rostliny

V Olomouci hýčkají vzácný ibišek. Pochází z Mauritia

Foto Flora Olomouc

Ve sbírkových sklenících, o které ve Smetanových sadech pečují zahradníci Výstaviště Flora Olomouc a.s., vykvetl extrémně vzácný ibišek Hibiscus fragilis.

Ve volné přírodě roste na jediném místě – na horách ostrova Mauritius byste našli jen desítky kusů těchto krasavců. Řada botanických zahrad je proto zapojená do záchranného programu tohoto ibišku. Jeden se díky tomu před časem dostal i do Olomouce, a to z Botanická zahrada Praha.

„Sbírkové skleníky otevřeme jako každý rok po nutné zimní přestávce již v únoru,“ přidl pozvání k návštěvě mluvčí výstaviště Michal Poláček. (ber)

Pískavice řecké seno je klenotem pro zdraví

ilustrační foto pixabay.com

Jedním z významných léků je už od dob starého Egypta pískavice řecké seno. Je kořením i lékem, a jelikož se jí daří i v našich podmínkách, představíme si důvody, proč byste měli poznat její účinky. Může zdát jako nenápadná bylina, ale ve skutečnosti jde o jednu z nejstarších léčivých rostlin, které lidstvo zná. Uvádí ji už Ebersův papyrus, starý téměř 4000 let. Jde o jednoletou bylinu s bledě žlutými květy, která dorůstá do výšky maximálně půl metru. Pochází pravděpodobně z oblasti Středozemí a Střední Asie.

Nyní se pěstuje po celém světě a v našich končinách roste dokonce i zplaněle. Kvete v červnu a červenci a plodí lusky, které dozrávají v červenci a srpnu. Jsou dlouhé až 10 cm a ukrývají kolem 20 semen. Pěstovat ji může každý, stačí vybrat slunné stanoviště s lehčí hlinitopísčitou půdou, která má dostatek spodní vláhy.

Pochutnejme si na plevelech. Šrucha zelná

ilustrační foto pixabay

Šrucha je dalším běžným zahradním plevelem, který je velmi chutný. Tato na vodu těžká rostlina (obsahuje hodně vody) nás rychle zasytí a osvěží v horkých letních dnech. 

Připravuje se z ní vynikající salát, ale můžeme ji přidat i do špenátu, do tvarohových a sýrových pomazánek, nebo ji i dusit s vejcem jako kapustu. Sklízíme po celé léto, odřezáváme celé výhonky a rostlinka opět za další 3 týdny doroste. Ty, které jsou určené k jídlu, ale nenecháme vykvést, protože jakmile nasadí na květ, hořknou.

Pochutnejte si na plevelech. Bršlice kozí noha

Foto ber

Bršlice kozí noha je známá především jako nepříjemný a těžko odstranitelný plevel na zahrádkách. Roste ovšem i ve volné přírodě, na krajích lesů, na pasekách nebo jako podrost křovin. Zahrádkáři nemají bršlici rádi, ale v kuchyni potěší. Nezmarnou plevelnou rostlinu lze využít jako pikantní listovou zeleninu. Bršlice má vysoký obsah minerálních látek: hořčík, vápník, železo, a rovněž na vitaminy, například se uvádí, že vitaminu C obsahuje dvojnásobně víc než citrony. Z dalších tělu prospěšných látek je třeba připomenout vysoký obsah vitaminu A v bršlici.

Bršlici sbíráme zjara nebo po pokosení místa výskytu – pokud ještě nekvete. Na kuchyňskou úpravu jsou vhodné mladé ještě ne zcela rozvité lístky s řapíkem. Můžeme sbírat i mladé lodyhy, ale ty je třeba oloupat z tuhých vláken.

V kuchyni ji můžeme využívat jako špenát, kadeřávek, mangold – jako listovou planou zeleninu, nejlépe ve směsi se špenátem, kopřivami, česnekem, pažitkou a podobně.Vzhledem k vysoké nutriční hodnotě je bršlice předmětem zájmu šlechtitelů jako perspektivní zelenina.

Plicník lékařský vyléčí astma, kašel i zahlenění

ilustrační foto pixabay

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je hojná rostlina, se kterou se setkáme téměř po celé Evropě. Je velmi citlivá na znečištění ovzduší a vyskytuje se obvykle v ekologicky čistějších oblastech. Jedná se o jednu z prvních jarních bylinek a často se přidává do salátů a polévek. 

Plicník se dnes využívá jak v lidovém léčitelství, tak i homeopatii. Pro tyto účely se nejčastěji sbírá kvetoucí nať (Herba pulmonariae) a list (Folium pulmonariae).

