Olomoucký kraj

Kraj podpoří projekty v cestovním ruchu. Peníze půjdou i do plumlovského Žraloka

ilustrační foto

Lepší podmínky pro cykloturistiku, kvalitnější zázemí v kempech nebo nová parkoviště a přístupové cesty k turistickým cílům – to vše ještě letos díky podpoře Olomouckého kraje. Žadatelé o dotaci převzali smlouvy o poskytnutí financí na svoje projekty v úterý 28. května z rukou krajského zastupitele pro oblast cestovního ruchu Vladimíra Lichnovského.

„Je skvělé, že počet návštěvníků, kteří do našeho kraje zamíří, každoročně stoupá. Abychom mohli tento pozitivní trend udržet, musíme investovat do turistického zázemí. A právě to je smyslem nově rozdělených dotací,“ řekl krajský zastupitel Vladimír Lichnovský.

V dotačním titulu Podpora cestovního ruchu v turistických regionech Jeseníky a Střední Morava bylo k dispozici celkem šest miliónů korun. Ty si mezi sebe rozdělí třináct úspěšných žadatelů. Jedním z nich je Mikroregion Konicko.

Proměny kraje zachycuje populární výstava

ilustrační foto olkraj.cz

Celkem osmnáct proměn Olomouckého kraje zachycuje putovní výstava, kterou si lidé mohou prohlédnout před sídlem hejtmanství v Olomouci. Prezentace velkoformátových informačních tabulí a fotografií tam bude k vidění do 27. března. Pak se přesune do Čech pod Kosířem. 

„Jedná se o jedinečnou příležitost, jak ocenit a také povzbudit úspěšné autory proměn a vyzdvihnout obce z našeho regionu“, uvedl Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro regionální rozvoj.

Snímky zachycují například přestavby a rekonstrukce kapliček, škol, renesančního zámku, kulturních domů nebo oranžérie.

Hejtmanství opět podpoří vysoké školy v regionu

ilustrační foto olkraj.cz

Výuku, vědecký výzkum nebo třeba i propagaci na třech vysokých školách v regionu letos podpoří Olomoucký kraj. Dotaci ve výši devět miliónů korun si mezi sebe rovným dílem rozdělí Moravská vysoká škola Olomouc, Univerzita Palackého a Vysoká škola logistiky.

Podpora akademického vzdělávání má v Olomouckém kraji letitou tradici. Každý rok přispíváme na projekty, díky kterým se zviditelní nejen tyto školy, ale také celý náš region,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství Ladislav Hynek.

Například Moravská vysoká škola použije peníze od kraje na zajištění vědecko-výzkumné činnosti, publikování jednotlivých výstupů bádání a také na realizaci regionální i mezinárodní spolupráce.

Zdravotní sestřičky budou studovat v nové škole. Její vznik podpoří Olomoucký kraj

Foto olkraj.cz

Budova bývalé "zdravky" v Přerově znovu ožije. Společnost AGEL tam chce od školního roku 2020/2021 otevřít novou vyšší odbornou školu (VOŠ), která bude sloužit pro výuku zdravotních sester. Olomoucký kraj záměr plně podpořil.

„Vyšší odborná škola nabídne především kvalitní vzdělání. Neméně důležitá je i možnost následného uplatnění absolventů přímo v přerovské nemocnici nebo v některém z dalších zařízení, která v Olomouckém kraji provozujeme,“ uvedl místopředseda dozorčí rady společnosti AGEL Libor Vrba.

O podmínkách vzniku nové vyšší odborné školy jednali zástupci všech zúčastněných stran s Olomouckým krajem.

Začal veletrh Regiontour. Olomoucký kraj vsadil na propagaci Jeseníků

ilustrační foto Olomoucký kraj

Atraktivní místa, regionální gastronomie či možnosti aktivního odpočinku v Jeseníkách -  taková je hlavní nabídka stánku Olomouckého kraje na veletrhu Regiontour v Brně. Poprvé přitom spojil síly se sousedním Moravskoslezským krajem. Pod heslem „Společné Jeseníky“ oba regiony lákají turisty na to nejlepší, co nejvyšší moravské hory nabízí.

„Spolupráce s Moravskoslezským krajem je logickým vyústěním našeho úsilí o co nejlepší propagaci jesenického regionu. Lidé si mohou hory prohlédnout i z paluby letadla, což je jedna z letošních novinek v rámci projektu Letem krajem,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Která se vám líbí nejvíc? Navrhněte stavbu roku!

ilustrační foto Olomoucký kraj

Hned v pěti různých kategoriích mohou lidé nominovat projekty do soutěže Stavba roku Olomouckého kraje 2018. Uzávěrka přihlášek je 31. ledna 2019. Vítěze vybere odborná porota v březnu.

