opilci za volantem

Pět piv a čtyři vodky večer. Téměř promile za volantem

ilustrační foto

Ve středu 21. srpna 2019 v 8:20 hodin kontrolovali policisté v Nezamyslicích osobní automobil a jeho čtyřiadvacetiletého řidiče. Provedenými dechovými zkouškami policisté u muže změřili hodnoty 0,99 a 0,97 ‰ alkoholu v dechu.

Muž se změřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití pěti jedenáctistupňových piv a čtyř odlivek slivovice večer před jízdou. Na místě přišel o řidičský průkaz a byla mu zakázána další jízda. Věc bude s podezřením na přestupek podle zákona o silničním provozu k dořešení postoupena příslušnému správnímu orgánu. „Ten může podezřelému uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun a zakázat řízení až na dobu jednoho roku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Bez pásů, bez technické, ale s alkoholem v krvi

ilustrační foto PČR

V pátek 31. května 2019 před čtrnáctou hodinou prováděla hlídka prostějovského dopravního inspektorátu hlídkovou činnost v obci Bedihošť. V Prostějovské ulici zastavili a zkontrolovali osobní automobil značky BMW, u něhož měli podezření, že nemá platnou státní technickou kontrolu. 

"Po zastavení se policistům jejich podezření potvrdilo, když ověřili, že STK vozidlu skončila v únoru tohoto roku. Kromě neplatné STK policisté dále zjistili, že jednadvacetiletý řidič nebyl při jízdě připoután bezpečnostním pásem a provedenými dechovými zkouškami u něho změřili hodnoty 1,29 a 1,24 ‰ alkoholu v dechu. Muž se změřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití dvou skleniček sektu a jedné odlivky vodky bezprostředně před jízdou.

Řidička kaskadérka. V dechu téměř dvě promile a v sedačce nepřipoutané dítě

ilustrační foto PČR

V úterý 7. května po půl desáté večer přijalo Operační středisko Městské policie Olomouc telefonické oznámení do pracovnice z nákupního centra na ulici Kafkova. Žena do telefonu uvedla, že spatřila dvě podnapilé ženy s malým cca jednoročním dítětem, které odcházejí z jejich prodejny a chystají se odjet z parkoviště svým vozidlem. Po chvíli oznamovatelka tuto skutečnost potvrdila a sdělila, že vozidlo značky Fiat odjíždí směrem k ulici Zolova. 

Do této lokality byla vyslána nejbližší hlídka, které se podařilo vozidlo na uvedené ulici zastavit. Během silniční kontroly devětatřicetiletá žena nepředložila řidičský průkaz s tím, že jej zapomněla doma a hlídce sdělila, že auto má půjčené od otce své dcery. "Protože řidička jevila při komunikaci se strážníky známky opilosti, byla provedena orientační dechová zkouška, kdy byla zjištěna hodnota 1,87 promile alkoholu vdechu. Ve vozidle se také nacházelo nezletilé dítě, kdy se jednalo o dceru řidičky.

Před jízdou se posilnil alkoholem

ilustrační foto PČR

Podezřelým ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je pětadvacetiletý mladík z Prostějova. Jako řidiče osobního motorového vozidla jej v sobotu 27. dubna 2019 před půlnocí v obci Bedihošť zastavila a kontrolovala policejní hlídka. 

"Policisté řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol, při té mu byly opakovaně naměřeny hodnoty přes 1 ‰ alkoholu v dechu. Následně se podrobil také lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Za uvedený trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit, mimo jiné, až roční trest odnětí svobody. (red)

 

Opilý řidič byl přistižen dvakrát za hodinu!

ilustrační foto PČR

V neděli 17. února 2019 ve 22:32 hodin kontrolovali policisté obvodního oddělení Konice v obci Horní Štěpánov – Pohora dodávku značky Renault a jejího čtyřiadvacetiletého řidiče.

Provedenými dechovými zkouškami policisté u muže změřili hodnoty 1,06 a 1,12 ‰ alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami řidič souhlasil, ale výzvu k podrobení se odbornému lékařskému vyšetření odmítl. Další jízdu policisté muži zakázali a na místě zadrželi jeho řidičský průkaz.

Neřidička při kontrole nadýchala 1,38 ‰

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek před druhou hodinou ranní kontrolovali policisté na parkovišti v Anenské ulici v Prostějově osobní automobil značky Opel a jeho osmadvacetiletou řidičku. Provedenou dechovou zkouškou policisté u ženy změřili hodnotu 1,38 ‰ alkoholu v dechu. 

S výsledkem zkoušky žena souhlasila, ale výzvu k podrobení se odbornému lékařskému vyšetření odmítla. Pro své jednání je nyní podezřelá z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za ten jí v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest a zákaz činnosti. "Řidičský průkaz policisté ženě nezadrželi, protože není jeho držitelkou," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

I zbytkový alkohol znamená pokutu a zákaz řízení

ilustrační foto PČR

V sobotu ráno po osmé hodině policisté zastavili řidiče motorového vozidla Škoda Octavia v obci Konice. Šestadvacetiletý řidič při kontrole předložil doklady potřebné k řízení a provozu motorového vozidla a podrobil se orientačním dechovým zkouškám na alkohol. 

"Přístroj naměřil hodnoty 0,36 ‰ a 0,46 ‰ alkoholu v dechu. Na základě výzvy se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Muž uvedl, že v pátek večer vypil pět piv," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Je podezřelý z přestupku o provozu na pozemních komunikacích, za který mu hrozí pokuta od 2 500 korun do 20 000 korun a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku. (red)

Alkohol ani drogy za volant nepatří

ilustrační foto PČR

V pátek 11. ledna 2019, krátce před tři čtvrtě na šest ráno, kontrolovali policisté ve Vrbátkách osobní motorové vozidlo Ford Focus. U třiatřicetiletého řidiče provedli orientační dechovou zkoušku a naměřili mu lehce přes 0,40‰ alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil. 

Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Nyní je podezřelý z přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Řidiče z Prostějova chytili v Olomouci. Byl na mol!

ilustrační foto PČR

Podezřelým ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je šestadvacetiletý muž z Prostějova. Ve čtvrtek 27. prosince 2018 po třetí hodině ráno jej v Olomouci na Tř. Kosmonautů jako řidiče osobního motorového vozidla zastavila a kontrolovala policejní hlídka.

"Při kontrole se mladý muž podrobil dechové zkoušce na alkohol, a ta měla pozitivní výsledek 1,52 promile alkoholu v dechu. Opakovanou dechovou zkouškou byla naměřena hodnota 1,54 promile. Muž s naměřenými hodnotami nesouhlasil a vyžádal si lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení. Za výše uvedený trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody až na jeden rok. (red)

 

Několik hodin po nehodě se opilý řidič proháněl po dálnici

ilustrační foto PČR

Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky podezírají policisté osmnáctiletého muže z Hranic. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit v pátek 7. prosince 2018 v ranních hodinách tím, že řídil pod vlivem alkoholu.

V 8:30 hodin byl kontrolován ve vozidle Audi na sjezdu z dálnice D46 u Brodku u Prostějova policisty dálničního oddělení. Provedenou dechovou zkouškou policisté u muže změřili hodnotu 1,66 ‰ alkoholu v dechu. Další jízdu mu zakázali. Řidičský průkaz zadržen nebyl, protože ho řidič nepředložil. "Dalším šetřením policisté zjistili, že o průkaz přišel o několik hodin dříve, když na Brněnsku způsobil dopravní nehodu," informoval policejní mluvčí František Kořínek.