slepota

Bez trpělivosti bych nedokázal nic, říká Pavel Vlček. Je slepý

Foto ber

Je mu dvaadvacet let, je muzikant, spisovatel, básník, skladatel, imitátor. Ve volném čase rád jezdí na kole, čte všechno, co mu přijde pod ruku. Žije sám v útulné garsonce na jednom z prostějovských skorosídlišť. Říkáte si, no co, takových je. Jenže Pavel Vlček je od narození prakticky nevidomý. Útlý kluk s bílou hůlkou si pro mě přišel až k výtahu. Jízdu zvládl bravurně, stejně bravurně došel ke svému bytu. Nabídl mi kávu a začali jsme si povídat .

Můžeš mi trochu popsat svou životní cestu? Jak jsi se sem vůbec dostal?

Narodil jsem se v roce 1993 a po předčasném porodu jsem byl umístěn do inkubačního zařízení, kde došlo k poškození mého zraku a to tak, že jsem prakticky nevidomý. Vystudoval jsem základní školu prof. Vejdovského a jelikož mě bavila hudba, byl jsem přijat na konzervatoř J. Deyla v Praze. Tu jsem ze zdravotních důvodů nemohl dokončit, bohužel rok před maturitou. Nějaký čas jsem byl zaměstnán ve firmě, zabývající se IT, nicméně mojí pravou náplní je práce se zvukem.

Dobrý skutek? Podpořme zrakově postižené lyžaře!

Ilustrační foto ČSZPS

 

Částečná či úplná ztráta zraku nebrání řadě lid v nejrůznějších činnostech. Jedním z nich je i sjezdové lyžování, kterému se věnuje třicítka zrakově postižených sportovců. Jedním z nich je i Stanislav Foret z Ohrozimi, kterého Pvnovinky požádaly o rozhovor.

  • Kolik sportovců má váš tým a jak dlouho funguje?
Jsme registrovaní pod Českým svazem zrakově postižených sportovců a fungujeme už 15 let. V současné době je nás přes třicet.

Myslíte si, že slepota izoluje? Omyl!

ilustrační foto tyflocentrum-oc.cz

 

Myslíte si, že když nevidíte, nemůžete jít na nákup nebo do divadla a být pouze zavření doma? Omyl! Přijďte 18. října do prostějovského zámku do prostor ZUŠKy. Přesvědčíte se o opaku, pobavíte se skupinami divadelní improvizace O.Li.V.Y. a Ol.Í.H.Ně, zcela jistě se dozvíte spoustu zajímavostí a ještě přispějete na dobrou věc.

 

(Ne)viditelná keramika. Tak se jmenuje prodejní výstava a divadelní představení, které se uskuteční potmě. "Vstupné je dobrovolné, v jeho ceně je zahrnut jeden kus keramiky, vyrobené těžce zrakově postiženými, potmě. Takže si kromě dobrého pocitu i něco zajímavého odnesete," přidala pozvání koordinátorka Tyflocentra Martina Rybaříková. Návštěvníci si od 17:15 do 18:15 budou moci zakoupit keramiku, vyzkoušet kompenzační pomůcky a dozvědět se více o problematice nevidomých a slabozrakých. Od 18:30 do 19:45 hodin se pak uskutešní zápas v divadelní improvizaci potmě.