ptáci

Čápům bílým začala sezóna. Letošní rok je navíc ve znamení velkých čapích sčítání

ilustrační foto birdlife.cz

Mimořádně teplý únor a slunečné březnové dny uspíšily návrat některých ptačích druhů, čápy bílé nevyjímaje. Česká společnost ornitologická (ČSO) aktuálně ví o více než 80 obsazených hnízdech čápů a očekává, že blížící se teplé a slunečné počasí jejich přílet ještě urychlí. Mapu čapích hnízd lze nalézt na stránce www.birdlife.cz/capi.

ČSO sleduje průběh hnízdění čápů bílých v programu Čapí hnízda od roku 2014, kdy byli čáp bílý a čáp černý vyhlášeni ptákem roku 2014 u příležitosti jejich celostátního i mezinárodního sčítání. Letos, opět po 10 letech, probíhá navíc 8. mezinárodní sčítání čápů bílých, které má za cíl zjistit, jak se čápům daří v jednotlivých státech celého jejich hnízdního areálu. „Díky unikátním datům od mnoha dobrovolníků v programu Čapí hnízda víme, že populace čápů bílých v Česku je stabilní.

Tip na víkend. Sčítání v rámci Ptačí hodinky

Ilustrační foto https://ptacihodinka.birdlife.cz/

Šestý ročník celorepublikové akce Ptačí hodinka se uskuteční o víkendu 5. až 7. ledna, kdy opět můžete počítat ptáky na krmítku. Minulého ročníku se zúčastnilo 28 tisíc lidí, kteří pozorovali víc než půl milionu ptáků.

O chování zimujících ptáků toho zatím víme velmi málo. Jen díky sčítání získají ornitologové dostatek údajů o tom, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje a časem i přehled, kteří ptáci ubývají a kteří přibývají. Dozví se také, jaké prostředí ptáci nejraději využívají.

Sčítání je velmi jednoduché. 

Ptákem roku 2024 je rehek domácí neboli kominíček

Foto plakát

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2024 rehka domácího. Na pomyslném trůnu střídá poláka velkého. Udělením tohoto čestného titulu chtějí ornitologové upozornit na to, že i běžné druhy ptáků mohou napomoci porozumění, jak změna klimatu ovlivňuje rozšíření druhů a chování jednotlivých populací. Cenná data o zimním výskytu rehků může veřejnost dodat již během této zimy v doprovodné akci Rehci v zimě, která probíhá od začátku prosince 2023 do konce února 2024 na birdlife.cz/…ime.

Titul pták roku uděluje ČSO zpravidla známým druhům, které lze potkat na mnoha místech republiky. „Rehek domácí obývá velkou škálu stanovišť, od městského prostředí až po vysokohorská suťoviště. Zvlášť si oblíbil lidská sídla, ať už rušná centra měst, poklidné vesnické návsi i samostatně stojící usedlosti, hájenky, seníky, kůlny či horské chaty,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Tip na výlet. Přerovský Ornis láká na unikátní výstavu ptactva

Foto olkraj.cz

Více než 580 modelů ptáků z Česka, unikátní expozice, skleněné vitríny a malý kinosál. To vše od dnešního dne nabízí zrekonstruovaná budova Ornitologické stanice (ORNIS) v Přerově. Muzeum Komenského tak získalo moderní objekt, přičemž celkové náklady na rekonstrukci činily zhruba 120 miliónů korun.

Ornis má v Přerově tradici už od 30. let 20. století. Institucionálně spadá pod Muzeum Komenského v Přerově. Za roky práce vytvořili ornitologové, dobrovolníci i muzejníci unikátní sbírku dermoplastických modelů ptáků z našeho území. Ornis je skvělým příkladem toho, jak se dá propojit věda, kultura a ochrana přírody.

OBRAZEM: Exota Olomouc představila 300 druhů ptáků

Foto Jan Potůček

Po tři dny patřilo Výstaviště Flora v Olomouci exotický ptákům. Těch chovatelé do hanácké metropole dovezli na čtyři tisíce.

