šachy

Po napínavém turnaji remíza, hlásí šachisté

Foto Zdeněk Kracík

Ve spolupráci ZŠ Jana Železného a Prostějovské šachové školy se uskutečnil druhý turnaj Prostějovské žákovské ligy v šachu. Turnaje se celkem zúčastnilo osmnáct žáků z pěti základních škol okresu a tentokrát i za účasti všech potencionálních favoritů soutěže.

"Ve třetím kole dochází k prvním zásadnějším střetům mezi hráči špičky, kdy vítěze minulého turnaje, i celého loňského ročníku, Jakuba Urbana poráží Marek Moudrý a Martin Londin prohrává svou partii s Jiřím Mikulkou. Před čtvrtým kolem mají plný počet bodů pouze Moudrý a Mikulka a je tedy zřejmé, že plný počet bodů zůstane již jen jednomu hráči. Souboj Moudrý - Mikulka rozhoduje ve svůj prospěch Mikulka a před posledním kolem se ujímá vedení v turnaji. Urban, Londin, Táborský, Moudrý a Novotný za ním mají však o bod méně.

SK ROŠÁDA Prostějov zve na 16. ročník Loučení s prázdninami

ilustrační foto SK Rošáda Prostějov

Šachový turnaj pod širým nebem pro rekreační šachisty i registrované hráče se koná v sobotu 1.9.2018 v občerstvení „U Abrahámka“ v lesoparku Hloučela, Prostějov.

Turnaj začne v 8,30 hodin prezentací. Startovné - amatéři a mládež do 18ti let 50 Kč, registrovaní nad 18 let 100.-Kč.

Další informace poskytne Tomáš Gorba, Waitova 6, 796 01 Prostějov, mobil 603 440 661, e-mail tom.gorba@seznam.cz. Na uvedených kontaktech přijímá i přihlášky.

SK ROŠÁDA Prostějov hraje a podniká všechny svoje sportovní akce za veřejné finanční podpory města Prostějov. (red)

 

Černý den šachových favoritů

Foto šachový turnaj

Čtvrtý turnaj letošního ročníku Prostějovské žákovské ligy v šachu přinesl zajímavý vývoj. Při účasti Martina Londina a Jakuba Urbana se očekávalo, že tito dva si rozdělí tradičně první dvě místa a o třetí se bude bojovat mezi hráči jako Mikulka, Bluma, Novák, Moudrý, Měchura, Chapčák, Šustr a Novotný. Tentokrát ale bylo vše jinak…

„Druhé kolo přineslo zaváhání Jakuba Urbana v zápase se Standou Novákem z Vrbátek a nulu v kole třetím s Jirkou Mikulkou ze stejné školy. Tím se jeho šance na umístění v první trojce rozplynuly. Přitom zrovna Jirka nezačal právě nejlépe a v prvním kole pouze remizoval s Matějem Nejezchlebem. Potom ovšem nezaváhal a po vítězství nad Standou Novákem a závěrečné „velmistrovské“ remíze s Markem Moudrým obsadil druhé místo. Získal ho díky výpadku dalšího favorita turnaje Martina Londina,“ uvedl šéf turnaje Zbyněk Kracík.

Šachisté mají za sebou další turnaj

Foto turnaj

Třetí turnaj 7. ročníku Prostějovské žákovské ligy v šachu proběhl v prostorách ZŠ Jana Železného v Prostějově.

„Soutěže se tentokrát zúčastnil i další z favoritů, Jakub Urban. Tentokrát jsme se museli obejít bez účasti Lukáše Chapčáka a Dana Měchury, kteří měli minule zásadní podíl na promíchání pořadí,“ uvedl ředitel turnaje Zbyněk Kracík. Začátek turnaje se podle jeho vyjádření nepovedl Jirkovi Blumovi, který prohrál hned dva úvodní zápasy s hráči, kteří by měli být ještě stále o třídu za ním.

Šachová bitva trvala až do úplného konce

ilustrační foto

Druhý turnaj 7. ročníku Prostějovské žákovské ligy v šachu se odehrál 13.12.2017 na ZŠ Jana Železného v Prostějově.  Zúčastnilo se ho dvaadvacet hráčů, z toho čtyři děvčata, což je rozhodně pozitivní zpráva do budoucna. 

