opilci za volantem

Opilý řidič od kontroly ujel, ale byl vypátrán

ilustrační foto PČR

V sobotu 16. června 2018 ve 4:30 hodin zjistili policisté na komunikaci mezi obcemi Konice a Horní Štěpánov osobní automobil Škoda Superb, který stál na vozovce s nastartovaným motorem. Když policisté situaci chtěli zkontrolovat, případně zjistit, zda posádka vozidla nepotřebuje pomoc, řidič z místa vysokou rychlostí začal ujíždět směrem k Hornímu Štěpánovu. 

"Krátce poté policisté vozidlo nalezli zaparkované v obci Horní Štěpánov a viděli z místa řidiče vystupovat čtyřiačtyřicetiletého muže. Ten vykazoval zjevné známky ovlivnění alkoholem. Po předložení dokladů se podrobil dechové zkoušce, kterou policisté změřili hodnotu 2,04 ‰ alkoholu v dechu. Muž s naměřenými hodnotami souhlasil a odmítl výzvu k podrobení se odbornému lékařskému vyšetření," uved policejní mluvčí František Kořínek. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Havaroval přímo v Seloutkách! Byl opilý

Foto PČR

Ve středu 13. června 2018 před jednadvacátou hodinou došlo v obci Seloutky k havárii osobního automobilu značky Audi. Osmadvacetiletý řidič měl v dechu 1,6 promile.

"Řidič při jízdě ve směru od Prostějova k obci Určice zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a svému stavu a schopnostem a vlevotočivé zatáčce vyjel vpravo přes betonový obrubník na travnatou plochu mimo komunikaci. Při návratu zpět na vozovku vozidlo porazilo dopravní značku, aby pak neschopné další jízdy zastavilo na komunikaci," popsal situaci policejní mluvčí František Kořínek. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 85 tisíc korun.

Kamioňák šněroval po dálnici. S třemi promile

ilustrační foto PČR

Ve středu 13. 6. 2018 krátce po devatenácté hodině přijali policisté na linku 158 oznámení o kamionu jedoucím po komunikaci D35, ve směru na Brno, který měl svou jízdou ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu - jezdil ze strany na stranu. Na místo byla ihned vyslána hlídka policistů dopravního inspektorátu, která vozidlo krátce poté na D35 zastavila a zkontrolovala.

"U 29letého řidiče (cizince) provedli policisté orientační dechovou zkoušku a naměřili mu kolem 3‰ alkoholu v dechu. Zadrželi mu řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Následně byl, na základě lékařského vyšetření, umístěn do protialkoholní záchytné stanice k vystřízlivění," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. Nyní je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí až jeden rok za mřížemi, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Ve věci bude vedeno zkrácené přípravné řízení. (red)

 

Nadýchal a policistům tvrdil, že pil až po nehodě

Foto PČR

Ve středu 30. května 2018 po čtrnácté hodině došlo na sjezdu z dálnice D46 u obce Vranovice-Kelčice k havárii osobního automobilu Škoda Fabia. 

"Zřejmě vlivem nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze komunikace a svým schopnostem dvaašedesátiletý řidič nezvládl řízení a v táhlé pravotočivé zatáčce vyjel mimo komunikaci. Při tom porazil dopravní značku a poté narazil do svodidel," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ke zranění osob při havárii nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 90 tisíc korun. "Provedenými dechovými zkouškami policisté u řidiče změřili hodnoty 1,64 a 1,60 ‰ alkoholu v dechu.

Na dálnici mířil s téměř třemi promile!

ilustrační foto PČR

V neděli 8. dubna 2018 ve 22:35 hodin kontrolovali policisté na nájezdu na dálnici D46 v obci Vranovice-Kelčice osobní automobil značky Volkswagen. Šestadvacetiletý řidič jevil zjevné známky podnapilosti. 

"Nebyl schopen stát bez opory, nesouvisle a hůře artikuloval, měl nekoordinované pohyby a byl z něho cítit zápach alkoholu. Provedenými dechovými zkouškami policisté u muže změřili hodnoty 2,99 a 2,95 ‰ alkoholu v dechu. Protože muž nebyl schopen podrobit se nezbytným administrativním úkonům, byl na místě zadržen a k vystřízlivění umístěn do policejní cely. Ihned také přišel o řidičský průkaz," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté stíhali rychle jedoucí vůz Prostějovem. Řidič měl popito, policejní vůz následně naboural

ilustrační foto

Ve středu 28. března 2018 kontrolovala policejní hlídka ve Vrahovické ulici v Prostějově dodržování nejvyšší povolené rychlosti 50 kilometrů v hodině. Ve 12:30 hodin změřili automobilu značky Škoda rychlost jízdy 64 kilometrů v hodině.

