senioři

Vánoce pro seniory v Národním sportovním centru

ilustrační foto

Vánoční cukroví, punč, hudební vystoupení, prohlídka nového Národního sportovního centra. 

To vše bylo dnes připraveno v nové sportovní hale pro seniory.

"Jsem rád, že se přišli senioři v takovém počtu podívat na naše Národní sportovní centrum a užili si zde příjemnou předvánoční atmosféru. Věřím, že se z podobných setkání stane nová tradice," uvedl primátor města František Jura.

Společně s primátorem Františkem Jurou strávili se seniory předvánoční chvíle v nové hale také náměstkyně Milada Sokolová a náměstek Jan Krchňavý.

V České republice žije 492 sto a víceletých lidí. V Olomouckém kraji šestadvacet

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

V prosinci 2017 pobíralo důchod 430 žen a 62 mužů, kterým bylo k 31. 12. 2017 sto a více let. Nejvíce jich žilo v Praze (95), dále v Jihomoravském (72) a Středočeském kraji (46). Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). V Olomouckém kraji žije jeden muž a  dvacet pět žen, jejichž věk dosáhl či přesáhl hranici sta let. 

V prosinci evidovala ČSSZ v České republice pět žen ve věku 107 let. Podělily se o ně hlavní město Praha a kraje Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský. 

Nejstarší muž, který od ČSSZ pobíral v prosinci důchod, narozený v roce 1912 a žijící v Královéhradeckém kraji, bohužel v posledních prosincových dnech zemřel. Jeho místo nejstarších mužů zaujali čtyři 104letí – dva bydlí v Jihomoravském kraji, jeden v kraji Ústeckém a jeden v Královéhradeckém.

Děti obdarovaly seniory

Foto ZŠ Dr. Horáka

Soutěžit se dá v různých oblastech a na různých úrovních. V Základní škole Dr. Horáka v Prostějově ovšem mají děti, které ceny nejen rády získávají, ale také rozdávají. Nedávno oceňovaly účastníky soutěže seniorů, babičky a dědečky, kteří dětem poslali obrázky a příběhy z dob, kdy byli ještě malí a chodili sami do školy. Sešly se zajímavé práce, v dopisech seniorů přicházely příběhy, dle nichž se děti začaly pečlivě připravovat na vystoupení. Šlo jen o takzvaný první krůček.

„Bylo to vlastně čtení na pokračování. Děti se dozvěděly mnoho pamětnických zajímavostí, které jednoznačně všechny zasloužily diplom. Příspěvky jsme vložili do sborníku s názvem Vzpomínka na školu, vzpomínka na prázdniny, který obdrželi soutěžící při předávání cen,“ uvedla vedoucí školní družiny Naděžda Kalábová.

OBRAZEM: Projekt Velikonoce seniorům: Dostali přáníčka i chlebíčky

Foto Jiří Malíček

Před několika dny se na FB stránce Prostějov bez cenzury rozběhl projekt Velikonoce seniorům. Za vydražené věci, které věnovala nejmenovaná žena, byly zakoupeny chlebíčky obyvatelům Centra sociálních služeb v Prostějově. Včera se rozdávaly a spolu s nimi i přáníčka, která malovaly děti z mateřských škol. 

"S legalizací projektu jsme oslovili předsedkyni Okrašlovacího spolku Prostějov Miladu Sokolovou. Ta se spojila s paní ředitelkou Liškovou a doplatila rozdíl mezi vybranými penězi a konečnou částkou. Dnes jsme věci předali klientům centra," uvedla dárkyně.

Den seniorů se blíží

ilustrační foto plakát

Na první den v měsíci říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Oslavy proběhnou hned v několika městech Česka a dorazí také do Prostějova. Během dne 6. října 2016 se lidé poučí i dobře pobaví, možná si zazpívají a zatančí. To vše je naplánováno pro letošní program Svátku seniorů 2016.

„Mezinárodní den seniorů je dnem, kdy můžeme rodičům, babičkám a dědečkům trochu vynahradit péči, starost a snahu o naši výchovu, vzdělání a pomyslné postrčení do života. Uvědomme si obtíže, se kterými se starší lidé musí denně vyrovnávat. Jsou to překážky pro nás nepostřehnutelné, ale pro seniory jsou například schody, vysoké nástupy do vlaků nebo třeba chůze s berlemi velkou překážkou. A co je neoddiskutovatelný fakt? Jednou budeme také staří," uvedla primátorka Prostějova a politička Zdravého města Prostějova Alena Rašková.

