Spitznerovy sady

Spitznerovy sady: Nedostatky město reklamuje

ilustrační foto MMP

 

PvNovinky před několika dny informovaly o ukončené revitalizaci Spitznerových sadů. Firma Green Project Průhonice si za ni od vedení města pochvalu nevysloužila, hrozily jí i sankce. Po více než měsíci od předání stavby se redakce dotázala magistrátu, jaký je současný stav této kauzy. Odpovědi se nám právě dostalo.

"Celá dotovaná akce byla zkomplikována poměrně neskromnými požadavky vyplývajícími ze studie, která byla ORI poskytnuta, nedořešením majetkoprávních vztahů před zahájením akce a v neposlední řadě výběrem realizační firmy, která sice předložila nejvýhodnější nabídku v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, ale nebyla příliš spolehlivá," sdělil redakci vedoucí Odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček. Průběh akce byl velmi komplikovaný, nicméně výsledek je velmi slušný.

Kolem předání Spitznerových sadů jsou nejasnosti

ilustrační foto MMP

 

Počátem července PvNovinky informovaly o ukončené revitalizaci Spotznerových sadů. Firmu Green Project Průhonice, která zvítězila ve výběrovém řízení, tehdy náměstek Zdeněk Fišer poslal na black list dodavatelů. Po více než měsíci se redakce dotázala magistrátu, jaký je současný stav této kauzy. Odpovědi se nám dosud nedostalo. 

Město s dodavatelem vedlo řadu jednání, týkajících se mimo jiné postupů prací, rychlosti, zacházení s ostatky a podobně. Mimo jiné vyhrožovalo i neproplacením milionových faktur. 30. června měl Green Project stavbu předat. „Byli jsme na předávacím jednání. Nehledě na fakt, že bychom se museli naučit rumunsky, protože přítomní pracovníci byli této národnosti a domluvit se s nimi nešlo, našli jsme v parku 25 závad, takže jsme stavbu nepřevzali,“ konstatoval tehdy Fišer.

OBRAZEM: Téměř finálové Spitznerovy sady

Foto MMP

 

Stavba století se chýlí ke konci. Opěrná zídka kolem Spitznerových sadů je hotova, taktéž zde proběhla nová výsadba.

Zbývá mimo jiné dokončit cestní síť. Sady by podle magistrátu měly být definitivně dokončeny 30. června letošního roku. (ber)

Spitznerovy sady? Magistrát má v ruce třímilionového žolíka

Foto archiv PvNovinky.cz

 

Motorové pily se do prostějovských Spitznerových sadů zakously koncem března roku 2014. Díky masivnímu kácení tehdy padla k zemi třicítka stromů, pak ale práce v parku utichly. Rozběhly se znovu až na podzim, dosud ale není hotovo. Na postup firmy si stěžují obyvatelé, nespokojen je i magistrát. Má ale v ruce trumf, faktury v hodnotě tří milionů.

„Je to jedna z nejnezdařilejších akcí. S vítězem výběrového řízení, firmou Green Project Průhonice, jsou od počátku problémy. Stavba ale bude dokončena 30. června,“ sdělil na pondělním zastupitelstvu Antonín Zajíček, vedoucí odboru rozvoje a investic. Zároveň dodal, že město drží v ruce žolíka v hodnotě tří milionů. „Ty nezaplatíme, pokud vše nebude v pořádku,“ vysvětlil Zajíček.

OBRAZEM: Spitznerovy sady dostávají novou zeď

Foto MMP

 

Jednou z nejdiskutovanějších staveb v Prostějově jsou bezesporu Spitznerovy sady. I samotný magistrát přiznal, že práce firmy se neobešla bez problémů. I zde už by se mělo finišovat.

„V současné době pokračuje budování opěrné zdi, bylo odstraněno dláždění před kostelem,“ upozorňuje magistrát.

