opilci za volantem

Po havárii nadýchala téměř dvě promile

Foto ber

V neděli 16. září 2018 v 1:30 hodin došlo v Koberské ulici v Brodku u Prostějova k havárii osobního automobilu značky Hyundai. Jeho řidička byla opilá.

Třicetiletá řidička při jízdě táhlou levotočivou zatáčkou nezvládla řízení a s vozidlem vyjela vpravo mimo komunikaci. Tam narazila do dopravní značky. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 23 tisíc korun. "Provedenými dechovými zkouškami policisté u ženy změřili hodnoty 1,99 a 1,92 ‰ alkoholu v dechu. Na místě jí zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Pozor na zbytkový alkohol!, varují policisté

ilustrační foto PČR

Ve všech třech případech řízení pod vlivem alkoholu zjištěných při dopravně bezpečnostní akci, která se konala v minulých dnech na Prostějovsku, se dle slov řidičů jednalo o tzv. zbytkový alkohol.

Prvním z takto ovlivněných řidičů byl sedmapadesátiletý muž, kontrolovaný v obci Olšany u Prostějova v 5:38 hodin. Jako řidič osobního automobilu Fiat při kontrole nadýchal hodnoty 0,20 a 0,18 ‰ alkoholu v dechu. Se změřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití jednoho dvanáctistupňového piva večer před jízdou.

Po šesti lahvových si vyjel pro další

ilustrační foto PČR

Ve středu 8. srpna 2018 ve 2:30 hodin kontrolovali policisté v Okružní ulici v Prostějově osobní automobil Volkswagen Passat a jeho devětatřicetiletého řidiče. Pozornost policistů k sobě muž přitáhl jízdou s rozsvícenými světly pouze pro denní svícení. 

Provedenými dechovými zkouškami policisté u muže změřili hodnoty 1,48 a 1,52 ‰ alkoholu v dechu. "Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití šesti lahvových dvanáctistupňových piv. Dále uvedl, že více lahví doma neměl, proto autem vyrazil nakoupit další. Na výzvu policistů se poté dobrovolně podrobil odbornému lékařskému vyšetření," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Muž a žena. Opilí za volantem

ilustrační foto PČR

V neděli ráno před půl druhou zastavili policisté v obci Němčice nad Hanou řidiče vozidla Škoda Felicia. Sedmadvacetiletý řidič se při kontrole podrobil orientačním dechovým zkouškám na alkohol, které byly pozitivní. Nejprve nadýchal 2,13 ‰ alkoholu v dechu a při opakované zkoušce se hodnota zvýšila na 2,19 ‰ alkoholu v dechu.

Dalšího řidiče pod vlivem alkoholu zastavili policisté 7. července 2018 těsně před půlnocí v obci Kostelec na Hané. Za volantem osobního vozidla Opel Vectra seděla dvaatřicetiletá řidička, která se při kontrole podrobila orientačním dechovým zkouškám na alkohol s pozitivními výsledky a to 1,56 ‰ a 1,50 ‰ alkoholu v dechu.

"Oba řidiči jsou podezřelí z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti," uvdl policejní mlvčí Libor Hejman. (red)

 

Opilý řidič od kontroly ujel, ale byl vypátrán

ilustrační foto PČR

V sobotu 16. června 2018 ve 4:30 hodin zjistili policisté na komunikaci mezi obcemi Konice a Horní Štěpánov osobní automobil Škoda Superb, který stál na vozovce s nastartovaným motorem. Když policisté situaci chtěli zkontrolovat, případně zjistit, zda posádka vozidla nepotřebuje pomoc, řidič z místa vysokou rychlostí začal ujíždět směrem k Hornímu Štěpánovu. 

"Krátce poté policisté vozidlo nalezli zaparkované v obci Horní Štěpánov a viděli z místa řidiče vystupovat čtyřiačtyřicetiletého muže. Ten vykazoval zjevné známky ovlivnění alkoholem. Po předložení dokladů se podrobil dechové zkoušce, kterou policisté změřili hodnotu 2,04 ‰ alkoholu v dechu. Muž s naměřenými hodnotami souhlasil a odmítl výzvu k podrobení se odbornému lékařskému vyšetření," uved policejní mluvčí František Kořínek. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Havaroval přímo v Seloutkách! Byl opilý

Foto PČR

Ve středu 13. června 2018 před jednadvacátou hodinou došlo v obci Seloutky k havárii osobního automobilu značky Audi. Osmadvacetiletý řidič měl v dechu 1,6 promile.

