povodně

OBRAZEM: Z říčky Hloučela je řeka

Foto archiv PvNovinky.cz

 

Vydatné deště posledních několika dnů se projevily i jindy poloprázdném korytě říčky Hloučela.

Povodňové nebezpečí je hlášeno z jhu Moravy a východu Čech, ale také v prostějovské říčce je vidět, že napršelo opravdu dost. (red)

Jak se politici zapojují do charity? Zhlédněte!

ilustrační foto

Rozvodněné řeky a přívalové deště stále trápí mnoho oblastí země. Lidé v zasažených místech jsou zoufalí a přijmou jakoukoli pomoc. Vděčni jsou za rukavice, kyblíky i pouhá košťata. O financích ani nemluvě. Pomáhá i Charita Prostějov, která před nedávnem vyhlásila sbírku. S pomocnou rukou přišel i magistrát, který do Křešic, jedné z obcí zasažených velkou vodou, poslal rovných sto tisíc korun.  Přispěli i jednotlivci z vedení města.

„Každá pomoc se hodí, každá korunka je dobrá,“ asi tak nějak by jistě reagovali lidé z postižených oblastí. Kdo si povodně nikdy nezažil, nejspíš nemůže posoudit bezmoc a trápení lidí ze zaplavených domů.

Obrátili jsme se na radní města a na téma charita a dobročinnost směřovali své otázky. 

Dotazy byly zcela jednoduché a putovaly na běžně užívané mailové adresy. Některých odpovědí jsme se ale ani po třech týdnech nedočkali.

1. Zapojíte se do pomoci, kterou v současné době potřebují zatopené oblasti?

2. Jakým způsobem se zapojíte?

Pro Prostějovsko platí varování před prudkými dešti

ilustrační foto

Prostějovsko patří mezi okresy, kde aktuálně platí varování Českého hydrometeorologického ústavu před velmi vydatnými dešti.

Velmi vydatný déšť, jak meteorologové označují druhý stupeň varování ze tří, by měl Prostějovsko trápit v úterý a ve středu.

Až do pátku navíc meteorologové vyhlašují pro náš okres stav povodňové bdělosti.

Veřme, že povodně se vyhnou nejenom našemu okresu, ale celé naší zemi! 

Díky za vaši práci při povodních!

ilustrační foto

Krásný ale také velmi nebezpečný živel - voda, která při nedávných povodních opět ukázala, co dovede. Zkrotit se ji snažili i prostějovští hasiči, kteří vyrazili na pomoc do Prahy. Včera jim poděkovali jak špičky Integrovaného záchranného systému, tak i poslanec Pavel Holík (ČSSD).

Josef Rozsíval, Miroslav Gruss, Tomáš Koutný a Martin Stránský. Čtveřice hasičů, kteří se spolu s ostatními snažili běsnící řeku v Praze zkrotit. Zasahovali ve Zbraslavi, v Troji a čerpali vodu z vytvořených lagun v ZOO.  Druhým místem kde pomáhali, byly Mlékojedy u Mělníka.

Prostějov posílá sto tisíc korun na povodně

ilustrační foto

Zastupitelé na svém posledním jednání odsouhlasili pomoc jedné z oblastí, kudy se nedávno prohnala velká voda. Rovných sto tisíc pomůže lidem z Křešic. 

Rozhodování o tom, kam zastupitelé Prostějova pošlou finanční pomoc obětem nedávných povodní, netrvalo dlouho. Rada navrhla vyčlenit stotisícový obnos, na zastupitelích už bylo návrh odsouhlasit a určit kam zmíněné finance poputují.

„V radě navrhujeme obec Terezín,“ nastínil možnost první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Zastupitelé mohli vybírat ze soupisu několika obcí a za místo, kam peníze nakonec půjdou, určili Křešice.

Hasiči vyjeli na pomoc topící se Praze!

ilustrační foto

Česká republika se už dva dny potýká s povodněmi. Vláda vyhlásila stav nouze ve všech krajích, kromě Pardubického. Kritický stav je v hlavním městě kam včera, krátce po jedenácté hodině, vyrazili profesionální i dobrovolní hasiči Olomouckého kraje.

„Více než čtyřicítka hasičů vyjela z centrální stanice v Olomouci. Jejich činnost bude na místě soustředěna převážně pro výpomoc při stavbě protipovodňových hrází a zábran, ale také pro případné další využití sil v případě zhoršení aktuální situace,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák s tím, že v podvečer se k první vlně pomoci připojila i skupina střelmistrů a potápěči.

Evropské peníze zmírní dopad povodní z předloňského roku

V roce 2010 škodily povodně i na Hané.
V roce 2010 škodily povodně i na Hané.

Začátkem loňského roku předložila Evropská komise Radě Evropy návrh na změnu č. 1 rozpočtu na rok 2011, a to v souvislosti s návrhem rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady Evropy o mobilizaci Fondu solidarity EU ( FSEU) ve prospěch Polska, Maďarska, Rumunska, Chorvatska a České republiky v celkové hodnotě 182 388 893 EUR. Cílem finančního příspěvku z FSEU je pomoc s likvidací následků prudkých dešťů a povodní z května, června a července 2010.

Z celkově rozdělované částky získá Česká republika ví než 5 milionů EUR. Čistý zisk po odečtení odvodů bude cca 3 miliony EUR. Jde o pomoc po povodních z května a června 2010 na rozpočty zasažených krajů- Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského a Zlínského. Pozitivní dopad lze očekávat zejména u malých obcí s minimální možnou mírou financování oprav a jiných povodňových škod z vlastních rozpočtů. Na Přerovsku kromě samotných měst Přerova a Hranic jde o Kojetín, Troubky, Oplocany, Prosenice, Radslavice, Bělotín, Černotín, Hustopeče nad Bečvou, Opatovice a Polom.