přednáška

Máte rádi historii? Zajeďte na přednášku o legiích

ilustrační foto plakát

Klub válečných veteránů a obec Smržice pořádají v pátek 13. dubna přednášku Československé legie 1914-1920.

František Trávníček o nich bude přednášet od 18 hodin v Kulturním domě ve Smržicích. (red) 

Záhada jantarové komnaty? Nenechte si ujít!

ilustrační foto plakát

Přednášku Jantarová komnata Milana Zacha Kučery chystá na středu 21. března obec Vranovice - Kelčice.

Uskuteční se od 18,30 hodin v motorestu U Toma v Kelčicích. "Přijďte si poslechnou badatele, záhadologa a spisovatele. Bude to stát za to," přidal pozvání Jan Chytil. (red)  

 

Prostor zve na přednášku a setkání s architektem Jakubem Marešem

ilustrační foto událost akce

Konat se bude 3. února od 19 hodin v galerii Prostor v Úprkově ulici v Prostějově. 

Plzeňský spolek k světu pracuje již řadu let s tématem využití veřejného prostoru na pozadí pořádání netradičních kulturních akcí. V rámci svého dosavadního působení již organizace představila projekt na osídlení a revitalizaci centrální náplavky u řeky Radbuzy – sezonní festival Náplavka k světu, založila plzeňskou odnož PechaKucha Night (mezinárodní koncept showcasu kreativců a zajímavých lidí), spouští první městskou půjčovnu koloběžek, provozuje galerii v podchodu a projekt Kontejnery k světu.; za svým jménem však nese mnoho dalších aktivit.

Hvězdárna zve na přednášku: Odkryté tajemství prostějovské bouře

ilustrační foto pozvánka

V pondělí 10. 7. 2017 ve večerních hodinách se přehnala přes Prostějov série silných bouří, jejichž následkem byly převážně vysoké úhrny srážek. Zaznamenány byly též silné nárazy větru a velké kroupy. Problematice bouřek jako takových se bude na prostějovské hvězdárně věnovat Otakar Salaj, a to 10. srpna od 18 hodin.

"Prostějované, ale i lidé z okolí, mají tuto událost jistě v živé paměti, protože srážková voda následně vyplavila spoustu sklepů a rozvodnila menší vodní toky. Voda se dostala například i do suterénních prostor naší hvězdárny a některé zdi vysychají doposud. Podrobnější informace viz http://www.hvezdarnapv.cz/bourky-kroupy-dest. Tato, mimořádná a nanejvýš aktuální přednáška, bude zaměřena jednak konkrétně na tuto bouřkovou situaci, ale budeme se věnovat také problematice bouřek samotných.

Zdravotnické škola pořádá přednášky o první pomoci

Foto SZŠ Prostějov

K tradičním akcím Střední zdravotnické školy Prostějov patří přednášky o první pomoci. Jedna z nich se uskutečnila i v Dětském domově v Plumlově. 

"Je třeba hlavně mezi mládeží šířit osvětu a poznání, že záchrana lidského života a úcta k životu je jedním z pilířů kvalitně fungující společnosti," vysvětlila jeden ze zásadních smyslů této aktivity jedna z přednášejících Anežka Vítková. (MM)

Hvězdárna zve na Kosmické lety, které se neuskutečnily

ilustrační foto hvězdárna Prostějov

Ve čtvrtek 16. června v 18 hodin představí se v prostějovské hvězdárně představí Tomáš Přibyl. Pro zájemce má připravenu besedu Kosmické lety, které se neuskutečnily.

Historie si pamatuje jména vítězů – a v případě pilotované kosmonautiky pak uskutečněné mise. Ale je celá řada takových, které se sice připravovaly, ale z různých důvodů nakonec neodstartovaly. Šlo přitom o různé lety v amerických i ruských programech od počátků kosmonautiky až do dnešních dnů. Pojďme po stopách misí, které nikdy nedostaly příležitost!

O čem vyprávějí svatby „prostějovských“ Pernštejnů?

ilustrační foto MMP

Máte rádi historii? Program Městské knihovny v Prostějově, prostřednictvím odborné přednášky, zavede účastníky do zákulisí svateb „prostějovských“ Pernštejnů. Přednáška historičky Michaely Kokojanové se koná ve středu 20. ledna v 17 hodin.

„Poznávání dějin zúžené jen na souhrn dat a činů, byť sebeslavnějších, vlastně o hodně ochuzuje – to zdaleka není objevem dneška. Snad tedy za zimního podvečera, kdy se odjakživa pěkně v teple vzpomínalo, rozjímalo a vyprávělo, zaujme méně obvyklý pohled na takzvané pernštejnské století (od konce 15. do konce 16. století), jež patřilo v prostějovských dějinách k těm pozoruhodným, úspěšným a inspirativním,“ láká na přednášku ředitel Městské knihovny Prostějova Aleš Procházka. (red)

Projekt radí dětem i učitelům, jak se vyrovnat s anorexií i falešnými vzory

ilustrační foto internet

Netradiční preventivní projekt, který interaktivní dramatickou formou pomáhá dětem vyrovnat se s poruchami příjmu potravy i falešnými vzory, vyráží na spanilou jízdu po základních školách v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Tento týden se zastavil v ZŠ Edvarda Valenty v Prostějově, kde si žáci nanečisto vyzkoušeli prostřednictvím vlastního prožitku popasovat se s poruchami příjmu potravy a okolnostmi s tím spojenými.

„Program na prevenci zdravotních problémů v dětském věku umožní předcházet poškozování vlastního zdraví. Tematicky čerpá z příběhů o nezdravé touze po štíhlosti a o přijímání falešných vzorů. Edukační část programu se zaměří na způsoby rozpoznání příznaků a vyhledání pomoci, pomůže dětem v bezpečné rovině pochopit rizika spojená s poruchami příjmu potravy a učí jim předcházet,“ vysvětlila manažerka Magdaléna Strejčková ze Sdružení D Olomouc, které projekt připravilo.

V Prostějově bude přednášet profesor Jan Sokol

ilustrační foto pozvánka

 

Prof. PhDr Jan Sokol, Ph.D. CSc. bude v Prostějově přednášet na téma Křesťan a občanská společnost. Přednáška se uskuteční v neděli 18. ledna v 16 hodin v sále českobratrské církve evangelické v Prostějově, Kollárova 6. 

Prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D., CSc. (* 18. dubna1936, Praha) je významný český filosof, překladatel filosofických textů, vysokoškolský pedagog a publicista. Spolupracoval na ekumenickém překladu bible. Byl poslancem Federálního shromáždění v letech 1990–1992, ministrem školství v Tošovského vládě r. 1998 a posledním protikandidátem Václava Klause ve volbách prezidenta ČR v únoru 2003. Je jedním z výrazných současných českých křesťanských intelektuálů. Zabývá se hlavně filosofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí.

Do Olomouce míří známý záhadolog Erich von Däniken

ilustrační foto www.daniken.cz

 

Světoznámý spisovatel a záhadolog Erich von Däniken zavítá po osmi letech opět do Olomouce. V pátek bude mít v Clarion Congress Hotelu přednášku Tajemný Egypt a jiné záhady starověku.

"Egypt je moje oblíbená země, protože je pro mne nevyčerpatelnou studnicí záhad. Diváky zavedu na místa, kam se běžní turisté nedostanou. Pokusím se podat vysvětlení mnoha záhad, na které mám mnohdy velmi odlišný pohled než běžná egyptologie, samozřejmě nevynechám ani Velkou pyramidu a nové objevy, k nimž v poslední době došlo," říká Däniken.