přehlídka

OBRAZEM: Kolona se hrnula okresem!

Foto čtenář Jana

 

Kolona vojenských vozidel doprovázená Veřejnou bezpečností se přesouvala přes Prostějovsko.

Fotoaparát paní Jany ji zachytil v Čelčicích. "Chlapi si to užívali, mávali jak o život," napsala. Děkujeme za fotky. (red)  

OBRAZEM: Přes Držovice do Prostějova vnikla vojenská kolona!

Foto PvNovinky.cz

 

Prostějovem se právě převalila kolona Československé lidové armády, provázená Veřejnou bezpečností.

Vojáci s doprovodem vyjeli dnes po třinácté hodině z pevnosti Fort XIII. Olomouc. Projeli Lutínem, Olšanami do Prostějova a budou pokračovat přes Kojetín, Kroměříž, Uherské Hradiště do cíle, kterým je muzeum na letišti v Kunovicích.

Aktualizujeme: Přes Prostějov se převalí vojenská kolona!

ilustrační foto Alice Nezhybová

 

Jak PvNovinky již informovaly, Prostějovskem se v pátek 26. června převalí kolona Československé lidové armády, provázená Veřejnou bezpečností. Podle informací Romana Nezhyby, jednoho z pořádajích nadšenců bude armádní stroje tvořit zhruba deset vozidel ČSLA včetně VB.

„Těžkotonážní kolonu povede moto-regulovčík a s ním Volha VB. Diváci uvidí Tatru 813, protiletadlové dvojče, BRD, V3S s houfnicí, ZIL, Uvaz –TAI a další unikátní vojenské stroje. Perličkou bude samohybná houfnice DANA, kterou berou nadšenci z Fort XIII. Bude to přesun, jaké byly k vidění v 80. letech a skutečně se bude nač dívat,“ slíbil Nezhyba.

OBRAZEM: Přes Prostějov se převalí vojenská kolona!

ilustrační foto Roman Nezhyba

 

Pokud jste před nedávnem ocenili pohled na projíždějící americké vojáky, vězte, že vás za pár dnů čeká průjezd úplně jiné, o to zajímavější kolony. Prostějovskem se totiž převalí kolona Československé lidové armády, provázená Veřejnou bezpečností.

Vojáci s doprovodem vyjedou 26. června ve 13 hodin z pevnosti Fort XIII. Olomouc . Pojedou přes Lutín do Prostějova a budou pokračovat přes Kojetín, Kroměříž, Uherské Hradiště do cíle, kterým je muzeum na letišti v Kunovicích.

S prezidentem je v Moskvě i veterán z Kraliček na Hané

ilustrační foto svobodnenoviny.eu

 

Prezident Miloš Zeman je v Moskvě na oslavách konce druhé světové války. Jak několikrát deklaroval, je jeho cílem poklonit se hrdinům největšího vojenského konfliktu všech dob. Za tímto účelem s sebou vzal osm československých válečných hrdinů. Je mezi nimi i Ján Svitek z Kraliček.

Dnes jednadevadesátiletý pilot Ján Svitek pochází ze Slovenska a bojoval i ve Slovenském národním povstání. „Tam jsem se dostal do Zvolenského pluku, kde mi bylo ctí sloužit mimo jiné pod velením Františka Fajtla,“ vzpomínal veterán, který po válce pracoval co by pedagog na prostějovském leteckém učilišti.

Reportáž z jeho návštěvy v Moskvy přineseme. (ber)

OBRAZEM: Spanilá policejní jízda!

Foto Josef Franc

 

Po včerejší akci na Plumlově s názvem Průřez policejní historií se shromážděné vozy vydaly na spanilou jízdu.

Na spanilou jízdu Plumlov - Prostějov - Plumlov vyrazila všechna vozidla služebních i civilních veteránů. Na svoji první cestu se vydal i krásný policejní stroj Dodge (USA) r.v. 1947. "Jedná se policejní speciál upravený v současnosti dle dobového originálu: vůz byl objednán v roce 1947 armádou USA pro štábní službu v ČR, vozidlo bylo dovezeno do ČR po únoru 1948. K původnímu účelu již nesloužilo, Fondem Národního majetku bylo přiděleno jako podnikové vozidlo na Slovensko.

