sochařské sympozium

Další socha z křižovatky zmizí. Do depozitáře

Foto ber

Další z památek na prostějovská sochařská sympozia zmizí z očí veřejnosti. Pro špatný technický stav radní rozhodli nechat odstranit sochu z kruhové křižovatky v Plumlovské ulici.

"Socha je ve velmi špatném technickém stavu," potvrdila informaci náměstkyně Ivana Hemerková. Osud díla je zatím neznámý, zda bude prodána některému z milovníků umění či nadále zůstane v majetku města, se dosud neví. "Bude uložena v depozitáři," dodala Hemerková. (ber)

Dřevěné sochy mají zájemce. Ale jen některé

ilustrační foto MMP

 

Záměr prodeje soch ze sochařských sympozií byl zveřejněn na úřední desce Magistrátu města Prostějova 1.6.2015. Lhůta pro předložení nabídek byla stanovena 31.07.2015. Několik zájemců se našlo, ne všichni ale budou uspokojení.

Jeden ze zájemců chtěl za 5 500 korun odkoupit sochu Manželé Ugo Antinoriho, umístěnou v Plumlovské ulici. Druhý zájemce nabídl za Adama a Evu Borise Kjullenena st. 1.500 Kč a za Černou Mahulenu Tomáše Kůse 1.000 Kč. Zájemce číslo tři chtěl rovněž Adama a Evu, nabídl ale jen symbolickou cenu, případně cenu odvozu. Čtvrtý zájemce chtěl sochy hned čtyři. Za Draka Emila Adamce nabídl 1.200 Kč, za Draka Diany Helene Neagu 500 Kč, za Jádra Tomáše Kůsa 300 Kč a za Přesýpací hodiny Aleksandre Phophkhadze 800 Kč. Poslední, pátý kupec, se shlédl v šesti dílech.

Miroslav Pišták prodeji soch: Autorský zákon jsme neporušili

ilustrační foto MMP

 

Primátor města Prostějova Miroslav Pišťák zaslal zastupitelům vyjádření k údajnému porušení autorského zákona v souvislosti se zamýšleným prodejem soch ze sochařských sympozií. "Kauza" před časem proběhla nejen místními médii a město obdrželo v této souvislosti i řadu dotazů od občanů. Město se ústy primátora Miroslava Pišťáka vyjadřuje následovně. 

Rada města Prostějova vyhlásila před časem záměr prodeje devětadvaceti dřevěných soch vytvořených v rámci deseti ročníků Mezinárodních sochařských sympozií Hany Wichterlové v Prostějově. Prodej bude uskutečněn za zájemcem nabídnutou cenu. Odbor správy a údržby majetku města magistrátu obdržel zpracované ocenění 33 kusů dřevěných soch. Ze znaleckých posudků vyplývá, že díla byla vytvořena z neošetřených a neimpregnovaných kmenů dřeva. Tento materiál není vhodný pro dlouhodobé venkovní umístění. Čtyři sochy znalec navrhuje k fyzické likvidaci.

Drak je za 300 tisíc. Dejte mi je, žádá sochař

ilustrační foto

 

Otevřený dopis či e-mail obdrželi v uplynulých dnech prostějovští zastupitelé a magistrát. Zástupcům města se ozval sochař Emil Adamec. Ten se v minulosti stal jedním z účastníků mezinárodního sochařského sympozia v Prostějově. Některá díla však magistrát zamýšlí prodat. A s tím umělec nesouhlasí. Magistrát je ale jiného názoru.

„Postup města je v rozporu s autorským zákonem a je nutné trvat na podmínkách, za kterých město Prostějov od nás sochy převzalo. Díla mají být navrácená na původní místa ve Smetanových sadech, kde sochy byly před rekonstrukcí parku pod naší autorizací instalovány," sdělil Emil Adamec. Nesouhlasí s tím, aby díla po prodání městem skončila u nových majitelů a žádá za svou sochu 300 tisíc korun.

Město nabízí k prodeji dřevěné sochy ze sympozií

ilustrační foto iprostejov.cz

 

Rada města Prostějova vyhlásila záměr prodeje devětadvaceti dřevěných soch vytvořených v rámci deseti ročníků Mezinárodních sochařských sympozií Hany Wichterlové v Prostějově.

Prodej bude uskutečněn za zájemcem nabídnutou cenu. Podle podmínek záměru musí být cena zaplacena před podpisem kupní smlouvy, náklady na odvoz soch uhradí kupující. „Odbor správy a údržby majetku města magistrátu obdržel zpracované ocenění 33 kusů dřevěných soch. Ze znaleckých posudků vyplývá, že díla byla vytvořena z neošetřených a neimpregnovaných kmenů dřeva. Tento materiál není vhodný pro dlouhodobé venkovní umístění. Následné působení povětrnostních vlivů při jejich nevhodné instalaci ve venkovních prostorech sochy poškodilo.

Sympozium Hany Wichterlové skončilo

ilustrační foto MMP

 

Bylo to krásné a bylo toho dost. Tak by se dalo shrnout rozhodnutí radních o definitivním konci sochařského sympozia, které do Prostějova lákalo deset let nejlepší řezbáře nejen z Evropy.

Mezi radními vyvolal návrh na zrušení sympozia bouřlivou debatu.