oslavy

OBRAZEM: Hodokvas na prostějovském náměstí

Foto PvNovinky.cz

Pravá zabijačka, stylové kostýmy, vojáci, dobový jarmark. To byl dnešní den na hlavním prostějovském náměstí. Díky pěknému slunečnému počasí bylo v blízkosti bývalé radnice skutečně živo.

V jedenáct hodin dopoledne byl slavnostně Hodokvas zahájen, následovalo vyprávění řezníka Krkovičky, pohádky pro děti, vystoupila skupiny Klapeto, vojáci předvedli své vojenské mašírování či parádní vojenský výcvik, následoval prodej zabijačkové polévky za kačku. 

"Bylo prima, že vyšlo počasí, koupili jsme si domů pořádný kus špeku a ochutnali první podzimní svařák", sdělila se smíchem paní Kateřina. (red)

Policisté zvou na Den Policie ČR

ilustrační foto plakát

Policie České republiky slaví v letošním roce 25. výročí svého vzniku. K oslavám se připojilo i Krajské ředitelství Policie ČR Olomouc. Den Policie, určený pro veřejnost, pořádá 14. června od 12 do 18 hodin v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci.

„Těšit se můžete mimo jiné na ukázky výcviku služebních psů, jízdní policie, pyrotechniků a také na koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR,“ zvou pořadatelé. Prezentována bude také výzbroj, výstroj a technika policistů. (red) 

OBRAZEM: Náměstí již žije očekávaným příjezdem Karla IV.!

ilustrační foto

Náměstí TGM v Prostějově již žije oslavami příjezdu Karla IV. Od desáté jsou připraveny různé stánky se starodávným jídlem či cetkami, kejklíři a rytíři předvádí své umění, hlavní kat si nachystal svou dílnu k očekávané práci.

„28. května 2016 vstoupí Karel IV. jako markrabě moravský se svojí družinou do hradeb našeho města. Slavná doba ožije obrazy z historie a romantikou rytířů, kejklířů i muzikantů,“ doplnila nástin programu, který je chystaný agenturou Gryff, náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Plánovaný program akce:

10:00 Malé zahájení slavnosti

10:15 Dopolední rytířská pohádka pro malé a nejmenší

11:00 Kdo z nás – šermířské představení rytířů

12:00 Královi kejklíři a komedianti

13:00 Historická muzika a písničky dob minulých

Prostějov navštíví Karel IV. Můžeme se těšit na oslavy!

ilustrační foto gryff.cz

Na konci měsíce května, osmadvacátého, bude prostějovské hlavní náměstí svědkem neobyčejné podívané. Do města se dostaví císař Karel IV. se svým dvorem. Prostějov se tímto způsobem zapojí do celonárodních oslav 700. výročí narození Otce vlasti.

„Oslovili jsme agenturu Gryff, která pro nás připravila program k 625. výročí povýšení Prostějova na město,“ potvrdila informaci náměstkyně primátorky Ivana Hemerková. Podle jejích slov bude oslava spojena se Dnem dětí. “K dispozici bude například katovna, mincovna, zájemci si budou moc třeba vystřelit z luku. Do programu se zapojí i prostějovské příspěvkové a zájmové organizace. Vyvrcholením bude příjezd císaře Karla IV.,“ popsala náměstkyně.

Program bude trvat od 9 do 21 hodin, kdy ho zakončí ohňová show. (ber)

OBRAZEM: Náměstí při oslavách zeje prázdnotou. Může za to počasí?!

Foto PvNovinky.cz

 

Ostravská agentura Gryff, kterou si město Prostějov najalo, pořádá dnešní oslavy 625. povýšení Prostějova na město. Dodala vlastní trhovce i program.

Kejklíři, rytířský turnaj, ukázky palných zbraní, historické tance. Jen malý výčet aktivit, které jsou na programu dne. "Lidé tu vlastně prošli pouze dopoledne, šli z trhu, ale teď tu nikdo není. Příšerné počasí", postěžovala si jedna z trhovkyň, která stála ve stínu u prodejního stánku.

