Olomoucký kraj

Která se vám líbí nejvíc? Navrhněte stavbu roku!

ilustrační foto Olomoucký kraj

Hned v pěti různých kategoriích mohou lidé nominovat projekty do soutěže Stavba roku Olomouckého kraje 2018. Uzávěrka přihlášek je 31. ledna 2019. Vítěze vybere odborná porota v březnu.

„Účelem soutěže je nejen zvolit nejpovedenější novostavbu či rekonstrukci, ale zároveň ocenit ty, kteří se na jejich projektování a stavbě podíleli,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Odborná porota bude vybírat nejhezčí stavbu určenou k bydlení a rekreaci, dále domy občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor. Mezi další kategorie patří dopravní, inženýrské a vodohospodářské projekty, stavby technologické a rekonstrukce. Každá skupina získá jednoho vítěze a až tři čestná uznání. Na návrh hejtmana může navíc porota vyhlásit ještě zvláštní ocenění.

V anketě Osobnost Moravy pro rok 2018 můžeme hlasovat pro Václava Obra

Foto www.osobnostmoravy.cz

Již po třetí v řadě pořádá spolek Moravská národní obec anketu o Osobnost Moravy pro rok 2018. V minulých letech ocenění získal muzikant Jura Pavlica, v prvním ročníku zvítězil spisovatel a folklorista Jiří Jilík. Letos je v ohni i želízko z našeho regionu, mezi nominovanými je i Václav Obr, restaurátor starožitných kočárů a ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. 

Pro některou z jedenácti navržených osobností můžete hlasovat každý den opakovaně v intervalu 24 hodin až do 31. 12.2018 na http://osobnost.moravy.eu/. Mimo Václava Obra je v nominaci třeba brněnský herec, dabér a rozhlasový moderátor Zdeněk Junák, Arnošt Goldfam, herec, dramatik, režisér, pedagog a spisovatel, který působil i v Prostějově. 

Václav Obr se drží na předním místě, hlasů ale není nikdy dost. Tak mu dejte ten svůj. (ber)

Hejtman svolal kalamitní štáb. Nepřítel číslo jedna: kůrovec

ilustrační foto

Hned s několika ministerstvy bude kvůli kůrovcové kalamitě jednat hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Chce, aby stát povolil skladovat vytěžené dřevo na zemědělských pozemcích, což zatím není možné, protože kvůli dotacím musí tato půda sloužit pouze pro farmářské účely. Jiné plochy ale v regionu dostupné nejsou. Kvůli kůrovci už hejtman svolal kalamitní štáb.

„Plochy pro skladování vytěženého dřeva musí být od lesních porostů vzdálené více než deset kilometrů. Takové v regionu bohužel nemáme. Musíme proto vyvinout tlak přímo na ministerstvu zemědělství a životním prostředí, abychom docílili výjimky a mohli dřevo ukládat na zemědělských plochách,“ řekl Okleštěk.

Hejtman se obrátí také na ministerstvo dopravy, kde chce požádat o více vagónů, které by usnadnily převoz vytěženého dřeva ke zpracovatelům. Právě volné přepravní kapacity totiž lesníkům zoufale chybí.

Hejtmanství pomůže turistům s obnovou poničených tras

ilustrační foto

Na obnovu turistického značení přispívá Olomoucký kraj pravidelně. Letos ale tuto podporu významně navýší, a to kvůli kůrovcové kalamitě. Dřevorubci totiž museli pokácet tisíce napadených jehličnanů a společně se stromy zmizely i turistické značky. Celkem 780 tisíc korun poslouží na obnovu značení například v okolí Svatého Kopečku nebo v Jeseníkách.

„Klub českých turistů má naprosto zásadní vliv na cestovní ruch v našem regionu. Hejtmanství mu proto na standardní obnovu tras přispěje částkou 400 tisíc korun, dalších 80 tisíc přidá na značení v místech, která postihla kůrovcová kalamita,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Mimořádnou dotaci použije Klub českých turistů na obnovu zhruba 150 kilometrů tras.

Cenu kraje dostal fotograf Štreit

Foto kr-olomoucky.cz

Fotograf Jindřich Štreit obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2017. Ocenění převzal při zahájení zasedání krajského zastupitelstva.

„Velmi mě potěšilo, že zde mohu stát a převzít tak význačnou cenu. V poslední době se věnuji fotografování sociálních projektů. Tato oblast je v umělecké sféře spíše na okraji. Umělci nemohou tyto problémy vyřešit, ale mohou je pojmenovat a ukázat je těm, kteří by se jimi měli zabývat,“ uvedl Jindřich Štreit.

