podvod

Chtěla vztah s americkým vojákem. Zbyly jí oči pro pláč a dluhy

ilustrační foto

Počátkem měsíce dubna 2019 prostřednictvím sociální sítě navázala třiašedesátiletá žena z obce na Prostějovsku vztah s domnělým vojákem americké armády, který měl působit ve válečné zóně v Iráku. V následujících týdnech se s „vojákem“ sblížila. Toho neznámý pachatel využil a z důvěřivé ženy, pod záminkou zaslání balíku na její adresu, vylákal bezhotovostní platbu ve výši 5 800 britských liber. 

V následujících dnech pod záminkou uvolnění stejného balíku na celnici muž požadoval zaplacení dalších peněz, tentokrát ve výši bezmála 19 tisíc britských liber. Před zasláním této částky „voják“ ženu ujišťoval, že jí peníze vrátí, a to i s úroky. "Protože tak vysokou hotovostí žena nedisponovala, sjednala si u bankovní společnosti úvěr ve výši přesahující půl milionu korun. Ani po odeslání druhé platby žádný balík ženě nepřišel a „voják“ se ženou přestal komunikovat.

Policisté varují. Pozor při přeshraničních platbách!

ilustrační foto

Šumperští kriminalisté nabádají k obezřetnosti při obchodování se zahraničními partnery, a to především při poskytování přeshraničních plateb.

V těchto dnech se na ně obrátil pětačtyřicetiletý muž s tím, že jej prostřednictvím e-mailové komunikace oslovil prozatím neznámý podvodník vystupující jménem jeho obchodního partnera a požádal jej o zasílání plateb na jiné číslo účtu, vedené v jiném státě. 

"Na základě takto vedené komunikace měl poškozený v období od konce března do 8. dubna 2019 zaslat ve prospěch nového účtu několik plateb v přepočtu za více než 80 000 Kč. Následně však zjistil, že po něm jeho zahraniční obchodní partner žádnou takovou změnu nepožadoval.

Nemá ani automobil, ani peníze

ilustrační foto

Ve druhé polovině března letošního roku nabízela prostřednictvím jednoho z internetových portálů neznámá osoba k prodeji ojeté vozidlo Hyundai Santa Fe za částku 102 000 korun. Na tuto nabídku zareagoval 39letý muž z Olomoucka. Na základě proběhlé komunikace pak zaslal prodávající osobě v několika částkách, na různé účty v cizině, celkem 298 400 korun. Dnes nemá auto ani peníze.

Mělo se jednat o platbu přepravní společnosti, dále o tzv. vratnou kauci a také o údajnou daň za převoz vozidla. Zájemce tyto částky uhradil, některé, bohužel i dvakrát, neboť přepravní společnost ho kontaktovala s tím, že nedošlo ke zkompletování jeho plateb a peníze mu vrací zpět s tím, že je musí uhradit znovu. Poté mu mělo být vozidlo přepravní společností dodáno. Zájemce tak učinil, nicméně později zjistil, že mu žádné peníze vráceny nebyly. "Do dnešního dne mu žádné vozidlo dodáno nebylo, žádné peníze, které uhradil, mu vráceny nebyly a prodávající osoba s ním přestala komunikovat.

Vloni odhalili policisté sedm podvodníků s tachografy

ilustrační foto

V oblasti nákladní dopravy se snaží jak dopravci tak i řidiči vozidel různými nelegálními způsoby obejít své povinnosti v oblasti sociálních předpisů AETR (povolená doba řízení, přestávek). Na jejich odhalování se soustředí i policisté v Olomouckém kraji.

"Řidiči za tím účelem umísťují do vozidel různé magnety nebo elektronická zařízení, která ovlivňují správnou funkci tachografu," uvedl Dušan Věženský, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje. "V roce 2018 bylo odhaleno sedm takových to zařízení," doplnil. (ber)

Zamiloval se a naletěl podvodnici. Přišel o šedesát tisíc!

ilustrační foto

Na policisty se v minulých dnech obrátil devětačtyřicetiletý muž z Uničovska, aby oznámil, že byl nejspíše podveden. Muž uvedl, že na počátku srpna 2018 na internetové seznamce našel inzerát dívky, která hledala vážný vztah. Na inzerát odpověděl a záhy mu žena poslala svou fotku. Mezi oběma probíhala běžná e-mailová komunikace. Asi po měsíci žena chtěla za mužem přicestovat z Ruska a požádala jej o zaslání 520 dolarů (cca 12 000 korun) na cestovní výdaje.

"Muž zaplatil a dva týdny poté jej žena opět požádala o zaslání 2 250 dolarů (cca 50 000 korun). Jako důvod uvedla, že tyto peníze musí mít při sobě, aby byla vpuštěna do České republiky. Muž i v tomto případě vyhověl a zaplatil přes 51 000 korun vč. poplatků. Zhruba za týden žena zaslala e-mail, že na letišti měla problémy s dárkem, který mu vezla, a musela zaplatit pokutu 3 900 EUR. Zde již muž zpozorněl a další peníze ženě neodeslal. Od té doby žena přestala s mužem komunikovat. Z muže však vylákala téměř 64 000 korun," popsal dění policejní mluvčí Libor Hejtman.

