podvod

Chtěl hrát – zbyly mu oči pro pláč

ilustrační foto

Dne 30. srpna 2017 si třiadvacetiletý Prostějovan na internetovém bazarovém portálu vyhlédl inzerát s nabídkou herní konzole typu Sony PlayStation 4 za cenu 5 100 korun. Peníze poslal, konzole se nedočkal.

Po elektronické komunikaci požadovanou částku zaslal na účet domnělého prodejce. Po obdržení platby však prodejce s kupujícím přestal komunikovat a žádné zboží neodeslal. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. "V případě dopadení a prokázání viny pachateli tohoto skutku hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," informoval policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Vozidla, objednaného na inzerát, se nedočkala

ilustrační foto

Ve druhé polovině měsíce srpna nabízela prostřednictvím jednoho z internetových portálů neznámá osoba k prodeji osobní vozidlo Opel Astra za 4 500 eur. Žena z Olomoucka poslala zálohu, neviděa ale auto ani peníze.

"Na nabídku zareagovala 35letá žena z Olomoucka, která prodávající osobě, po proběhlé komunikaci, zaslala předem na její účet v zahraničí nejprve zálohu 70 000 korun a zhruba za tři dny na to dalších 71 000 korun. Poté jí mělo být vozidlo dodáno. Do dnešního dne se však žádného vozidla, ani případného vrácení peněz, nedočkala," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na pět let. (red)

Podezřelého z internetového podvodu policisté vypátrali v Německu

ilustrační foto PČR

V srpnu roku 2016 si tehdy devětatřicetiletý muž z Prostějova na zahraničním internetovém aukčním portálu vyhlédl čtyři kompletní kola na osobní automobil značky BMW. Německému prodejci po vzájemné dohodě poté formou bankovního převodu odeslal dohodnutou částku 390 euro. 

Po obdržení platby s kupujícím však prodávající přestal komunikovat a kola neodeslal. "Provedeným prověřováním prostějovští policisté jako podezřelého vypátrali třiatřicetiletého občana Spolkové republiky Německo. Ten je pro své jednání podezřelý z přečinu podvod. Za ten mu dle českých zákonů hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že spisový materiál byl cestou státního zastupitelství k trestnímu řízení zaslán do vlasti podezřelého. (red)

 

Pozor na podvodníky. Mladík čeká na vytoužený mobil marně!

ilustrační foto internet

Začátkem srpna nabízela zatím neznámá osoba prostřednictvím jednoho z internetových portálů k prodeji mobilní telefon zn. Apple IPhone SE 32GB Space Grey za částku 6200 Kč. Na tuto nabídku zareagoval 7. srpna třiadvacetiletý muž. Mobil zaplatil, ale nedostal. 

Po předchozí vzájemné e-mailové komunikaci zaplatil požadovanou částku předem na účet prodávajícího. Poté měl mobil obdržet. Do dnešního dne se tak však nestalo, prodávající s ním přestal komunikovat a ani neobdržel případně zpět své peníze. "Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. (red)

 

Pozor na telefonické zloděje!

ilustrační foto

Podvodné jednání oznámila na policii třicetiletá žena z Jeseníku. Neznámý pachatel ji připravil o 999 korun. Přes telefon.

Žena na telefonu přijala hovor z neznámého čísla. "Muž na druhé straně se představil jako operátor její mobilní telefonní sítě. Poškozené tvrdil, že získala slevu z vyúčtování svého tarifu a to v maximální výši 999 Kč. Protože žena již dříve různé výhody od operátora čerpala, neměla nejmenších pochyb, že tak vysoký bonus získala. Falešný operátor ženu upozornil na odeslání SMS zprávy. Ta obsahovala slevový kód, který žena musela během hovoru operátorovi nadiktovat. Obratem na telefon poškozené přišla další SMS zpráva, že z jejího účtu proběhlo dobití kreditu neznámého čísla ve výši 999 Kč.

