první třída

OBRAZEM: První školní den

Foto MMP

První školní den je důležitý hlavně pro žáčky prvních tříd. Městský fotoaparát zachytil prvňáčky ve dvou školách, ZŠ E. Valenty a ZŠ Jana Železného.

Prvňáčky spolu s rodiči v ZŠ a MŠ Jana Železného uvítala primátorka Alena Rašková a v ZŠ E. Valenty její náměstkyně Ivana Hemerková. (red)

Kornout pro prvňáčka. Ano či ne?

ilustrační foto ZŠ Meziboří

Nejspíš všichni jsme viděli film Lucie postrach ulice s malou Žanetou Fuchsovou v hlavní roli. Chystala se do školy, kam ji rodiče vyprovodili s plným kornoutem sladkostí. Film byl natočen v koprodukci s tehdejší Německou spolkovou republikou, kde je tato tradice pevně zažitá. V posledních letech se prosazuje i u nás.

"Manžel pochází z Chomutovska, což je velmi blízko u hranic s Německem. I on šel před více než třiceti lety do školy s kornoutem sladkostí. Dosvědčují to i fotografie, které máme doma. Chce jej na první cestu dát i našemu synovi, který v pondělí poprvé usedne do školní lavice," sdělila redakci paní Magda.

Prvňáčků bude letos méně. Opět

ilustrační foto MMP

V pátek 21. dubna se uskutečnil v Prostějově zápis do prvních tříd. Už podle předběžných výsledků bude opět prvňáčků méně, než v loňském roce.

"V roce 2016 přišlo k zápisu 639 dětí, rodiče požádali o odklad u 84 z nich. Letos bylo u zápisu 615 dětí, o odklad bylo požádáno u 116," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

V září by do lavic mělo poprvé usednout 481 dětí, 18 dětí bylo zapsáno 2x. 

Nejvíce dětí, 117, přišlo k zápisu na ZŠ Železného. (ber)

Od příštího roku půjdou zřejmě děti k zápisu až v dubnu

ilustrační foto RG Prostějov

V polovině ledna začínají zápisy do prvních tříd základních škol, mělo by to ale být v tomto termínu naposledy. Už v příštím roce by měly probíhat až v dubnu. Ministerstvo školství tím chce přispět ke snížení vysokého počtu odkladů školní docházky.

„Česká republika má velké množství odkladů nástupu do 1. třídy,“ uvedl Jaroslav Fidrmuc, náměstek ministryně školství. V posledních letech počet odkladů rostl a vloni jich ZŠ evidovaly nejvíc za poslední čtyři roky.

Zápis prvňáčků se blíží!

ilustrační foto RG Prostějov

Statutární město Prostějov vyhlašuje termín zápisu žáků do prvních tříd.

Uskuteční se v pátek 5 .února v době od 12 do 18 hodin.
Bližší informace včetně spádových obvodů naleznete na http://ude.prostejov.eu/Dokument.aspx?file=S00A0B16CO4S&pc=0&filepri=S00A0B16CO4S.(red)

Prostějov má přes 500 prvňáčků

Foto MMP

 

Do  prvních tříd základních škol v tomto školním roce nastoupilo v Prostějově 538 žáků, 8 žáků je ve specializované třídě. 

"Celkem máme v Prostějově 546 dětí, vloni navštěvovalo první třídu 532 dětí," sdělila redakci náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Počty dětí v mateřských školách podle ní ještě nejsou upřesněny. (ber)