služby

Portál dopravy nabízí digitální služby. Nově lze žádat o změny v registru vozidel

Foto Ministerstvo dopravy

Žádosti o převod vlastníka vozidla nebo o vydání doplňkové registrační značky mohou nově podávat fyzické osoby přes Portál dopravy. Novinky šetří nejen čas, ale díky slevě i peníze, za správní poplatky.

 „Pokračujeme v digitalizaci dopravních agend a rozšiřujeme digitální služby například o elektronické podání žádosti ke změně vlastníka vozidla nebo vydání doplňkových registračních značek. Systém do žádosti automaticky předvyplní všechny známé údaje. Žadatel také díky on-line žádosti ušetří 20 procent z výše správního poplatku,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Na poštách už noviny a časopisy nekoupíte

ilustrační foto Česká pošta

Česká pošta vzhledem k rostoucím nákladům na prodej tisku na svých pobočkách navrhla distributorům tisku změnu distribuce i způsobu prodeje. V průběhu jednání nedošlo k dohodě, proto pošta vypověděla smlouvy, díky kterým si zákazníci mohli na provozovnách kupovat noviny a časopisy.

Od ledna 2024 tak tento sortiment v nabídce pošt nenajdete. „V současné době však pokračují jednání o novém nastavení spolupráce. Pokud dojde k dohodě, tisk by se opět mohl na vybraných poštách objevit koncem prvního kvartálu 2024,“ uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Lidé, kteří si dosud kupovali noviny a časopisy hlavně na malých poštách na venkově, o svůj tisk nepřijdou. Musí siale u vydavatelů objednat předplatné konkrétních titulů s donáškou domů. (ber)

Omezen je i provoz auto a pneuservisů

Foto ber

Chcete si nechat přezout auto na letní pneumatiky, řešíte defekt, umřel vám plechový pomocník? Počítejte s tím, že na počkání se servisu nedočkáte. 

"Mám doma dvě malé děti a nehodlám něco dotáhnout. Takže dělám na autech, která tady mám, nové vozy zatím do opravy neberu. Uvidíme, jak dlouho omezení potrvá, práce mám zatím dost," sdělil PvNovinám Josef K.

V nedalekém pneuservisu v Joštově náměstí si na vratech přečtete, že provádí jen naléhavé opravy. "Včera jsem chytila defekt a dnes ráno si jela pro opravenou pneumatiku. Brali to jako nouzovku, jinak auta pouští po jednom, a to jen ta, kde si majitelé práci předem domluvili telefonicky," konstatovala Lenka Kubíčková. (ber)

Volání na čísla, které začínají osmičkou, se prodraží

ilustrační foto internet

 

Stále více společností používá jako kontaktní telefony takzvané bílé nebo modré linky. Tedy čísla, která začínají osmičkou, ale volání na ně nejenže není zdarma, ale navíc se ani nezapočítává do volných minut v tarifech operátorů. Řadu lidí pak při pohledu na účet za telefon čeká nepříjemné překvapení. 

Telefonní čísla začínající osmičkou mohou být takzvanými zelenými (800), modrými (81, 83, 843, 844, 845, 846) či bílými (840, 841, 842, 847, 848, 849) linkami. Pro spotřebitele často bývá problém se ve spletité džungli specifických telefonních linek vůbec vyznat. „Lidé obvykle nevědí, že modré a bílé linky jsou zpoplatněné.

Bývalá prodejna potravin bude nabízet služby

ilustrační foto

Prodejna potravin Albert, která je už několik roků prázdná, bude brzo opět sloužit. Už na podzim v jejím areálu v Anglické ulici, lidé najdou nejen různé obchody a služby, ale také hernu pro ty nejmenší.

Soukromý investor se už před časem pustil do generální opravy bývalé prodejny potravin. Jak dnes můžeme vidět, práce tady stále běží naplno. Budova má zbrusu nové vzezření a otevření centra služeb je téměř za dveřmi. Investor má v plánu zahajovat pravděpodobně na přelomu října a listopadu.

„Postupně podepisujeme smlouvy s nájemci. Vše se směřuje na podzimní termín, kdy by se centrum mohlo otevřít,“ nastínil Michal Juráček z firmy R&G Zesta. Na co se lidé mohou těšit?

Nová služba pro seniory

ilustrační foto

Oblastní spolek ČČK Prostějov zavádí novou službu pro seniory, ale i pro ty, kteří si chtějí užívat volna po práci a nezdržovat se zbytečnostmi jako je úklid.

Pracovníci českého červeného kříže provedou dle přání úklid, jako je mytí podlah, oken, nábytku, sociálního zařízení, mytí nádobí, dále pak například žehlení, praní, drobné opravy prádla, nákup potravin a další. Pomohou s vyřízením formalit na úřadě, doprovodí k lékaři, kadeřnici, na pedikůru, masáže apod.

„Zajišťujeme pro klienty přímo u nich doma individuální cvičení s ohledem na zdravotní stav, lektor zařadí i prvky jógy,“ říká ředitelka ČČK Prostějov Lenka Černochová.

 

Starostové stojí za svými občany: jsme kategoricky proti rušení pošt

ilustrační foto

Včera jsme informovali o tom, že diskuze nad rušením poboček pošt na venkově je opět na pořadu dne. V Parlamentu se po senátním zamítnutí původní předlohy projednává novela zákona o poštovních službách, která má přinést řadu novinek. 

Novelizovaný zákon má umožnit vstoupit na trh poštovních služeb vedle státní České pošty dalším subjektům. Otevření trhu může přinést zlepšení služeb a snížení cen. Negativním dopadem, jak připouští ministerstvo průmyslu a obchodu, může být v rámci posouzení efektivnosti stávající poštovní sítě rušení některých kamenných pošt v menších obcích. Důvodem má být síť pošt v České republice, která jednou pobočkou na tři tisíce obyvatel patří mezi nejhustší v Evropě.  

Budou se rušit pošty a další služby na obcích?

ilustrační foto

Ačkoliv se zdálo, že diskuze nad rušením poštovních poboček je překonaná, není zdaleka vyhráno. Proč? V Parlamentu je projednávána novela zákona o poštovních službách, která má přinést řadu novinek. Původní návrh však senátoři shodili ze stolu a vrátili jej zpět do Sněmovny.

Pojďme se podívat, co vše nám může tato „novinka“ v poštovním sektoru přinést a zda se budou muset opět obyvatelé malých obcí Prostějovska strachovat o svou kamennou poštu. Připravovaný návrh by měl umožnit vstoupit na trh poštovních služeb i dalším subjektům, než je státní Česká pošta. Jak se nás to může dotknout? Stěžejním hlediskem soutěže bude cena a mohl by tak nastat pozitivní jev z okolních států, kde „uvolnění“ poštovního sektoru i pro nestátní subjekty přineslo zlepšení služeb i relativně solidní ceny.