podvod

Vloni odhalili policisté sedm podvodníků s tachografy

ilustrační foto

V oblasti nákladní dopravy se snaží jak dopravci tak i řidiči vozidel různými nelegálními způsoby obejít své povinnosti v oblasti sociálních předpisů AETR (povolená doba řízení, přestávek). Na jejich odhalování se soustředí i policisté v Olomouckém kraji.

"Řidiči za tím účelem umísťují do vozidel různé magnety nebo elektronická zařízení, která ovlivňují správnou funkci tachografu," uvedl Dušan Věženský, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje. "V roce 2018 bylo odhaleno sedm takových to zařízení," doplnil. (ber)

Zamiloval se a naletěl podvodnici. Přišel o šedesát tisíc!

ilustrační foto

Na policisty se v minulých dnech obrátil devětačtyřicetiletý muž z Uničovska, aby oznámil, že byl nejspíše podveden. Muž uvedl, že na počátku srpna 2018 na internetové seznamce našel inzerát dívky, která hledala vážný vztah. Na inzerát odpověděl a záhy mu žena poslala svou fotku. Mezi oběma probíhala běžná e-mailová komunikace. Asi po měsíci žena chtěla za mužem přicestovat z Ruska a požádala jej o zaslání 520 dolarů (cca 12 000 korun) na cestovní výdaje.

"Muž zaplatil a dva týdny poté jej žena opět požádala o zaslání 2 250 dolarů (cca 50 000 korun). Jako důvod uvedla, že tyto peníze musí mít při sobě, aby byla vpuštěna do České republiky. Muž i v tomto případě vyhověl a zaplatil přes 51 000 korun vč. poplatků. Zhruba za týden žena zaslala e-mail, že na letišti měla problémy s dárkem, který mu vezla, a musela zaplatit pokutu 3 900 EUR. Zde již muž zpozorněl a další peníze ženě neodeslal. Od té doby žena přestala s mužem komunikovat. Z muže však vylákala téměř 64 000 korun," popsal dění policejní mluvčí Libor Hejtman.

Našla si ho nevěsta. A přišla ho na 825 tisíc

ilustrační foto

Od úterý 8. ledna 2019 prověřují olomoučtí kriminalisté oznámení od poškozeného muže, od kterého neznámá osoba, vydávající se za ženu a s níž komunikoval prostřednictvím e-mailu, měla podvodně vylákat přes 825 000 korun.

"Muž v září 2016 obdržel od neznámé osoby na svůj e-mail spam, který obsahoval fotografii ženy se žádostí o seznámení a sňatek. Žena měla pocházet z jednoho ze států bývalého Sovětského svazu. Od té doby spolu začali komunikovat prostřednictvím e-mailu. Během této komunikace mu žena slíbila, že za ním přiletí do Česka a budou spolu žít. V průběhu několika dalších měsíců se pak snažila působit na jeho city, a pod nejrůznějšími záminkami a přísliby (např.

Podvodník se vydával za advokáta. Seniora obral o půl milionu

ilustrační foto

Začátkem minulého roku byl muž z Kojetína kontaktován neznámou osobou, která vystupovala jako advokát. Ten muži nabízel, že mu pomůže vymoci dluh, který u něj měla žena, jíž půjčil 250 tisíc korun na nákup nemovitosti. Od samého začátku neměl údajný advokát v úmyslu poškozenému pomoci.

„Spíše naopak, obral ho o další peníze. Postupně od muže vylákal hotovost 45 tisíc korun a u různých peněžních institucí poškozeného donutil, aby sepsal několik úvěrových půjček v celkové hodnotě 400 tisíc korun, které si ponechal. Od ledna letošního roku, a to až do doby oznámení, vylákal od muže pod různými smyšlenými legendami dalších 25 000 Kč, které mu poškozený každý měsíc po důchodu osobně předával. Do současné doby ho tedy celkově připravil o 470 tisíc korun a nic z toho poškozenému nevrátil.

Pozor na rukavicového podvodníka!

ilustrační foto

Recidivista (50) z Hodonínska objíždí republiku s gumovými rukavicemi. Do různých provozoven je vozí jako objednávku, přestože o ně nikdo nežádal. Zinkasuje peníze a zmizí, varují policisté.

Muž používá osvědčenou fintu. Když zjistí, že ve vyhlédnutém místě není přítomen vedoucí, obsluze tvrdí, že dodává pracovní rukavice, a že si je majitel objednal. Zboží předá, zinkasuje peníze a zmizí.

„Nyní tuto metodu vyzkoušel v Kyjově v jednom z místních barů. Od obsluhy vylákal 700 korun za 12 párů gumových rukavic,“ uvedl mluvčí policie Petr Zámečník. Policisté předpokládají, že poškozených bude mnohem víc.

