Olomoucký kraj

Již podruhé se bude volit Babička našeho regionu!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

V rámci oslav Dne seniorů se bude v Olomouckém kraji již podruhé volit Babička našeho regionu. Odborná porota ji vybere 21. září na výstavišti Flora v Olomouci. Soutěže se může zúčastnit každá babička od padesáti pěti let, která má trvalý pobyt na území Olomouckého kraje. 

„Odborná porota vybere z přihlášených nominací dvanáct finalistek, které budou soutěžit o titul zlatá, stříbrná a bronzová Babička Olomouckého kraje. Do soutěže bude zařazen také titul nejstarší babička a babička sympatie, kterou si zvolí sami diváci,“ řekla předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje Milena Hesová.

Registrace na letní stáže jsou v plném proudu!

ilustrační foto

Stáže jsou mezi studenty oblíbeným způsobem, jak získat potřebnou praxi do budoucna. Především v létě, kdy mají studenti více času a nemusí řešit, jak zvládnout školní povinnosti i praxi dohromady. Přihlašování na letní stáže „jede naplno“ i v projektu Cesta pro mladé. Projekt nyní nabízí stovky letních stáží na různých pozicích a v různých městech. Studenti proto mohou jít na praxi kdekoliv v ČR a zažít tak prázdniny jinak – a možná nejen to.

„Z praxe realizované přímo ve firmách těží obě dvě strany. Firmy mají šanci získat potenciálního kolegu. Pro studenty jsou velkým přínosem nabyté zkušenosti a praxe v oboru, který studují. Navíc přibližně polovina firem nabídne studentům po skončení stáže další spolupráci,“ řekla manažerka projektu Cesta pro mladé Martina Vlasáková.

Hejtmanství dá na prevenci kriminality statisíce korun. I na Prostějovsko

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Celkem 1,5 milionu korun rozdělí olomoucké hejtmanství mezi osmnáct úspěšných žadatelů o finanční prostředky na podporu prevence kriminality. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na svém posledním jednání.

V rámci dotačního titulu mohly o finanční prostředky žádat obce a dobrovolné svazky obcí například na zřízení, rozšíření a modernizaci kamerových systémů, osvětlení nebo oplocení. Nestátní neziskové organizace pak měly možnost žádat o peníze na činnost spojenou například s kyberkriminalitou, kyberšikanou nebo na probační a resocializační programy pro dětské a mladistvé delikventy.

Do konce srpna zjišťuje hejtmanství zájem o kotlíkové dotace

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Anketní formulář, díky kterému chce Olomoucký kraj zjistit, zda budou mít obyvatelé regionu zájem o druhou vlnu dotací na výměnu starého kotle za ekologičtější, je do konce prázdnin k dispozici na webových stránkách kraje - www.kr-olomoucky.cz. Formulář mohou zájemci vyplnit na https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeycDTS_nsKosItl8sM4vyPnF2oQulCLdJ82xPsNB85qgwXNw/viewform. Do ankety se dosud zapojilo 483 respondentů.

„Jsem přesvědčen, a dosavadní účast v anketě mi dává za pravdu, že také o druhé kolo kotlíkových dotací bude v Olomouckém kraji zájem. Anketa, ač je nezávazná, napoví, jak velký nápor žadatelů můžeme očekávat,“ řekl Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

První výzva dotace na výměnu kotlů byla v regionu velmi sledovaná. K 30. červnu bylo v rámci prvního dotačního programu proplaceno už 929 žádostí v objemu za zhruba 107,6 milionů korun.   

Kraj opraví domek Petra Bezruče. Červený. Bílý půjde k zemi

Foto Městský úřad Kostelec na Hané

Červený domek v Kostelci na Hané, ve kterém na sklonku života pobýval básník Petr Bezruč, čeká rekonstrukce. Na svém posledním zasedání o tom rozhodli radní Olomouckého kraje. Sousední bílý domek ale bude zbourán.

„Takzvaný červený domek Petra Bezruče projde rekonstrukcí za čtyři a půl milionu korun. Letos připravíme projektovou dokumentaci a zajistíme stavební povolení, v příštím roce pak proběhnou samotné opravy,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast financí a investic Jiří Zemánek. V domku bude po rekonstrukci umístěná expozice o životě a díle Petra Bezruče. Objekt zůstane ve správě Muzea a galerie v Prostějově, které zabezpečí jeho provoz.

Kraj přijímá do 30. června žádosti o studijní stipendia na studium v zahraničí

ilustrační foto

Olomoucký kraj 12. června zahájil 2. kolo příjmu žádostí o poskytnutí dotace v rámci dotačního programu Studijní stipendium Olomouckého kraje na studium v zahraničí v roce 2017. Žádosti je možno podávat do 30. června. 

