podvod

Pod legendou vrácení přeplatku okradla seniora o 35 tisíc korun

ilustrační foto

Ve středu 7. února 2018 před polednem navštívila v místě bydliště v obci na Prostějovsku pětaosmdesátiletého muže dosud neznámá žena. Pod smyšlenou legendou vrácení přeplatku za spotřebu vody se vloudila k muži až do bytu a okradla ho.

"Během další komunikace odvedla jeho pozornost a následně toho využila k odcizení finanční hotovosti 35 tisíc korun z peněženky ležící na stole. Než muž ztrátu peněz zjistil, odešla žena z domu neznámo kam," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádež, za který pachatelce v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

Upozornění Policie ČR

Nechali si opravit autobus. A nezaplatili

ilustrační foto

V dubnu roku 2016 si brněnská firma provozující dopravní služby u prostějovské firmy objednala opravu autobusu značky Oaza. Při sjednání opravy se objednatel zavázal fakturu za opravu uhradit do listopadu téhož roku. To se však nestalo a dodavatelská firma pojala podezření, že byla podvedena. 

Vyšetřování případu se ujali policisté prostějovského oddělení hospodářské kriminality. "Ti brněnskou firmu a jejího čtyřicetiletého zástupce viní z toho, že již v době sjednávání smlouvy o dílo věděli, že firma v době splatnosti faktury nebude mít dostatečné množství prostředků na její uhrazení. Faktura byla vystavena na částku 241 135 korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že policisté věc vyšetřují pro podezření z přečinu podvod. V případě prokázání viny a odsouzení obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let. Obviněné firmě pak hrozí až zánik.

Policisté stíhají podvodníky a varují seniory

ilustrační foto

Kriminalisté oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Olomouc zahájili trestní stíhání čtyř osob – muže ve věku padesáti let, a tří žen, sedmadvacetileté a dvou třiatřicetiletých. Padesátiletý muž byl obviněn ze spáchání pokračujícího trestného činu podvod, spáchaného formou spolupachatelství, dílem ve stadiu dokonaném, dílem ve stádiu pokusu. Sedmadvacetiletá a třiatřicetiletá žena byly obviněny ze spáchání trestného činu podvod, spáchaného formou spolupachatelství, druhá třiatřicetiletá žena byla obviněna ze spáchání trestného činu podílnictví a účastenství ve formě pomoci k trestnému činu podvod, spáchaného ve stadiu pokusu. Tři z nich jsou z Olomouckého kraje, jedna z Moravskoslezského kraje.

Tohoto protiprávního jednání se měli obvinění dopustit koncem prosince 2017 a začátkem ledna letošního roku v jedné z obcí na Olomoucku. "Nejprve padesátiletý obviněný telefonicky kontaktoval jednaosmdesátiletého seniora s tím, že má zaplatit dluh za telefon v řádu několika desítek tisíc korun, který zůstal po jeho zemřelé manželce s tím, že by jinak mohl přijít o dům. Dohodli se tedy na částce 250 000 korun, kterou měla vyzvednout údajná zástupkyně společnosti. Uvedenou částku pak převzala osobně sedmadvacetiletá obviněná.

Vytloukala klín klínem, až přišla o dům

ilustrační foto ceskajsutice.cz

Z přečinu podvod a úvěrový podvod viní prostějovští kriminalisté osmapadesátiletou ženu z Prostějovska. Těchto skutků se měla žena dopustit tím, že si od ledna do prosince roku 2016 sjednala celkem jednadvacet úvěrových smluv a smluv o zápůjčkách s různými společnostmi.

"Při sjednávání těchto produktů však finančním společnostem zamlčela skutečný stav svých předchozích dluhů a závazků i svou nezpůsobilost dohodnuté splátky řádně a včas hradit. Celkem si takhle u osmnácti společností sjednala úvěry v souhrnné výši přesahující 1,85 milionu korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že kolotoč dalších půjček se zastavil, když byl systém „vytloukání klínu klínem“ již dále neudržitelný. V důsledku tohoto jednání žena přišla i o zastavený rodinný dům. Dalším důsledkem je pak obvinění z přečinu podvod a přečinu úvěrový podvod.

Podvedl seniorky z Prostějovska. Připravil je o peníze

ilustrační foto

Kriminalisté oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Olomouc zahájili trestní stíhání 36letého muže z Olomoucka, kterého obvinili z trestných činů porušování domovní svobody, krádež a pokračujícího trestného činu podvod dílem dokonaným, dílem ve stadiu pokusu. Tohoto protiprávního jednání se měl dopustit od dubna do konce července letošního roku v několika případech na teritoriu města Olomouce i Prostějova, a to vůči ženám – seniorkám, ve věku od 66 do 87 let. Jednalo se o celkem jedenáct skutků.

