podvod

Podvod na internetu. Tentokrát s lístky na koncert

ilustrační foto

Během minulého víkendu si dvaadvacetiletá žena z Němčicka na internetovém inzertním serveru vyhlédla dva lístky na koncert hudební skupiny. S prodejcem dohodla zaslání na dobírku za částku 6 100 korun. 

"Po otevření zásilky v ní však nalezla pouze propagační leták jedné z tuzemských bank. Protože se tímto jednáním cítila podvedená, oznámila celou věc policistům na obvodním oddělení v Němčicích nad Hanou," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

 

Podváděl na úřadě i přes internet. Může si odsedět až pět let

ilustrační foto

Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality SKPV územního odboru Olomouc ukončili koncem září letošního roku vyšetřování případu podvodného jednání ze strany jednačtyřicetiletého muže z Olomoucka. Prvotní úkony trestního řízení v dané věci byly zahájeny již v roce 2015. 

"Z provedeného šetření a důkladného prověření všech podkladů a materiálů kriminalisté zjistili, že tohoto protiprávního jednání se měl muž dopouštět již od září 2013 tím, že neoprávněně pobíral od příslušného úřadu práce dávky na bydlení v různých částkách, přičemž při žádosti o tyto dávky měl předložit zfalšované potvrzení o zaplacení nájemného, dále neuvedl, že v pronajatém bytě, na který požadoval příslušné dávky, bydlí společně se svojí 43letou přítelkyní, přičemž se jednalo o skutečnost, která byla rozhodující pro určení výše dávek na bydlení a neoznámil ani to, že se z bytu odstěhoval

Lstí okradl stařenky. Lapili ho

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Prostějovským kriminalistům se ve spolupráci s kolegy z Olomouce podařilo odhalit pachatele, který za pomoci lží a vymyšlených historek okradl dvě seniorky ve věku 87 a 83 let. 

"První ženu z malé obce na Prostějovsku oslovil začátkem července telefonicky a řekl jí, že je přítel její vnučky. Pod smyšlenou legendou zařízení pohřbu svého kamaráda ji požádal o půjčku 20 000 Kč. S ženou ještě chvíli rozmlouval a sdělil jí, že pro peníze pošle svého známého. Po určité době poškozenou znovu kontaktoval a ptal se, zdali si jeho známý pro peníze přišel a vyzvedl je a děkoval jí za půjčku. Krátce na to zazvonil neznámý muž na zvonek u jejího domu s tím, že si jde pro peníze.

Jak se dostat k penězům? Z lidí vylákal dvě stě tisíc!

ilustrační foto

Podezření ze spáchání přečinu podvodu si vyslechl třicetiletý muž z Olomouce. Pod různými záminkami vylákal z osmi lidí přes dvě stě tisíc korun.

"Od poškozených z Prostějovska si „vypůjčil“ např. na nákup levné nafty, vypálení slivovice, opravu kotle apod. A nejednalo se o malé částky. Vždy slíbil, že peníze vrátí během pár dnů nebo týdnů zpátky, ačkoliv si byl vědom své špatné finanční situace. Svým jednáním způsobil škodu za 224.000 Kč, a to i přesto, že za podobný skutek byl v posledních třech letech pravomocně odsouzen," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. (red)

 

Peníze převzal, elektrospotřebiče nedodal

ilustrační foto

Z přečinu podvod podezírají policisté devětapadesátiletého muže z Prostějovska. Toho se měl podezřelý dopustit tím, že v březnu tohoto roku od sedmašedesátileté ženy z Němčicka převzal finanční hotovost sedm tisíc korun s příslibem, že za ně pro ženu pořídí elektrický bojler a rychlovarnou konvici. Do současnosti však dohodnuté nedodal. 

