pietní akt

OBRAZEM: Prostějov uctil oběti II. světové války

Foto MMP

Připomínka výročí konce II. světové války proběhla v Prostějově při příležitosti 74. výročí osvobození naší republiky. Památku obětí světové války, čs. letců a Sokolů uctilo ve čtvrtek 9. května jak vedení města, tak zástupci armády, městské policie, Sokola a jiných složek.

"Připomínat si hrůzy, které druhá světová válka přinesla Evropě, světu, ale zejména každému jednotlivému člověku, který ji zažil, má smysl i po tolika letech. Už jen proto, abychom si uvědomili, jak mír a svoboda mohou být křehké a jak zásadní je o ně usilovat. Nedopusťme, aby se cokoli ze zvěrstev druhé světové války či dalších válečných konfliktů opakovalo. V tento den by tak mělo být našim společným přáním zachování naší vlastní svobody a především ochrana našich blízkých a dětí, aby jejich životy nebyly ohroženy," zmínil primátor města Prostějova František Jura. (red)

OBRAZEM: Prostějov si připomněl narození T. G. Masaryka

Foto MMP

T. G. Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel 14. září 1937 v Lánech.

168. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka si 7. 3. 2018 připomenuli představitelé města, spolky, organizace i veřejnost. (red)

 

Město zve na pietní akt

ilustrační foto

Město Prostějov zve na slavnostní připomenutí 99. výročí vzniku samostatného československého státu.

Primátorka města Prostějova Alena Rašková zve na slavnostní připomenutí 99. výročí vzniku samostatného československého státu, které se uskuteční v pátek dne 27. října 2017 v 16.00 hodin u sochy T. G. Masaryka před budovou radnice. (red)

Město si připomnělo Den boje za svobodu

Foto ber

Čtvrteční podvečer patřil na prostějovském náměstí TGM pietnímu aktu, připomínce Dne boje za svobodu. Zúčastnily se ho desítky lidí.

Magistrát tentokrát vyslyšel přání občanů a pietní akt uspořádal v době, kdy se ho mohli zúčastnit i oni. "Dělat takové akce ve všední den dopoledne, jako tomu bylo třeba vloni, je nesmysl. To bych si musel vzít dovolenou," sdělil redakci jeden z účastníků. Ke slavnostnímu rázu přispěl i pěvecký sbor Proměny, který akt uvedl národní hymnou. (red) 

Magistrát zve na pietní akci k 17. listopadu

ilustrační foto pozvánka

Magistrát statutárního města Prostějova zve širokou veřejnost na pietní akci, která se uskuteční 17. listopadu 2016 v 17 hodin na náměstí T.G. Masaryka v Prostějově.

"Společně si připomeneme DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII," zve magistrát. (red)

 

 

Prostějov si připomněl 48. výročí "krvavé neděle"

Foto MMP

Památku zastřelených z 25. srpna 1968 si vedení města, představitelé armády, policie, společenských a kulturních organizací připomněli u pomníku obětem intervence vojsk Varšavské smlouvy na náměstí T.G. Masaryka.

„Okupační vojska tehdy projížděla Prostějovem. Lidé zabarvovali dopravní značky. Chtěli agresory dezorientovat. To se jim dokonale podařilo a okupační armáda značně znejistěla a vojáci i jejich velitelé začali být nervózní. Na jejich zmatek doplatili svým životem tři lidé. Byla to tehdy sedmadvacetiletá Marta Říhovská, dvaadvacetiletý Josef Boháč a jednasedmdesátiletý Ladislav Lang,“ připomněla primátorka Alena Rašková.

Okupace začala ovšem o pět dnů dříve:

OBRAZEM: Představitelé města uctili památku obětí 2. světové války

Foto MMP

Včera představitelé města uctili památku obětí 2. světové války.

Pietní akt se uskutečnil při příležitosti 71. výročí osvobození naší republiky. U památníku československých letců, obětí 2. světové války a Sokolů, se poklonili nejen představitelé města, ale také zástupci armády, pamětníci událostí a policisté. (red)

Město uctí památku obětí 2. světové války

ilustrační foto MMP

I město Prostějov uctí památku obětí II. světové války při příležitosti 71. výročí osvobození naší republiky.

Slavnostní akt se uskuteční v pondělí dne 9. května 2016 ve 13 hodin na Městském hřbitově v Prostějově u památníků čs. letců, obětí II. světové války a Sokolů. (red)

OBRAZEM: Připomínka "hladové" demonstrace

Foto MMP

Před 99 lety vojsko střílelo do protestujících na tehdejším Čelakovského náměstí v Prostějově. Při protestu proti váznoucím dodávkám jídla tekla krev.

V úterý proběhl pietní akt k uctění památky 99. výročí takzvané hladové demonstrace v Prostějově, kdy bylo zabito 23 osob a 38 osob zraněno. Představitelé města si tuto událost připomenuli přímo u památníku obětí na náměstí Padlých hrdinů.

Na památku této krvavé události byl po válce postaven Pomník padlých hrdinů a náměstí dostalo stejnojmenné označení - náměstí Padlých hrdinů. (red)

Město zve na pietní akt k hladové demonstraci

ilustrační foto prostejov.eu

Pietní akt k uctění památky 99. výročí tzv. hladové demonstrace v Prostějově se uskuteční v úterý 26. 4. 2016 v deset hodin u památníku obětí na nám. Padlých hrdinů.

„Při demonstraci bylo zabito 23 osob a 38 osob zraněno,“ připomněla zároveň s pozváním primátorka Prostějova Alena Rašková. (red)