Ve dvou případech se se seniorkami měl náhodně seznámit, tyto ho měly pozvat do bytu a tam měl, pod smyšlenými legendami, od nich vylákal peníze. V prvním případě tvrdil, že peníze potřebuje na nákup stavebního materiálu a od 80leté paní měl vylákat 5 000 korun. Polovinu vrátil, druhou však již ne. Ve druhém případě měl tvrdit 87leté seniorce, že potřebuje peníze na nákup invalidního vozíku a takto z ní měl vylákat 35 000 korun, které nevrátil. Tutéž seniorku měl později kontaktovat s tím, že jí přišel vrátit peníze.

Pozor na nový typ internetového podvodu. Za miliony

ilustrační foto

Kriminalisté se na Chrudimsku v současné době zabývají čtyřmi případy nových typů internetových podvodů, kde celková škoda činí téměř pět milionů. Varují před těmito podvody občany v celé republice.

Neznámý pachatel se prostřednictvím e-mailu vydává za majitele či jednatele společnosti a jako tento pošle účetní (případně pověřené osobě) e-mail o tom, že má z firemního účtu uhradit poměrně velkou částku v eurech na nějaký účet. Vytvořená e-mailová adresa je téměř podobná té originální – například originál Franta.Flinta@seznam.cz. a podvrh je FrantaFlinta@seznam.cz.

Vydával se za makléře. Důvěřivce připravil o čtyři sta tisíc!

ilustrační foto

Z trestného činu podvod podezírají policisté z prostějovského oddělení hospodářské kriminality dvaačtyřicetiletého muže z Prostějova. Tohoto skutku se měl dopustit tím, že se v období od října 2015 do června 2016 v nejméně třech případech vydával za makléře společnosti provádějící obchody s měnami. 

"Se třemi zájemci o služby společnosti uzavřel dohodu o investování peněžních prostředků do derivátových obchodů s měnami. Dva z nich mu na účet jeho přítelkyně poslali po 200 tisících korunách a třetí částku 20 tisíc korun. Obviněný poté od přítelkyně peníze převzal a v rozporu s dohodou je použil pro vlastní potřebu," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

V případě prokázání viny a odsouzení obviněnému za přečin podvod hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let. (red)

 

Podvod na internetu. Tentokrát s lístky na koncert

ilustrační foto

Během minulého víkendu si dvaadvacetiletá žena z Němčicka na internetovém inzertním serveru vyhlédla dva lístky na koncert hudební skupiny. S prodejcem dohodla zaslání na dobírku za částku 6 100 korun. 

"Po otevření zásilky v ní však nalezla pouze propagační leták jedné z tuzemských bank. Protože se tímto jednáním cítila podvedená, oznámila celou věc policistům na obvodním oddělení v Němčicích nad Hanou," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

 

Podváděl na úřadě i přes internet. Může si odsedět až pět let

ilustrační foto

Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality SKPV územního odboru Olomouc ukončili koncem září letošního roku vyšetřování případu podvodného jednání ze strany jednačtyřicetiletého muže z Olomoucka. Prvotní úkony trestního řízení v dané věci byly zahájeny již v roce 2015. 

"Z provedeného šetření a důkladného prověření všech podkladů a materiálů kriminalisté zjistili, že tohoto protiprávního jednání se měl muž dopouštět již od září 2013 tím, že neoprávněně pobíral od příslušného úřadu práce dávky na bydlení v různých částkách, přičemž při žádosti o tyto dávky měl předložit zfalšované potvrzení o zaplacení nájemného, dále neuvedl, že v pronajatém bytě, na který požadoval příslušné dávky, bydlí společně se svojí 43letou přítelkyní, přičemž se jednalo o skutečnost, která byla rozhodující pro určení výše dávek na bydlení a neoznámil ani to, že se z bytu odstěhoval

Lstí okradl stařenky. Lapili ho

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Prostějovským kriminalistům se ve spolupráci s kolegy z Olomouce podařilo odhalit pachatele, který za pomoci lží a vymyšlených historek okradl dvě seniorky ve věku 87 a 83 let. 

"První ženu z malé obce na Prostějovsku oslovil začátkem července telefonicky a řekl jí, že je přítel její vnučky. Pod smyšlenou legendou zařízení pohřbu svého kamaráda ji požádal o půjčku 20 000 Kč. S ženou ještě chvíli rozmlouval a sdělil jí, že pro peníze pošle svého známého. Po určité době poškozenou znovu kontaktoval a ptal se, zdali si jeho známý pro peníze přišel a vyzvedl je a děkoval jí za půjčku. Krátce na to zazvonil neznámý muž na zvonek u jejího domu s tím, že si jde pro peníze.