„Účelem soutěže je nejen zvolit nejpovedenější novostavbu či rekonstrukci, ale zároveň ocenit ty, kteří se na jejich projektování a stavbě podíleli,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Odborná porota bude vybírat nejhezčí stavbu určenou k bydlení a rekreaci, dále domy občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor. Mezi další kategorie patří dopravní, inženýrské a vodohospodářské projekty, stavby technologické a rekonstrukce. Každá skupina získá jednoho vítěze a až tři čestná uznání. Na návrh hejtmana může navíc porota vyhlásit ještě zvláštní ocenění.

V anketě Osobnost Moravy pro rok 2018 můžeme hlasovat pro Václava Obra

Foto www.osobnostmoravy.cz

Již po třetí v řadě pořádá spolek Moravská národní obec anketu o Osobnost Moravy pro rok 2018. V minulých letech ocenění získal muzikant Jura Pavlica, v prvním ročníku zvítězil spisovatel a folklorista Jiří Jilík. Letos je v ohni i želízko z našeho regionu, mezi nominovanými je i Václav Obr, restaurátor starožitných kočárů a ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. 

Pro některou z jedenácti navržených osobností můžete hlasovat každý den opakovaně v intervalu 24 hodin až do 31. 12.2018 na http://osobnost.moravy.eu/. Mimo Václava Obra je v nominaci třeba brněnský herec, dabér a rozhlasový moderátor Zdeněk Junák, Arnošt Goldfam, herec, dramatik, režisér, pedagog a spisovatel, který působil i v Prostějově. 

Václav Obr se drží na předním místě, hlasů ale není nikdy dost. Tak mu dejte ten svůj. (ber)

Hejtman svolal kalamitní štáb. Nepřítel číslo jedna: kůrovec

ilustrační foto

Hned s několika ministerstvy bude kvůli kůrovcové kalamitě jednat hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Chce, aby stát povolil skladovat vytěžené dřevo na zemědělských pozemcích, což zatím není možné, protože kvůli dotacím musí tato půda sloužit pouze pro farmářské účely. Jiné plochy ale v regionu dostupné nejsou. Kvůli kůrovci už hejtman svolal kalamitní štáb.

„Plochy pro skladování vytěženého dřeva musí být od lesních porostů vzdálené více než deset kilometrů. Takové v regionu bohužel nemáme. Musíme proto vyvinout tlak přímo na ministerstvu zemědělství a životním prostředí, abychom docílili výjimky a mohli dřevo ukládat na zemědělských plochách,“ řekl Okleštěk.

Hejtman se obrátí také na ministerstvo dopravy, kde chce požádat o více vagónů, které by usnadnily převoz vytěženého dřeva ke zpracovatelům. Právě volné přepravní kapacity totiž lesníkům zoufale chybí.

Hejtmanství pomůže turistům s obnovou poničených tras

ilustrační foto

Na obnovu turistického značení přispívá Olomoucký kraj pravidelně. Letos ale tuto podporu významně navýší, a to kvůli kůrovcové kalamitě. Dřevorubci totiž museli pokácet tisíce napadených jehličnanů a společně se stromy zmizely i turistické značky. Celkem 780 tisíc korun poslouží na obnovu značení například v okolí Svatého Kopečku nebo v Jeseníkách.

„Klub českých turistů má naprosto zásadní vliv na cestovní ruch v našem regionu. Hejtmanství mu proto na standardní obnovu tras přispěje částkou 400 tisíc korun, dalších 80 tisíc přidá na značení v místech, která postihla kůrovcová kalamita,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Mimořádnou dotaci použije Klub českých turistů na obnovu zhruba 150 kilometrů tras.

Cenu kraje dostal fotograf Štreit

Foto kr-olomoucky.cz

Fotograf Jindřich Štreit obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2017. Ocenění převzal při zahájení zasedání krajského zastupitelstva.

„Velmi mě potěšilo, že zde mohu stát a převzít tak význačnou cenu. V poslední době se věnuji fotografování sociálních projektů. Tato oblast je v umělecké sféře spíše na okraji. Umělci nemohou tyto problémy vyřešit, ale mohou je pojmenovat a ukázat je těm, kteří by se jimi měli zabývat,“ uvedl Jindřich Štreit.

O udělení ceny rozhodlo krajské zastupitelstvo na konci letošního dubna.