osvobození

Dnes je 8. květen – Den vítězství

Foto SOkA

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen ČR ale i Evropy – ukončení 2. světové války v roce 1945.

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.

V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9. května, jak je tomu dodnes v zemích někdejšího Sovětského svazu.

Představitelé Prostějova uctili pietou konec II. světové války

foto Magistrát města Prostějova

Položením kytic u pamětních desek v interiéru prostějovské radnice i věnců na Městském hřbitově v Prostějově jsme si připomněli 76. výročí konce II. světové války a osvobození naší vlasti od nacistů.

"Připomínáme si konec druhé světové války, konec nejničivějšího konfliktu v našich dějinách. Připomínáme si civilní oběti nesmyslného vraždění, ale také vojáky, kteří za osvobození naší vlasti položili svůj život. Pro naše město bylo období protektorátu mimořádně devastující. Více než 1200 židovských spoluobčanů bylo odvezeno do koncentračních táborů, kde většinu z nich nacisté povraždili. Konce války se nedožili také stateční muži a statečné ženy ze Sokola a řada dalších obyvatel Prostějova a okolí, kteří se nevzdali myšlenek na svobodnou zemi a aktivně za ně bojovali.

Ve čtvrtek si připomeneme výročí konce války

ilustrační foto

Komorním pietním aktem si vedení města Prostějova připomene 75. výročí osvobození naší republiky. Vzpomínková akce se uskuteční ve čtvrtek dne 7. května 2020 v 10.00 hodin na Městském hřbitově v Prostějově u památníků obětí II. světové války, čs. letců a Sokolů.

…Válečná fronta se k Prostějovu přiblížila napřed směrem od Brna, kde se vojska 2. ukrajinského frontu dostala začátkem května až k Brodku u Prostějova a odtud přes Skalku až k Tovačovu. V dalších dnech se však jižní linie fronty zastavila, protože německé jednotky urputně bojovaly o možnost ústupu od Olomouce přes Prostějov dále k Boskovicím; proto svedly i velkou tankovou bitvu u Skalky a Klenovic. Rudá armáda v téže době přeskupovala své síly, zejména po vypuknutí povstání v Praze 5. května.

OBRAZEM: Téměř zapomenutý přítel a osvoboditel

Foto Jiří Malíček

Členové KVH Dukla se včera prezentovali nejen na prostějovském hlavním náměstí. Dorazili rovněž do knihovny, kde byli součástí přednášky Téměř zapomenutý přítel a osvoboditel popularizátora vojenské historie Ing. Jaromíra Vykoukala.

Ta byla věnována Rumunské královské armádě, třetímu osvoboditeli naší vlasti za druhé světové války. Zúčastnění si připomenuli její boje na našem území i na východní frontě. Členové prostějovského Klubu vojenské historie Dukla předvedli výstroj a výzbroj rumunských vojáků i jejich bojovou zástavu. (red)

OBRAZEM: Rumunská armáda v Prostějově

Foto Jiří Malíček

Klub vojenské historie Dukla ve středu odpoledne na náměstí TGM v Prostějově prezentoval jedinečnou přehlídku konce druhé světové války. Na osvobození Prostějovska se v roce 1945 zásadně podílela také Rumunská královská armáda.

Když končila druhá světová válka, na našem území se nacházela vojska čtyř spojenců a náš 1. československý armádní sbor. Rudá armáda se dočkala slávy a vděku po dlouhé desítky let. O amerických vojácích se mluvilo málo a plného uznání se jim dostalo až po roce 1989. Ale celá ta dlouhá desetiletí, až do současnosti, se nevzpomíná, nebo jen lokálně, na vojáky dalších dvou armád. Jde o vojáky polské armády, jejíž jednotky osvobodily několik malých území na severu Čech, ale hlavně jde o vojáky Rumunské královské armády. Tato armáda osvobodila více než tisíc československých osad, obcí a měst.

OBRAZEM: Připomínka rumunské účasti na osvobození Prostějovska

Foto PvNovinky.cz

Klub vojenské historie Dukla se ve středu odpoledne na náměstí TGM společně s městem Prostějov postaral o důstojnou připomínku skutečnosti, že na osvobození Prostějovska se v roce 1945 zásadně podílela také Rumunská královská armáda.

Na náměstí při pietním aktu nechyběla ani ukázka historické bojové techniky a uniforem. Podrobnosti přineseme zítra v rozsáhlejším článku. (red) 

Připomeneme si 47. výročí "krvavé neděle"

ilustrační foto MMP

 

Památku zastřelených spoluobčanů z 25. srpna 1968 si vedení města připomene u pomníku obětem intervence vojsk Varšavské smlouvy.

„Okupační vojska tehdy projížděla Prostějovem a na jejich přítomnost doplatili svým životem tři lidé. Byla to tehdy sedmadvacetiletá Marta Říhovská, dvaadvacetiletý Josef Boháč a jednasedmdesátiletý Ladislav Lang,“ zavzpomínal primátor Miroslav Pišťák.

Každoroční pietní akt k uctění jejich památky proběhne v úterý 25. srpna 2015 v 8,00 hodin přímo u pomníku zastřelených na náměstí T. G. Masaryka. (red)

Představitelé města uctili konec války

Foto MMP

 

Pietního aktu na prostějovském městském hřbitově se zúčastnili mimo představitelů města i zástupci nejrůznějších organizací a ozbrojených sil.

Ke slavnostnímu rázu akce přispělo i pěvecké sdružení Proměny. (red)