Našla si ho nevěsta. A přišla ho na 825 tisíc

ilustrační foto

Od úterý 8. ledna 2019 prověřují olomoučtí kriminalisté oznámení od poškozeného muže, od kterého neznámá osoba, vydávající se za ženu a s níž komunikoval prostřednictvím e-mailu, měla podvodně vylákat přes 825 000 korun.

"Muž v září 2016 obdržel od neznámé osoby na svůj e-mail spam, který obsahoval fotografii ženy se žádostí o seznámení a sňatek. Žena měla pocházet z jednoho ze států bývalého Sovětského svazu. Od té doby spolu začali komunikovat prostřednictvím e-mailu. Během této komunikace mu žena slíbila, že za ním přiletí do Česka a budou spolu žít. V průběhu několika dalších měsíců se pak snažila působit na jeho city, a pod nejrůznějšími záminkami a přísliby (např.

Podvodník se vydával za advokáta. Seniora obral o půl milionu

ilustrační foto

Začátkem minulého roku byl muž z Kojetína kontaktován neznámou osobou, která vystupovala jako advokát. Ten muži nabízel, že mu pomůže vymoci dluh, který u něj měla žena, jíž půjčil 250 tisíc korun na nákup nemovitosti. Od samého začátku neměl údajný advokát v úmyslu poškozenému pomoci.

„Spíše naopak, obral ho o další peníze. Postupně od muže vylákal hotovost 45 tisíc korun a u různých peněžních institucí poškozeného donutil, aby sepsal několik úvěrových půjček v celkové hodnotě 400 tisíc korun, které si ponechal. Od ledna letošního roku, a to až do doby oznámení, vylákal od muže pod různými smyšlenými legendami dalších 25 000 Kč, které mu poškozený každý měsíc po důchodu osobně předával. Do současné doby ho tedy celkově připravil o 470 tisíc korun a nic z toho poškozenému nevrátil.

Pozor na rukavicového podvodníka!

ilustrační foto

Recidivista (50) z Hodonínska objíždí republiku s gumovými rukavicemi. Do různých provozoven je vozí jako objednávku, přestože o ně nikdo nežádal. Zinkasuje peníze a zmizí, varují policisté.

Muž používá osvědčenou fintu. Když zjistí, že ve vyhlédnutém místě není přítomen vedoucí, obsluze tvrdí, že dodává pracovní rukavice, a že si je majitel objednal. Zboží předá, zinkasuje peníze a zmizí.

„Nyní tuto metodu vyzkoušel v Kyjově v jednom z místních barů. Od obsluhy vylákal 700 korun za 12 párů gumových rukavic,“ uvedl mluvčí policie Petr Zámečník. Policisté předpokládají, že poškozených bude mnohem víc.

Zaplatil vstupenky na Real Madrid. Nemá nic

ilustrační foto

Na fotbalový zápas se zaručeně těšil pětačtyřicetiletý muž z Přerovska, který si od údajného zástupce nadace inzerujícího na internetovém prodejním portálu zakoupil čtyři vstupenky na utkání mezi Plzní a Realem Madrid. Jeden lístek stál 4 000 Kč. 

"Fotbalový fanoušek převedl na požadovaný účet částku za všechny vstupenky a čekal na jejich doručení. Protože se tak nestalo, chtěl kontaktovat osobu, s níž celou transakci domluvil, ale protějšek se stal nedostupný. Navíc se na stránkách nadace objevilo upozornění, že neznámá osoba se vydává za jejich zástupce a prodává podvodně lístky na fotbal. Po přijetí oznámení jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvod," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Výhrůžné e-maily neotvírejte!, varuje policie

ilustrační foto

V poslední době se šíří vlny výhrůžných e-mailů, jejichž obsah se nepatrně obměňuje. Jedná se o fenomén, který se vyskytuje ve větším množství států po celém světě, v různých jazykových mutacích. Pisatelé sdělují příjemci, že přes webovou kameru notebooku získali choulostivé a citlivé informace. 

„Do vašeho přístroje jsme nainstalovali jeden software RAT. Pro tento okamžik je váš e-mailový účet napaden. Stahoval jsem všechny důvěrné informace z vašeho systému a dostal jsem další důkazy. Nejzajímavějším okamžikem, který jsem objevil, jsou videozáznamy o vás masturbující.“ Takto začíná podvodný e-mail, před kterým varovala policie. V textu následuje výhrůžka zveřejnění informací o uživateli a instrukce k uhrazení částky 250 dolarů v bitcoinech ve lhůtě 48 hodin.