podvod

Podvod na seniorce spáchali domnělí zástupci plynárny

ilustrační foto

Ve čtvrtek 24. května 2018 kolem poledne zastavilo u zahrady domu v obci na Prostějovsku černé vozidlo v provedení kombi. Dva muži, kteří z automobilu vystoupili, zavolali na šestasedmdesátiletou majitelku domu, že potřebují doplnit smlouvu ohledně dodávek plynu. Žena muže pustila na zahradu a poté na verandu domu, kde začali vyplňovat nějaké tiskopisy.

"Během toho se žena musela na chvíli vzdálit, a když se vracela, našla jednoho z mužů v kuchyni domu. Muž na ženu zaútočil, že musí ihned zaplatit pokutu 9 tisíc korun, jinak bude zvýšená na 100 tisíc korun. Žena pod nátlakem a z obavy z vysoké pokuty požadovanou částku zaplatila. Poté jí muži přislíbili potvrzení a veškerou dokumentaci zaslat poštou. Po několika dnech žena pochopila, že se stala obětí podvodu a věc oznámila policistům," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Chtěla si koupit auto přes internet. Nemá Corsu ani peníze

ilustrační foto

Z přečinu podvod podezírají koničtí policisté neznámého pachatele. Tohoto skutku se měl pachatel dopustit tím, že v době od 25. března do 28. května 2018 prostřednictvím internetového portálu nabízel k prodeji osobní automobil typu Opel Corsa. 

"Ten si zde vyhlédla sedmadvacetiletá žena z Konicka. Dle pokynů domnělého prodejce zaslala na bankovní účet u polské banky částku 60 tisíc korun. Teprve poté zjistila, že internetové stránky společnosti prodávající vozidlo byly falešně vytvořené. Věc tedy oznámila policistům," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod, za který pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let. (red)

Rád se vozil luxusními vozy. Ale neplatil za ně

ilustrační foto

Z přečinu podvod viní prostějovští policisté oddělení hospodářské kriminality třiatřicetiletého muže z Olomouce. Tohoto skutku se měl dopustit tím, že v červnu minulého roku s prostějovskou společností uzavřel smlouvu o nájmu osobního automobilu typu Škoda Superb. Jenže nezaplatil.

"Smlouvu na období do 7. července sjednal, přestože byl bez příjmu a měl splatné závazky vyplývající z exekucí, soudních poplatků a předchozích dluhů. Proto musel vědět, že nebude schopen sjednané nájemné uhradit. Tohoto jednání se muž dopustil přesto, že byl za stejné v minulosti již pravomocně odsouzen," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že vozidlo bylo policisty zajištěno a vráceno majiteli v půli měsíce srpna. Výši způsobené škody pronajímatel vyčíslil na 67 tisíc korun.

Recidivista kradl a se spolupachatelkou z restaurací utíkal bez placení

ilustrační foto znak

Z přečinu krádež podezírají koničtí policisté dvaapadesátiletého recidivistu z obce na Přerovsku. Tohoto činu se měl podezřelý dopustit tím, že v období od 23. ledna do 6. dubna letošního roku v nejméně třech případech odcizil, nebo se pokusil odcizit, zboží z prostějovských prodejen.

"V prvních dvou případech zboží v celkové hodnotě bezmála jeden tisíc korun uschoval pod kabátem a pronesl přes pokladní zónu bez placení. Ve třetím případě zjistil, že při uschování památníčku v hodnotě 296 korun byl prodavačkou papírnictví viděn, a proto zboží vrátil zpět do prodejní police. Stejného muže policisté podezírají z toho, že v období od 12.

Internetový podvodník připravil důvěřivce o peníze

ilustrační foto

Prostřednictvím e-shopu si devětatřicetiletý muž z Prostějova objednal kávovar značky DeLonghi za částku 6 387 Kč včetně poštovného. Přibližně v polovině dubna mu přišel potvrzovací e-mail o přijetí objednávky, a protože si předem zvolil platbu předem na účet prodejce, zaslal přes internetové bankovnictví na požadovaný účet požadovanou částku.

