Sokol I

Před sto deseti lety byla otevřena prostějovská sokolovna!

Foto Hana Bartková

Zajímavou stavbou našeho města je budova sokolovny na Skálově náměstí. V těchto dnech uplynulo sto deset let od jejího otevření. Svým umístěním a architekturou vhodně dotváří tuto část města.

Sokol založený v roce 1869 patřil k významným spolkům Prostějova. Sehrál významnou roli v oblasti vzdělávací, národnostní i osvětové. Měl velkou členskou základnu, řadu nadšených vedoucích, prapor, ale citelně mu chyběla tělocvična. Odbor pro její výstavbu byl založen už v roce 1884. Finanční prostředky potřebné pro stavbu se podařilo shromáždit až po roce 1900.  Byly získány ze sbírek, členských příspěvků a půjček od města a městské spořitelny. 

Tip na úterý: Loutkové divadlo u Abrahámka

ilustrační foto

Loutkové divadlo Pronitka při TJ Sokol I Prostějov zve na loutkové představení pro děti. Odpoledne s pohádkou se tentokrát odehraje v příjemném prostředí nově přebudovaného bistra U Abrahámků na Hloučele v úterý 26.6.2018 v 16 hodin. 

Loutkové divadlo Pronitka má repertoár určený hlavně předškolákům. "Rádi přivítáme diváky každého věku, kteří na chvíli zapomenou na svoje všední starosti a přenesou se s námi do Kašpárkova světa princezen, draků, vodníků, ježibab a čarodějů, čertů, do světa pohádkového snění, do světa, kdy každé zlo je nakonec potrestáno a zůstane jen dobro, láska, krásný úsměv a hřejivý pocit na duš," uvedla Lucie Hlačíková, vedoucí loutkařského odboru Sokol I Prostějov.

Pronitka Sokol I Prostějov bilancuje

ilustrační foto znak

Na stálé scéně Sokola I Prostějov loutkáři hrají už dvaadvacátou sezónu.

„Hrajeme více než 30 představení za symbolické vstupné. Abychom ve velké konkurenci jiných akcí v Prostějově vyhověli co nejvíce divákům, hrajeme od Dušiček do Velikonoc každou neděli dvě stejná představení v různých časech 13,30 a 15,30 hodin. V roce loňském jsme za svými diváky i dojížděli - do Drahanovic, Víceměřic, Smržic. Například v pečovatelském domě Ambrosie nedaleko Ostravy v Lutyni si nás klienti velmi oblíbili. Dojíždíme sem dvakrát do roka. Vždy s novým představením, které opakujeme čtyřikrát.

Medailový víkend Juda Sokol I Prostějov

Foto Sokol I, MM

V sobotu, 14.10.2017 oddíl Juda Sokola I Prostějov vybojoval v Tvrdonicích u Břeclavi celkem osm medailí. 

Ve svých kategoriích Viktor Otta bez zaváhání bral zlato, Alex Srpek stejně hladce 1. místo, Barbora Vítková senzačním výkonem k nepoznání porazila všechny soupeřky a umístila se na 1. místě, Michal Mejzlík se po dlouhé době vypravil na závody a prokázal že umí a bral také 1. místo, jeho bratr Petr Mejzlík první zápas odedřel vítězstvím a potom skončil před branami finále a bral 3. místo. Eva Vránová malou chybou přišla také o finále a brala 3.

Důležitý start do sezóny pro Sokol I Prostějov

ilustrační foto Sokol I judo

Po úvodních rozehřívacích závodech v lednu a v únoru se pro judisty Sokola I Prostějov naplno rozjela jarní část letošní sezony.

„Jaro bude nabité velkými akcemi, na které je z hlediska přípravy nutné myslet už teď, přestože tréninky se dosud nesou v duchu koncentrace na fyzickou výkonnost. Čeká nás náročný turnaj v Bardejově, poté Velká cena Prostějova, týden na to obrovský mezinárodní turnaj v Budapešti, v květnu pak podobný ve Splitu, abychom sezónu zakončili velkým turnajem v polské Bochnii v úžasně atraktivním prostředí solné jeskyně 260 metrů pod zemí.