Zaplatil vstupenky na Real Madrid. Nemá nic

ilustrační foto

Na fotbalový zápas se zaručeně těšil pětačtyřicetiletý muž z Přerovska, který si od údajného zástupce nadace inzerujícího na internetovém prodejním portálu zakoupil čtyři vstupenky na utkání mezi Plzní a Realem Madrid. Jeden lístek stál 4 000 Kč. 

"Fotbalový fanoušek převedl na požadovaný účet částku za všechny vstupenky a čekal na jejich doručení. Protože se tak nestalo, chtěl kontaktovat osobu, s níž celou transakci domluvil, ale protějšek se stal nedostupný. Navíc se na stránkách nadace objevilo upozornění, že neznámá osoba se vydává za jejich zástupce a prodává podvodně lístky na fotbal. Po přijetí oznámení jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvod," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Výhrůžné e-maily neotvírejte!, varuje policie

ilustrační foto

V poslední době se šíří vlny výhrůžných e-mailů, jejichž obsah se nepatrně obměňuje. Jedná se o fenomén, který se vyskytuje ve větším množství států po celém světě, v různých jazykových mutacích. Pisatelé sdělují příjemci, že přes webovou kameru notebooku získali choulostivé a citlivé informace. 

„Do vašeho přístroje jsme nainstalovali jeden software RAT. Pro tento okamžik je váš e-mailový účet napaden. Stahoval jsem všechny důvěrné informace z vašeho systému a dostal jsem další důkazy. Nejzajímavějším okamžikem, který jsem objevil, jsou videozáznamy o vás masturbující.“ Takto začíná podvodný e-mail, před kterým varovala policie. V textu následuje výhrůžka zveřejnění informací o uživateli a instrukce k uhrazení částky 250 dolarů v bitcoinech ve lhůtě 48 hodin.

Na boty z Ameriky složila zálohu deset tisíc. Nic nedostala

ilustrační foto

V říjnu minulého roku reagovala tehdy čtyřicetiletá žena z Prostějovska na inzerát na sociální síti. Ten nabízel k prodeji zimní obuv módní americké značky. S prodávající se dohodla na koupi devíti párů a dle dohody jí zaslala zálohu ve výši deset tisíc korun. 

"V čase termínu dodání zboží však prodávající kupující ženu kontaktovala s výmluvou, že zboží bylo poškozeno při havárii, a že bude objednáno nové. Kupující pojala podezření, že není vše v pořádku a rozhodla se od obchodu odstoupit. Své peníze však do dnešního dne nedostala a prodávající s ní přestala komunikovat. Proto věc oznámila na policii," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. Jako podezřelou ustanovili sedmačtyřicetiletou ženu z Litoměřic.

Klamavé SMS lákají z lidí tisíce korun

ilustrační foto

Zřejmě stovky českých spotřebitelů vyššího věku se 23. srpna staly terčem klamavých SMS zpráv. V nich stojí, že během několika dnů bude příjemcům doručeno zboží v hodnotě stovek až tisíců korun. Ti si ale žádné zboží neobjednali. Evropské spotřebitelské centrum varuje: neobjednané zboží nepřebírejte a neplaťte.

„V každé SMS je uvedeno jiné zboží za jinou cenu. Jednou jsou to prášky na hubnutí za 1 580 korun a podruhé třeba náplasti za 2 500 korun. Dále jde o fixační pomůcky na pokřivené palce, kapky do uší, ale i přípravek na čištění motoru,“ uvádí Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci. Jen dopoledne se na centrum a poradenskou linku ČOI obrátilo více než třicet spotřebitelů s otázkou, co mají v této situaci dělat.

Vydával se za vojáka a sliboval společný život. Ženu připravil o peníze

ilustrační foto

Čtyřiašedesátiletá žena oznámila na policii podvodné jednání. Prostřednictvím komunikační aplikace poškozenou kontaktoval neznámý cizinec, který se vydával za profesionálního vojáka na misi. Po navázání bližšího kontaktu a příslibu společného života ženu požádal, zda by si na její účet mohl poslat nějaké peníze. Dotyčná přišla o bezmála padesát tisíc.

Žena souhlasila a čekala na instrukce "Při převodu několika miliónů mělo dojít ke komplikacím a po ženě požadoval zaplatit různé poplatky. Poškozená nakonec ze svého účtu odeslala částku 1.860 Eur. Podvodným jednáním tak 64letá žena přišla o 48.500 Kč," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Během komunikace přes internet buďte vždy obezřetní a nevěřte všemu, co vám kdo napíše. Právě na internet se přesunulo mnoho podvodníků, kteří využívají obrovské anonymity. Svou oběť se vždy snaží dostat do časové tísně, aby neměla moc času na rozmyšlenou. (red)