petice

Město Prostějov obdrželo petici kvůli židovskému hřbitovu

ilustrační foto vizualizace MMP

Situaci kolem ulice Studentské ulice sledují Prostějovské novinky již dlouho. V současné době primátorka města Prostějova Alena Rašková převzala petici k pozemku se starým židovským hřbitovem.

Členové petičního výboru Petice "Za zachování stávajícího stavu parku a jeho okolí před RG a ZŠ města Prostějova na ulici Studentská v plném rozsahu a beze změn" předali primátorce města Prostějova Aleně Raškové petiční archy s 3 126 podpisy. Petice bude projednána v souladu s platnou legislativou. (Zdroj MMPv)

Petice proti úpravě bývalého židovského hřbitově opět na scéně

Foto petice

Osud bývalého prostějovského židovského hřbitova ve Studentské ulici stále budí mezi obyvateli města emoce. Ti nejaktivnější zvou znovu k podpisu petice „Za zachování stávajícího stavu parku a jeho okolí před RG a ZŠ města Prostějova na ulici Studentská v plném rozsahu a beze změn."

Celou petici si můžete přečíst na https://www.studentskapv.cz/soubor/petice/. Přidat svůj podpis pak 11. a 30. listopadu v době od 17 do 17,30 hodin před ZŠ a RG Studentská 2, Prostějov. (ber)

Petice ze Šmeralky neuspěla. Za domy se bude parkovat dál

Foto ber

S peticí týkající se parkování a zvýšeného průjezdu vozidel za panelovými domy ve Šmeralově ulici se na Radu města Prostějova obrátili jejich obyvatelé. Stížnost ale neuspěla, město nemůže majitele přilehlých nemovitostí omezit.

„Jde o to, že lidem vadí, že místní komunikace, která vede na rozhraní jejich pozemků a původních zahrad, bude více využívána. V zahradách se staví garáže i rodinné domy a oni předpokládají zvýšený pohyb vozidel,“ vysvětlil náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Podle jeho slov ale město zakročit nemůže, petenti si navíc „vzpomněli“ příliš pozdě.

Církevní základní škola – velký otazník

ilustrační foto

Bude dětem ve městě sloužit církevní základní škola? Otázka, která stále nemá jasnou odpověď. Její zřízení podpořilo více než tisíc lidí, kteří se podepsali pod petici určenou magistrátu. Ten ale tvrdí, že pro povolení školy nemá kompetence. Ty jsou v rukách ministerstva.

Zřízení základní církevní školy zatím prošlo předběžným ministerským schvalováním, které dalo souhlas k jejímu otevření. Důležitým ale bude vyjádření magistrátu, které je nedílnou součástí tohoto legislativního řízení. Podle něj pak ministerstvo nejspíš rozhodne, zda nakonec školu v Prostějově povolí. Do „hry“ zasáhne také hejtmanství. Vedení města tvrdí, že nemá kompetenci k rozhodnutí, jestli škola ve městě vůbec bude. Jeho vyjádření je ale přitom pro vznik „základky“ klíčovým. Na dotazované téma radní na tiskové konferenci reagovali velmi zdrženlivě.

Za církevní základní školu bojuje petice rodičů!

ilustrační foto

Cyrilometodějské gymnázium a mateřská škola stále neúnavně usilují o zřízení základní školy ve městě. Ministerstvo školství akreditaci schválilo, magistrát ale se zřízením nesouhlasil. Rodiče tedy sepsali petici, kterou podepsalo na sedm stovek lidí. Jak magistrát zareaguje?

Zájem rodičů o církevní vzdělání dětí není, jak se ukazuje, zanedbatelný. Dosavadní odstup města chtějí změnit a zaslali na magistrát podepsanou petici, která o "základku" bojuje.

„Mrzí nás, že rada města svým únorovým usnesením znemožnila vznik církevní základní školy. Žádáme o revizi tohoto usnesení a podporu jejího založení,“ dočteme se v petici. Podle ředitele gymnázia Jaroslava Fidrmuce by vznik školy nebyl spojen s žádnými finančními výdaji města.

Město se vyhýbá vyřízení petice

ilustrační foto

Prostějovští radní se na svém prvním prosincovém jednání zabývali mimo jiné i peticemi za zachování městské tržnice a záchranu Společenského domu, kterou podatelna přijala již 27. června. 

Přestože petice leží na radnici už téměř půl roku, odpovědi se petiční výbor, potažmo občané Prostějově hned tak nedočkají.

„Petici i urgenci jsme přijali, ale vyřízení petice není časově omezeno není ani stanoveno, že vůbec bude vyřízena,“ uvedl suše starosta Miroslav Pišťák.