rychlost

Cizinec se řítil na Ostravu 214 kilometrovou rychlostí

ilustrační foto

 

Rychlostí přes 200 kilometrů v hodině se řítil v neděli odpoledne po rychlostní komunikaci na Olomoucku osobní mercedes. Cizinec za jeho volantem se zastavení nijak nebránil. Policisté mu uložili kauci. 

"V neděli po patnácté hodině řešili policisté z Dálničního oddělení Kocourovec 53letého řidiče vozidla Mercedes za překročení maximální povolené rychlosti. Cizinec se řítil s vozidlem po silnici R 35 ve směru od Olomouce na Ostravu až rychlostí 214 km/h v místech, kde je povolená rychlost 130 km/h," konstatoval policejní mluvčí Josef Bednařík. Podezřelý byl zastaven a zkontrolován. Za jeho protiprávní jednání mu byla uložena kauce ve výši 5000 Kč. Věc bude dále řešit správní orgán. (red)

Už je to tady! Mobilní radar zachytí i registrační značku!

Foto ŘSD

 

Ředitelství silnic a dálnic ČR začíná na českých dálnicích a silnicích testovat novinku – mobilní radar MOTES. Radar změří rychlost vozidla a zároveň dokáže identifikovat jeho poznávací značku. Obě informace následně zobrazí na LED vozíku, umístěného obvykle několik set metrů za snímačem. Nasazení mobilního radaru se předpokládá zejména v opravovaných úsecích dálnic, kde z hlediska statistiky hrozí silničářům největší nebezpečí od nákladních vozů a vozidel překračujících povolenou rychlost. Podobné zařízení se úspěšně používá například ve Francii a Belgii.

„Moderní mobilní radar zobrazí téměř okamžitě poznávací značku i okamžitou rychlost vozidla. Při překročení bezpečné rychlosti bude upozorňovat řidiče i varovným textem. ŘSD hledá řešení, které bude mít významný podíl na snížení nehodovosti na rekonstruovaných silničních tazích. Účinnost radaru vyhodnocujeme ve spolupráci s Policií,“ říká Soňa Křítková, pověřená vedením ŘSD ČR.

Za nehody na R46 může počasí a rychlost

ilustrační foto PČR

 

Hned dvě nehody na rychlostní komunikaci R46 řešili v pondělí prostějovští policisté. V obou případech byla na vině přílišná rychlost. Nehody se obešly bez zranění, škoda se ale vyšplhala na víc než čtvrt milionu korun. 

Kolem půl čtvrté odpoledne havaroval ve směru na Vyškov osobní VW Passat. "Řidič pravděpodobně nepřizpůsobil za deště rychlost jízdy stavu a povaze komunikace a dostal smyk. Sjel do pravé příkopy a poškodil směrový sloupek," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. Hmotná škoda byla vyčíslena na 81 tisíc korun. Devětadvacetiletému řidiči uložili policisté na místě pokutu.

Práce na R46? Až do září!

ilustrační foto

Motoristé využívající rychlostní komunikaci R46 musí počítat s dopravním omezením, které potrvá až do konce září. V novém bude povrch silnice, přibude tichý asfalt a možná se zvýší povolená rychlost.

Doprava, která je svedena do protisměru a uzavřený výjezd z dálnice, to je současná situace, která ve dvou úsecích na R46, v trase Prostějov – Olomouc, komplikuje dopravu. Mezi 26 a 34 kilometrem je u Držovic provoz převeden do protisměru a vozovka je zúžena na jeden jízdní pruh. Komplikace jsou také u Olšan u Prostějova, kde je uzavřen EXIT 33. Práce na těchto úsecích stále probíhají a podle ředitele olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Martina Smolky, potrvají pravděpodobně do konce července.

Kdo ponese odpovědnost na tragickou nehodu ve Vrahovicích?

ilustrační foto

Druhé soudní líčení čeká na řidičku, která údajně stojí za vážnou dopravní nehodou policistů ve Vrahovicích. Po střetu jejího auta s vozem policistů, kteří pronásledovali neukázněného motorkáře, zůstali na silnici jak zranění, tak poničená auta. V zítřejším líčení má vypovídat poslední svědkyně, posuzovat se budou video snímky a další znalecké posudky.

