Olomoucký kraj

Publikace Zažij Moravu láká i do Olomouckého kraje

ilustrační foto

Inspiraci k návštěvě Olomouckého kraje mohou turisté nově čerpat v publikaci Zažij Moravu. Průvodce, který kromě našeho popisuje i tři sousední regiony, představil v Bratislavě náměstek hejtmana Dalibor Horák.

„Nový propagační materiál Zažij Moravu je určen domácím i zahraničním návštěvníkům moravských krajů. Kniha vychází v češtině, polštině, angličtině a němčině,“ informoval Horák.

Hejtmanství představilo novou publikaci na veletrhu Slovakiatour, který se konal nedávno na Slovensku. Průvodce je plný poutavých fotografií i textů, které turistům přibližují nejen kraj Olomoucký, ale i Moravskoslezský, Zlínský a Jihomoravský.

Udělejte radost svému knihovníkovi!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Patříte mezi vášnivé čtenáře a v knihovně se cítíte jako ryba ve vodě? Pak možná tušíte, že největším vynálezem šestnáctého století byl knihtisk, který masovou produkci literatury umožnil. A je tu ještě jeden neméně důležitý element, jemuž za rozšíření knihoven vděčíme – knihovníci. V našem kraji jich působí zhruba pět set, většinou pracují ve volném čase a lidé je teď za to mohou ocenit. Uzávěrka ankety o Nejlepšího neprofesionálního knihovníka je 28. února.

„Olomoucký kraj knihovny ve městech i na venkově dlouhodobě podporuje. Lidé, kteří v nich pracují, vykonávají neocenitelnou službu pro celou společnost a zejména pro děti, pro něž je četba velmi důležitá,“ uvedl náměstek Olomouckého kraje František Jura.

V regionu k dnešnímu dni působí zhruba 480 knihoven a téměř všechny mají na starosti právě neprofesionální knihovníci.

Kraj hledá referenta mediální komunikace!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Ředitel Krajského úřadu Olomouckého kraje vyhlašuje výběrové řízení na pozici referent mediální komunikace oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů na odboru kancelář hejtmana (pracovní poměr na dobu neurčitou). Termín podání přihlášek je do 16. února. 

Referent bude mít na starosti zajišťování informovanosti veřejnosti o činnosti orgánů kraje prostřednictvím sociálních sítí; zajišťování tiskových zpráv, článků a dalších PR aktivit pro Olomoucký kraj; zajišťování aktualizace hlavní webové stránky Olomouckého kraje a aktualizace Informačního portálu občana; propagace akcí Olomouckého kraje produkčně připravovaných jinými subjekty, spolupráce s médii při informování o činnosti orgánů kraje a při propagaci kraje.

Termín nástupu je dle dohody, co nejdříve.

I v tomto roce se mohou pilní žáci těšit na krajská stipendia!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Také v tomto roce se mohou pilní žáci těšit na krajská stipendia. Hejtmanství mezi ně rozdělí téměř tři milióny korun. Finanční odměnu mohou pobírat například budoucí zedníci, tesaři nebo kominíci. Smyslem je zvýšit zájem mladých lidí o obory, po kterých je na pracovním trhu největší poptávka.

„Podpora technického vzdělávání a řemesel nepomáhá jen zaměstnavatelům, kteří mají s nedostatkem řemeslníků velké problémy, ale především samotným žákům. Ti se v případě zdárného dokončení studia nemusí obávat o to, že by nesehnali dobře placenou práci,“ řekl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Peníze kraj rozdělí mezi pětadvacet středních škol a učilišť v pěti okresech. Na „kapesné“ tak může dosáhnout patnáct set žáků a studentů. Velký zájem o stipendia je například na průmyslovce v Uničově nebo ve škole sociální péče v Zábřeze.

Nejlepšího sportovce uvidíme v prostějovském divadle

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Za méně než týden se lidé dozvědí jména nejlepších sportovců Olomouckého kraje. Ocenění v podobě skleněné trofeje se znakem hejtmanství převezmou vítězové prestižní ankety už po sedmnácté v prostějovském divadle.

