Prostějov

Velký oheň zahubil město. Právě dnes, 27. dubna

ilustrační foto

Právě dnes to je tři sta dvacet let od největší živelné katastrofy v historii Prostějova. Tohoto dne roku 1697 došlo k obrovskému požáru. Měšťanka Mariana Justiniánová v domě na rohu Olomoucké ulice a Vápenice smažila koblihy. Roztápěné sádlo se vzňalo a oheň vylétl komínem na střechu a silný severozápadní vítr jej rychle hnal po doškových a šindelových střechách okolních domů.

„Strašný živel brzy zachvátil část Vápenice, Olomoucké předměstí, hlavní náměstí, kostel, faru, radnici, školu, obě židovská ghetta a synagogu. Žár dosáhl takového stupně, že roztavil zvony na kostelní věži. Popelem lehlo 52 měšťanských právovárečných domů, dále městský špitál, Brněnské předměstí, ulice Mlýnská a Žešovská. „Veliký nářek a všeobecná sklíčenost zmocnila se celého obyvatelstva, když se teprve po požáru o tom dovědělo, jak ohromnou škodu zanechal ten neúprosný živel,“ píše se v archivních dokumentech,“ uvedla historička Hana Bartková.

OBRAZEM: Večerní Prostějov fotoaparátem Romana Štarhy

Foto Roman Štarha

Do redakčního e-mailu přišly fotografie zaslané Romanem Štarhou. Jistě poznáváte, že se jedná o park u kostela sv. Petra a Pavla na Lidické.

"Posílám pozdrav do redakce, čtenářům a zasílám včerejšího fotografie, jak je Prostějov krásný", napsal k zaslaným fotografiím Roman. Děkujeme! (red)

Průvodce Prostějovem, kocour Prostěj, má konečně svou brožuru!

Foto MMP

Průvodce Prostějovem, kocour Prostěj, už má konečně svou brožuru. Ta zábavnou formou podává informace o dění, kultuře i historii města Prostějova zejména dětem.

„Na čtyřiadvaceti stranách (plus obálka) jsou děti, přiměřeně svému věku, informovány o historii města, kulturních památkách a významných osobnostech, které se ve městě narodily nebo zde působily. Najdou se zde také kvízy nebo třeba různé doplňovačky,“ nastínila novinku primátorka města Prostějova Alena Rašková. Brožura vyšla nákladem čtyř tisíc kusů a ke koupi je v Regionálním informačním centru, na Pernštýnském náměstí (zámek) v Prostějově za velmi příznivou cenu. Dodavatelem je firma STUDIO TRINITY, s.r.o.

Chcete vidět Prostějov jako ptáci? Koukejte!

Foto a video čtenář Petr

Do redakčního e-mailu redakce@pvnovinky.cz připutovalo velmi krásné video. Jeho autorem je jeden z našich čtenářů, který na sebe prozradil pár věcí. 

"Vždy mě zajímalo natáčení a vše, co se točí kolem kamery. Proto jsem si zapůjčil od známého, který natáčí společenské akce, zařízení, abych mohl realizovat myšlenku týkající se Prostějova. Takže se podívejte na naše krásné město z trochu netradičního pohledu. Jako bonus přidávám babí léto a západ slunce," dodal.

Myslíte si, stejně jako my, že se mu to opravdu povedlo? (red)

Pocta Prostějovu. Zhlédněte!

Foto ber

Osobně jsem velký prostějovský patriot. Mám ráda město, ve kterém jsem se narodila, jsem na ně pyšná a nedovedu si přestavit, že bych žila někde jinde.

Stejně jako roneman69, jehož video věnované Prostějovu jsem objevila na YouTube. Autor děkuje Prostějovskému časosběru za větší část z poskytnutých záběrů. "Text je vlastní," dodává. Tak čtěte, koukejte a poslouchejte. Stojí to za to. (ber)

Prostějov je na titulce Moderní obce

Foto Moderní obec

 

Krásný snímek zdobí titulní stránku časopisu Moderní obec. Mimo velmi zdařilé fotografie prostějovského Národního domu v něm najdete i tři strany povídání o našem městě. Týká se jeho ekonomické zdatnosti.

„Píše se tam, že vzhledem k ratingu excelujeme mezi českými městy,“ vysvětlil primátor Miroslav Pišťák. On sám je velmi spokojený, že si Prostějova známý a renomovaný časopis v této souvislosti všiml. Mrzí ho jen to, že někteří lidé nechtějí takové úspěchy města brát v potaz. (ber)

 

V Prostějově se jako první v roce 2015 narodila holčička

ilustrační foto: AGEL

 

Na Nový rok se nenarodil v prostějovské nemocnici pouze první chlapec okresu, ale také první miminko pocházející přímo z města Prostějov.

Nejenom na nový život, ale také na odměnu ze strany Města Prostějov se proto může těšit malá Claudia, která se narodila o novoroční noci přesně ve 4.52. Holčička měří 50 cm a váží 3,25 kilogramu. Gratulujeme! (red)

Starý Prostějov na fotografiích versus současný stav

ilustrační foto kniha

 

Bude-li to jen trochu možné, nabídneme vám každý den srovnání, jak vypadala ta část Prostějova v minulých letech a jaký je současný stav. Je jen na vás, abyste posoudili, která doba se vám více líbí a zároveň, kdy, dle vás, vypadal Prostějov lépe.

Dnes přinášíme první srovnání. Tak vypadala Svatoplukova ulice v roce 1915 a 1917, a jak vypadá nyní, vidíte na dalších fotografiích. (red)

Soutěž o logo města skončila. Bez vítěze!

ilustrační foto

Rada města ve středu dopoledne ukončila soutěž o logo města Prostějova bez určení vítěze. Hodnotitelská komise sice vybrala pět návrhů a předložila je veřejnosti, ale žádný jednoznačné nadšení nevzbudil. Zůstane tedy Prostějov bez loga?

„Docela určitě nezůstane. Rada mi uložila, abych na příštím jednání předložila návrh dalšího postupu,“ řekla pro PvNovinky krátce po jednání rady města náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Podle jejích slov se do diskuse o předložených návrzích různou formou zapojily téměř dvě tisícovky občanů. „Nejvíce hlasů získal návrh č. 5, který tvoří arkády připomínající původní radnici, dnešní muzeum. Ale zároveň na něj bylo hodně rozporuplných názorů,“ dodala Ivana Hemerková.

Prostějov byl vidět při předávání státních vyznamenání

ilustrační foto

Město Prostějov si dnes zahrálo zajímavou roli při tradičním udělování státních vyznamenání prezidentem republiky u příležitosti státního svátku naší vlasti.

Po celou dobu slavnostního projevu prezidenta Miloše Zemana byl za ním v přímém přenosu České televize vidět historický vojenský prapor, který 6. jezdeckému pluku věnovalo právě naše město, což je na praporu napsáno.

Zatímco loni byl mezi oceněnými Leopold Färber z Konice, letos se dostalo na osobnost spojenou s Přerovskem, když byl vyznamenán majitel přerovské Meopty Paul Rausnitz.