Start akce je naplánován na 14 hodin. (red)

Senioři se naučí říkat NE! Již zítra!

ilustrační foto

Senioři v současné době čelí stále častěji nekalým obchodním praktikám některých prodejců. Vyplývá to ze statistik Policie ČR. Nový projekt Olomouckého kraje má posílit jejich odolnost vůči podvodnému jednání.

„Projekt má podobu komentovaného divadelního představení. Senioři se v jeho rámci naučí, jak rozpoznat manipulativní chování a jak na ně reagovat. Zábavná vzdělávací forma s možností nácviku obranných technik je vtáhne do děje a oni si tak celý proces zažijí lépe, než kdyby jim jenom někdo přednášel o tom, co mají dělat,“ řekla náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Yvona Kubjátová.

O Senior taxi je rostoucí zájem!

ilustrační foto MMP

Provoz nedávno zavedené služby Senior taxi se setkává se stále větším úspěchem. Za leden bylo evidováno 453 jízd. Za jeden den bylo přepraveno bezmála 23 seniorů, což znamená jednu jízdu každých cca 20 minut.

Senior taxi jezdí od 1. prosince loňského roku a k 5. lednu 2016 už mělo na kontě 216 jízd. „Toto číslo se zvedlo a k dnešnímu dni za měsíc leden evidujeme 453 jízd,“ uvedl náměstek primátorky Pavel Smetana, který je za sociální oblast ve městě zodpovědný. Jak doplnil, senioři v 72 procentech využívají trasu k nemocnici, poliklinice a k lékařům. (red)

Na jízdu se Senior taxi bude nutná průkazka

ilustrační foto ber

Služba, na kterou dříve narození netrpělivě čekali, je poskytována po období 1 roku (12 kalendářních měsíců) od 1. 12. 2015 do 30. 11. 2016. Uživatelé si budou muset vyřídit průkazku.

„Senior si musí vyřídit průkazku, kterou mu bezplatně vystaví Odbor sociálních věcí Magistrátu města Prostějova, ve Školní ulici. Při vyřízení je potřebné předložit občanský průkaz a držitelé průkazu ZTP/P také tento průkaz,“ upozornil náměstek primátorka Pavel Smetana. Podle jeho slov osoba, držitel průkazu ZTP/P, může být přepravena maximálně s jedním doprovodem. Doprovod platbu za převoz nehradí a po doprovodu se nevyžadují žádné identifikační údaje, rovněž nepodepisuje žádný souhlas.

SENIOR TAXI dostalo šanci!

ilustrační foto plakátek

Čtyři měsíce v Prostějově sloužila seniorům nová služba SENIOR TAXI, kterou na základě vlastního projektu provozoval Jan Spáčil. Hlavním cílem mělo být zajištění dostupné dopravy pro těžce se pohybující spoluobčany. Jan Spáčil ale od taxislužby upustil a vedení města začalo řešit, jakým způsobem a zda vůbec v této aktivitě pokračovat. Po důkladném zvažování nakonec Rada města Prostějova dala záměru zelenou a vyhlásí zadávací řízení. V tomto směru bude Prostějov raritou - senior taxi totiž funguje pouze ve městech, která nemají městskou hromadnou dopravu.

„Nápad se moc líbil nejen nám, ale i těm, kteří službu využívali. Bohužel nám provozovatel pan Spáčil sdělil, že se mu tato činnost nevyplácela, a tak o ni nemá zájem," uvedla už před časem dnes primátorka Alena Rašková. Město samo nikdy neuvažovalo o tom, že by SENIOR TAXI mělo ve vlastní režii. Jde totiž o podnikatelskou činnost a tu platná legislativa městu zapovídá.

OBRAZEM: Senioři si „svůj“ den užili

Foto MMP

Mezinárodní den seniorů si lidé v prostějovském Společenském domě vychutnali. Potěšil Marcel Zmožek i lidový vypravěč Franta Uher. Pobavit se včera přišlo kolem sedmi stovek návštěvníků.

Lidový vypravěč Franta Uher z Lanžhota, mažoretky Hvězdičky, taneční skupina Pirouette či vystoupení Marcela Zmožka a k tomu káva a koláček zdarma. To bylo včerejší odpoledne, které patřilo pouze a jen dříve narozeným, kteří slavili svůj svátek. Festival služeb pro seniory zase představil, jak si mohou ulehčit život a proběhl od 12.00 v prostoru před společenským sálem.