šachy

V Národním domě se hrály šachy. O pohár primátora Prostějova

Foto Aleš Hradský

Ve dnech 24. června až 1. července proběhl v krásných prostorách prostějovského Národního domu šachový turnaj O POHÁR PRIMÁTORA MĚSTA PROSTĚJOVA. Zúčastnilo se ho 52 hráčů, včetně zahraničního účastníka z Německa. Již v minulosti hráli hráči z Ukrajiny, Polska, Egypta či Velké Británie.

Nejstarší účastník p. Vochozka (83!) přijel z Hradce Králové, nejmladší byl hráč domácího oddílu – David Hubál (9).  Oproti loňskému ročníku nebylo tak velké horko, vládla přátelská atmosféra a vedly se tuhé boje jak na předních, tak na zadních šachovnicích. První půli turnaje vedlo duo Londin (domácí oddíl) a bývalá reprezentantka ČR WIM Sochorová (Horka nad Moravou), nakonec z toho bylo až 4., respektive 5. místo. Na bronz dosáhl p. Nový (Ořechov), stříbro bral domácí hráč a největší favorit turnaje Závůrka. Vítězem se stal p. Kalousek (Žižkov) se ziskem 7 bodů.

V Prostějově se utkali šachisté

Foto AH

Ve dnech 25. června - 2. července 2022 proběhl v krásných prostorech Národního domu v Prostějově třetí ročník šachového Fide turnaje pod názvem O pohár primátora města Postějova, dříve známého jako Wisconsin Cup či Jonáš open.

Celý turnaj byl náročný hlavně díky vysokým teplotám, které svědčily většinou mládeži. Ta si připsala hodně bodů do Ela.

Turnaje se krom ukrajinské studentky z Prahy zúčastnil i hráč z Kachachstánu.

Vítězem se stal druhý nasazený, FM Vladimír Karlik z Kroměříže, před domácím Romanem Závůrkou a Patrikem Richvalským ze Zlína.

Nejstaršími účastníky bylo duo Brda z Letovic a Jindřich Vochozka z Hradce Králové. Cenu do 15 let získala Kristýna Dorazilová z Vyškova, nejlepší senior nad 65 let byl domácí Vladimír Vláčil.

Šachisté bojovali o pohár primátora

Ve dnech 26. června až 3. července proběhl v Národním domě turnaj v šachu. Turnaj, na který přijelo 48 hráčů. Zahájil ho primátor Prostějova František Jura, ceny předávala Milada Sokolová.

Favority byli první dva nasazení hráči – velmistr V. Plát a kandidát mistra J. Pein z britské šachové federace. Velmistr vyhrál všechny své partie a převzal finanční odměnu i pohár. O druhé místo byl boj až do konce a získal ho P. Matoušek hájící barvy klubu Sokol Přemyslovice. Třetí skončil domácí hráč R. Zavůrka. Finanční nebo věcné ceny obdrželo prvních dvanáct účastníků, vyhodnoceni byli i nejmladší, nejstarší hráč či několik dalších vedlejších kategorií.

Prostějov spouští nový projekt. Usiluje o podporu cestovního ruchu a zvýšení návštěvnosti

Pomocnou rukou v zatraktivnění zdejší lokality budou parkové šachovnice, šachové stolky a servisní cyklostojany.

„Parkové šachovnice včetně hracích figur budou umístěny v zahrádce Městských lázní a v areálu Aquaparku Koupelky. Šachové stolky v betonovém provedení budou umístěny v Kolářových sadech a v areálu občerstvení U Abrahámka. Servisní cyklostojany se sadou nářadí pro opravu jízdního kola a pumpou lidé najdou v areálu občerstvení U Abrahámka a u místního nádraží,“ vyjmenoval primátor Prostějova František Jura s tím, že projekt si klade za cíl zvýšit návštěvnost a více využít veřejná prostranství v Prostějově, a to nejen místním obyvatelstvem, ale i návštěvníky města.

Po napínavém turnaji remíza, hlásí šachisté

Foto Zdeněk Kracík

Ve spolupráci ZŠ Jana Železného a Prostějovské šachové školy se uskutečnil druhý turnaj Prostějovské žákovské ligy v šachu. Turnaje se celkem zúčastnilo osmnáct žáků z pěti základních škol okresu a tentokrát i za účasti všech potencionálních favoritů soutěže.

"Ve třetím kole dochází k prvním zásadnějším střetům mezi hráči špičky, kdy vítěze minulého turnaje, i celého loňského ročníku, Jakuba Urbana poráží Marek Moudrý a Martin Londin prohrává svou partii s Jiřím Mikulkou. Před čtvrtým kolem mají plný počet bodů pouze Moudrý a Mikulka a je tedy zřejmé, že plný počet bodů zůstane již jen jednomu hráči. Souboj Moudrý - Mikulka rozhoduje ve svůj prospěch Mikulka a před posledním kolem se ujímá vedení v turnaji. Urban, Londin, Táborský, Moudrý a Novotný za ním mají však o bod méně.

