sázení

Bude se sázet. Více tzv. izolační zeleně do ulic

ilustrační foto MMP

Hned několik lokalit města čeká nová výsadba stromů a keřů. Snaha o zesílení „zelených plic“ města tak i nadále pokračuje.

V letošním roce bude město opět pokračovat ve snaze o co největší ozelenění Prostějova. Jen v jarních měsících se bude sázet 140 stromů a 3550 keřů.

Počet stromů a keřů v Okružní je dle obyvatel nedostatečný. Magistrát oponuje

ilustrační foto firmy.cz

Počet stromů a keřů, vysazených u Kauflandu v Okružní ulici v Prostějově, se zdá tamním obyvatelům nedostatečný. Podle magistrátu je vše v pořádku, výsadba dalších dřevin není z nejrůznějších důvodů možná.

„Před Kauflandem, mezi parkovacími stáními, je vysázeno asi 25 stromů. Podél parkoviště je alej 15 stromů a dále keřové pásy. Mezi ulicí Okružní a parkovištěm se nachází v ploše zeleně asi 10 vzrostlých stromů,“ vypočítala vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Prostějova Martina Cetkovská.

Chcete pomoct Ohrozimské? Jděte sázet třešně

ilustrační foto

 

Základní organizace Strany zelených v Prostějově vyhlásila zajímavou akci. 2. dubna bude sázet třešně na Ohrozimské aleji. Ke spolupráci zve širokou veřejnost.

„2. dubna jsou prázdniny a my plánujeme opět vysadit několik stromů, tentokrát třešní. Chceme tak pomoci obnově Ohrozimské aleje,“ zve Jan Navrátil. Sraz je v 16 hodin na místě samém.

Jen pro zajímavost, Ohrozimská alej je podle sdružení Arnika nejdelším stromořadím v republice. Měří 3200m, bohužel je i podle samotné Arniky ve velmi špatném stavu. Druhou nejdelší alejí je ta, lemující sousední Tichou, mezi Mostkovicemi a Kosteleckou. (ber)

Zasaď si svůj strom na Kosíři!

ilustrační foto iprostejov.cz

 

V rámci obnovy starého sadu na Kosíři bude ČSOP vysazovat dalších 20 sazenic regionálních odrůd třešní a švestek. Přijďte si v sobotu 25. října vysadit „svůj" strom! Rodiny s dětmi, školy či jednotlivci, si mohou stromek vysazený vlastníma rukama adoptovat.

Pro účastníky sázení bude připraveno ohniště a špekáčky. " Po ukončení sázení připravila ZO ČSOP Bělozářka pro zájemce krátkou vycházku spojenou se zamykáním studánek v okolí sadu (studánky Pod Sadem, Kalábova a V Doubravě). Délka vycházky je asi 2 km," přidala pozvání Eliška Valentová.

Stromy zde nechceme, zlobí se obyvatelé náměstí

Foto ber

 

Výsadba nové zeleně je zcela jistě záslužnou činností, někde ale příliš radosti neudělá. Stejně jako obyvatelům Neumannova náměstí v Prostějově.

„Je to jediný kousek místa, kde mohly děcka hrát fotbal. Hřiště naproti je oplocené a jen pro malé děti, jsou tam prolézačky a pískoviště,“ popsal redakci situaci jeden z obyvatel náměstí. V minulých dnech se na plácku objevily dvě vykopané díry a vzápětí v nich byly zasazeny stromy. „Jako kdyby kolem nebylo na sázení dost místa, museli je strčit rovnou sem. Děcka si budou hrát na silnici, to je fakt dobrý,“ zlobila se jedna z maminek, bydlící v přilehlém domu.

Ve fondu zeleně se letos "rozpustí" přes milion

ilustrační foto

 

Rada města doporučila Zastupitelstvu schválit použití prostředků z Fondu zeleně ve výši 1,1 milionu korun na výsadbu zeleně ve vybraných částech města.

„Jedná se o výsadbu zeleně, konkrétně stromů, keřů, letniček a trvalek prakticky na celém území města,“ potvrdila náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Vysazovat se podle jejích slov budou keřové pásy, které sníží v ulici E.Valenty prašnost u komunikace, trvalky a letničky ve Svatoplukově ulici, na Žižkově náměstí a na náměstí TGM, osadí se propojení botanické zahrady, budou se dosazovat uliční stromořadí na celém území města a nové stromy přibudou v lokalitě Močidýlek. (red)