"Poškozená ho tedy opakovaně vyzvala ke vrácení peněz, což muž slíbil. Nedodržel však ani tento slib. Provedeným šetřením policisté zjistili, že muž neměl v úmyslu své sliby dodržet již v době, kdy je činil. Z toho důvodu ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. Ve věci je konáno zkrácené přípravné řízení," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. V případě prokázání viny a odsouzení podezřelému hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

 

Chtěl hrát – zbyly mu oči pro pláč

ilustrační foto

Dne 30. srpna 2017 si třiadvacetiletý Prostějovan na internetovém bazarovém portálu vyhlédl inzerát s nabídkou herní konzole typu Sony PlayStation 4 za cenu 5 100 korun. Peníze poslal, konzole se nedočkal.

Po elektronické komunikaci požadovanou částku zaslal na účet domnělého prodejce. Po obdržení platby však prodejce s kupujícím přestal komunikovat a žádné zboží neodeslal. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. "V případě dopadení a prokázání viny pachateli tohoto skutku hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," informoval policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Vozidla, objednaného na inzerát, se nedočkala

ilustrační foto

Ve druhé polovině měsíce srpna nabízela prostřednictvím jednoho z internetových portálů neznámá osoba k prodeji osobní vozidlo Opel Astra za 4 500 eur. Žena z Olomoucka poslala zálohu, neviděa ale auto ani peníze.

"Na nabídku zareagovala 35letá žena z Olomoucka, která prodávající osobě, po proběhlé komunikaci, zaslala předem na její účet v zahraničí nejprve zálohu 70 000 korun a zhruba za tři dny na to dalších 71 000 korun. Poté jí mělo být vozidlo dodáno. Do dnešního dne se však žádného vozidla, ani případného vrácení peněz, nedočkala," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na pět let. (red)

Podezřelého z internetového podvodu policisté vypátrali v Německu

ilustrační foto PČR

V srpnu roku 2016 si tehdy devětatřicetiletý muž z Prostějova na zahraničním internetovém aukčním portálu vyhlédl čtyři kompletní kola na osobní automobil značky BMW. Německému prodejci po vzájemné dohodě poté formou bankovního převodu odeslal dohodnutou částku 390 euro. 

Po obdržení platby s kupujícím však prodávající přestal komunikovat a kola neodeslal. "Provedeným prověřováním prostějovští policisté jako podezřelého vypátrali třiatřicetiletého občana Spolkové republiky Německo. Ten je pro své jednání podezřelý z přečinu podvod. Za ten mu dle českých zákonů hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že spisový materiál byl cestou státního zastupitelství k trestnímu řízení zaslán do vlasti podezřelého. (red)

 

Pozor na podvodníky. Mladík čeká na vytoužený mobil marně!

ilustrační foto internet

Začátkem srpna nabízela zatím neznámá osoba prostřednictvím jednoho z internetových portálů k prodeji mobilní telefon zn. Apple IPhone SE 32GB Space Grey za částku 6200 Kč. Na tuto nabídku zareagoval 7. srpna třiadvacetiletý muž. Mobil zaplatil, ale nedostal. 

Po předchozí vzájemné e-mailové komunikaci zaplatil požadovanou částku předem na účet prodávajícího. Poté měl mobil obdržet. Do dnešního dne se tak však nestalo, prodávající s ním přestal komunikovat a ani neobdržel případně zpět své peníze. "Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. (red)

 

Pozor na telefonické zloděje!

ilustrační foto

Podvodné jednání oznámila na policii třicetiletá žena z Jeseníku. Neznámý pachatel ji připravil o 999 korun. Přes telefon.

Žena na telefonu přijala hovor z neznámého čísla. "Muž na druhé straně se představil jako operátor její mobilní telefonní sítě. Poškozené tvrdil, že získala slevu z vyúčtování svého tarifu a to v maximální výši 999 Kč. Protože žena již dříve různé výhody od operátora čerpala, neměla nejmenších pochyb, že tak vysoký bonus získala. Falešný operátor ženu upozornil na odeslání SMS zprávy. Ta obsahovala slevový kód, který žena musela během hovoru operátorovi nadiktovat. Obratem na telefon poškozené přišla další SMS zpráva, že z jejího účtu proběhlo dobití kreditu neznámého čísla ve výši 999 Kč.