Vítěz zadávacího řízení na regeneraci  parku, společnost Green Project Průhonice, vyhrál s cenou 4,74 milionů korun. Další statisíce spolkne zeleň, na kterou ale město získalo dotaci 953 tisíc korun z Operačního programu Životní prostředí. (ber)

OBRAZEM a video pohledem do Spitznerových sadů

Foto Jiří Pospíšil

 

Dnešní článek, fotografie i video záběry nám do redakčního e-mailu zaslal čtenář Jiří Pospíšil. Přepsáno v plném znění.

Dnes (pátek) jsem krádce navštívil video pohledem Spitznerovy sady. Revitalizace pokračuje, ne zrovna závratným tempem. Spitznerovy sady leží na bývalém židovské hřbitově, který zde byl založen roku 1801 tzv. na Brněnském předměstí, jižně od dnešní Studentské ulice. Zde se pohřbívalo až do roku 1908, kdy byl otevřen současný hřbitov při Brněnské ulici. Během druhé světové války byly náhrobky u Studentské ulice vytrhány a odvezeny. Na vyčištěné ploše vzniklo nejprve cvičiště, po válce park a později areál školy.

OBRAZEM: Spitznerovy sady

Foto ber

 

Revitalizace Spitznerových sadů s sebou přinesla řadu problémů. PvNovinky informovaly mimo jiné o povalujících se lidských kostech, o stromech, pokácených v době, kdy na nich začali hnízdit ptáci, o liknavosti firmy, která má práce na starosti. Přes veškeré komplikace se stavba blíží do finále. 

Regenerace včetně 120 měsíční záruky přijde na 4,74 milionů korun, na pořízení zeleně město získalo dotaci 953 tisíc korun z Operačního programu Životní prostředí. (ber)

Revitalizace Spitznerových sadů? Šlápli jsme vedle, kaje se radnice

foto ber

 

Společnost Green Project Průhonice, která vyhrála výběrové řízení, nebyla dobrou volbou. Bohužel zákon obejít nelze, vysvětluje radnice.

Firma si za liknavost vysloužila před časem pokárání od radnice. Nic víc ale magistrát udělat nemůže. „Bohužel zákon nám nařizuje u veřejných zakázek přihlížet k jedinému kritériu a tím je cena. Podle nás by bylo vhodné vrátit se do stavu, kdy se přihlíželo k referencím a historii firem, které se o zakázky ucházely,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Pospíšil

Podle dalšího z náměstků Zdenka Fišera magistrát nemá důvod smlouvu vypovědět: “Postupují podle harmonogramu, práce mají být ukončeny v květnu.“

Aktualizujeme: Spitznerovy sady - neúcta k mrtvým?

Foto Jiří Pospíšil

 

16. března zveřejnily PvNovinky fotografie Jiřího Pospíšila ze Spitznerových sadů v Prostějově. Byly na nich zachyceny kosterní pozůstatky, které se objevily v sadech při výkopových pracech. Autor fotografií situaci právem označil za neúctu k mrtvým. Na včerejší tiskové konferenci se k situaci vyjádřilo vedení radnice.

„Když se prováděly výkopové práce, nebylo možné poznat, zda jde o kosti nebo kořeny stromů. Že jde o první případ, odhalily až dešťové srážky,“ vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer. Podle jeho slov pracovníci firmy kosti sbírají a ukládají na chráněné místo. „Posléze budou uloženy na pietní místo,“ dodal Fišer. (ber)

OBRAZEM: Spitznerovy sady - neúcta k mrtvým?

Foto Jiří Pospíšil

 

Do redakčního e-mailu nám přišly tyto fotografie s doprovodným textem. Tak, jak jsme obdrželi, tak zveřejňujeme. A nezbývá nám než souhlasit.

Dnes jsem nahlédl, jak pokračuje revitalizace Spitznerových sadů. Dělníci pracovali na výkopových pracích. V navršené hromadě hlíny se nacházejí kosterní ostatky našich zemřelých rodáků. Samotné místo totiž dříve sloužilo jako hřibitov. Naše neúcta k mrtvým je zde vidět na první pohled, to neomlouvá revitalizaci parku a již vůbec ne samotnou firmu, která práce provádí.

Citace: CO JSTE VY, BYLI JSME I MY.