„Dosud si titul Sportovec roku vždy odnášeli lidé, kteří ze sebe v daném roce vydali to nejlepší a skvěle reprezentovali náš kraj. Jsem přesvědčen, že tomu tak bude i letos,“ řekl František Jura, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Novinkou tohoto ročníku ankety je rozšíření kategorie nejlepší junior z jednoho na tři místa. Kromě toho bude oceněn také nejlepší sportovec, družstvo, juniorské družstvo, trenér a hendikepovaný sportovec a sportovkyně. Chybět nebude ani čestná cena a cena Olomouckého kraje.

Hejtmanství rozdělilo mezi sportovce milióny korun. Dostalo se i na Prostějovsko

ilustrační foto znak

Zástupci více než tří desítek sportovních klubů se ve středu 24. ledna sešli v hotelu Flora v Olomouci, kam přišli podepsat smlouvy o finanční podpoře, kterou jim pro letošek udělil Olomoucký kraj. Do sportu půjde téměř třiapadesát miliónů korun.

Mezi největší příjemce krajské podpory patří 1.SK Prostějov (1 milion), LHK Jestřábi A tým (1,3 milionu), Prostějovský volejbal (1,7 milionu), SK Prostějov 1913 (410 tisíc), Prostějov C 1885 (400 tisíc). Finanční podporu kraj přidělil na Prostějovsku 65 organizacím v celkové výši 12 660 000 korun.  

V Brně voněly tvarůžky i slivovice. Kraj se prezentoval na veletrhu

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Najít letos v záplavě stánků brněnského Regiontouru expozici olomouckého hejtmanství není nic složitého. Na veletrhu cestovního ruchu se totiž náš kraj prezentuje mimo jiné svými typickými výrobky. Vůně tvarůžků, slivovice, levandule nebo léčivých bylinných tinktur se line po celém okolí.

Heslem letošní prezentace je Olomoucký kraj – místo, kde neexistují hranice. Vystihuje fakt, že náš region je nejpestřejším územím v České republice a vše, co je na našich stáncích k vidění, tomu bezezbytku odpovídá,“ uvedl během zahájení veletrhu hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Na stavbu cyklostezek dá kraj více peněz

ilustrační foto

Olomoucké hejtmanství letos uvolní deset miliónů korun na opravy stávajících a budování nových cyklostezek. Je to zhruba o třetinu více, než kolik kraj vyčlenil vloni.

„Naší snahou bude podpořit zejména ty projekty, které pomohou řešit bezpečnou jízdu cyklistů v místech, jež jsou z pohledu dopravního provozu velmi riziková a nebezpečná,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Vloni kraj vyčlenil na podporu budování cyklostezek sedm miliónů korun, letos přidal další tři milióny. Dotační program, který výrazně přispívá k bezpečí na silnicích, zavedlo hejtmanství už v roce 2004.

Veřejnost může nominovat na ocenění lidi, kteří pomáhají zdravotně postiženým

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Ačkoliv se bude letos Cena hejtmana za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením udělovat již potřinácté, o smolné číslo rozhodně nejde. Naopak, dlouhá tradice svědčí o tom, že v Olomouckém kraji žije dost lidí se srdcem na správném místě a ochotou pečovat o jiné.

„Cenu mohou získat například ti, kteří se zdravotně hendikepovanými pracují, stejně tak i sponzoři, jež na začleňování těchto osob do společnosti přispívají nebo autoři tematicky zaměřených publikačních prací,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Olomoucký kraj má nový rozpočet na rok 2018

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Olomoucký kraj má nový rozpočet na rok 2018. V pondělí 18. prosince ho schválilo krajské zastupitelstvo. Hejtmanství bude hospodařit se schodkem, výdaje oproti letošnímu roku stoupnou na 5,4 miliardy korun, příjmy vzrostou na 4,9 miliardy. Více peněz půjde především do investičních projektů nebo například na provoz příspěvkových organizací.

Chtěl bych zastupitelům poděkovat za to, že návrh rozpočtu podpořili. Jeho příprava nebyla vůbec jednoduchá,“ uvedl Jiří Zemánek, první náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Objem investic stoupne oproti letošku přibližně o dvacet procent. Rovněž tak dojde k nárůstu nákladů příspěvkových organizací, aby mohl pokračovat růst mezd jejich pracovníků, který schválila vláda.