"Řidič při jízdě ve směru od Prostějova k obci Určice zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a svému stavu a schopnostem a vlevotočivé zatáčce vyjel vpravo přes betonový obrubník na travnatou plochu mimo komunikaci. Při návratu zpět na vozovku vozidlo porazilo dopravní značku, aby pak neschopné další jízdy zastavilo na komunikaci," popsal situaci policejní mluvčí František Kořínek. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 85 tisíc korun.

Kamioňák šněroval po dálnici. S třemi promile

ilustrační foto PČR

Ve středu 13. 6. 2018 krátce po devatenácté hodině přijali policisté na linku 158 oznámení o kamionu jedoucím po komunikaci D35, ve směru na Brno, který měl svou jízdou ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu - jezdil ze strany na stranu. Na místo byla ihned vyslána hlídka policistů dopravního inspektorátu, která vozidlo krátce poté na D35 zastavila a zkontrolovala.

"U 29letého řidiče (cizince) provedli policisté orientační dechovou zkoušku a naměřili mu kolem 3‰ alkoholu v dechu. Zadrželi mu řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Následně byl, na základě lékařského vyšetření, umístěn do protialkoholní záchytné stanice k vystřízlivění," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. Nyní je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí až jeden rok za mřížemi, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Ve věci bude vedeno zkrácené přípravné řízení. (red)

 

Nadýchal a policistům tvrdil, že pil až po nehodě

Foto PČR

Ve středu 30. května 2018 po čtrnácté hodině došlo na sjezdu z dálnice D46 u obce Vranovice-Kelčice k havárii osobního automobilu Škoda Fabia. 

"Zřejmě vlivem nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze komunikace a svým schopnostem dvaašedesátiletý řidič nezvládl řízení a v táhlé pravotočivé zatáčce vyjel mimo komunikaci. Při tom porazil dopravní značku a poté narazil do svodidel," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ke zranění osob při havárii nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 90 tisíc korun. "Provedenými dechovými zkouškami policisté u řidiče změřili hodnoty 1,64 a 1,60 ‰ alkoholu v dechu.

Na dálnici mířil s téměř třemi promile!

ilustrační foto PČR

V neděli 8. dubna 2018 ve 22:35 hodin kontrolovali policisté na nájezdu na dálnici D46 v obci Vranovice-Kelčice osobní automobil značky Volkswagen. Šestadvacetiletý řidič jevil zjevné známky podnapilosti. 

"Nebyl schopen stát bez opory, nesouvisle a hůře artikuloval, měl nekoordinované pohyby a byl z něho cítit zápach alkoholu. Provedenými dechovými zkouškami policisté u muže změřili hodnoty 2,99 a 2,95 ‰ alkoholu v dechu. Protože muž nebyl schopen podrobit se nezbytným administrativním úkonům, byl na místě zadržen a k vystřízlivění umístěn do policejní cely. Ihned také přišel o řidičský průkaz," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté stíhali rychle jedoucí vůz Prostějovem. Řidič měl popito, policejní vůz následně naboural

ilustrační foto

Ve středu 28. března 2018 kontrolovala policejní hlídka ve Vrahovické ulici v Prostějově dodržování nejvyšší povolené rychlosti 50 kilometrů v hodině. Ve 12:30 hodin změřili automobilu značky Škoda rychlost jízdy 64 kilometrů v hodině.

"Po krátkém stíhání policisté automobil dojeli v Tovární ulici, když jeho řidič zastavil před železničním přejezdem. Policisté zastavili za stíhaným vozidlem ve svahu před železničním přejezdem. Z dosud přesně nezjištěných příčin se automobil Škoda náhle rozjel dozadu a narazil do policejního vozidla. Dle slov řidiče se automobil rozjel samovolně, když mu noha sjela z brzdového pedálu. Při střetu došlo k poškození policejního vozu. Takto vzniklá škoda byla předběžně vyčíslena na patnáct tisíc korun.