Zázračný popenec. Dejte si čaj či med, zabírá i na křečové žíly

Ilustrační foto pixabay.com

Popenec byla oblíbená jarní bylinka našich babiček. Dnes se na něj pozapomnělo, bereme ho jako nepříjemný plevel. Přitom popenec pomáhá proti únavě a vyčerpání, poruchách trávení i kašli, hodí se do přírodních očistných kúr. Své místo má od nepaměti také v kuchyni. Čerstvé jarní lístky popence nesměly chybět ve velikonoční nádivce.

Popenec obecný je plevel, rostoucí takřka všude na loukách, v křovinách, podél cest nebo na neposekaných zahradách, daří se mu zejména na vlhkých místech. Nenápadná vytrvalá plazivá bylina s drobnými modrofialovými kvítky podobnými květům hluchavky a srdčitými lístky dosahuje výšky kolem 25 cm.

Avokádo. Ovoce plné vitamínů a živin

ilustrační foto pixabay

Avokádu se někdy přezdívá také přírodní máslo. Má vysoký obsah kalorií a tuků a někteří lidé ho tak považují za nezdravé. Není ale pravda, že po něm ztloustnete, naopak. Avokádo je bohaté na mononenasycené tuky podporující zdraví srdce a základní tělesné funkce.

Konzumování avokáda je jednoduchý způsob, jak zvýšit příjem vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, draslíku, folátu a vitamínů B, E a C.

Avokádo díky vysokému obsahu vlákniny může snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Je také pomocníkem při průjmech, zvyšuje imunitu a je prevencí proti rakovině a cukrovce.

Využití ale nemá jenom jako jídlo. Avokádové oleje jsou výživné pro kůži nebo vlasy. Avokádová slupka se i se zbytky avokáda může přikládat na otevřené rány a pomáhá hojení podobně jako třeba aloe vera.

Brambory si poradí i s péčí o pleť

ilustrační foto pixabay

Brambory většina z nás řadí do svého jídelníčku poměrně pravidelně. A to, že je jíme často, je dobře, mají totiž pozitivní přínos pro naše zdraví. Obsahují velké množství živin a pozitivních látek, jsou bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínu C, B1, B2, B6, B9 a řady dalších prvků, které jsou nezbytnou součástí stravy a hrají velkou roli v udržování zdravého lidského těla.

Brambory mimo jiné obsahují také fenolické sloučeniny, které mají schopnost pomáhat s prevencí proti rakovině. Navíc pomáhají správné činnosti srdce a snižují také riziko hypertenze. Pokud tak brambory konzumujete jen v malé míře, možná je na čase to změnit. Brambory jsou potravina bohatá na sacharidy, která poskytuje energii a zároveň má jen malý obsah tuku.  

Opičí máslo nemá s opicemi nic společného. Vyzkoušejte lahůdku!

ilustrační foto pixabay

Opičí máslo zní všelijak, ale  s opicí má společného asi tolik, jako koňská mast s koněm nebo psí sádlo se psem. Oblibu si získalo především ve Spojených státech amerických, ale objevují ho i Češi.

Kouzlo opičího másla je v ingrediencích. Díky použitým banánům (odkud adjektivum „opičí“ v názvu) trochu připomíná zmrzlinu banana split, díky ananasu a kokosu zase nealkoholický koktejl Piña Colada. Můžete ho namazat na chleba, dát dětem jako svačinku nebo si s ním ozdobit jogurt či kaši na snídani.

Na opičí máslo budete potřebovat 4 zralé banány, plechovku ananasu, čtvrt šálku strouhaného kokosu, 2 šálky cukru a 3 polévkové lžíce citronové šťávy. U ananasu z plechovky použijte i šťávu, hraje také důležitou roli v ochucení.

Citron v domácnosti. Dezinfikuje, zbaví nečistot i vodního kamene

ilustrační foto pixabay

Nechce se vám utrácet za drahé čisticí prostředky, které jsou navíc plné chemie? Levnější a šetrnější variantu, po níž bude váš domov zářit čistotou a ještě krásně vonět, máte v kuchyni. Tím pokladem je obyčejný citron. Kromě zdraví prospěšných vitamínů a minerálů totiž obsahuje také velké množství přírodních kyselin, které mají díky nízkému pH dezinfekční, antibakteriální, deodorační i bělicí účinky.

Poradíme vám několik způsobů použití tohoto citrusu, díky kterým bude úklid domácnosti hračka.

Vaše bílé prádlo už zrovna nezáří a začíná šednout? Stačí, když jej v pračce polijete hrnkem citronové šťávy a vyperete běžným způsobem. Případně do hrnce s vodou nakrájejte citron, přiveďte k varu, ponořte do něj prádlo a odstavte. Nechte hodinu máčet a látky budou jako nové.