Pětkrát trestaná. Přesto dal Úřad práce v Prostějově podvodnici statisíce

ilustrační foto

Pět soudních trestů vůbec nebránilo čtyřiapadesátileté ženě z Brna v dalších podvodech. A byla v tom dobrá. Podařilo se jí přesvědčit i prostějovský Úřad práce, který jí poskytl dotaci na zřízení pracovních míst v prodejně. Obchod neotevřela a zmizela i s 360 tisíci. Policisté ji obvinili z dotačního podvodu.

„Žena v Prostějově zastupovala na základě zplnomocnění právnickou osobu, která hodlala v centru města zřídit prodejnu a zaměstnat v ní několik osob. V prosinci roku 2014 vylákala pro tuto osobu z úřadu příspěvek ve výši tři sta šedesát tisíc korun na zřízení společensky účelných pracovních míst,“ uvedl k případu šéf prostějovské hospodářské kriminálky Leoš Navrátil.

Oklamal prodavače v elektru. Záměnou zboží

ilustrační foto

Ve středu  bylo na linku 158 prostějovských policistů oznámeno, že byl podveden prodavač jedné z elektroprodejen v Prostějově. 

"V polovině června neznámý pachatel přišel vrátit zboží, které bylo ve stejný den v prodejně zakoupené. Místo procesoru, který měl hodnotu 14 790 Kč, tam byl procesor jiný, v hodnotě 999 Kč," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že záměnu zboží odhalili až pracovníci při kontrole na centrále. Případem se zabývají policisté a šetří ho pro trestný čin podvod s dvouletou trestní sazbou odnětí svobody. (red)

Komerční banka varuje před podvodnými e-maily!

ilustrační foto kb

Komerční banka stále pozoruje neklesající výskyt podvodných e-mailů. Útočník vystupuje jménem manažera společnosti a kontaktuje pracovníka firmy, který má přístup k firemním financím a oprávnění provádět bankovní převody v přímém bankovnictví. 

Nejprve se dotáže na stav účtu a pak předá pokyn k urgentnímu proplacení částky do zahraničí. Na závěr se ujistí o výsledku zpracování. V e-mailu může být použita nekorektní čeština. "V případě, že jste podezřelý e-mail obdrželi, neprodleně kontaktujte naši telefonní linku internetového bankovnictví +420 955 551 552 nebo nám napište na mojebanka@kb.cz," vzkazují bankéři. (red)

 

Podváděl na internetovém inzertním portálu. Sedmnáctiletý mladík byl usvědčen!

ilustrační foto top bazar

V únoru 2017 zakoupila sedmačtyřicetiletá žena z Prostějova na internetovém inzertním portálu herní konzoli Playstation PS4. Zaplatila ale starý videorekordér. Policisté podvodníka vypátrali. Je jím sedmnáctiletý mladík.

Po převzetí balíku a zaplacení ceny i s dobírkou ve výši 5 015 korun na ni při rozbalení čekalo překvapení. Balíček totiž neobsahoval očekávanou konzoli, ale pouze starý a nefunkční videorekordér. Celou věc tedy oznámila prostějovským policistům. Ti ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. "Provedeným prověřováním jako podezřelého ustanovili sedmnáctiletého mladíka z Moravskoslezského kraje," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Podvod na Úřadu práce vynese až dva roky za katrem

ilustrační foto

Z přečinu podvod podezírají prostějovští policisté třiašedesátiletou ženu z Prostějova. Tohoto skutku se měla podezřelá dopustit tím, že jako pěstounka mladého muže na úřadu práce neoznámila jeho ukončení studia ke dni 30. října 2015. 

Tím došlo k neoprávněnému pobírání dávek pěstounské péče, a to až do 31. července 2016. Celková výše neoprávněně vyplacených dávek přesáhla částku 28 tisíc korun. "V případě prokázání viny a odsouzení podezřelé za přečin podvod hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)