prezident

Policisté muže, který narušoval setkání s prezidentem, zadrželi

ilustrační foto

Dne 8. 11. 2017 na náměstí v Lipníku nad Bečvou jednapadesátiletý muž narušil svou hlasitou produkcí řádně ohlášené setkání občanů s prezidentem České republiky. Policisté ho zadrželi.

"Muž byl policisty opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání. Následně byl zajištěn podle zákona o Policii ČR a eskortován k podání vysvětlení na obvodní oddělení Policie ČR v Lipníku nad Bečvou k provedení dalších administrativních úkonů. Po podání vysvětlení byl propuštěn," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že muž je podezřelý z přestupku dle zákona o právu shromažďovacím č. 84/1990 Sb. tím, že bránil účastníkům shromáždění ve splnění účelu shromáždění nepřístojným chováním". Za přestupek lze uložit pokutu do výše 15 000 korun.

Kraj prezidenta pohostí mlékem a škvarky

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Hned dvě pro region typické potraviny se sešly na prezidentském menu, které se bude podávat Miloši Zemanovi tento týden v Olomouckém kraji. Škvarkovou pomazánku hlava státu mlékem zapíjet nebude, ale dá si ji zvlášť. Kromě toho také jahodové tiramisu nebo domácí česnečku.

Pohárem mléka si Miloš Zeman připije ve středu 8. listopadu ve společnosti OLMA, která jej pozvala u příležitosti 50. výročí založení firmy. Kvalitní potraviny jako nejlepší formu daru si pro něj na čtvrtek připravila také zábřežská radnice. Ošatka s dobrotami už je nazdobená i na Olomouckém kraji.

„Pro pana prezidenta jsme připravili koš s regionálními potravinami a zaměřili jsme se třeba na tvarůžkové nebo masné výrobky. První dáma dostane balíček laděný spíše do sladka,“ uvedl mluvčí kraje Vladimír Lichnovský.

Návštěva prezidenta. Náměstí a kulturák

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Především diskuzemi na náměstích stráví prezident České republiky Miloš Zeman návštěvu Olomouckého kraje. Podstatná část programu totiž počítá s tím, že se hlava státu setká s občany regionu.

„Pan prezident navštíví celkem tři města nad pět tisíc obyvatel, do kterých se při předchozích návštěvách našeho kraje nedostal. Konkrétně zamíří do Lipníku nad Bečvou, Mohelnice a Zábřehu. Podívá se také do Vápenné na Jesenicku, která se letos stala vesnicí roku,“ řekl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Prezident jmenoval nové generály. Je mezi nimi Prostějovan

Foto army.cz

V sobotu odpoledne jmenoval prezident republiky Miloš Zeman u příležitosti 99. výročí vzniku samostatného Československa do hodností generálů pět příslušníků Armády České republiky a jednoho povýšil do vyšší generálské hodnosti. Je mezi nimi i Pavel Kolář z Prostějova.

Slavnostní ceremoniál se konal v Trůnním sále Pražského hradu za přítomnosti členů vlády a dalších představitelů státu. 

Na návrh vlády České republiky byl dnem 28. října 2017 jmenován brigádním generálem i ředitel Ředitelství speciálních sil MO plukovník gšt. Pavel Kolář. Narodil se v roce 1970 v Prostějově. 

Podle tradice byl nově jmenovaným generálům, dosavadním plukovníkům, předán čestný kord. (Zdroj army.cz)

 

Prezidenta budeme volit druhý lednový víkend. Na přímo

ilustrační foto

Druhá přímá volba českého prezidenta v historii republiky se uskuteční 12. a 13. ledna. Ve středu to oznámil předseda Senátu Milan Štěch. Na kandidátce je dvacítka uchazečů, včetně současného prezidenta Miloše Zemana.

Mezi jeho soupeře patří bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček, bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek, šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl a pravděpodobně i místopředseda horní komory Jaroslav Kubera.

Pouze Zeman, Drahoš a Voráček ale už oznámili, že mají dostatek hlasů ke kandidatuře. K té se ale může přihlásit kdokoli až do 7. listopadu 2017.

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek dostane milost. Prezidentskou

ilustrační foto FB

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov oznámil, že doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek dostane milost. Podle prezidenta je už připravena, podepíše ji po návratu z Číny. Brány věznice by měl Kajínek opustit v druhé polovině května.

Plzeňský soud uložil zřejmě nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998. Odsoudil ho za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil.

Milostí udělil prezident Zeman zatím sedm. (ber) 

OBRAZEM: Na náměstí je petiční místo Michala Horáčka

ilustrační foto

Na hlavním prostějovském náměstí stojí petiční stánek. Prezidentského kandidáta Michala Horáčka zde jeho příznivci mohou podpořit podpisem.

Uvidíme, zda textař, básník, novinář, spisovatel, esejista, producent, zakladatel firmy Fortuna a majitel společnosti KUDYKAM, který se chlubí, že kampaň financuje ze svého, do bojů o post hlavy republiky zasáhne. (ber)

Prezident Zeman navštívil prostějovské speciály

Foto kr-olomoucky.cz

Třetí den svého pobytu v regionu zahájila hlava státu návštěvou 601. skupiny speciálních sil generála Moravce v Prostějově.

„601. skupina speciálních sil je elitním útvarem, který se 1. ledna 2015 stal součástí Armády České republiky. Tato jednotka svými jedinečnými schopnostmi významně přispívá k zajištění bezpečnosti a obrany naší země. Miloš zeman je prvním prezidentem, který náš útvar navštívil,“ řekl David Franta, velitel 601. skupiny speciálních sil generála Moravce.

Prezidenta v prostějovských kasárnách čekala ukázka akčního zásahu příslušníků jednotky a prohlédl si tu také techniku.

Prezident dostal v Konici pálenku

Foto L. Svačinová

Krátce před polednem zamířila hlava státu do Konice. Miloš Zeman si z deštěm zmáčeného města odvezl na památku místní pálenku, keramiku i knihu.

"Vím, že nemohu říci ty Konice, ale ta Konice, jinak byste mne upálili," prohodila hlava státu jeden ze svých bonmotů. I v Konici se prezident setkal s představiteli města, místními podnikateli a zástupci spolků. V zámeckém parku pak diskutoval s občany. 

Prezident Miloš Zeman bude na Prostějovsku ve středu

ilustrační foto ber

V termínu od 20. do 22. března zavítá na návštěvu Olomouckého kraje prezident Miloš Zeman. Setká se s obyvateli Hněvotína, Šternberka a Uničova na Olomoucku. Na závěr své třídenní návštěvy bude ve středu hostem prostějovského regionu.

V poslední den třídenní návštěvy, ve středu 22. března, zamíří prezident nejprve do Prostějova k 601. skupině speciálních sil generála Moravce, kde se také zúčastní ukázky akčního zásahu a techniky. Svůj pobyt v Olomouckém kraji zakončí v Konici, kde se s občany setká v zámeckém parku od 12.25 hodin. (ber)