OP Prostějov

Pamatujete? Trocha nostalgie s OP Prostějov

Foto archiv ber

Manekýny, moderní prostory, objekty, které sklízely uznání architektů a tisíce pracovních míst.

Dnes už  jen nostalgie a památeční fotografie. To byl Oděvní podnik Prostějov. (ber)

 

Pamatujete? Odstřel hlavních budov Oděvního podniku Prostějov

ilustrační foto

Stovky lidí se 28. června 2014 přišly podívat na odstřel budov bývalého Oděvního podniku. Některé přivedla zvědavost, mnoho se jich přišlo rozloučit s fabrikou, se kterou byl spjat jejich život. Dálnice utichla přesně v sedm hodin, o pár minut později signalizační světlice definitivně ukončila éru oděvního gigantu, známého po celém světě.

A PvNovinky byly u toho...

Místo OP Prostějov bude VGP PARK Prostějov!

ilustrační foto ber

V areálu, kde dříve stávaly výrobní haly OP Prostějov, by měly vyrůst výrobní haly. Majitel pozemků, firma Astria Group, zde hodlá vybudovat „VGP PARK Prostějov“. Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Olomouckého kraje nyní posoudí vliv stavby na životní prostředí, tzv. EIA.

„Záměrem je výstavba tří nových halových objektů o celkové zastavěné ploše 46 911 m2 (tedy 4,691 ha) v prostoru bývalého oděvního podniku OP Prostějov a na sousedící ploše, původně využívané jako zahrádky na katastrálním území města Prostějov. V části objektu bude umístěna lehká strojní a elektrotechnická výroba, část výrobků bude určena pro automobilový průmysl. V části objektu budou sklady. Součástí objektu budou administrativní vestavky. V severní a jižní části areálu budou vybudována parkoviště celkem pro 515 osobních vozidel,“ píše se v návrhu Astria Group.

Fotopostřeh: Poslední památka na OP

Foto ber

V červnu 2014 šly k zemi hlavní budovy bývalého Oděvního podniku Prostějov, o dva roky později, v září 2016, padla poslední dominanta, 108 metrů vysoký komín.

Dnes kromě plochy, pokryté stavební sutí, zbytků ohnilého zábradlí a pár metrů původního plotu, už po evropském gigantu není ani památky.

I když vlastně je, připomíná ho osamocená a opomenutá dopravní značka. (ber)

 

Bývalý šéf OP František Tuhý je nevinný, sdělil soud

ilustrační foto archiv

Prostějovský soud ve středu zprostil obžaloby bývalého šéfa OP Prostějov Františka Tuhého. Zodpovídal se z nevýhodných pronájmů prodejen své rodině, podle soudu nejde o trestný čin. Stejně rozhodl soud už při předběžném projednání obžaloby, kauzu mu však vrátil krajský soud.

Tuhý stál před soudem pro porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli údajně nevýhodnému pronájmu podnikových prodejen v Prostějově z let 2004 až 2009. Podle žalobců při nich zvýhodňoval svou dceru a zetě, škodu vyčíslili na více než deset milionů korun. 

Státní zástupce žádal pro bývalého šéfa firmy tříletý nepodmíněný trest ve věznici s dozorem, peněžitý trest dva miliony korun a čtyřletý zákaz činnosti. Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Naopak obhajoba požadovala zproštění obžaloby.

Fotovzpomínka: Požár OP

Foto Spolek za Staré Vrahovice

Dnešní fotogalerie zachycuje událost, která byla v roce 1967 pro Prostějov zásadní. Ohnivý kohout se totiž zakousl do jedné z hlavních budov Oděvního podniku.

Za svolení k uveřejnění fotografií děkujeme Spolku za staré Vrahovice. Nejsou rozhodně poslední. (red) 

Fotopostřeh: Poslední památka na OP

Foto ber

Napřed firma, pak objekty, nakonec komín. Po bývalém gigantu, který Prostějovu přinesl přídomek Město oděvů, už nezbylo nic. I když, poslední památka zde je.

Dopravní značka přikázaný směr jízdy má doplňkovou tabulku. Na povolení OP... schválně, jak dlouho ještě bude "žít"? (ber)

Kauza OP opět ve hře. Prostějovský soud zastavil trestní stíhání Františka Tuhého

ilustrační foto

Soudkyně Hana Greplová z Okresního soudu v Prostějově dnes zamítla návrh na předběžné projednání obžaloby v případu bývalého generálního ředitele OP Prostějov Františka Tuhého. Tuhý, podezřelý z uzavírání nevýhodných smluv, tak možná definitivně vyvázne bez trestu.

Tuhý byl obžalován z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou více než deset milionů korun. V letech 2004-8 pronajímal prostějovské prodejny v Plumlovské a Žeranovské ulici své dceři a jejímu manželovi za nájemné ve výši deseti procent z obratu. Podle obhajoby škoda nevznikla a nebyl tak spáchán trestný čin. Soud návrhu obhajoby vyhověl, navíc konstatoval, že skutek je již promlčen. Státní žalobce si podal stížnost.

Pozemky po OP mají zájemce. Jiný ale vycouval. Kvůli lidem

ilustrační foto ber

Město Prostějov od koupi pozemků po bývalém OP upustilo kvůli příliš přísným podmínkám dotace. S majitelem, firmou Astria Group, je ale v kontaktu. Jak potvrdil náměstek primátorky Jiří Popspíšil, jeden z velkých zájemců z koupě rovněž vycouval. Kvůli nedostatku pracovních sil. 

"O zhruba 4 - 4,5 hektarů pozemků má vážný zájem firma, která v Prostějově chce mít své sídlo a zaměstná zhruba 150 až 200 lidí. Není to nikdo z automobilového průmyslu. Mohu pouz říci, že výrobní náplň firmy bude v kurzu určitě ještě minimálně padesát let," uvedl Pospíšil s tím, že smlouva by měla být podepsána do měsíce. "Víc nemohu prozradit, nebyl jsem k tomu pověřen firmou ani prodávajícími," dodal.

Pozemky po textilním gigantu stále na prodej

ilustrační foto ber

Pozemky po „impériu“ OP Prostějov jsou stále volné. Potenciální investor zatím monitoruje průmyslové zóny v Česku a jedním z míst možné výstavby nového výrobního areálu je i Prostějov. Zájem má ale také město Prostějov.

Město již několikrát jednalo se zástupci Czech Investu o možnosti získání finanční dotace na odkoupení těchto ploch. Musí ale vypracovat bodové hodnocení, z něhož vyjde, zda na finanční výpomoc dosáhne.

Prostějov ale odkup příliš nepreferuje, uvítal by, aby vlastník pozemků OP, firma Astria Group, jednal s potenciálními investory sám a prodal pozemky přímo jim. Existují totiž přísné dotační podmínky, pokud by je město nesplnilo, muselo by peníze vrátit.

Astria Group v současnosti nabízí už jen dvanáct a půl hektaru pozemků, zbytek je prodán. (red)