Olomoucký kraj

Olomoucký kraj jede, zní téma pro letošní veletrh Regiontour

ilustrační foto

Olomoucký kraj se prezentuje ode dneška na veletrhu Regiontour 2017 na brněnském výstavišti. Letošní expozice Olomouckého kraje a jeho dvou turistických regionů – Jeseníky a Střední Morava – bude zaměřená přede­vším na aktivní turistiku ve všech jejích formách, včetně vyjíž­děk na koloběžkách nebo jízdě na bobové dráze. Chybět nebu­de tradiční rýžování zlata, ochutnávka Olomouckých tvarůžků, vynikající pivo z regionálního pivovaru Chomout či výrobky z Levandulové kavárny.

Olomoucký kraj jako místo vhodné pro aktivní turistiku. Tak se bude náš region prezentovat na veletrhu Regiontour, který se koná na brněnském výstavišti od 19. do 22. ledna.

Vloni se Olomoucký kraj představoval potenciálním návštěvníkům jako region zážitků, letos zacílí na ty, kteří upřednostňují aktivní odpočinek a rádi si protáhnou tělo.

V Olomouckém kraji se loni narodilo 6403 dětí, o 129 více, než v roce 2015

ilustrační foto agel.cz

V Olomouckém kraji se loni narodilo opět více dětí než v předchozím roce. V šesti porodnicích kraje přišlo na svět dohromady 6403 novorozenců, což je meziročně o 129 dětí více. Nejvíce má na zvýšeném počtu podíl olomoucká fakultní nemocnice, kde se narodilo loni 2465 dětí, o 154 více než předloni.

Fakultní nemocnice Olomouc, kde se soustředí nejrizikovější porody z celého kraje, překračuje podle mluvčího Egona Havrlanta dvoutisícovou hranici narozených dětí již od roku 2007. Loňský rok přitom předčil dosud nejvyšší statistiku narozených dětí z roku 2014, kdy se zde narodilo 2441 dětí. "Nejvíce dětí přišlo loni ve Fakultní nemocnici Olomouc na svět tradičně v červenci, nejméně tentokrát v prosinci," uvedl mluvčí.

Olomoucký kraj hostí šampionát ženských hokejových nadějí!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Jubilejní desáté Mistrovství světa IIHF žen do osmnácti let v ledním hokeji startuje dnes, v sobotu 7. ledna 2017, na zimním stadionu v Přerově a ve zlínské PSG Areně. Mladé české naděje se hned v úvodu šampionátu představí na přerovském ledu v duelu s Japonkami.

Mistrovství světa žen do 18 let má i letos osm účastníků. Kromě Češek tak fanoušci uvidí výběr Kanady, USA, Švédska, Ruska, Finska, Japonska a Švýcarska.

„Třeba se dočkáme překvapení, pokud některý z týmů dokáže přerušit nadvládu Spojených států a Kanady z posledních let. V Každém případě bude nepochybně stát za to spojení sportovního mistrovství a dívčí krásy,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Oto Košta.

Turnaj vyvrcholí v sobotu 14. ledna 2017 na zimním stadionu v Zlíně.

V listopadu zahajuje Týden vědy a techniky

ilustrační foto plakát

Vstupte za hranice známého! V pořadí již 16. ročník vědeckého festivalu Týden vědy a techniky AV ČR zaplaví od 1. do 13. listopadu celou republiku. 

Záplava vědeckých programů zasáhne mimo jiné také Olomoucký kraj, kde budou probíhat přednášky, výstavy, ale i dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR. Uskuteční se i v Prostějově.

Vyšla kniha Osobnosti Olomouckého kraje

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

V sále Václava III. ve Vlastivědném muzeu v Olomouci byla slavnostně pokřtěna roztokem na kontaktní čočky, jejichž vynález je spjat s prostějovským rodákem Ottou Wichterlem, unikátní encyklopedie Osobnosti Olomouckého kraje. Knižní podobu tak dostala stálá muzejní expozice Galerie osobností Olomouckého kraje, otevřená v dubnu 2013, která získala Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot.

Na rozdíl od expozice, která do dnešního dne čítá 39 panelů věnovaných osobnostem z řad panovníků, představitelů církve, vědců, umělců, vojáků či sportovců, však kniha na 416 stranách formátu 255 x 305 mm čtenářům nabízí medailony 688 osobností, mezi nimi i medailony politiků i podnikatelů. Velkolepý průřez životy jednotlivých osobností nás vede dobou od sv. Cyrila a Metoděje a sahá až do současnosti, tedy roku 2016.