Velkým favoritem turnaje byl v dané konkurenci určitě Martin Londin, ten ale ve třetím kole narazil na velmi dobře hrajícího Dana Měchuru, který i ve druhém turnaji potvrdil, že jeho výkon z úvodního turnaje rozhodně nebyl náhodný a opět podal skvělý výkon. Ani on, ani ostatní tentokrát ovšem nestačili na rozjetého Ondru Šustra, který se po zaváhání Martina Londina chopil příležitosti a dovolil jedinou remízu Jirkovi Blumovi.

Čarování nad šachovnicí

ilustrační foto

Další ročník turnaje v šachu CHESS Prostějov OPEN 2017 proběhl 10. června v prostorách Národního domu. Favorité zahájili turnaj výhrami, silnější hráči se mezi sebou začali střetávat od 3. kola. Po zásluze turnaj vyhrál Vladimír Adámek, který je novým členem Rošády.

Na druhém místě skončil Roman Závůrka (SK Prostějov), který odvedl svůj standardní profesorský výkon bez prohry, na první místo to tentokrát nestačilo.

Největším překvapením byl ovšem výkon Jiřího Fialy (SK Prostějov). Vzpomněl si na dřívější časy, v ostrých pozicích se orientoval naprosto bez problému, v posledním kole ve velkém stylu porazil Petra Zatloukala a získal skvělé 3. místo. Všechny přesvědčil o tom, že stále ještě nezapomněl hrát kombinační šach.

SK ROŠÁDA Prostějov pořádá 11. ročník Memoriálu Petra Bočkareva

ilustrační foto SK Prostějov

Otevřený šachový turnaj pod širým nebem se uskuteční v sobotu 24.6.2017. Jako vždy je dějištěm turnaje občerstvení „U Abrahámka“ v lesoparku Hloučela v Prostějově. Turnaj začne prezentací v 8,30 hodin.

Organizací turnaje je pověřen Tomáš Gorba, tel. 603 440 661, e-mail tom.gorba@seznam.cz nebo sk_rosada@centrum.cz, jemuž mohou zájemci do 22.6. doručit přihlášky. “Kapacita je omezena na padesát hráčů, přednost mají dříve přihlášení,“ upozorňují pořadatelé.

V případě výrazně nepříznivého počasí turnaj neproběhne, přihlášeným o tom bude zaslána zpráva mailem nebo SMS. (red)

Šachový turnaj CHESS PROSTĚJOV OPEN má za sebou čtvrtý ročník

Foto SK Prostějov

V Lidovém Domě na Vápenici se sešlo na Olomoucký kraj rekordních 63 hráčů z celé Moravy i východních Čech. Samotný turnaj zahájil exhibiční zápas klanu Londinů proti výběru města Prostějova. Letos se poprvé odehrál před hlavním turnajem exhibiční zápas 9 proti 9, kdy oba týmy nasadily proti sobě hráče s podobnou ELO výkonností.

„Naprosto jsem nečekal, že budu první, kdo skončí poražen. Svému soupeři a příteli Karlu Virglerovi jsem nechtěně "daroval" dámu, a i když jsem se pokusil o marný odpor, před matem jsem partii vzdal. To se mi nestalo snad 30 let," smál se Tomáš Urban, člen prostějovského týmu. V posledním zápase nakonec rozhodl Martin Londin st. na 1. šachovnici o nejtěsnějším vítězství Londinů 5:4. V hlavním turnaji se všem dařilo se střídavými výsledky.

Šachisté obsadili Národní dům

Foto MMP

 

V přednáškovém sále prostějovského Národního domu probíhá v těchto dnech již 10. ročník Mezinárodního šachového turnaje. Ten se koná za podpory města Prostějova.

Letošní ročník přivítal dva mezinárodní šachové mistry s tituly IM a to odchovance domácího SK Prostějov Jaroslava Bureše, který v současné době hraje šachovou extraligu za oddíl Mahrla Praha a již tradičního účastníka z Moskvy IM Viktora Volodina.

OBRAZEM: Šachový turnaj na zahrádce Národního domu

Foto PvNovinky.cz

 

Dnes se na zahrádce Národního domu, díky pěknému počasí, koná šachový turnaj s názvem Otevřený turnaj v Rapid šachu "Chess PV 2015 Open.

Šachový turnaj pořádají šachové oddíky SK Junior Prostějov, SK Prostějov a SK Rošáda Prostějov. Chcete-li zhlédnout zápasy, turnaj se koná do sedmnácté hodiny. (red)