Od pátku do neděle se na Floře konala mezinárodní výstava exotického a okrasného ptactva Exota. Znovu se exotičtí ptačí krasavci do Olomouce slétnou až za dva roky. (ber)

V ZOO Olomouc se podařilo odchovat turaka fialového

Foto ZOO Olomouc

V těchto dnech to je poprvé, co mohou návštěvníci na vlastní oči vidět historicky první mládě banánovce obecného odchované v ZOO Olomouc. Poprvé se totiž z vnitřního prostoru skrytého zrakům veřejnosti vydává prozkoumávat venkovní voliéru.

„A co že to je za tajemné zvíře ten banánovec? Možná je známější pod názvem turako fialový. Latinský název Musophaga ale znamená „banánožrout“, uvádí kurátor ptáků Jan Kirner. Banánovce obecné chová olomoucká zoo nepřetržitě od roku 2009. Až letos se ale poprvé podařil odchov. V druhé polovině června chovatelé zaznamenali v hnízdním košíku jedno vejce. Po mnoha neoplozených snůškách se konečně zadařilo a 25. června se vylíhlo malé, černé, „huňaté“ mládě. Rodiče ho urputně bránili tak, jak to mívají turaka ve zvyku. Proto se každá kontrola rovnala malému dobrodružství.

Strážníci odchytli mladé poštolky. Hned čtyři

ilustrační foto

V průběhu víkendu 22. až 24. července byli prostějovští strážníci přivoláni k odchytu mladých dravců.

V ulicích města strážníci postupně odchytili celkem čtyři mláďata dravých ptáků. „Po odchytu byly poštolky předány pracovníkům ochránců přírody na Husově náměstí," doplnila za MP Terez Greplová. (red)

Ptáci si staví hnízda z nejrůznějších materiálů. I z hrotů proti ptákům!

ilustrační foto pixabay.com

Ptačí hnízda z hrotů proti ptákům. Myslíte, že je to pohádka? Kdepak, naši pernatí souputníci jsou nesmírně vynalézaví a na stavbu svých domovů dokáží použít neuvěřitelné věci. Třeba hroty, které jim mají zabránit obsazovat lidské stavby, či na nich hnízdit.

Slyšeli jste někdy o „nepřátelské architektuře"? Vezměte si třeba lavičky, na kterých se nedá spát, výčnělky, které mají zabránit jízdě na skateboardu, nebo hroty proti bezdomovcům. My mluvíme o ptačím ekvivalentu, bodcích, které mají ptákům zabránit v hnízdění nebo usednutí. Hroty se často používají v centrech měst, která se potýkají s velkými hejny holubů. Umísťují se na střechy a římsy budov.

Samolepky na oknech magistrátu ochrání ptactvo před poraněním

Foto Magistrát města Prostějova

Samolepky se siluetami ptáků se v tomto týdnu objevily na oknech budovy magistrátu ve Školní ulici.

„Z dvorního traktu často docházelo k nárazu ptáků do oken budovy a k jejich následnému zranění nebo dokonce k úhynu. Naposledy to byla například zraněná sova.  Vyzkoušeli jsme proto nejdříve na chodbě na odboru životního prostředí vylepit několik siluet ptáků, abychom eliminovali množství zraněných opeřenců,“ říká jedna z iniciátorek projektu Marcela Doležalová s tím, že nakonec se podařilo dohodnout, že budou polepy umístěny na všechna okna celé budovy magistrátu ve Školní ulici z dvorní strany.

Lojové koule v síťkách jsou nebezpečné. Nejen pro ptáky

ilustrační foto pixabay.com

Oblíbeným způsobem, jak přikrmovat drobné pěvce, kteří u nás statečně zůstávají celou zimu, jsou lojové koule. Kvůli síťce, ve které jsou uloženy, se mohou stát smrtelnou pastí pro různá zvířata.

Pokud větší opeřenec spolkne zbytek koule i s plastovou síťkou najednou, může mu v žaludku způsobit velké potíže. Síťky spadané na zem pak svou vůní lákají i venčící se psy nebo například ježky, kteří je mohou pozřít. Proto ornitologové vyzývají, aby lidé síťky – zavěšené ve větvích i spadané na zem – ve svém okolí sesbírali a zlikvidovali.  Riziko představují plastové síťky i pro drobné ptactvo či hlodavce, kteří se v nich mohou zachytit a zemřít.