seno

Boj o seno na Velkém Kosíři

ilustrační foto

Jižní svahy Kosíře jsou cenné výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin, ať už je to koniklec velkokvětý, kosatec různobarvý, hvězdnice chlumní, lněnka Dollinerova, či bradáček vejčitý. Tyto suchomilné trávníky ale potřebují každoroční sečení, aby nezarůstaly vysokými travami a keři. Prostějovští ochránci přírody trávu sesekali a vyzvali veřejnost, aby s úklidem sena pomohla.

„Seno si od nás každoročně bere chovatel koní z Čelechovic na Hané. Snažíme se, aby bylo řádně usušené pro nabalíkování do zásoby na zimu. Naplánovali jsme hrabání a sklizeň sena a požádali veřejnost, v rámci Dnů pro přírodu, o pomoc,“ nastínila záměr šéfka Ekocentra Iris Eva Zatloukalová.  Člověk míní, počasí mění. Přestože po oba dny bylo teplé až horké počasí, drobné srážky přišly také. Pečlivě usušené seno několikrát zlehka zmoklo. Náplň práce se proto musela poněkud pozměnit.

Dny pro přírodu na Velkém Kosíři, pomůžete?

ilustrační foto

Akce pro všechny, kteří chtějí, alespoň jeden den, pomoci přírodě. Tak nazvali ochránci přírody pracovní i vzdělávací setkání na jižních svazích Velkého Kosíře. Přiložit ruku k dílu při sběru sena můžete už zítra.

V tyto letní dny se ochránci přírody nezastaví. Pokud je sucho, je nejvhodnější doba k sečení travních porostů na přírodovědně cenných územích. Posečená tráva totiž rychle uschne a je vhodná pro chovatele koní, koz nebo králíků. Musí se ovšem sklidit dřív, než zaprší. Několikrát zmoklé seno už nemá pro chovatele žádnou hodnotu a musí se zbytečně likvidovat buď odvozem do kompostárny, anebo pálením.