„Cílem dotačního programu je podpora zahraničních studijních pobytů žáků denního studia středních škol se sídlem na území Olomouckého kraje a za stejných podmínek i studentů vyšších odborných škol. Do programu se mohou přihlásit rovněž studenti vybraných studijních oborů vysokých škol na celém území ČR s trvalým bydlištěm v našem regionu. Každá zahraniční zkušenost je pro mladé lidi přínosem. Studijní pobyt navíc absolventům zvyšuje profesní připravenost a rozšiřuje příležitosti na trhu práce,“ uvedl náměstek pro školství Ladislav Hynek.

Pracovníci v sociálních službách dostanou přidáno. Kraj získal na mzdy devadesát milionů

ilustrační foto

O navýšení státní účelové dotace na sociální služby na rok 2017 pro Olomoucký kraj rozhodlo v těchto dnech Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dotace byla regionu navýšena o téměř devadesát milionů korun – a to v souvislosti se změnou platových tarifů u sociálních pracovníků a zaměstnanců v sociálních službách, které s účinností od 1. července schválila vláda.

V období, kdy poskytovatelé sociálních služeb podávali žádosti o příslušnou dotaci na rok 2017, nebylo možné tento vývoj předvídat. Poskytovatelé proto podali standardně žádost a řada z nich dostala požadovanou dotaci už v řádném kole dotačního řízení.

„Vedení kraje proto rozhodlo o vyhlášení mimořádného kola dotačního řízení. V jeho rámci bude poskytovatelům sociálních služeb umožněno podat žádost o dotaci, která navýšení osobních nákladů zohlední,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

Olomoucký kraj hledá ředitele zdravotnické záchranné služby a správy silnic

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky dvou svých příspěvkových organizací vypsal Olomoucký kraj. Hejtmanství hledá nové pracovníky do čela Zdravotnické záchranné služby a Správy silnic Olomouckého kraje.

Zájemci o post ředitele správy silnic se mohou hlásit do zítřka do dvanácti hodin. V případě pozice ředitele zdravotnických záchranářů je termín stanoven do 26. června do čtrnácti hodin. Bližší informace najdete na https://www.kr-olomoucky.cz/olomoucky-kraj-hleda-reditele-zdravotnicke-zachranne-sluzby-a-spravy-silnic-aktuality-6896.html. (red)

 

Ladislav Okleštěk získal ocenění v České ceně za PR. Za hejty

Foto kr-olomoucky.cz

Originální kampaň hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka s názvem Hejtuj hejtmana získala druhé místo v prestižní soutěži Česká cena za public relations. Porotci v letošním ročníku soutěže vyhlašované Asociací PR agentur přitom hodnotili rekordní počet 310 nominovaných projektů.

Projekt Hejtuj hejtmana uspěl v kategorii Politická komunikace, ocenění převzali tvůrci kampaně z rukou moderátora, novináře a zpěváka Ondřeje Hejmy. „Celostátní ocenění naší komunikace s veřejností mně udělalo upřímnou radost. Přeci jen jde o nestandardní pojetí kampaně a sami jsme netušili, jak lidé zareagují na agresivně červené plakáty s výzvou, ať mi posílají vzkazy, co se jim na mně nebo na krajském úřadě nelíbí. Ale úspěšný výsledek nás všechny nakonec příjemně překvapil,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk, a úspěchem nemyslel jen senzační umístění v PR soutěži.

Olomoucký kraj také letos podpoří vzdělávání trenérů

ilustrační foto FK Junior Strakonice

Celkem 100 tisíc korun rozdělí olomoucké hejtmanství mezi úspěšné žadatele o finanční podporu na získání trenérského vzdělání. Od začátku března do konce května mohli o dotaci požádat všichni, kdo si v letošním roce dokončují trenérské vzdělávání. Z 31 přijatých žádostí splnilo podmínky dotačního titulu 25 žadatelů, mezi které budou finanční prostředky rozděleny.

„Hlavním cílem dotačního titulu na získání trenérské licence je především zkvalitnit sportovní přípravu dětí a mládeže v kolektivních i individuálních sportech. Kvalifikovaných trenérů je u některých sportů v regionu stále nedostatek, proto jsou dotace dobrou možností, jak tuto situaci řešit,“ řekl náměstek hejtmana František Jura.

Krajské peníze mohou žadatelé využít k pokrytí poplatku pro trenéry mládeže při získání trenérské licence A, B a C.