OBRAZEM: Rozkaz zněl jasně: muž s koženou brašnou nesmí projít!

Foto Josef Franc

 

Včera hostil Plumlovský zámek dlouho dopředu avizovanou událost - Průřez policejní historií od četnictva po současnost. O zahájení se postaral místní sbor pod vedením Růžového pantera, za něhož se převlékl jeho dirigent.

Lidé se nejen dozvěděli o tom, jak vypadaly uniformy četnictva či VB, zhlédli defilé vozidel napříč policejní historií či se stali svědky několika zajímavých scének ze zásahů četnictva třicátých či čtyřicátých let.

Vyvrcholením byla inscenace několika scén ze známých filmů s policejním prvkem - 30 případů majora Zemana, Pelíšky - kdy ve známé scéně zaznělo již okřídlené "muž s koženou brašnou nesmí projít", Vrchní, prchni, Dívka na koštěti až po Copak je to za vojáka. 

Už dnes bude Plumlovský zámek hostit četnictvo, Veřejnou bezpečnost i policii!

ilustrační foto R. Nezhyba

Právě dnes v 11 hodin bude na nádvoří Plumlovského zámku slavnostně zahájena akce  ,,Vznik a vývoj policie". Jedinečnou akci, která chce ukázat historii od vzniku četnictva, veřejné bezpečnosti až po dnešní policii, zakončenou výstavou, pořádá Pohotovostní útvar Veřejné bezpečnosti.

Z dopravních prostředků bude k vidění Tatra 613, služební Lady a Škodovky, Volha a také auto-moto veteráni. Ukázka uniforem a vozidel by měla být k vidění na zámku cca do 17,00 hodin, výstava pak bude přístupna do konce června. "Těšíme se na vás," zvou organizátoři. (red)

Prostějovem projede spanilá jízda!

Foto R. N.

 

Pohotovostní útvar Veřejné bezpečnosti sdružuje několik lidí, zabývajících se historií Sboru národní bezpečnosti od jeho vzniku 17.dubna 1945. Ve svých sbírkách mají uniformy, zbraně, dokumenty, vysílačky, motorku a auta a rozhodli se předvést je veřejnosti. 

Při slavnostním zahájení dne 17. dubna 2015 v 11,00 hodin na nádvoří Plumlovského zámku se můžete těšit na prezentace a scénky v dobových uniformách a dobových vozidel.  Akce se koná pod záštitou ministra vnitra Milana Chovance a předsedy Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Romana Váni, dále ve spolupráci s Policií ČR, Sportovním klubem Policie Moravan Prostějov, Okrašlovacím spolkem v Prostějově a Městem Plumlov. Odbornými poradci jsou Miroslav Spurný – četnictvo,  Josef Hubený – SNB, policie.

Jedinečná ukázka průchodem a historií od vzniku četnictva na Plumlovském zámku!

Foto Roman Nezhyba

 

Pohotovostní útvar Veřejné bezpečnosti sdružuje několik lidí, zabývajících se historií Sboru národní bezpečnosti od jeho vzniku 17.dubna 1945. Ve svých sbírkách mají uniformy, zbraně, dokumenty, vysílačky, motorku a auta a rozhodli se předvést je veřejnosti. K účasti zvou i další nadšence. "Máte-li možnost přijet policejním autem, motorkou nebo na kole, v uniformě nebo v dobovém oblečení z let 1920 až 1980 a zúčastnit se akce na téma ,,Vznik a vývoj policie", ozvěte se, pište nebo volejte," říká hlavní organizátor Roman Nezhyba.

"Na duben chystáme akci na Plumlovském zámku, na kterou bych rád pozval nejen ty, kdo mají podobnou zálibu, ale i veřejnost, školy a školky. Rádi bychom ukázali všem, jak vznikly československé policejní uniformy a jak se dál měnily. Bude to tedy jedinečná ukázka průchodem a historií od vzniku četnictva, veřejné bezpečnosti až po dnešní policii, zakončená výstavou", zve všechny Roman Nezhyba.