Olomoucký kraj

Krajská rada představila programové prohlášení

Foto kr-olomoucky.cz

Rada Olomouckého kraje schválila programové prohlášení, které stanoví programové priority na nejbližší čtyři roky: transparentnost, bezpečnost, stavbu silnic, podporu venkova i dětských domovů.

Jednou z hlavních priorit kraje je maximální transparentnost a zlepšení komunikace. „O zásadních věcech nebudeme rozhodovat za zavřenými dveřmi kanceláří, ale budeme se o nich radit s těmi, kterých se daná problematika týká,“ uvádí krajská rada ve svém programu.

Hejtman Ladislav Okleštěk ocenil tři mladíky za záchranu lidského života

ilustrační foto

Dominik Beran, student Střední lesnické školy v Hranicích, kterou zřizuje Olomoucký kraj, si v pondělí 24. dubna převzal z rukou hejtmana Ladislava Oklešťka medaili Olomouckého kraje. Ocenění získal spolu se svými dvěma kamarády Ondřejem Trněným a Markem Mozgou za záchranu lidského života při jedné z letošních dopravních nehod.

Stateční studenti ze sousedního Zlínského kraje se 21. března ocitli poblíž vážné dopravní nehody v obci Cvrčovice. Vozidlo tam narazilo do dvou stromů poblíž komunikace a zůstalo ležet na levém boku. Ještě před příjezdem jednotky HZS Zlínského kraje k místu události dokázali mladíci vytáhnout řidiče z havarovaného vozidla a poskytnout vážně zraněnému první pomoc.

O místo ředitele olomouckého krajského úřadu se uchází patnáct lidí

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Do výběrového řízení na nového ředitele či ředitelku olomouckého krajského úřadu se přihlásilo patnáct lidí. Vítěz bude znám do konce května, potvrdit ho do funkce musí ministr vnitra Milan Chovanec.

„Přijali jsme patnáct přihlášek do výběrového řízení. V následujících dnech budou přihlášky posouzeny, a poté výběrová komise doporučí výběr nejvhodnějších kandidátů. Součástí výběrového řízení budou i psychotesty,“ uvedla mluvčí kraje Kamila Navrátilová. (ber)

 

 

Máte stížnost nebo námět? Hejtujte hejtmana!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk přichází s kampaní, která nemá v Česku obdoby. Provokativně vyzývá, aby mu lidé napsali, co se jim na hejtmanovi nebo na kraji nelíbí. Využívat k tomu mohou takzvané „hejty“ neboli negativní vzkazy.

„Všude se píše: hetman ocenil, poděkoval, navštívil, zúčastnil se… Případně: kraj rozdal miliony, kraj vybudoval, zajistil novou službu, podpořil kulturní akci… Ale já chci přinést změnu, kterou jsme před volbami slibovali, a proto se ptám: Co děláme špatně? Na koho zapomínáme? Jak podpořit sport, kulturu nebo cestovní ruch, aby to bylo opravdu účinné? Nezavírají nám tiskové zprávy o pozitivních tématech oči před skutečnými problémy?“ vysvětlil Ladislav Okleštěk, co ho vedlo ke spuštění kampaně Hejtuj hejtmana.

Hejtman předal záchranářům nové sanitky. Sloužit budou i v Prostějově

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Celkem osm nových sanitních vozů včera slavnostně předal Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje hejtman Ladislav Okleštěk. Sanitky nahradí stávající vozidla na stanovištích ve Šternberku, Prostějově, Přerově, Olomouci a Hranicích.

„Osobně vnímám tento okamžik jako velmi významný. Nové sanitky mají perfektní parametry a jistě se v terénu osvědčí,“ uvedl během předávání hejtman Ladislav Okleštěk.

Olomoucký kraj ocenil nejlepší stavby. Uspěl i zámek v Čechách

ilustrační foto zámek Čechy pod Kosířem

V pořadí již sedmý ročník soutěže Stavba roku 2016 Olomouckého kraje zná vítěze. Hejtman Ladislav Okleštěk předal ocenění v pěti kategoriích. Do soutěže se mohly přihlásit stavby, které byly realizovány na území Olomouckého kraje a zkolaudovány do 31. prosince 2016.

„Jedním z cílů předávání těchto cen je seznámit veřejnost s úrovní současného stavitelství, architekturou a projektováním v kraji. Chceme touto cestou také podpořit architekty, stavební firmy a investory, kteří kvalitním způsobem mění podobu regionu,“ řekl Okleštěk.

V kategorii Stavby určené k bydlení a rekreaci získal titul Termální park Velké Losiny, jehož autory jsou Michal Sedlář a Martin Plachý ze Secco ateliéru. Čestné uznání si odnesli Hotel Theresian a Hotel Garni.

Krajský úřad hledá ředitele

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk vyhlásil výběrové řízení na nového ředitele krajského úřadu. Místo se uvolnilo na začátku března, kdy rezignovala Lucie Štěpánková. Přihlášky lze posílat do 10. dubna.

Štěpánková vedla krajský úřad od začátku června 2015. Před tím pracovala jako tajemnice tehdejšího hejtmana Jiřího Rozbořila a vedoucí odboru tajemníka hejtmana. 

Výběr nového ředitele krajského úřadu musí stvrdit podpisem ministr vnitra Milan Chovanec. 

Bližší informace o výběrovém řízení naleznete na http://udeska.kr-olomoucky.cz/dokument?ude?KUOL0B1SNCT1-0. (ber)

 

Kraj rozdělil mezi sportovce dvaačtyřicet milionů

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Celkem tři sta jedenácti žádostem o finanční prostředky z dotačního titulu Podpora celoroční sportovní činnosti vyhověl v letošním roce Olomoucký kraj. Mezi žadatele rozdělil 42 320 000 korun.

Téměř dvaatřiceti miliony region podpořil 27 sportovních organizací, které se ucházely o dotaci vyšší než dvě stě tisíc korun. Mezi zbývající žadatele pak putuje zhruba devět milionů.

„Oblast sportu patří k těm, které Olomoucký kraj podporuje od svého vzniku. Důležití jsou pro nás nejen dospělí sportovci, ale také mládež a děti. Jejich aktivity budou proto letos poprvé podpořeny v samostatném dotačním programu,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Ředitelka krajského úřadu rezignovala

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Ředitelka olomouckého krajského úřadu Lucie Štěpánková se vzdala funkce. Důvod svého odchodu nezveřejnila. Podle všeho má její reakce souvislost s odvoláním Oto Košty z pozice hejtmana.

Lucie Štěpánková se vzdala funkce, výpověď ale nepodala. I nadále zůstává zaměstnancem úřadu, který jí musí nabídnout jinou pozici. Ona sama se k důvodu odchodu odmítla vyjádřit.

Štěpánková vedla krajský úřad od začátku června 2015. Před tím pracovala jako tajemnice tehdejšího hejtmana Jiřího Rozbořila a vedoucí odboru tajemníka hejtmana.

Na místo ředitele úřad vypíše výběrové řízení. (red)

 

Olomoucký kraj také letos podpoří projekty v sociální oblasti

ilustrační foto

Akce či projekty, které se týkají sociálních věcí a směřují ke zkvalitnění života občanů regionu, bude Olomoucký kraj dotovat i v roce 2017. Celkem na to vyčlenil téměř pět a půl milionu korun.

„Peníze budou rozděleny do čtyř dotačních titulů. Konkrétně podpoříme prevenci kriminality, integraci romských komunit, prorodinné aktivity a také činnosti, které se orientují na sociální začleňování,“ řekl Oto Košta, hejtman Olomouckého kraje.