"Po krátkém stíhání policisté automobil dojeli v Tovární ulici, když jeho řidič zastavil před železničním přejezdem. Policisté zastavili za stíhaným vozidlem ve svahu před železničním přejezdem. Z dosud přesně nezjištěných příčin se automobil Škoda náhle rozjel dozadu a narazil do policejního vozidla. Dle slov řidiče se automobil rozjel samovolně, když mu noha sjela z brzdového pedálu. Při střetu došlo k poškození policejního vozu. Takto vzniklá škoda byla předběžně vyčíslena na patnáct tisíc korun.

Neřidič po litru grogu nadýchal 1,76 ‰ alkoholu v dechu

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek před dvacátou hodinou kontrolovali policisté v centru obce Hluchov osobní automobil a jeho dvaapadesátiletého řidiče. Provedenými dechovými zkouškami u něho změřili hodnoty 1,72 a 1,66 ‰ alkoholu v dechu. 

"Muž se změřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití 3 x 0,3 litru alkoholického nápoje s názvem grog. Další jízdu policisté muži zakázali. Řidičský průkaz zadržen nebyl, protože muž není jeho držitelem," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. Pro své jednání je nyní podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za ten mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. (red)

 

Při kontrole odmítl dechovou zkoušku. Vypití piv a panáka přiznal

ilustrační foto PČR

V úterý před druhou hodinou v noci kontrolovali policisté v obci Šubířov osobní automobil značky Audi a jeho jednačtyřicetiletého řidiče. Výzvu k podrobení se dechové zkoušce na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu stejně jako výzvu k lékařskému vyšetření řidič odmítl.

"Přesto přiznal vypití tří piv a jedné odlivky destilátu před jízdou. Pro své jednání je nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu. Za odmítnutí zkoušky mu hrozí pokuta v rozmezí 25 až 50 tisíc korun a zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu od jednoho roku do dvou let," upozornil policejní mluvčí František Kořínek. Věc bude k dořešení předána příslušnému správnímu orgánu. (red)

Na opilého autobusáka upozornili cestující. V dechu měl 2,5 promile

ilustrační foto znak

Ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky obvinili kriminalisté osmačtyřicetiletého řidiče linkového autobusu. Ten měl podle policistů v pátek 23. února v době okolo 18:30 hodin řídit ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil požitím alkoholických nápojů, linkový autobus, a to nejméně od autobusové zastávky v obci Zvole na Šumpersku, ve směru jízdy k obci Lukavice. Policii přivolali cestující.

"Podle prvotního šetření policistů mělo do autobusu ve Zvoli nastoupit osm cestujících. Ti však krátce poté, co se řidič s autobusem rozjel, pojali podezření, že vůz řídí pod vlivem alkoholu a zalarmovali policii. Zároveň řidiče požádali, aby zastavil, protože už s ním dál cestovat nechtěli. Žádosti cestujících řidič vyhověl. Ještě v téže obci jízdu ukončil a společně se třemi cestujícími na místě vyčkal příjezdu hlídky policie. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, která podezření cestujících potvrdila. Přístrojem Dräger mu byla naměřena hodnota 2,78 ‰ alkoholu v dechu.

Řidička Fordu i cyklista nadýchali přes dvě promile

ilustrační foto PČR

Dva hříšníky pod vlivem alkoholu lapili prostějovští policisté. 

Ve čtvrtek 8. února 2018 před šestnáctou hodinou kontrolovali policisté v obci Bedihošť osobní automobil značky Ford a jeho dvaašedesátiletou řidičku. "Řidička jevila známky ovlivnění alkoholem a provedenou dechovou zkouškou u ní policisté změřili hodnotu 2,05 ‰ alkoholu v dechu. Žena se změřenou hodnotou souhlasila a přiznala vypití dvou malých odlivek tatranského čaje v době od třinácté do patnácté hodiny," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že policisté ženě na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.