O udělení ceny rozhodlo krajské zastupitelstvo na konci letošního dubna.

Náš kraj moc pro život není, říká průzkum

ilustrační foto

Nejlépe se žije lidem v Královéhradeckém kraji, potvrdil to výzkum Místo pro život. Na druhém místě se umístil kraj Zlínský, bronz bere Praha. Hodnotily se především podmínky na pracovním trhu, vzdělání v regionu či kulturní a společenské vyžití. Olomoucký kraj skončil na desátém místě ze čtrnácti.

V celorepublikovém srovnání zaznamenal Královéhradecký kraj vysoce nadprůměrný výsledek v hodnocení pracovních podmínek. Místní obyvatelé jsou spokojeni se mzdami, nízkou nezaměstnaností i širokou nabídkou pracovních míst. Oceňují také kvalitní podmínky pro vzdělávání a péči o děti, kde je zahrnuta například dostupnost mateřských škol i dětských hřišť. Kladné body získal kraj v očích místních i rozvojem infrastruktury a širokými možnostmi sportovního a kulturního vyžití v místě bydliště.

Kraj pořizuje první elektromobil. Dojede až do Polska

Foto kr-olomoucky.cz

Historicky první elektromobil je součástí vozového parku Krajského úřadu Olomouckého kraje. Tmavě šedý volkswagen poslouží zaměstnancům kraje při cestách na jednání nebo k vyřizování jiné pracovní agendy. Dojezd vozu bohatě vystačí na celý region a zvládne i cestu do zahraničí.

„V elektromobilech je budoucnost. Úřad díky této moderní technologii získá nejen vůz, který je výrazně šetrnější k životnímu prostředí, ale ušetří také na nákladech za palivo,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Na auto za 751 tisíc korun získalo hejtmanství více než dvou set tisícovou dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Vůz na úřad dorazil v pondělí 18. června.

Hledá se firma přátelská rodině. Nominujte!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Zaměstnavatelé v Olomouckém kraji mohou opět získat prestižní certifikát Společnost přátelská rodině, který je udělován na dobu tří let. Pořadatelem projektu je Síť pro rodinu a jedním z hrdých nositelů ocenění je také Krajský úřad Olomouckého kraje. Uzávěrka přihlášek je do 15. května.

Přihlášené organizace projdou auditem, který se zaměřuje na čtyři základní oblasti. Hodnotí se například zaměstnavatelské podmínky a především prorodinné aktivity. Zájemci o titul Společnost přátelská rodině musí úspěšně projít dotazníkovým šetřením, obstát při kontrolní návštěvě i před závěrečnou tříčlennou porotou.

Slavnostní předávání certifikátů se uskuteční v červnu pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka.

Hejtmanství šláplo do pedálů. Doslova

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

V uplynulých dnech poprvé zasedla krajská pracovní skupina, která se zabývá rozvojem cyklistiky v regionu. Zároveň už Olomoucký kraj odsouhlasil koncepci rozvoje cyklistické dopravy a v úterý 24. dubna se stal členem Asociace měst pro cyklisty. Nově také začíná pracovat krajský cyklokoordinátor.

„Do sekce Regionální rozvoj na webu Olomouckého kraje budou průběžně vkládány podklady z jednání pracovní skupiny a další dokumenty. Pro komunikaci s obcemi a dalšími institucemi k připravovaným projektům z oblasti cyklodopravy byla zřízena e-mailová adresa cyklokoordinator@atelis.eu,“ informovala vedoucí oddělení regionálního rozvoje krajského úřadu Marta Novotná. 

Kraj si připomene výročí republiky slavnostním megakoncertem

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Z mnoha akcí, kterými si letos Olomoucký kraj připomene 100 let od založení samostatné Československé republiky, bude vyčnívat slavnostní open air koncert, jenž se uskuteční 1. září přímo před budovou hejtmanství. Akci ozdobí špičkoví hudební umělci a vrcholní představitelé státu i regionu. Slavnost je ale určena hlavně pro veřejnost, lidé budou mít dostatek míst k sezení i ke stání.

„Snažíme se zajistit takové interprety, kteří budou důstojně reprezentovat výjimečnost této události a kteří zároveň zaujmou co nejvíce lidí. Čím více návštěvníků přijde, tím lépe, protože sté narozeniny naší vlasti si velkou oslavu určitě zaslouží,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Koncert přiblíží nejen založení samostatného státu, ale i soužití Čechů a Slováků. Hlavními protagonisty večera by tak měla být zvučná jména z České republiky i ze Slovenska.