Včera mu ovšem došla trpělivost, protože navázat kontakt s prodejcem nebylo možné, objednané zboží nepřišlo a stejně tak ani peníze mu nebyly vráceny zpět na účet. Proto celou situaci přišel objasnit a oznámit na policejní služebnu v Prostějově. "Neznámému pachateli hrozí za trestný čin podvod, kterého se dopustil, trest odnětí svobody až na dva roky," uvedla policejní mluví Miluše Zajícová. (red)

 

Vytouženého mobilu se nedočkal

ilustrační foto celly.cz

V první polovině měsíce března letošního roku nabízela prostřednictvím jednoho z internetových portálů neznámá osoba k prodeji mobilní telefon zn. Samsung, typ Galaxy S8 Plus za částku 11 000 korun včetně poštovného. Na tuto nabídku zareagoval padesátiletý zájemce. 

"Na základě proběhlé e-mailové komunikace zaslal prodávajícímu požadovanou částku předem na jeho účet. Poté mu měl být mobil dodán. Do dnešního dne se tak však nestalo, zájemce mobil neobdržel, ani mu případně nebyly vráceny peníze a prodávající se stal nekontaktním. Následně poškozený vše oznámil na policii," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. Policisté v této souvislosti zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Podvodné čerpání příspěvku na bydlení vyjde až na dva roky za katrem

ilustrační foto

Dnes dvaačtyřicetiletá žena od Úřadu práce České republiky nejméně v roce 2016 pobírala dávku státní sociální podpory příspěvku na bydlení. Dávka byla ženě přiznána na základě sjednané nájemní smlouvy k bytu v obci Čelechovice na Hané. Ke dni 31. prosince 2016 však byla tato nájemní smlouva dohodou ukončena a tím nárok na dávku zanikl. 

"Žena však nesplnila svou oznamovací povinnost a dávku ve výši 5 166 korun pobírala ještě i následující dva měsíce. Úřad práce po zjištění stavu věci přestal ženě vyplácet další dávky a vyzval ji k vrácení neoprávněně přijatých finančních prostředků. To však žena ve stanovené lhůtě ani dosud neučinila. S ohledem na všechny skutečnosti je žena pro své jednání podezřelá z přečinu podvod," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Vstupenky na koncert kapely Metallica nedorazily

ilustrační foto youtube.com

Na koncert hudební skupiny Metallica se chtěl podívat jednačtyřicetiletý muž. K zakoupení lístků si však zvolil ne právě vhodný způsob. V polovině února si na jednom z internetových inzertních portálů vyhledal inzerát, ve kterém prodávající nabízel ke koupi dva lístky na koncert kapely za celkovou částku 6 200.

"Poškozený muž se s ním proto dohodl na nákupu a na požadovaný účet mu požadované peníze odeslal. Z prodávajícího se však vyklubal podvodník, neboť zakoupené lístky nezaslal ani nevrátil příslušnou částku, kterou podvedený muž za vstupenky zaplatil. Následně se odmlčel a více již nekomunikuje," uvedla policejní mluvčí Lenka Vanková. Za uvedené jednání hrozí pachateli v případě dopadení a prokázání viny trest odnětí svobody až na dva roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci, neboť je podezřelý ze spáchání přečinu podvod. (red)

Od známých si půjčovala. Vracet neměla v úmyslu

ilustrační foto ber

Z přečinu podvod podezírají prostějovští policisté šestatřicetiletou ženu z Prostějova. Tohoto skutku se měla podezřelá dopustit tím, že si v roce 2017 od svých známých vypůjčila peníze se slibem, že je v dohodnutém termínu řádně vrátí. Neučinila tak.

"Postupně si takhle vypůjčila v květnu pětadvacet tisíc korun od jednatřicetileté ženy, v červnu devět tisíc korun od sedmačtyřicetiletého muže a v září dva tisíce korun od jednašedesátiletého muže. K poskytnutí uvedených půjček došlo vždy v jednom z prostějovských hostinců. Ke splacení půjček však již nedošlo," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že žena si peníze půjčovala i přesto, že věděla, že je nebude schopna splatit. A to kvůli svým dřívější závazkům a proti ní vedeným exekucím. Proto policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod.

Pod legendou vrácení přeplatku okradla seniora o 35 tisíc korun

ilustrační foto

Ve středu 7. února 2018 před polednem navštívila v místě bydliště v obci na Prostějovsku pětaosmdesátiletého muže dosud neznámá žena. Pod smyšlenou legendou vrácení přeplatku za spotřebu vody se vloudila k muži až do bytu a okradla ho.

"Během další komunikace odvedla jeho pozornost a následně toho využila k odcizení finanční hotovosti 35 tisíc korun z peněženky ležící na stole. Než muž ztrátu peněz zjistil, odešla žena z domu neznámo kam," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádež, za který pachatelce v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

Upozornění Policie ČR