Prvního líčení, které řídí soudkyně Adéla Pluskalová, se 14. května účastnili jak oba zranění policisté, obviněná řidička, tak i řada svědků. Podle informací z jednání je pravděpodobné, že škoda dosáhne až k jednomu milionu korun.

„Motoristka je obviněná z toho, že v loni, 28. března ve Vrahovicích, svou jízdou zabránila průjezdu policejního auta s právem přednosti v jízdě. Nesledovala provoz. Na svědomí má těžkou újmu na zdraví a vysokou škodu,“ konstatoval na jednání státní zástupce Ondřej Frgal.

Měření rychlosti stacionárními radary v Prostějově bylo v pořádku

ilustrační foto
ilustrační foto

Už druhé hloubkové přezkoumávání Úřadu pro ochranu osobních údajů opětovně potvrdilo, že město Prostějov z pohledu kontrolorů při měření rychlosti stacionárními radary nepochybilo. 

„Závěr úřadu je jednoznačný a musím říct, že nás potěšil. Kontrolou nebylo prokázáno, že zpracování osobních údajů v rámci přestupkových řízení, které byly získány kamerovým systémem měření rychlosti, porušuje zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů,“ potvrdil první náměstek primátora Jiří Pospíšil. 

„Jiný výsledek jsme ani neočekávali. Jak jsem již několikrát zopakovala, nikdo ze zaměstnanců společnosti CZECH RADAR nemá přístup k žádným ani osobním údajům přestupců,“ zdůraznila tisková mluvčí CZECH RADARu Anna Němcová. 

Zrušily se radary a Prostějov se stal závodní dráhou

ilustrační foto
ilustrační foto

Naprosto alarmující jsou výsledky statistiky měření rychlosti ze stacionárních radarů v Prostějově za uplynulý rok. Během dvanácti měsíců se totiž jejich počet téměř ztrojnásobil. Řidiči totiž bohužel věděli, že měřiče hříšníky nefotí. 

Sedm radarů zaznamenalo v prosinci 2011 celkem 3543 přestupků. Na začátku roku jich ale bylo jen 1347. Všech 11 zařízení přitom např. v prosinci roku 2009 vyfotilo pouze 1957 překročení povolené rychlosti a průjezdů na červenou.

Ministr dopravy se vyjádřil k radarům v Prostějově

Ministr dopravy Pavel Dobeš

Ministerstvo dopravy řeklo konečně jasné slovo. Soukromá firma nemůže měřit rychlost a nakládat s daty z radarů. Ministr přirom cituje kauzu Prostějov.

Neustále probíhají spekulace o tom, kdo smí měřit rychlost a kdo ne. Některá města a obce si najímají soukromé subjekty k měření rychlosti. Podle ministerstva však takový způsob nemá v zákonech oporu. 

Podle právní legislativy mohou měřit rychlost pouze příslušníci státní či obecní policie. Takovým posledně známým případem je kauza města Prostějov. Jak uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš, proběhl tady státní odborný dozor, který jednoznačně konstatoval, že soukromá firma nemůže měřit rychlost a nakládat s daty z radarů.

Kdo bude hlídat neukázněné řidiče?

ilustrační foto

Radní se rozhodli ukončit smlouvu se společností CZECH RADAR, která instalovala v roce 2008 v prostějovských ulicích radary na měření rychlosti. Řidiči však budou muset i nadále brzdit svou touhu po rychlé jízdě ulicemi města, kontroly dodržování rychlosti budou pokračovat jinou formou.

Město Prostějov uzavřelo smlouvu se společností CZECH RADAR a. s. se sídlem v Praze na základě výsledku vyhlášené veřejné zakázky v říjnu roku 2008 a posléze i dodatky, který stanovily počet měřících zařízení a jejich instalaci na určitých místech.