SOŠPO

OBRAZEM: SOŠPO oslavilo 100 let republiky!

Foto SOŠPO

V pátek studenti a pedagogové Střední odborné školy podnikání a obchodu oslavili 100. výročí založení republiky. Po projektovém dopoledni, kdy se studenti zábavnou formou dozvěděli informace o vzniku Československa, se všichni včetně pedagogů přesunuli na náměstí k soše prvního československého prezidenta.

Po krátkých projevech ředitele školy Marka Moudrého a jednatelky školy Silvie Šteigerlové pozdravila shromáždění prostějovská primátorka Alena Rašková. Vedení školy a zástupci jednotlivých tříd položili k Masarykově soše květiny a pietní akt zakončili zpěvem státní hymny. Netradiční a originální tečkou oslav bylo vytvoření živé vlajky. (red)

Prostějov návštívili studenti z rakouského Deutschlandsbergu

Foto Jana Mohrová

Za projektem eTwinning stojí Střední odborná škola podnikání a obchodu Prostějov a Bundeslandelsakademie z rakouského Deutschlandsbergu.

Na výměnný pobyt přijelo 22 rakouských studentů s učiteli. Neopakovatelným zážitkem se stalo přijetí primátorkou města Prostějova Alenou Raškovou, které proběhlo ve slavnostních prostorách radnice. Hosté zde jako poděkování předvedli krátké hudební představení štýrské lidové hudby. Studenti si prohlédli historické prostory radnice a radniční věž. Program vyvrcholil koncertem hostů na náměstí před muzeem. Studentská kapela představila nejen štýrskou lidovou hudbu, ale zahrála i řadu populárních písniček.

Dobrodružství ve městě – Abenteuer in der Stadt

Foto archiv SOŠPO

Za krásného slunečného počasí se ve čtvrtek konala soutěž „Abenteuer in der Stadt“ pro žáky základních škol. Soutěž, ve které žáci na deseti stanovištích v centru Prostějova uplatnili své znalosti němčiny, připravili již třetím rokem studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu.

Ráno žáky přivítali pan a paní z Pernštejna, popřáli všem hodně úspěchů a pak už se mohly tříčlenné hlídky vydat na trasu. „Na jednotlivých stanovištích plnili žáci úkoly, jako například skládání slov, ochutnávání potravin, zdolání trasy podle pokynů, kreslení podle diktátu, odpovídání na otázky, sčítání oken, věžiček či stromů,“ informovala autorka projektu Jana Mohrová.

Studenti zahájili prohlídky Prostějova

Foto SOŠPO

Také v letošním roce se Prostějov stává cílem turistů, a to nejen z Olomouckého kraje. Po památkách a zajímavých místech města je provádí studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu. Průvodcovské činnosti se věnují od roku 2006. 

První letošní organizovanou akcí byla prohlídka pro seniory, kteří přicestovali z Olomouce. V červnu studenti provedou další skupiny objednaných zájemců a v době letních prázdnin se budou podílet na průvodcovské službě centrem města a v kostele Povýšení sv. Kříže. (red) 

 

Průvodcovská služba o prázdninách je zajištěna

ilustrační foto

Zajištěna bude v termínech od 30. 6. 2018 do 26. 8. 2018. O prohlídky se tradičně postarají studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu Prostějov.

"Škola se dlouhodobě při výchovně - vzdělávací činnosti věnuje oblasti cestovního ruchu. Studenty připravuje i pro činnost průvodce. V rámci praktické výuky se studenti učí provázet například na zámcích v Boskovicích, Plumlově a v historickém centru Prostějova. Studenti školy se dobrovolně podílí na realizaci komentovaných prohlídek ve svém osobním volnu. Tradicí se staly prohlídky kostela Povýšení sv. Kříže a centra města. Podílíme se také Noci kostelů, kdy zajišťujeme průvodcovskou službu v kostele Povýšení sv. Kříže vč.

OBRAZEM: Navštívili jste se studenty prostějovský zámek a jeho prostory?

Foto SOŠPO

V sobotu, v rámci oslav Mezinárodního dne průvodců, zorganizovala Střední odborná škola podnikání a obchodu prohlídky prostějovského zámku.

Studentky SOŠPO provedly zájemce místnostmi prostějovského zámku, kam se běžně nelze dostat. Jedná se o místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v loňském roce zrestaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb a účastníci sobotních prohlídek byli prvními, kteří mohli tyto prostory vidět. Mezi nejzajímavější místnosti patřila kancelář ředitele záložny a zastavárny, kde se dochovalo původní secesní vybavení z počátku 20. století.

Adamovým snem je fotit olympiádu

Foto FB Adam Mráček

Osmnáctiletý Adam Mráček z Biskupic studuje Střední odbornou školu podnikání a obchodu v Prostějově. Mimo studia se věnuje také médiím, již několik let spolupracuje jako fotograf a kameraman s weby firetv.cz a esports.cz. Před časem se zúčastnil jako jeden z novinářů Mezinárodních halových závodů v požárním sportu v  Bělorusku. Mládence, pro kterého je oporou hlavně rodina, láká fotografování třeba na olympiádě. PvNovinky jej požádaly o krátký rozhovor.

Jak jsi se dostal k fotografování?

K focení jsem se dostal jako malý kluk skrz mého dědu, který také fotí. S postupem času mě začalo bavit i natáčet videa. Poslední dva roky se focení věnuji více.

Jak si se dostal ke spolupráci s výše uvedenými weby?

Den otevřených dveří na SOŠPO

Foto SOŠPO

Ve středu 17. ledna proběhne na Střední odborné škole podnikání a obchodu Den otevřených dveří. Zájemci o studium získají informace o vzdělávacích programech a mohou si prohlédnout budovu školy.

Prostějovská SOŠ podnikání a obchodu nabízí zájemcům o studium čtyři vzdělávací programy. „Tradičním je Řízení služeb a marketing turismu, který je zaměřen na tvorbu a propagaci turistických produktů. Naše škola se dlouhodobě věnuje cestovnímu ruchu. Jsme členem Asociace průvodců a autorizovanou osobou ministerstva pro místní rozvoj v oblasti profesní kvalifikace Průvodce cestovního ruchu. Naši absolventi u nás mohou v této kvalifikaci získat i vyšší odborné vzdělání“, sdělil Marek Moudrý, ředitel školy.

Tradiční vánoční prohlídky kostela Povýšení sv. Kříže zaujaly desítky lidí

Foto SOŠPO

Na svátek sv. Štěpána prováděly svátečně vyzdobeným kostelem Povýšení sv. Kříže studentky Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově.

Letos popáté provedly studentky SOŠPO zájemce svátečně nazdobeným kostelem. „Kostel má o Vánocích svoje neopakovatelné kouzlo. A stalo se pěknou tradicí, že díky velkému pochopení farního úřadu můžeme prostějovské veřejnosti nabídnou prohlídky tohoto chrámu. Poděkování patří studentkám, které o tomto svátečním odpoledni prováděly,“ sdělil ředitel školy Marek Moudrý. Účastníci prohlídek se dozvěděli informace o historii kostela a jeho výzdobě. Prohlídky byly doplněny povídáním o vánočních tradicích. (red)

Studenti zvou na vánoční prohlídky kostela

ilustrační foto plakát

V úterý 26.12.2017 v době od 14 do 16 hodin budou studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu provádět zájemce prostějovským kostelem Povýšení sv.Kříže.

Sraz před vchodem do kostela je ve čtrnáct, patnáct a šestnáct hodin. Prohlídka kostela je doplněna povídáním o Vánocích. (red)