opilci za volanetem

Víkendová zpráva policie: Pozitivní alkohol i drogy

ilustrační foto

V sobotu 28. července dopoledne zastavili policisté v Prostějově na ulici Janáčkova vůz zn. Škoda Fabia. Za volantem seděl šestadvacetiletý muž. Policisté řidiče vyzvali k dechové zkoušce na alkohol. Ta byla negativní. Poté se řidič dobrovolně podrobil i orientačnímu testu na drogy. Testr byl pozitivní na amfetamin/metamfetamin a cannabis. Po lékařském vyšetření spojeném s odběrem krve a moči policisté muži zakázali další jízdu.

O čtyři hodiny později zastavili policisté u obce Kralice na Hané nákladní vůz zn. Avia s pětatřicetiletým řidičem. Následná dechová zkouška byla u muže pozitivní, a to s výsledkem 1,23 ‰ alkoholu. Řidič s naměřenou hodnotou nesouhlasil a požadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. Policisté pětatřicetiletému muži zakázali další jízdu a zadrželi mu jeho řidičské oprávnění. Nyní je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Tereza Neubauerová, mluvčí PČR Olomouckého kraje

(red)

 

 

Po půllitru vodky usedl za volant a jel Prostějovem

ilustrační foto

Po hodině a půl, co vypil půl litru vodky, sedl neohroženě a bez špetky zdravého rozumu za volant osobního vozidla sedmačtyřicetiletý muž z Prostějova a jel ve směru z centra k obchodnímu domu. 

"Na ulici Konečná ho zastavila policejní hlídka, která u něho mimo běžnou kontrolu provedla i dechovou zkoušku, která byla pozitivní. Při prvním měření řidič nadýchal 3,63 promile a při opakované zkoušce 3,54 promile alkoholu v dechu. K tomu, že před jízdou pil, se řidič přiznal. Za svoje jednání se bude nyní zodpovídat a je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky s jednoletou trestní sazbou odnětí svobody", popsala událost Miluše Zajícová, mluvčí PČR Olomouckého kraje. (red)

 

"Třípromilový" řidič za volantem Octavie

ilustrační foto PČR

V neděli 27. května 2018 před devatenáctou hodinou kontrolovali policisté v Olomoucké ulici v Držovicích osobní automobil Škoda Octavia a jeho šestadvacetiletého řidiče. Provedenými dechovými zkouškami u něho změřili hodnoty 3,02, 3,17 a 3,05 ‰ alkoholu v dechu. 

"Muž jevil známky opilosti a k požití alkoholu se také doznal," dodal policejní mluvčí František Kořínek. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za ten podezřelému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. (red)

 

Řidič při kontrole nadýchal přes tři promile

ilustrační foto PČR

Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky podezírají prostějovští policisté šestatřicetiletého muže. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit dne 9. května 2018 po jednadvacáté hodině tím, že ve stavu vylučujícím způsobilost řídil osobní automobil Škoda Felicia.

"Policisty na sebe upozornil v ulici Josefa Lady v Prostějově stylem své jízdy, kdy nebyl schopen vozidlo udržet v přímém směru jízdy. Zřejmě jenom díky zvýšenému obrubníku neskončil mimo vozovku. Během silniční kontroly po zastavení u něho policisté provedenými dechovými zkouškami změřili hodnoty 3,03 a 3,11 ‰ alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a požití alkoholu před jízdou přiznal," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. V případě prokázání viny a odsouzení mu za uvedený přečin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest a zákaz činnosti. (red)

Opilci. V autech i na kole

ilustrační foto PČR

Tři případy řízení pod vlivem alkoholu řešili o víkendu policisté na Prostějovsku. Ve dvou případech za volantem přistihli opilé řidiče, třetím byl opilý cyklista. 

V pátek 18. května krátce před jednadvacátou hodinou zastavili policisté v Kostelci na Hané sedmadvacetiletou řidičku osobního vozu. Při komunikaci s řidičkou pojali policisté podezření, že usedla za volant pod vlivem alkoholu. To, že byl jejich úsudek správný, potvrdily výsledky dechových zkoušek, kterým se žena dobrovolně podrobila. Přístrojem Dräger jí byly opakovaně naměřeny hodnoty lehce přes 1 ‰ alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami řidička souhlasila. Zároveň se také podrobila lékařskému vyšetření. Policisté řidičce zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Řidička se vydávala za svoji sestru. Kvůli opilosti a zákazu řízení

ilustrační foto PČR

Ve středu 16. května 2018 před šestou hodinou ranní kontrolovali policisté obvodního oddělení Prostějov 2 u obce Vrbátky osobní automobil a jeho jednačtyřicetiletou řidičku z Olomoucka. Provedenými dechovými zkouškami policisté u ženy změřili hodnoty 0,22, 0,46 a 0,47 ‰ alkoholu v dechu. Žena s naměřenými hodnotami souhlasila a požití alkoholu před jízdou přiznala. Při kontrole nepředložila doklady, ale policistům uvedla jméno a rodné číslo.

"Při důkladném prověření poskytnutých informací policisté zjistili podezřelé nesrovnalosti. Při následném výslechu se žena přiznala, že policistům uvedla totožnost své sestry, protože sama má na dobu dvou let vysloven platný zákaz řízení. Ten skončí v březnu příštího roku. Na obhajobu svého jednání uvedla, že z důvodu zákazu řízení běžně jezdí autobusem. V tento den ale bohužel zaspala, a aby nepřišla pozdě do zaměstnání, musela jet autem.

Řídila. S 1,53 ‰ alkoholu a pravačkou v sádře

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek po třetí hodině v noci kontrolovali policisté v Plumlovské ulici v Prostějově osobní automobil značky Opel a jeho třiadvacetiletou řidičku. Provedenou dechovou zkouškou policisté u ženy změřili hodnotu 1,53 ‰ alkoholu v dechu. 

Žena s naměřenou hodnotou souhlasila a přiznala vypití jednoho piva a jedné odlivky destilátu bezprostředně před jízdou. Tu započala v obci na Vyškovsku necelou hodinu před zastavením. Celkem tak urazila bezmála 40 kilometrů. "K bezpečnosti její jízdy nepřispěla ani skutečnost, že hybnost její pravé ruky snižovala sádra. Další jízdu policisté ženě zakázali. Řidičský průkaz jí zadržen nebyl, protože ho nepředložila," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Jel rychle a pod vlivem

ilustrační foto

V pátek v dopoledních hodinách zaznamenala policejní hlídka vozidlo Škoda Octavia, které překročilo o 23 km/h v obci stanovenou rychlost. Řidič uvedeného vozidla byl policisty zastaven na ulici Kostelecká v Prostějově a mimo běžné kontroly provedla i dechové zkoušky u podezřelého a ty vykázaly pozitivní hodnoty. 

"První zkouškou mu bylo naměřeno 1,91 promile alkoholu v dechu a druhou se hladina ještě zvýšila na 2,10 promile. Řidič se k požití alkoholu doznal a s naměřenými hodnotami souhlasil. Pokračovat v jízdě mu policisté zakázali a navíc mu odebrali i řidičský průkaz. Jeho nezodpovědné chování bylo kvalifikováno jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky", popsala událost mluvčí PČR Olomouckého kraje Miluše Zajícová. (red)