SK ROŠÁDA Prostějov zve na 16. ročník Loučení s prázdninami

ilustrační foto SK Rošáda Prostějov

Šachový turnaj pod širým nebem pro rekreační šachisty i registrované hráče se koná v sobotu 1.9.2018 v občerstvení „U Abrahámka“ v lesoparku Hloučela, Prostějov.

Turnaj začne v 8,30 hodin prezentací. Startovné - amatéři a mládež do 18ti let 50 Kč, registrovaní nad 18 let 100.-Kč.

Další informace poskytne Tomáš Gorba, Waitova 6, 796 01 Prostějov, mobil 603 440 661, e-mail tom.gorba@seznam.cz. Na uvedených kontaktech přijímá i přihlášky.

SK ROŠÁDA Prostějov hraje a podniká všechny svoje sportovní akce za veřejné finanční podpory města Prostějov. (red)

Černý den šachových favoritů

Foto šachový turnaj

Čtvrtý turnaj letošního ročníku Prostějovské žákovské ligy v šachu přinesl zajímavý vývoj. Při účasti Martina Londina a Jakuba Urbana se očekávalo, že tito dva si rozdělí tradičně první dvě místa a o třetí se bude bojovat mezi hráči jako Mikulka, Bluma, Novák, Moudrý, Měchura, Chapčák, Šustr a Novotný. Tentokrát ale bylo vše jinak…

„Druhé kolo přineslo zaváhání Jakuba Urbana v zápase se Standou Novákem z Vrbátek a nulu v kole třetím s Jirkou Mikulkou ze stejné školy. Tím se jeho šance na umístění v první trojce rozplynuly. Přitom zrovna Jirka nezačal právě nejlépe a v prvním kole pouze remizoval s Matějem Nejezchlebem. Potom ovšem nezaváhal a po vítězství nad Standou Novákem a závěrečné „velmistrovské“ remíze s Markem Moudrým obsadil druhé místo. Získal ho díky výpadku dalšího favorita turnaje Martina Londina,“ uvedl šéf turnaje Zbyněk Kracík.

Šachisté mají za sebou další turnaj

Foto turnaj

Třetí turnaj 7. ročníku Prostějovské žákovské ligy v šachu proběhl v prostorách ZŠ Jana Železného v Prostějově.

„Soutěže se tentokrát zúčastnil i další z favoritů, Jakub Urban. Tentokrát jsme se museli obejít bez účasti Lukáše Chapčáka a Dana Měchury, kteří měli minule zásadní podíl na promíchání pořadí,“ uvedl ředitel turnaje Zbyněk Kracík. Začátek turnaje se podle jeho vyjádření nepovedl Jirkovi Blumovi, který prohrál hned dva úvodní zápasy s hráči, kteří by měli být ještě stále o třídu za ním.

Šachová bitva trvala až do úplného konce

Druhý turnaj 7. ročníku Prostějovské žákovské ligy v šachu se odehrál 13.12.2017 na ZŠ Jana Železného v Prostějově.  Zúčastnilo se ho dvaadvacet hráčů, z toho čtyři děvčata, což je rozhodně pozitivní zpráva do budoucna.

Velkým favoritem turnaje byl v dané konkurenci určitě Martin Londin, ten ale ve třetím kole narazil na velmi dobře hrajícího Dana Měchuru, který i ve druhém turnaji potvrdil, že jeho výkon z úvodního turnaje rozhodně nebyl náhodný a opět podal skvělý výkon. Ani on, ani ostatní tentokrát ovšem nestačili na rozjetého Ondru Šustra, který se po zaváhání Martina Londina chopil příležitosti a dovolil jedinou remízu Jirkovi Blumovi.

Čarování nad šachovnicí

Další ročník turnaje v šachu CHESS Prostějov OPEN 2017 proběhl 10. června v prostorách Národního domu. Favorité zahájili turnaj výhrami, silnější hráči se mezi sebou začali střetávat od 3. kola. Po zásluze turnaj vyhrál Vladimír Adámek, který je novým členem Rošády.

Na druhém místě skončil Roman Závůrka (SK Prostějov), který odvedl svůj standardní profesorský výkon bez prohry, na první místo to tentokrát nestačilo.

Největším překvapením byl ovšem výkon Jiřího Fialy (SK Prostějov). Vzpomněl si na dřívější časy, v ostrých pozicích se orientoval naprosto bez problému, v posledním kole ve velkém stylu porazil Petra Zatloukala a získal skvělé 3. místo. Všechny přesvědčil o tom, že stále ještě nezapomněl hrát kombinační šach.