socha

Město složí poklonu Edmundu Husserlemu. Sochou

ilustrační foto mapy.cz

Edmund Husserl (8. dubna 1859, Prostějov – 27. dubna 1938, Freiburg im Breisgau) byl světově proslulý filosof moravského původu a zakladatel moderní fenomenologie. Jako dalšímu z významných rodáků mu město Prostějov chce věnovat důstojnou upomínku. Jako v případě básníka Jiřího Wolkera to bude socha. 

Rada města Prostějova na svém posledním jednání ustavila porotu soutěže o návrh sochy. Ta by podle primátora Františka Jury měla své místo najít na stejnojmenném náměstí. "Ve světe je Edmund Husserl velice uznávaným filozofem, má i vlastní společnost," konstatoval Jura. Podle jeho slov bude přípravu i samotnou instalaci provázet řada zajímavých akcí. "Mimo jiné by u nás mohlo dojít k zasedání celosvětové komise jeho společnosti. Pro Prostějov by to byl další krok ke světovosti," dodal Jura.

Nepomucký přišel o ruku

Foto PČR

V blíže nezjištěné době od 13. do 16. dubna 2018 poškodil dosud nezjištěný pachatel sochu sv. Jana Nepomuckého v Olomoucké ulici v Prostějově.

Ulomením pěsti pravé ruky na soše pachatel způsobil Magistrátu města Prostějova škodu předběžně vyčíslenou na patnáct tisíc korun. "Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Socha K. H. Borovského se vrátila do středu města

Foto MMP

Restaurování je u konce a upraveno je také okolí sochy. „Jde o dílo známého olomouckého sochaře Julia Pelikána (1887–1969). Restaurování proběhlo formou demontáže kvůli nutnosti nápravy statických poměrů v podloží a následně konzervačním zása­hem (čištění, zpevnění, spárování) bez nutnosti rozsáhlejších doplňků,“ uvedl k obnově so­chy vedoucí oddělení památkové péče Marek Perůtka. Dílo opět stojí na svém místě a v sou­čas­nosti se dokončují úpravy terénu.

Realisticky pojednaná socha významného českého literáta a novináře K. H. Borovského vznikla podle návrhu olomouckého sochaře Julia Pelikána. Z jemnozrnného pískovce je socha literáta v životní velikosti v dobovém oděvu, svírajícího v ruce svitek novin, pravou ruku zaťatou v pěst. Hlava se zamyšleným výrazem je mírně skloněná, figura vykročená na pravou nohu vpřed. V čele soklu je kovová deska se scénou loučení básníka s rodinou a nápis „Na paměť stých narozenin – Karla Havlíčka Borovského - 1921“.

Spletli si pomník s průlezkou?

ilustrační foto wikimedia.org

Trojice malých dětí lezla po soše T.G.Masaryka. Hlídka je z místa vykázala a na jejich nevhodné jednání upozornila rodiče. 

"Tento obrázek, kdy se dítka kloužou po šikmině nebo se snaží šplhat po soše, není bohužel až tak ojedinělý. Smutné je, že se takto často děje za přítomnosti rodičů", uvedla strážník Jana Adámková, mluvčí Městské policie Prostějov. (TZ)

Fotopostřeh: Básník nebo skládkař?!

Foto čtenář

O opravě pomníku Karla Havlíčka Borovského PvNovinky průběžně informují. Jeden postřeh přidal i čtenář Kamil.

"Tak nevím, ale i když Karel už stojí, ta suť pod ním není zrovna dobrá vizitka. Stejně jako napůl pobořený plot," napsal k fotografiím. (red)

Karel Havlíček Borovský již má piedestal

Foto ber

Zabetonované podloží a nově instalovaný dobový podstavec sochy předcházely čtvrtečnímu umístění sochy Karla Havlíčka Borovského na Hlaváčkově náměstí. Samotnou sochu ale čeká ještě restaurování.

Pískovcová socha prošla hrubým čištěním a vlastní restaurátorské práce ji teprve čekají. Celková oprava pomníku bude stát 412 tisíc korun, část hodlá město uhradit pomocí dotace z ministerstva kultury, která může činit až 50% uznatelných nákladů. (ber)

Bronzový Pionýr Mičurinec poputuje do muzea

ilustrační foto

Bronzová socha s názvem „Pionýr – Mičurinec“, která před rokem 1989 stávala před budovou tehdejší ZŠ J. V. Choráze, bude nejspíše svěřena do péče Muzea a galerie v Prostějově. 

Rada města Prostějova doporučuje zastupitelům schválit bezúplatný převod bronzové sochy „Pionýr – Mičurinec“ z vlastnictví Statutárního města Prostějova do vlastnictví Olomouckého kraje, do hospodaření Muzea a galerie v Prostějově, které má o sochu zájem.

Další socha z křižovatky zmizí. Do depozitáře

Foto ber

Další z památek na prostějovská sochařská sympozia zmizí z očí veřejnosti. Pro špatný technický stav radní rozhodli nechat odstranit sochu z kruhové křižovatky v Plumlovské ulici.

"Socha je ve velmi špatném technickém stavu," potvrdila informaci náměstkyně Ivana Hemerková. Osud díla je zatím neznámý, zda bude prodána některému z milovníků umění či nadále zůstane v majetku města, se dosud neví. "Bude uložena v depozitáři," dodala Hemerková. (ber)

OBRAZEM: Karel Havlíček Borovský nabude rovnováhu

ilustrační foto

V těchto dnech započala první z oprav soch, které schválila Rada města Prostějova. Kameníci se vrhli na Karla Havlíčka Borovského, který má své místo v Hlaváčkově náměstí.

Zatímco Jiřímu Wolkerovi se dostane hlavně očisty, socha K.H.Borovského vyžaduje náročnější opravu, která vyjde na 412 tisíc korun. Kvůli narušení statiky totiž musí dostat i nový základ.

Obnova sochy Jiřího Wolkera má stát 178 tisíc korun.

Obě akce hodlá město uhradit za pomocí dotace z ministerstva kultury, která může činit až 50% uznatelných nákladů. (ber)

Drak je za 300 tisíc. Dejte mi je, žádá sochař

ilustrační foto

 

Otevřený dopis či e-mail obdrželi v uplynulých dnech prostějovští zastupitelé a magistrát. Zástupcům města se ozval sochař Emil Adamec. Ten se v minulosti stal jedním z účastníků mezinárodního sochařského sympozia v Prostějově. Některá díla však magistrát zamýšlí prodat. A s tím umělec nesouhlasí. Magistrát je ale jiného názoru.

„Postup města je v rozporu s autorským zákonem a je nutné trvat na podmínkách, za kterých město Prostějov od nás sochy převzalo. Díla mají být navrácená na původní místa ve Smetanových sadech, kde sochy byly před rekonstrukcí parku pod naší autorizací instalovány," sdělil Emil Adamec. Nesouhlasí s tím, aby díla po prodání městem skončila u nových majitelů a žádá za svou sochu 300 tisíc korun.