Asi padesátka osob se nacházela pouze v místech, kde byl alespoň kapánek stín. Nově zbudovaný prostor před muzeem byl rozpálený, na lavičkách ani živáčka. (red)

Trhovci na jarmarku budou. Někteří

ilustrační foto

 

PvNovinky zveřejnily v minulých dnech článek týkající se účasti prostějovských trhovců na jarmarku k oslavě 625. výročí povýšení Prostějova na město. Stěžovali si, že je město s nabídkou neoslovilo. Radnice se ale brání tím, že jarmark nepořádá ona, nýbrž najatá agentura. Nápravu ale magistrát přece jen zjednal. I když jen částečně.

„Celou akci pořádá ostravská agentura Gryff, kterou si Prostějov najal. Dodává i vlastní řemeslníky a trhovce,“ vysvětlila na čtvrteční tiskové konferenci náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Agentura tedy prostějovské zájemce neoslovila, ti naopak oslovili radnici. „Kontakty na ty, kdo mají o účast na jarmarku zájem, jsme agentuře předali. Další postup je už na ní,“ dodala Hemerková. (ber)

Prostějov se pokochal hasičskou historií

ilustrační foto FB Roman Nezhyba

 

V pondělí 29. června 2015 odstartovala VII. propagační jízda SH ČMS (historických hasičských vozidel), pořádána u příležitosti V. řádného sjezdu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Přes okres Prostějov projížděla 1. července a zastavila se i na hlavním náměstí.

Na náměstí TGM hasičskou jízdu uvítal primátor Miroslav Pišťák. Oni naopak předvedli veřejnosti například ukázku mladých hasičů z Laškova a Služína a komediální vystoupení hasičů ze SDH Pěnčín.

Doprovod jízdě poskytl Roman Nezhyba v uniformě příslušníka VB a v dobové Volze. (ber)

U oslav 625. výročí Prostějova jsme nežádoucí, zlobí se trhovci

ilustrační foto

 

Prostějovská městská tržnice je dlouhodobě místem, kde se lidé setkávají u stánků s kvalitními produkty zelinářů, zahrádkářů a chovatelů již řadu let. I přes neutěšený stav celého místa je tržnice třikrát týdně centrem společenského dění. Při oslavách 625. výročí povýšení Prostějova na město se ale na tržnici  i její uživatele nepamatuje.

„Velmi se nás dotklo, že nás radnice na oslavách nechce. Jsme schopni prodávat své věci třeba v dobových krojích,“ sdělila PvNovinkám majitelka kozí farmy Rozinka Jarmila Zelenská. Ta na trhu již několik let prodává velmi oblíbené kozí sýry a další výrobky z mléka svých svěřenkyň. Město si totiž na oslavy najalo profesionální agenturu a ta účast domácích odmítla.

Výtvarná soutěž k výročí Prostějova zná vítěze

ilustrační foto

 

Výtvarná soutěž k 625. výročí povýšení Prostějova na město zná své vítěze. Oceněni budou na prostějovské radnici tento týden.

„Soutěže se zúčastnilo v kategorii první stupeň ZŠ 14 prací, v kategorii druhý stupeň pak 38 prací,“ informovala náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Podle jejích slov vybrala porota pod vedením pedagožky ZUŠ Prostějov Hany Palacké nejen vítězné práce, ale rozdá i dvě zvláštní ceny poroty. „Ty si odnesou kolektivní práce,“ upřesnila Hemerková. Ocenění si odnesou drobné dárky a diplomy. (ber)

Program k 625. výročí města je hotov. Bude se slavit!

ilustrační foto gryff.cz

 

Jak PvNovinky informovaly, 4. července se na  náměstí T. G. Masaryka v Prostějově uskuteční akce k 625. výročí povýšení Prostějova na město. Program je již znám!

„Těšit se můžeme mimo jiné na šermířské souboje, kejklíře, katovnu, show rytíře a jeho koně, výstavu zbraní,“ popsala náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Město podle jejích slov vydá i tištěný program akce. „Věřím, že si v celodenním programu každý najde něco pro své potěšení,“ dodala. (ber)

Program :