porod

Babička děkuje záchranářům za profesionální přístup. Při překotném porodu dcery

Foto rodina Kocianových

Dne 10.5.2018 zavolala rodina Kocianových Záchrannou službu Olomouckého kraje k překotnému porodu dcery paní Kocianové na sídlišti Svobody v Prostějově. 

"Děkuji touto cestou oběma posádkám záchranných vozidel. Poděkování patří také pracovníkovi záchranné služby, který nám před příjezdem sanitky telefonicky poskytoval profesionální rady a podporu v této nezvyklé situaci. Především díky nim jsou obě holky v pořádku doma," děkuje Alena Kocianová.

A my její pochvalu rádi zveřenujeme! (red) 

 

Domácí porody? Rozhodně ne, tvrdí záchranáři. A co vy na to?

ilustrační foto ZZS

Od posádek zdravotnické záchranné služby se v terénu očekává zvládnutí celé řady akutních stavů, ať již onemocnění či úrazů, a to u všech věkových skupin pacientů, od novorozenců až po seniory. Nedílnou součástí jejich práce jsou tak i výjezdy k zásahům v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Několikrát ročně pak záchranáři pomohou přivést miminko na svět ještě před branami nemocnice. Ne vždy je to ale neplánované. V posledních letech se však stále častěji setkávají se situacemi, kdy jsou posádky záchranné služby volány k tzv. domácím porodům. Tedy k těm, které mají plánovaně proběhnout mimo zdravotnické zařízení.

Pro záchranáře znamenají tyto výjezdy nejen zvýšené nároky v obecně medicínské rovině, ale také výraznou psychickou zátěž. I když okolnosti mohou svědčit pro bezproblémový porod, nelze jeho průběh nikdy dopředu určit s jistotou. Dojde-li pak k nenadálým komplikacím, například ke krvácení, porodnímu poranění, nebo k ohrožení miminka nedostatkem kyslíku, hrozí tragické následky, které se mohou rozvinout v průběhu několika málo minut. V tu chvíli je pro rodičku i miminko ideální, nachází-li se v péči odborníků.

OBRAZEM: Mediky učí v Olomouci rodit císařovna!

Foto upol.cz

 

Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci v pondělí slavnostně zprovoznila porodnický simulátor, který je druhým v republice. Model rodičky dostal jméno Maruška po císařovně Marii-Terezii, která byla známá svými 16 porody. Maruška předvedla porod koncem pánevním a přivedla na svět Josífka.

 

První miminko přivítal primátor

ilustrační foto

V pátek 3. ledna přivítal primátor města Prostějova prvního prostějovského občánka narozeného v Prostějově. Je jím Deniska Řezníčková, která přišla na svět 2. ledna v 05.48 hodin. Šťastnou maminkou je Anna Halousková.

"První miminko obdrželo finanční dar ve výši 2 tisíce korun, maminka pak kytici," sdělila PvNovinkám tosková mluvčí magistrátu Jana Gáborová. (red)

Od ledna bude možné rodit bez doktora!

ilustrační foto internet

 

Ministerstvo zdravotnictví umožní od ledna ženám porod bez lékaře, jen s porodní asistentkou. Matka ale musí rodit v porodnici, jinak pojišťovny porod neuhradí.

Lékař v porodnici rodičku vyšetří, prostuduje zdravotní dokumentaci a ujistí se, že nehrozí komplikace. Matka pak může rodit pouze za asistence své porodní asistentky. V případě komplikací se ale ihned dostaví lékař, který zajistí odbornou pomoc. „Upřímně řečeno, docela to vítám. Budu v březnu rodit už po třetí a jestli to půjde, měla bych tam ráda svou porodní „bábu“. Chlapy doktory respektuji, ale jsou situace, kdy ženu uvítám raději,“ přivítala rozhodnutí ministerstva dvaatřicetiletá Dáša. (red)

Stát se matkou je krásné. Ale ne pro mne, říká prvorodička

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Mateřství je pro většinu žen základním posláním a porod samotný nezapomenutelným zážitkem. Někdy se ale mění v noční můru, na kterou dotyční vzpomínají jen velmi neradi. Jako mladí rodiče, kterým se před nedávnem v prostějovské nemocnici narodilo první dítě.

Mladá maminka měla v průběhu těhotenství jedinou komplikaci, kterou byl nízký krevní tlak.  „Do nemocnice jsme dorazili přesně na čas, bolesti byly akorát. Jenže když přišlo k samotnému porodu, manželka chvílemi úplně ztrácela vědomí. Doktor se na ni osopoval dost neurvale, jako co dělá, když má tlačit,“ popsal PvNovinkám pan Vilém, který byl u porodu.