt na území Olomouckého kraje. 

„Odborná porota vybere z přihlášených nominací dvanáct finalistek, které budou soutěžit o titul zlatá, stříbrná a bronzová Babička Olomouckého kraje. Do soutěže bude zařazen také titul nejstarší babička a babička sympatie, kterou si zvolí sami diváci,“ řekla předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje Milena Hesová.