reflexní prvky

Lidé bez domova obdrželi reflexní pásky

Foto MPP, azylový dům

Městská policie provedla dne 8. 1. 2018 preventivně bezpečnostní akci zaměřenou na chodce a jejich bezpečnost v provozu. 

"Chodci se společně s cyklisty řadí mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Strážníci se při této akci zaměřili na osoby bez přístřeší, které často chodí po špatně osvětlených nebo neosvětlených ulicích města bez jakéhokoliv zviditelňujícího prvku na oděvu. Klientům z Azylového centra na ulici Určická jsme proto předali padesát reflexních pásků," uvedla Tereza Greplová z Městské policie Prostějov.

Celorepubliková dopravně bezpečností akce se zaměřila na neviditelné chodce

Foto PČR

Od 3. 11. do 19. 11. 2017 se uskutečnila i v Olomouckém kraji celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená na viditelnost chodců v podzimním období.

Zákon ukládá od února 2016 povinnost chodcům mít oděv při chůzi mimo obec opatřen reflexním prvkem. Bohužel se stále setkáváme s takovými, kteří za snížené viditelnosti jsou takřka neviditelní. Proto tato akce byla zaměřena právě na ně. Do krajské akce bylo zapojeno celkem 280 policistů dopravní a pořádkové policie. "Během akce bylo zkontrolováno mimo obec za snížené viditelnosti celkem 376 chodců. 351 chodců během chůze mimo obec bylo vybaveno reflexními prvky.

OBRAZEM: Devět desítek nakupujících dostalo tašku s reflexním pruhem

Foto PČR

Přesně po roce uskutečnili policisté v prostějovské oblasti ve spolupráci s pojišťovnou Generali druhý ročník preventivní akce, při které se zaměřili na jinak nedostupnou cílovou skupinu obyvatel. Tou jsou lidé, kteří se většinou pohybují pouze v místě bydliště v odlehlejších obcích, tedy zejména osoby seniorského věku a maminky na mateřské dovolené. 

Jednou z priorit Policie ČR je také snižování následků dopravních nehod nemotorizovaných účastníků silničního provozu. A právě chodci v menších obcích se často musí pohybovat po silnicích bez možnosti vyžití chodníků pro chodce. Tím se stávají zranitelnými. Snížit toto riziko a pokusit se tomu zabránit byl cíl čtvrteční akce. Zejména přes zimní období je totiž často snížená viditelnost a motorista může snadno nevhodně oblečeného a nevybaveného chodce přehlédnout.

Mít reflexní doplněk je velice důležité, upozorňují strážníci

Foto MMP

Být vidět je velmi důležité, proto se v průběhu prosince zaměří strážníci na chodce. V ranních hodinách, kdy je v této roční době snížená viditelnost, věnují těmto účastníkům silničního provozu reflexní doplňky.  

Přestože současný zákon ukládá povinnost mít reflexní prvek při pohybu po vozovce jen mimo obec, je cílem těchto preventivních akcí zvýšit bezpečnost chodců i ve městě, zejména na těch méně osvětlených místech. V úterý 6. prosince se mohli s hlídkou setkat občané Vrahovic. (red)

K polévce dostali lidé bez domova i reflexní prvky

Foto ber

Preventistky prostějovské městské policie vyrazily ve středu opět za lidmi bez domova. V rámci projektu, který zviditelňuje chodce, rozdávaly reflexní pásky. Hodně z nich našly při výdeji polévky u místního nádraží.

"Už se mi stalo, že mě na cyklostezce málem srazil cyklista. Tak mám takovou blikačku, večer bez ní nikam nejdu," pochlubil se jeden z mužů. "Většina lidí, které jsme dnes oslovily, už reflexní prvky má a nosí. Docela nás překvapilo, jak jsou si toho, že jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu, vědomi," dodala strážník Jana Adámková. (ber)

Reflexní prvky rozdalo klientům vedení Azylového domu

ilustrační foto PČR

S preventivní akcí zaměřenou na viditelnost chodců se v pondělí vypravili prostějovští městští strážníci do Azylového domu v Určické ulici. Nebyli ale první.

„Zjistili jsme, že všichni stálí klienti již obdrželi reflexní pásky od vedení. Postupně je dostávají i ti, kdo sem dochází,“ sdělila redakci strážník Jana Adámková.

Na chodce se strážníci budou zaměřovat i nadále. „Z vlastní zkušenosti z prostějovských městských komunikací víme, že viditelnost chodců je problém i zde,“ dodala Adámková. (ber)

 

Neosvětlený chodec ohrožoval nejen sebe

ilustrační foto PČR

Včera, krátce po dvaadvacáté hodině, přijali prostějovští policisté oznámení od řidiče, že po silniční komunikaci z Prostějova do místní části Žešov jde neosvětlený chodec. Dle oznamovatele měl muž tmavé oblečení a nebyl téměř vůbec vidět, takže ho málem srazil.

Na místo byla ihned vyslána hlídka dopravního inspektorátu, která muže na místě nalezla. "Policisté muže poučili o způsobu chůze po krajnici v noci a o možném riziku, kterému vystavuje nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. Policisté muže vybavili reflexními doplňky oděvu a zákrok ukončili. 

Povinnost nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky začne platit už o víkendu

Ilustrační foto eshop-moto.cz

Od soboty 20. února vejde v platnost novela zákona o silničním provozu. Chodci budou mít povinnost nosit reflexní prvek, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Zpočátku bude policie reflexní pásky rozdávat, aby chodci novou povinnost pro příště neporušovali a chránili svou bezpečnost.

Proč se tato povinnost zavádí?