rakovina

Kupte si žlutou kytku. Pomůžete v boji proti rakovině!

ilustrační foto

Právě dnes můžete v ulicích Prostějova potkat dobrovolníky nabízející žluté kytičky. Jejich koupí už třiadvacáté podpoříte Český den proti rakovině. 

Tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha má letos podtitul Nádorová onemocnění plic. Úkolem je preventivně působit na širokou veřejnost prostřednictvím letáků s informacemi.

Za nabízené kvítky měsíčku lékařského liga získá prostředky na boj proti rakovině – na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center.

Český den proti rakovině zářil květy i v Prostějově

Foto MM

Tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha se letos 16. května konala už po dvaadvacáté. I tentokrát se do ní zapojili studenti Střední zdravotnické školy, kteří mimo jiné, zavítali i na Magistrát města Prostějova. 

Kytičky pro letošní rok mají vínovou stužku, minimální prodejní cena (příspěvek za 1 kytičku) je 20 Kč. Pokud jste si nestihli kytičku koupit? Nevadí. Sbírku můžete podpořit zakoupením e-kytičky (kytičky v elektronické podobě), prostřednictvím dárcovské SMS (více na www.cdpr.cz/dms nebo posláním příspěvku na účet Českého dne proti rakovině 65 000 65 / 0300. 

Letošním tématem sbírky jsou nádory tlustého střeva. (ber)

 

Žluté kvítky opět pomáhaly

Foto Martin Mokroš

Desátého května se uskutečnil další ročník Českého dne boje proti rakovině, jehož výtěžek byl letos zaměřen na rakovinu krku a horní poloviny těla vůbec. Jako vždy se do boje s rakovinou zapojila i prostějovská Střední zdravotnická škola.

Letos škola vyslala rovnou dvě třídy třetího ročníku, aby prodejem podpořily dobrou věc. A podařilo se. Jak uvedla hlavní koordinátorka akce Martina Papšová, jinak vyučující odborných předmětů na škole, podařilo se prodat celkem 1021 žlutých kvítků, což znamená sumu skoro 20 500 korun. Vzhledem k tomu, že někteří donátoři dávali do taštiček více jak povinných dvacet korun, bude částka ještě vyšší. (MM)

 

Český den proti rakovině již dnes

ilustrační foto plakát

Nejstarší sbírka v ČR, která se pravidelně koná již od roku 1996, proběhne dnes, 11. května, také v Prostějově. Partnerem je Zdravé město Prostějov.

Cílem této sbírky je přinést veřejnosti informace o prevenci rakoviny prostřednictvím rozdávaných letáčků. Peníze získané za nabízené kvítky měsíčku lékařského budou použity na boj proti rakovině – na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center.

Hlavním tématem letošní sbírky je rakovina prsu u žen a mužů. Barva stužek kytiček pro letošní rok je růžová.

Není kolo jako kolo

ilustrační foto

Jízdu na normálním bicyklu zvládáme asi všichni. Ale vidět jednokolku na hlavním prostějovském náměstí, to je jiná.

Tenhle mládenec se na ní proháněl v rámci akce pořádané ligou proti rakovině. A nám nezbývá, než si povzdechnout - kdo umí, umí... (ber)

Liga proti rakovině přinesla do Prostějova osvětu

Foto ber, Zuzana Zapletalová

Liga proti rakovině Praha představila v minulých dnech na prostějovském hlavním náměstí projekt „Každý svého zdraví strůjcem“. Putovní výstavu navštívily stovky lidí.

„Rakovinu máme bohužel v rodině již několik generací. Zemřela na ni moje matka i babička, já sama jsem ji v minulých letech překonala hned dvakrát,“ sdělila PvNovinkám dvaačtyřicetiletá Jana K., která na výstavu zavítala s dcerou. „Nejvíc mě v době mé nemoci trápilo, že se mi vyhýbali i přátelé. Zřejmě ze strachu, že se o ní nechci bavit. Opak byl pravdou, moc jsem toužila si o tom promluvit,“ popsala vlastní příběh..

Ještě dnes: Liga proti rakovině na prostějovském hlavním náměstí

ilustrační foto plakát

Liga proti rakovině Praha představí v Prostějově akci na téma prevence rakoviny z pohledu přívětivější tváře. Na místě bude odborný lékař, se kterým lidé budou moci konzultovat své dotazy. Akce organizovaná společně se Zdravým městem Prostějov se uskuteční na náměstí T. G. Masaryka ještě dnes, 24. září od 9 do 17 hodin ve žlutých stanech.

„Každý svého zdraví strůjcem“ je název úspěšné putovní výstavy, se kterou se Liga proti rakovině už osmým rokem vydává na pouť po českých a moravských městech. Hlavním cílem akce je oddémonizovat závažné, deprimující téma rakoviny.

Prostějovsko na špici ČR v počtu nemocných s rakovinou prostaty

ilustrační foto internet

 

Nelichotivé prventství. To je skutečnost, kterou odhalily statistiky onemocnění. Prostějovsko má nejvyšší počet nově hlášených případů karcinomu prostaty vzhledem k počtu obyvatel v rámci celé České republiky! Město se proto hodlá zapojit do prevence v oblasti vážných onemocnění. Začíná už 20. ledna.

Zdravé město Prostějov ve spolupráci s Pavlem Holíkem, předsedou Komise zdravotní a sociální při Radě města, pořádá v pondělí 20. ledna od 17 hodin v kavárně Národního domu přednášku na téma "Důležitost prevence, včasného záchytu a léčby nádorového onemocnění prostaty." "Tato iniciativa přímo navazuje na připravovaný návrh zdravotní politiky Zdravého města Prostějova v oblasti podpory zdraví, zejména s důrazem na primární prevenci," zdůraznila Alena Rašková, náměstkyně primátora, která je zároveň garantem projektu Zdravé město Prostějov. Na akci je zvána široká veřejnost.(red)

Maminky, naočkujte se dcery. Vakcína téměř zdarma!

ilustrační foto internet

 

Možnost naočkovat se proti rakovině děložního čípku téměř zdarma mají právě teď dívky v celém Olomouckém kraji. Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí vakcíny za pět a půl tisíce za necelé dvě stovky. Akce se vztahuje na dívky narozené od 1. ledna 1997 do 31. března 1998.

Očkování provádějí praktičtí lékaři a gynekologové. Vakcínu lze koupit u lékaře, nebo v lékárně na recept. "Prodejní cena za třídávkové očkovací schéma je 5 553 korun, pro vybranou skupinu populace za 2 884 korun. VZP přispívá 2 700 korun, vakcína by měla stát 180 korun," konstatoval mluvčí VZP pojišťovny Oldřich Tichý. Podle jeho slov je nejvhodnější očkování mezi 13 a 14 rokem.

HPV viry, které rakovinu děložního hrdla způsobují, v České republice ročně zabijí 400 žen. Rakovina děložního hrdla je po rakovině prsu celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen. (red)