Olomoucký kraj přijímá nominace na Stavbu roku 2016

Foto kr-olomoucky.cz

Olomoucký kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě vyhlašuje v pořadí sedmý ročník soutěže s názvem Stavba roku 2016 Olomouckého kraje. Záměrem soutěže je vybrat a ocenit nejlepší nové stavby nebo rekonstrukce, které v Olomouckém kraji vznikly v letech 2015 až 2016. Nominace na stavbu mohou zájemci posílat do 30. ledna 2017. O vítězích pak rozhodne odborná porota v březnu příštího roku.

„Do soutěže se mohou přihlásit stavby, které byly realizovány na území Olomouckého kraje a zkolaudovány do 31. prosince 2016. Oceněním těchto staveb se snažíme veřejnost seznámit s úrovní současného stavitelství, architekturou a projektováním v Olomouckém kraji a také podpořit architekty, stavební firmy a investory, kteří kvalitním způsobem mění podobu našeho regionu,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil. Také v letošním roce se soutěží v pěti kategoriích.

Chystá se volba Babičky Olomouckého kraje. Nominujte tu svou!

ilustrační foto internet

Poprvé ve své historii bude mít Olomoucký kraj babičku s velkým B. Její volbu připravuje Krajská rada seniorů Olomouckého kraje v rámci oslav Dne seniorů. Babičku regionu vybere odborná porota 29. září 2016. Soutěže se může zúčastnit každá babička od šedesáti let, která má trvalý pobyt na území Olomouckého kraje.

„Na plánovanou volbu Babičky Olomouckého kraje máme už teď jen samé kladné ohlasy. Očekáváme proto velký zájem soutěžících. Dokonce se obáváme, aby těch babiček nakonec nebylo víc, než zvládneme,“ řekla předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje Milena Hesová.

„Olomoucký kraj dlouhodobě podporuje aktivity pro seniory. Volba Babičky Olomouckého kraje je dalším kamínkem do mozaiky činností, které seniorům pomáhají smysluplně trávit čas,“ sdělila Yvona Kubjátová, náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje.

Olomoucký kraj pořídí speciální autobus. Využijí ho hlavně příspěvkové organizace a neziskovky

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Nízkopodlažní autobus, který by mohly využívat organizace, jejichž zřizovatelem je Olomoucký kraj – takový je záměr hejtmanství. Vozidlo by ale sloužilo i neziskovým organizacím, k dopravě při oficiálních návštěvách z partnerských regionů Olomouckého kraje nebo k případné evakuaci osob při mimořádných událostech.

„Autobus s bezbariérovým nástupem a prostorem pro nejméně šest invalidních vozíků by měl být vybaven také akustickým zařízením pro osoby se sníženou schopností orientace,“ řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Autobus, který by podle odhadů měl stát zhruba pět milionů korun, bude provozovat Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. „Postaráme se o veškeré záležitosti spojené s provozem, parkováním, údržbou a organizací pronájmů jednotlivými subjekty,“ doplnil Jaroslav Tomík, ředitel KIDSOK.

Kraj prodává kulturní památku. Obytný dům řádových sester ve staré nemocnici

ilustrační foto archiweb.cz

Olomoucký kraj zveřejnil dnes záměr Olomouckého kraje. Ten hodlá odprodat obytný dům v Prostějově, dříve Domov řádových ošetřovatelek a ženského personálu nemocnice. K prodeji jsou i pozemky. Objekt z roku 1933 byl v červnu vyhlášen kulturní památkou.

Funkcionalistický objekt z roku 1933, jehož autorem je uznávaný architekt Eduard Žáček, chce kraj prodat za 6 milionů korun.

Má i několik podmínek, mimo jiné to, že nemovitosti budou využívány v souladu s územním plánem sídelního útvaru Prostějov za účelem poskytování sociálních nebo zdravotnických služeb. Kupující se navíc musí zavázat k rekonstrukci objektu. „Nejpozději do tří let od nabytí vlastnického práva k nemovitostem kupující zajistí pravomocné stavební povolení na rekonstrukci objektu a zahájí stavební práce,“ píše se v záměru.

Hejtman Rozbořil přivítal stažení restitučních žalob na kraje

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

V prohlášení České biskupské konference stojí, že se biskupové českých a moravských římskokatolických diecézí rozhodli vzdát určovacích žalob zakotvených v zákoně o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, které byly na některé kraje podány. K vstřícnému kroku vyzývá také řády a kongregace, které působí v České republice. Tento postoj je veden snahou o účinnou spolupráci s kraji v rámci společné starosti o památky, sociální péči, vzdělávání a kulturu.

„Jsem zastáncem dodržování zákona. To by mělo platit i pro církve. V zákoně o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi se o majetkových náhradách od krajů vůbec nehovoří. Z tohoto důvodu jsou žaloby podle mě bezpředmětné,“ reagoval Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje. „Rozhodnutí České biskupské konference nicméně považuji za správný krok,“ doplnil.